• USD 27.7
  • EUR 31.8
  • GBP 38
Спецпроєкти

Пропаганда Росії набагато ефективніша радянської, - історик

Реклама на dsnews.ua

Російська Федерація навчилася говорити зрозумілою для Заходу мовою і представляти свою ідеологію у зовнішній пропаганді в прийнятному для міжнародного співтовариства вигляді

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ розповів дослідник праворадикальних рухів, історик В'ячеслав Ліхачов, передає "ДС".

"Росія навчилася представляти свою ідеологію у зовнішній пропаганді в прийнятному для міжнародного співтовариства вигляді. І це виявилося ефективніше, ніж радянська теза про "солідарність із робочим класом, пригніченим західною буржуазією". Росія навчилася говорити мовою прав людини, мовою засудження втручання у внутрішні справи, мовою дипломатії для просування своєї концепції, яка повністю суперечить і правам людини, і міжнародному праву, і сучасним уявленням демократії", - розповів він.

"На відміну від СРСР, Росія визнає факт масового знищення євреїв і навіть уміє використовувати це для пропаганди своїх тез. Саме тому в День пам'яті жертв Голокосту Росія відкриває в Єрусалимі пам'ятник жертвам блокади Ленінграда. Провідний російський історик Олексій Міллер раніше на круглому столі в журналі "Росія в глобальній політиці", близькому до Кремля, сказав про те, що це важливий символічний жест, бо жертви блокадного Ленінграда стають на один п'єдестал з жертвами Голокосту. Росія успішно використовує вже існуючі практики, щоб вмонтувати туди свої смисли", - пояснив він.

"Тому Росія в цьому плані ефективніша, ніж Радянський Союз. Можна згадати Олімпіаду в Москві 1980 року після вторгнення в Афганістан. Тоді була досить успішна кампанія бойкоту. На Москву чинився серйозний економічний тиск. Це серйозно по ньому вдарило і було однією з причин, які призвели до краху СРСР. І згадаємо недавній чемпіонат світу з футболу, який цілком успішно пройшов без скільки-небудь значущих кампаній протесту, пов'язаних з російською агресією в Україні або раніше в Грузії", - зазначив Ліхачов.

"Чому це не викликає особливого опору? У різних світових лідерів різні мотиви, виходячи з різної політичної кон'юнктури. Ізраїль у січні відверто підігравав Кремлю і зробив усе, щоб Путін повністю реалізувався на цьому майданчику. А східноєвропейські лідери, звичайно, не готові визнати ні Польщу розпалювачем війни, ні жертв радянського народу на одному п'єдесталі з жертвами Голокосту, і вони з цього приводу протестують", - констатував історик."Щодо західних країн, то у мене є відчуття, що вони не ставляться серйозно до того, що говорить Путін. Йому ніхто не заперечував, коли він виступав у Яд Вашемі, ні коли відкривав пам'ятник блокадникам, тому що його ніхто не слухав. Нікому не було цікаво, що він там говорить. Захід хоче будувати свої раціональні відносини з Росією, незважаючи на її риторику. Я вважаю, що якщо вдень і вночі розповідати, яку нісенітницю несе російський лідер і офіційна російська пропаганда про Захід, то там не будуть це сприймати всерйоз", - розповів Ліхачов.

"Наприклад, в Ізраїлі зараз склалися досить гарні оперативні відносини, в тому числі на рівні розвідки, з багатьма арабськими країнами. Тому що є ісламський тероризм, який становить загрозу і для Ізраїлю, і для їх режимів, є фактор Ірану. Але при цьому в пресі, наприклад, Єгипту, продовжують розпалюватися антисемітські та антиізраїльські почуття, тому що населення до цього звикло. Режим, що сидить у Каїрі, не може сказати: "Тепер Ізраїль наш друг". І Єрусалим ставиться до цього з розумінням. Там поділяють офіційну риторику і реальне військове співробітництво. У мене відчуття, що у Заходу ставлення до Росії таке ж, як у Ізраїлю до Єгипту: ми не сприймаємо серйозно їх слова, важлива взаємна вигода. Наприклад, у Європі більше не було такого напливу біженців з Сирії, як це було три роки тому. Захід розуміє, що основний фактор появи біженців - це російські військові дії, значить, треба брати до уваги російські інтереси. Нагадаю, що Росія вбила мирного населення в Сирії значно більше, ніж ІДІЛ. Та ж логіка працює і щодо війни на сході України". - пояснив історик.

"У мене немає відповіді на питання, що має статися, щоб Захід зрозумів, що Росія - не фактор стабілізації, а загроза. Що ще повинен зробити Кремль? Порушити міжнародне право і захопити частину сусідньої держави? Він це вже зробив в Україні. Вбити когось на території європейських держав? У Німеччині та Великобританії це вже відбулося", - резюмував Ліхачов.

Як повідомляла "ДС", рейтинг президента Російської Федерації Володимира Путіна впав до історичного мінімуму за 20 років його керування країною.

    Реклама на dsnews.ua