• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Постояли за ціною. Чому п'ять країн ЄС раптом зажадали дати "Газпрому" по руках

Іспанія, Франція, Чехія, Греція та Румунія закликали провести розслідування причин різкого зростання ціни на газ

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Вартість газу в Європі для задоволення Газпрому встановила черговий космічний рекорд — $1,6 тис. За тисячу кубометрів газу. Такі дані по листопадового ф'ючерсу на TTF на біржі ICE Futures за станом на 6 грудня.

А в цілому — це прямий наслідок рукотворного дефіциту газу на європейському ринку, причиною якого стали як вилучення "Газпромом" газу з європейських сховищ, так і відмова російського монополіста збільшити поставки через українську ГТС.

Слід визнати, Росія правильно вибрала момент: врахувала кон'юнктуру ринку, в тому числі СПГ-експансію США за кордоном, кліматичні особливості континенту - і завдала удар.

Мета зрозуміла. І це не тільки створення дефіциту газу в ЄС, щоб підштовхнути Брюссель дати добро на сертифікацію "Північного потоку-2" (проти цього, до речі, вчора виступив Європарламент), але і в цілому струсити глобальний ринок, створити мережу кризових ситуацій у світі.

Катастрофа на європейському ринку підвищила попит на скраплений газ і спровокувала стрибок цін в цьому сегменті. Що в свою чергу стає причиною браку газу в тій же Азії, що активно досі скуповують американські СПГ.

Зараз вже, як відзначають аналітики Reuters, постачальники цієї сировини запитують у клієнтів, які виходять за межі свого кредитного ліміту, додаткові підтвердження їх платоспроможності.

Хаос, як говорив персонаж Ейдана Гілл в "Грі престолів" — це сходи. За нею зараз Росія і сходить.

Реклама на dsnews.ua

Правда, плани росіян може порушити порівняна протидія інших потужних гравців. У тому числі США, чиї компанії можуть не тільки непогано заробити (заодно збільшивши податкові відрахування в американський бюджет), але і трансформувати ринок, зокрема європейський, не на користь Москви.

Росія, в свою чергу, ще більше підсилює натиск на Європу, діючи більш фрагментовано. Іншими словами, за принципом "Розділяй і володарюй".

Спираючись на нею ж спровоковану кризу, Москва створює нову реальність — де простіше домовлятися з окремими гравцями, а не об'єднаннями і альянсами на кшталт Європейського Союзу.

Ілюстрацією такої стратегії є Угорщина, яка завдяки двосторонній угоді з "Газпромом", за словами глави МЗС Петера Сийярто, отримала більш вигідну ціну на газ, поки Європу в цілому трясе при вигляді цифр на біржі.

На руку Кремлю зіграла страусина позиція ЄС, який лише недавно — в кінці вересня — почав в повній мірі розуміти, що хтось копошиться в його кишені (читай: підземних сховищах газу), та ще й змушує платити нечувані суми за паливо.

Те ж і з Берліном, головним адвокатом "Північного потоку-2" в Європі.

Німці так захопилися виборами в Бундестаг і майбутньої пенсією Ангели Меркель, що почали звертати увагу на газові пертурбації за лічені дні до, власне, виборів.

Чи не привід не хайпануть

У підсумку на табло 1,6 тис. за тисячу кубометрів. І тільки зараз окремі країни вирішили, що пора б і розслідування провести.

Це Іспанія, Франція, Чехія, Греція та Румунія. як повідомляє журналіст Bloomberg Хав'єр Блас, міністри економіки та фінансів цих країн, по-перше, закликали Брюссель провести розслідування причин стрімкого зростання цін на газ.

По-друге, вони виступають за створення загальних правил покупки газу, які, на їхню думку, дозволили б стати на заваді різких коливань на ринку.

Несподівано велика увага адміністрації Еммануеля Макрона до цієї проблеми, якої, в принципі, він же і допоміг з'явитися, коли меркантильно підтримував німців в питанні СП-2, пояснюється дуже просто: президента П'ятої Республіки не так турбує газовий дефіцит, який болючіше всіх б'є по Німеччині, скільки він розуміє, що дозріла відмінна можливість зобразити лідера ЄС, поки Німеччина визначається з коаліцією, а також врятувати своє реноме на тлі кількох міжнародних скандалів.

Один з них — це нинішня суперечка між Францією і Великобританією навколо дозволів на вилов риби для французів в територіальних водах Альбіону.

Лондон каже, що ліцензії отримали ті французькі рибалки, які "продемонстрували досвід роботи в водах" Британії. Париж вимагає, щоб дозволи видавалися в повному обсязі.

Дійшло до того, що міністр Франції у справах ЄС Клеман Бон пригрозив вчора британцям обмежити поставки електрики в Сполучене Королівство.

Цей французький варіант "тріскових воєн" можна вважати логічним продовженням конфлікту між Парижем і англомовними країнами (США, Австралією, Великобританією) в зв'язку зі створенням останніми оборонного альянсу AUKUS, який поставив хрест на багатомільярдній угоди з постачання французами Канберрі дюжини підводних човнів.

І хоча французька влада говорила, що не в образі на Лондон, на відміну від США і Австралії, оскільки, мовляв, той просто п'яте колесо в цьому возі, однак, схоже, покривили вони душею.

Осад, як то кажуть, залишився. А привід його підняти завжди знайдеться. Тим більше що чим більше Париж конфліктує з видними світовими державами, тим більше до нього уваги, а значить, і більше можливостей застовпити за собою лідерство в Європі.

По всій видимості, схожі цілі переслідує і Бухарест, який підключився до заклику про проведення газового розслідування.

З одного боку, Румунія і Молдова днями завершили будівництво газопроводу Ясси-Кишинів в обхід України, що тривало 10 років, за яким Бухарест буде прокачувати російський же газ в Молдови.

З іншого боку, Румунія стала п'ятою країною з 27 членів ЄС, які намагаються знизити вплив Росії. Причиною чого, можливо, може послужити і те, що Румунія — форпост НАТО в Чорному морі, що вже має на увазі більш активну участь в європейській і міжнародній політиці. Демарш проти "Газпрому" може підвищити політичну вагу Румунії в ЄС.

Хоча, знову-таки, цілком ймовірно, що особисті амбіції будуть також корисні і для всієї Європи, якщо цій п'ятірці вдасться якось запустити процес стабілізації ринку, а можливо, і змусити Росію дотримуватися правил на тлі посилення конкуренції.

Адже заклик встановити загальні правила покупки газу свідчить про прагнення розширити ринок газу в Європі за рахунок інших постачальників.

Правда, в світлі конфлікту між Парижем і Вашингтоном ще невідомо, чи погодиться Франція на збільшення частки американського СПГ в ЄС.

    Реклама на dsnews.ua