• USD 28.3
  • EUR 33.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Протести в Білорусі. День четвертий: ланцюги, квіти і Лукашенко, який втік

У мережі поширюється припущення, що Олександра Лукашенка немає в країні вже четвертий день

Реклама на dsnews.ua

Якщо в ніч на 12 серпня протестувальники дотримувалися партизанської тактики – збиралися в невеликі мобільні групи, то вже вдень та увечері того ж дня, а також зранку 13 серпня форма протесту знову зазнала трансформації. Акції стали демонстративно мирними.

Протест білорусів, як і раніше, посилюють страйки, декларовані робітниками на підприємствах. 12 і 13 серпня до загальнонаціонального страйку з декларацією невизнання підсумків виборів приєдналися працівники Торгового дому БМЗ в Росії, БелАЗа, «Мінськметропроєкту», «Хімволокна», "Мінськпромбуду", «Гродножитлобуду».

Паралельно жителі Мінська, Ліди, Жодіно, Гродно, Мозиря, Молодечного, Дзержинська, Могильова, Вітебська, Слуцька, Гомеля, Жлобина, Бреста виходять до доріг і формують ланцюги солідарності.

Першими взялися за руки вчора вдень в Мінську жінки, одягнені в біле. До місця проведення акції підʼїхав мікроавтобус ОМОНу. Правда, з нього відразу ж ніхто не вилетів і не взявся з люттю махати палицею. Мабуть, все-таки побоялися картинки: ОМОН бʼє дівчат і жінок у білому.

Свій ланцюг солідарності створили і студенти-медики Білоруського державного медуніверситету. До них навіть навідувався міністр охорони здоровʼя Володимир Караник і пропонував всім зібратися в актовій залі для душевної бесіди, проте ніхто не клюнув. Правда, пізніше був затриманий лікар-реаніматолог Богдан Шильниковський, який приєднався до акції колег.

Вже сьогодні на акцію солідарності також вийшли медики 1-ї міської лікарні Мінська.

Реклама на dsnews.ua

В цілому ж учасники таких акцій вели себе підкреслено мирно. В надії, що силовиків пройме ця білоруська сатьяграха.

Варто відзначити, що далеко не всі правоохоронці могли піти на угоду з дияволом – погодитися з тим, чого від них вимагає начальство. Ще 10 та 11 серпня деякі кидали шоломи, складали щити і йшли. Хтось звільнився.

Тенденція до відмови від силовиків насильства триває і міцніє, хоча ще і не набула масового характеру. Між тим у Мінську силовики продовжують лютувати. Так, загони ОМОНу зі стріляниною, в тому числі по балконах житлових будинків, прочісували мінський мікрорайон Грушівка. А на перетині вулиць Тимошенка і Бурдейного в мікрорайоні Захід правоохоронці збили хлопця на скутері і, не чекаючи приїзду швидкої, затримали і відвезли. У тому ж районі силовики, як повідомляється, просто стріляли по автомобілях.

Ще вдень і рано ввечері акції солідарності ніхто особливо розганяти не пробував, але ближче до ночі ситуація змінилася, і в ряді районів столиці, наприклад у Малинівці, силовики кинулися в атаку, активно розкидаючи світлошумові гранати.

Хоча рівень протистояння явно знизився. МВС повідомляє, що за минулу добу було затримано 700 осіб. Днем раніше відомство повідомляло про тисячі, 11 серпня – було 2 тис. затриманих, в день виборів, 9 серпня, — 3 тис. По всій видимості, місця закінчилися не тільки в ІТУ і СІЗО, але і в інших наявних у розпорядженні міліції приміщеннях.

Втім, не варто виключати, що ланцюги солідарності насправді вплинули на деяких силовиків. Так, в Боровлянах Мінського району та Уруччі (столичний район) правоохоронці замість застосування сили вирішили просто з демонстрантами поговорити. В мережі почали зʼявлятися ролики колишніх військовослужбовців, у тому числі спеціального призначення, які зі словами «Ганьба» викидають свою форму в сміттєві баки/вікна або навіть спалюють її

Влаштували демарш і деякі працівники ЗМІ. Серед них відомі ведучі телеканалу «Білорусь-1» Євген Перлин і Андрій Макаєнок. Звільнився навіть Дмитро Семченко, журналіст каналу ОНТ, який називають «рупором пропаганди».

