• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Гавана бунтує. Коли на Кубі висадяться російські найманці

Нездатність нового президента Куби впоратися з коронакризою стала причиною багатотисячних протестів на території всього острова

Протести на Кубі
Протести на Кубі / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Минулої неділі, 11 липня, на Кубі пройшли найбільші з 1994 р. антиурядові демонстрації, в яких взяли участь тисячі людей.

Географія протестів обширна — вони охопили чи не всю територію країни. Першими опівдні на вулиці вийшли мешканці Сан-Антоніо-де-лос-Банос в провінції Артеміс, розташованої біля Гавани.

Протестували кубинці і на іншому кінці острова — у другому найбільшому місті держави, в Сантьяго-де-Куба; а також в самій Гавані приблизно з трьох годин дня і до восьмої вечора.

Причому демонстрації були далеко не мирними. Очевидці розповідали журналістам Reuters про те, як поліцейські в штатському затримали близько 20 осіб в столиці, б'ючи і застосовуючи перцевий газ, в тому числі і щодо фотографа Associated Press.

А в іншому районі Гавани вже протестуючі відігралися на правоохоронцях — точніше, на порожній машині поліції, закидавши її камінням і перевернувши.

Втім їм всім все ж довелося розійтися до восьмої вечора, після того як силовики завадили їм дістатися до площі Революції.

Але в будь-якому випадку це вкрай незвичайна для Куби подія, яка може стати далеко не останньою. І причин для невдоволення, що вигнали кубинців на вулиці, кілька, що вказує на системність кризи, обумовленою як пандемією Covid-19, так і нездатністю влади на неї реагувати на належному рівні.

Реклама на dsnews.ua

Список претензій, які лунали під час вчорашніх протестів, включав в себе дефіцит продуктів, віялові відключення електроенергії, брак ліків і вакцин, відмова влади закуповувати іноземні препарати і, як наслідок, зростання захворюваності коронавірусною інфекцією.

Гордість та упередження

Гавана, популяризуючи міф про досі потужну кубинську систему охорони здоров'я, відмовилася раніше закуповувати іноземні вакцини, в тому числі китайські і російські, а також брати участь в програмі COVAX, в рамках якої країни з низькими доходами можуть отримати вакцини.

Гавана при цьому традиційно вистрілила собі в ногу, заздалегідь звинувативши США і їх ембарго в проблемах, викликаних коронавірусом

Влада сказали: зробимо і вакцинуємо самі. І на сьогоднішній день у Куби є дві вакцини власного виробництва — Abdala і Soberana.

Вакцинація ними почалася ще до завершення третьої фази випробувань — в середині травня.

Abdala — дітище Центру генної інженерії та біотехнології Куби (CIGB) — позиціонується як перша вакцина проти коронавірусу, створена в Латинській Америці. Була сертифікована в кінці червня.

Вона створена за класичною технологією на основі інактивованого коронавирусу і містить крихітну частку характерного спайк-білка, і не є ні векторної вакциною, як AstraZeneca; ні мРНК-вакциною, як BioNTech/Pfizer і Moderna. Для досягнення максимального ефекту потрібно три дози. Але при цьому розробники стверджують, що її ефективність досягає 92,8%, тобто вона нібито не поступається американо-німецьким і британським препаратам.

Друга вакцина — Soberana 02 — значно поступається в ефективності Abdala. Як повідомили кубинські ЗМІ 20 червня, її ефективність дорівнює 62% після двох доз. Тобто формально вона відповідає нормативу Всесвітньої організації охорони здоров'я в 50%.

Станом на 8 липня на Кубі повністю були вакциновані 15,3% жителів (1,73 млн); одну дозу отримали — 26,7% (3,024 млн). Мета, поставлена МОЗ — 70% населення (11 млн) до серпня.

Однак з появою штаму Delta на острові рівень захворюваності різко виріс. Раніше пікові показники спостерігалися в кінці більш холодного квітня — 5,8 тис. нових випадків. До кінця червня ця цифра зменшилася до в середньому 2 тис. випадків на добу.

