• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Після Меркель. Хто такий Олаф Шольц і яким буде його політичний курс

63-річного лідера СДПН однопартійці ласкаво прозвали "хамелеоном" та "пральною машиною"

Соціал-демократ Олаф Шольц стане новим канцлером Німеччини
Соціал-демократ Олаф Шольц стане новим канцлером Німеччини / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Три німецькі партії: соціал-демократи (СДПН, нім. SDP), вільні демократи (СвДП, нім. FDP) та Зелені (нім. Bündnis 90/Die Grünen) домовилися про формування нового уряду Німеччини на чолі з лідером СДПН Олафом Шольцем, колишнім віце-канцлером та міністром фінансів в уряді Меркель. Коаліція вже отримала прізвисько "світлофор" за партійними кольорами: у СДПН – червоний, у ВДП – жовтий, правда на червоному тлі.

Олаф Шольц відомий як людина, здатна з вигодою для себе пристосуватися до будь-яких обставин, знайти компроміс із будь-яким оточенням, миттєво змінити курс з лівого на правий і назад — і негайно знайти цьому переконливі пояснення. Він не стиснутий ніякими принципами, від яких не міг би відмовитися. Ходить жарт про те, що Шольц на посаді віце-канцлера, не будучи жінкою, ніяк не міг вдало скопіювати стиль одягу Меркель, як не намагався.

Блок ХДС/ХСС, який представляє Меркель, уперше з 2005 року не увійшов до правлячої коаліції. Епоха, коли дві великі сили — правоцентристи з ХДС/ХСС та лівоцентристи із СДПН — по черзі правили країною або вступали в коаліцію один з одним, добігла кінця.

Шольц вступить на посаду 6 грудня. Склад нового уряду ще уточнюється, але майже напевно МЗС очолить співголова Зелених Анналена Бербок, а міністерство фінансів – лідер вільних демократів Крістіан Лінднер. Також Зелені націлилися на посаду голови нового міністерства захисту клімату, створення якого вони лобіюють, або міністерства економіки, у назву якого додадуть слова "і захисту клімату", розширивши повноваження. Ці плани викликають напругу всередині коаліції, оскільки керівники СДПН та ВДП вважають такий апетит непомірним.

Олаф Шольц
Олаф Шольц / EPA/UPG

"Вессі", з робочого середовища

Шольц – уродженець Гамбурга, тобто, виходець із західної частини Німеччини, який не відчув, на відміну від "оссі" Меркель, спокус і принад німецького варіанта соціалізму в колишній НДР. Він старший із трьох дітей у сім'ї, його батьки працювали у текстильній промисловості, дід був залізничником. Він, а також його брат і сестра – перше покоління сім'ї, яке зуміло здобути вищу освіту. У СДПН, точніше, до її молодіжної організації Jusos ("Молоді соціалісти") Шольц вступив у 1975 році, будучи ще учнем старшої школи, і досить швидко почав робити партійну кар'єру. З 1982 по 1988 він був заступником голови Jusos в Гамбурзі (який є окремою федеральною землею), з 1987 по 1989 — віце-президентом Міжнародного союзу соціалістичної молоді. У цей період він активно виступав у журналі SPW, пропагуючи "подолання капіталістичної економіки" і критикуючи "агресивно-імперіалістичну" НАТО, ФРН як "європейський оплот великого бізнесу" і практику ставити "голе збереження влади вище за будь-які форми предметних суперечок".

Реклама на dsnews.ua

1985 року Шольц закінчив навчання в Гамбурзькому університеті, як фахівець із трудового права і почав кар'єру політика та державного службовця. З листопада 2007-го до жовтня 2009 року був міністром праці та громадських справ Німеччини в уряді Меркель. У 2009-2011 заступник голови парламентської фракції СДПН. З березня 2011 по березень 2018 — бургомістр Гамбурга. Далі – міністр фінансів в уряді Меркель.

Шольц одружений з 1998 року, дружина — Брітта Ернст, 1961 р.н., політик СДПН, міністр освіти, молоді та спорту федеральної землі Бранденбург. Дітей у пари немає.

