• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Politico Europe: Навіщо Лукашенко оголосив війну білоруським полякам

Влада Білорусі переслідує місцевих поляків, щоб згуртувати співгромадян перед обличчям зовнішнього ворога — Польщі

Олександр Лукашенко
Олександр Лукашенко / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Польська журналістка Марія Вільчек у статті для Politico Europe пише про нову хвилю репресій у Білорусі, які спрямовані проти польської нацменшини як "агентів американських і польських спецслужб".

У Олександра Лукашенка вже предостатньо ворогів дома, і він вирішив нажити їх собі і за кордоном. Авторитарний лідер Білорусі нацькував правоохоронців на лідерів нечисленної польської меншини, яке становить близько 3% від 9,5-мільйонного населення країни.

"Польща поступово стає зовнішнім ворогом, а меншість з нею пов'язана. Таким чином, вона як би п'ята колона, внутрішній ворог, який підтримує Захід, — зазначив Анджей Пісальник, журналіст і член правління Асоціації поляків Білорусі. — Поляки в Білорусі стали заручниками цієї канібальську політики білоруських властей".

Минулого тижня влада Білорусі наказала затримати чотирьох відомих етнічних польських активістів, у тому числі лідерів місцевих громад — Анжеліку Борис і Анджея Почобута. Їм були пред'явлені звинувачення в порушенні правил проведення масових зборів під час щорічної народної ярмарки, а також у розпалюванні національної та релігійної ненависті, за що їх можуть засудити до тюремного ув'язнення на термін до 12 років.

Прокуратура каже про "незаконні масові заходи", на яких нібито вшановували "антирадянські банди, що діяли під час і після Великої Вітчизняної війни", які "грабували і вбивали мирних жителів і знищували їх майно". Ймовірно, маються на увазі польські партизани, які боролися з насадженням комунізму після Другої світової війни. За словами влади, діяльність громади "спрямована на реабілітацію нацизму і виправдання геноциду білоруського народу".

Це такий прийом Лукашенка, за допомогою якого він зміцнює свою підтримку в країні.

До 1939 р. захід Білорусі був під контролем Польщі. Лукашенко ж прагне досягти зростання напруженості у відносинах з Варшавою. Він регулярно лякає співвітчизників військовою загрозою, що йде від Польщі, і говорить про прагнення польських націоналістів повернути втрачені території, хоча в Польщі про це мови ніхто не веде. "Біля наших західних і північних кордонів йде постійне нарощування військового потенціалу. Польща і країни Прибалтики стали полігонами для регулярних навчань і тренувань військ НАТО", — заявив Лукашенко в грудні.

У Білорусі проти місцевих поляків ополчилися, оскільки опозиція пообіцяла запустити цієї весни нову хвилю протестів, щоб усунути Лукашенка від влади. Про це йдеться в програмі, викладеної лідером опозиції Світланою Тихановською.

"Після того, як протести, які припинилися восени, відновляться навесні, всередині країни з'явиться сильніша опозиція, особливо завдяки збільшенню внутрішньої політичної та економічної кризи", — зазначив у коментарі Politico заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач.

"Їм потрібно створити зовнішнього ворога, точно так само, як в радянські часи всі внутрішні проблеми падали на зовнішніх ворогів ... а Лукашенко — радянська людина", — пояснив Пшидач, який курирує східну політику Польщі.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, реагуючи на затримання, звинуватив режим Лукашенка в захопленні "заручників" для залякування польської меншини. У четвер Варшава відмовила у в'їзді до Польщі білоруському судді, який санкціонованував 15-денний арешт Борис.

І тепер на протистояння звернули високопоставлені представники європейської дипломатії. Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозе Боррель закликав білоруську владу "негайно і беззастережно" звільнити Борис і Почобута. "Переслідування польської меншини порушує міжнародні зобов'язання [Білорусі] щодо захисту національних меншин", — підкреслив Гітанас Науседа, президент Литви, де зараз знаходиться Тихановська.

Старі вороги

У розігруванні польської карти Лукашенком немає нічого нового.

Асоціація поляків Білорусі в 2005 р. була позбавлена реєстрації, коли налічувала більше 20 тис. членів. Це була найбільша громадська організація країни. "Поворотним моментом став 2004 р., коли на прикладі підтримки Польщею Помаранчевої революції в Україні Лукашенко зрозумів, що ця меншість може стати інструментом у боротьбі [білорусів] за свободу. Після цього по країні прокотилася хвиля репресій", — розповіла професорка Варшавського університету Агнешка Беньчік-Міссала.

Пісальник згоден: "Нам дісталося в 2005 р., тому що ми демократичним шляхом обрали лідерів нашої організації, в той час як влада хотіла поставити свою маріонетку". І справа не в тому, що Лукашенко боїться інтервенції ззовні в країну, якою він править з 1994 р.

Тисячі білорусів вже переїхали до Польщі вчитися або з економічних причин, буде і нова хвиля політичних біженців. Після того, як у серпні минулого року в Білорусі спалахнули протести, польський уряд під час першого офіційного закордонного візиту Тихановської — до Варшави — передало їй ключі від будинку, який повинен служити "незалежним посольством Білорусі". В країні також перебувають редакції білоруських незалежних ЗМІ, в тому числі, популярного каналу Nexta Live і білоруськомовного телеканалу "Белсат", а також офіс правозахисного фонду "Хартія'97".

За словами Войцеха Конончука, заступника директора дослідницького відділу Центру східних досліджень (Варшава), частково це є поясненням арештів. "Їх можна розглядати як особисту помсту Лукашенка за фільм про його багатство, оприлюднений Nexta [раніше в цьому місяці]. Білоруські власті вважають канал і його 22-річного керівника інструментом польських і американських спецслужб, — каже Конончук. — Ми насправді чекали репресій ще раніше".

Поляки в Білорусі все більш стурбовані. "Залишається тільки гадати, наскільки велика група людей [яких хочуть затримати]. Сьогодні ми знаємо про п'ять з них, але кожен з нас допускає, що може стати наступним", — зазначив Пісальник.

    Реклама на dsnews.ua