Через кілька тижнів кількість нових випадків зросла втричі — до майже 7 тис. на добу. Загальна їх кількість досягла 238 тис., а летальних вже 1 537 (+47 за 8 липня).

Це говорить про те, що кубинські вакцини не те, щоб не справляються з Covid-19, але точно не здатні зупинити епідемію на увазі як невисоких темпів вакцинації, так і сумнівною (не доведена незалежною експертизою) ефективності.

Що продовжує накладати відбиток на економічний клімат на Кубі.

Так, в 2020 р. економіка впала на 10,9%. В результаті кубинці змушені проживати життя в чергах, намагаючись "урвати" якісь продукти, паливо та інші товари. Найчастіше купуючи в валютних магазинах, де їх вартість в рази вище, оскільки на Кубі діє двухгрошова система: звичайний песо і песо, еквівалентний $1, які "ходять" в таких магазинах.

Відповідно рівень добробуту кубинців катастрофічно падає, що і змусило їх в неділю вимагати відставки Діаса-Канеля.

Подвійний підхід

Сам президент Куби видає суперечливі оцінки того, що відбувається.

З одного боку, Діас-Канель після візиту в Сан-Антоніо-де-лос-Банос в неділю по радіо закликав "всіх революціонерів в країні, всіх комуністів виходити на вулиці всюди, де є спроби зробити ці провокації". Тобто, навпаки, провокує посилення розколу, намагаючись каналізувати протестну активність, небезпечну для його режиму.

З іншого боку, він намагається зобразити розуміння протестуючих, кажучи про те, що багато хто з них були щирими.

Але їх, зі слів Діаса-Канеля, обдурили в соцмережах і якісь "найманці". Хто? Природно американські. Саме Вашингтон він називає організаторами мітингів.

Втім, насправді Діас-Канеля діє в повній відповідності з власною політичною парадигмою. Коли в 2018 р. Рауль Кастро презентував його як перспективного, енергійного кадра, який повинен очолити країну і провести ряд реформ, Діас-Канелі був створений образ молодого (57-річного), прогресивного наступника братів Кастро.

Багато остров'яни надихнулися і вже приготувалися пожинати плоди осучаснення Куби. Сталося б це, не прийди в світ коронавірус, вже не впізнаємо.

Але Covid-19 прийшов і показав неспроможність влади. А також довів, що "молодий" Мігель Діас-Канелья є таким же продуктом кубинської номенклатури, як і Рауль Кастро, що остаточно передав йому кермо влади в квітні, коли відбулися вибори першого секретаря ЦК Компартії Куби.

Кілька років тому по мережі ходили відеозвернення Діаса-Канеля про те, що дипмісії США, Норвегії, Іспанії, Німеччини, Великобританії займаються підривною діяльністю на Кубі.

Ось такий от виходить прогресивний лідер зі все тими ж печерними ідеологічними настройками. І нездатний модернізувати систему управління країною для ефективного розв'язання кризових ситуацій.

Вчорашні протести — це серйозний виклик для Діаса-Канелі. І, до того ж, вони свідчать про те, що епоха Кастро насправді завершилася не з передачею влади, а з першими масовими протестами, учасники яких прямо зажадали зміни системи і нового керівництва.

Тепер, можливо, ледь розпочавшись, завершиться і епоха Канеля. Хоча режим так просто не здасться. Швидше за все, він врахував сумний досвід венесуельського "друга" Ніколаса Мадуро, чия влада сьогодні грунтується на підгодованих найманцях і армії, а також російських "військових інструкторах".

До слова, зараз в соцмережах розходиться інформація про те, що 89-річний Рауль Кастро пізно ввечері в неділю прилетів в Каракас. Не виключено, що він прибув просити про допомогу присутніх там росіян і особисто Мадуро, якому ще не так давно Куба сама допомагала впоратися з опозицією і помножити на нуль протестні настрої венесуельців.

Якщо це правда, то незабаром "військові інструктори" з Росії і венесуельські солдати можуть виявитися і на "Острові свободи".

    Реклама на dsnews.ua