Виконувач обов'язків канцлера Ангела Меркель та виконувач обов'язків віце-канцлера та міністра фінансів Олаф Шольц після останнього засідання кабінету міністрів у Берліні, 4 листопада 2021 р.
Виконувач обов'язків канцлера Ангела Меркель та виконувач обов'язків віце-канцлера та міністра фінансів Олаф Шольц після останнього засідання кабінету міністрів у Берліні, 4 листопада 2021 р. / EPA/UPG

Прогнози

Будь-яких по-справжньому серйозних змін політичного курсу німецькі оглядачі від нового уряду не чекають. Шольц, як і лідери інших провідних партій, мало говорить про зовнішню політику, а в тих випадках, коли таки говорить, декларує той же курс, що й Меркель: зовнішня політика, узгоджена в рамках ЄС.

Водночас "зелена" глава МЗС обіцяє деякі проблеми для Росії. По-перше, електорат Зелених більш ніж електорат інших партій, чутливий до теми західних цінностей, захисту прав людини та громадянських свобод, і Бербок доведеться виправдовувати його очікування. А по-друге, Зелені проти викопних видів палива. Вони виступали за зупинку будівництва СП-2 та домоглися включення до коаліційного договору пункту про згортання газової енергетики в Німеччині до 2040 року, а вугільної — до 2030-го.

З іншого боку, Лінднер, який теж має зобов'язання перед його виборцями, виступатиме як фіскальний консерватор, борючись з будь-яким підвищенням податків, і це гальмуватиме реформи Зелених, відкриваючи Шольцю можливості для лавірування – і збереження поточного курсу. У питаннях відносин із ЄС та спільної зовнішньої політики жодних змін не передбачається взагалі.

Сам Шольц уже забезпечив собі гарну позицію в очах виборців СДПН. Однією з його ключових передвиборчих обіцянок було підвищення мінімальної погодинної зарплати до 12,5 євро – і до коаліційного договору вже включено пункт про підвищення до 12 євро.

Цікаві зміни назрівають і у міграційній політиці. З одного боку, лідери коаліції заявили, що майбутній уряд Німеччини спростить процедуру натуралізації, скоротивши термін проживання до п'яти років і дозволивши подвійне громадянство. Презентуючи цю ініціативу, вони наголошували на тому, що вона відкриє дорогу до німецького паспорта тисячам етнічних турків, яких залишаються іноземцями, проживши в Німеччині десятки років. Це справді так, але дорогу до паспорта отримають не тільки турки, що становлять порівняно європеїзовану та германізовану, а головне, працюючу, а не частину мігрантів, що сидить на посібнику. П'ятирічний ценз відкриє шлях до громадянства і для десятків тисяч вихідців з Африки та Близького Сходу, а також стане фактором, який робить Німеччину ще більш привабливою для нових біженців. Але Шольц у недавньому інтерв'ю DW підкреслив, що біженці з кримінальним минулим (а також, ймовірно, і сьогоденням) не зможуть залишатися в Німеччині.

Схоже, "світлофор" вирішив спонукати біженців до активної адаптації, поставивши їх перед розвилкою можливостей. Отримання відносно короткі терміни німецького громадянства для лояльних і законослухняних стане демонстрацією гуманності уряду ФРН, і позначить для мігрантів мета, якої можна прагнути. Одночасно воно виправдає в очах виборців, як старих, так і тих, хто отримає громадянство за новим законом, посилення ставлення до мігрантів, які вважають за краще не германізуватися, а, навпаки, африканізувати та ісламізувати ФРН. Чи вдасться це, сказати важко, але, в принципі, за достатньої політичної волі такий план може спрацювати.

Крім того, "світлофор" має намір здобути симпатії молоді, знизивши віковий ценз для голосування з 18 до 16 років. Однак, оскільки для зміни віку голосування на європейських виборах потрібна проста більшість, а для федеральних виборів – дві третини, то, ймовірно, 16-річних буде допущено лише до участі у виборах до ЄС. Такий компроміс з посиланням на неможливість отримати дві третини голосів виглядає вдалим. Досвід участі в євровиборах, які все одно нічого реально не вирішують, допоможе молодим виборцям розумніше розпорядитися своїм голосом на виборах федерального рівня, а партійним організаціям – помітити та залучити до себе активних активістів. Як бонус новий уряд збирається легалізувати, з певними обмеженнями, продаж марихуани, хоча сам Шольц заявив, що не схвалює її вживання і ніколи її не пробував.

У цьому можна згадати, що, прощаючись з Меркель, Шольц подарував їй, крім букета, кущ кизилу в горщику – канцлерин дуже любить домашні рослини. Звичайно, рано поки що говорити про те, що подарують Шольцю на його відхід — але, здається, з рослиною в горщику вже намітилася певність.

    Реклама на dsnews.ua