За верстат, дармоїди!

А що ж президент? Як Олександр Лукашенко реагує на події, чого хоче, що пропонує, чим займається?

Лукашенко 12 серпня, як повідомляють держЗМІ, скликав нову нараду. На цей раз обговорювався все ж не розвиток харчової промисловості, а те, що відбувається на вулицях. А до купи програма розвитку країни.

Заяви президента, що пролунали на нараді, мʼяко кажучи, дещо дивні.

З одного боку, Лукашенко, насилу приховуючи роздратування, називав демонстрантів «обуржуївшимися громадянами». А з іншого боку, запропонував черговий оригінальний спосіб вирішення проблеми (зразок лікування Covid-19 трактором) – всіх на роботу загнати.

За його словами, мовляв, «основа протестувальників» — це люди «з кримінальним минулим і безробітні». І всі вони повинні негайно знайти роботу, інакше будуть проблеми.

Тільки от що ж з білорусами, у яких є робота і які вже третій день приєднуються до загальнонаціонального страйку? Як-то вони не дуже вписуються в парадигму Лукашенко.

Які її наслідки, що взагалі мав на увазі білоруський президент, спробували розгадати автори Telegram-каналу «Економіка Білорусі».

На їхню думку, Білорусь чекає повернення «до дозвільного (замість заявного)» принципу реєстрації юридичних осіб та ІП; створити свій бізнес зможуть далеко не всі; ручний режим допуску іноземних інвесторів; «витиснення з країни» IT-сектора, тому що його представники — одні з найактивніших учасників акцій протесту; «відновиться тиск на працюючих за кордоном»; повернення до «карального» оподаткування грошових переказів в країну; закриття агентств з працевлаштування.

«Як підсумок, країна повернеться в епоху перманентної девальвації, оскільки без двох важливих валютних донорів (ІТ і працюючих за кордоном) не вдасться зберегти відносно нейтральний платіжний баланс», — пише ТГ-канал.

Підтвердженням своєї оцінки в «Економіці Білорусі» розглядають пост ідеолога громадського обʼєднання «Біла Русь» Петра Петровського, який зʼявився через дві години після презентації програми розвитку Олександром Лукашенком.

Петровський пише, що зайнятість більшості білорусів в приватному секторі – це причина масового протесту. Тому під приводом соцзахисту населення ситуацію будуть «виправляти».

ІТ-шнікам же він пропонує заради власного виживання взяти «в навантаження проєкти з промисловцями». Як зазначає «Економіка Білорусі», мова йде фактично про повернення до середньовічної панщини.

Чи втік Лукашенко?

Коли, як і чи взагалі реалізована горезвісна програма розвитку Лукашенка, поки не ясно. Зважаючи на те, що незрозуміло, як влада збирається вирішувати питання масової незгоди білорусів з підсумками виборів.

Правда, на тлі того, що силовики зменшують оберти, поширюється і конспірологічна гіпотеза, згідно з якою то сам Лукашенко, то його родина ще 9 серпня поїхали до Туреччини на бізнес-джеті EW-301PJ. Ці чутки підхопили і ряд турецьких видань, зокрема Hürriyet і Asas Media.

Борт Лукашенка нібито приземлився в аеропорту Даламан
Борт Лукашенка нібито приземлився в аеропорту Даламан

Прихильники версії про втечу президента країни апелюють до того, як Лукашенко стрімко змінює або, навпаки, не міняє одяг за минулі дні. І до того, що на брифінгу 10 серпня у одного з журналістів, що знімає відео на телефон, екран «порожній».

Втім, таким екран може здаватися в залежності від того, як падає світло. Що стосується одягу, то це можна, в принципі, списати на графік і зайнятість самого Лукашенка: є час змінити – змінює; немає часу (посилено обговорює, як же запрессеровать демонстрантів) – не змінює.

Звернули вони увагу й на те, що на нараді, відео з якої було опубліковано 12 серпня, присутній відправлений у відставку 3 червня з поста премʼєра Сергій Румас. Відставка, зауважимо, не привід для Лукашенка не покликати його на нараду у важкі для режиму дні.

До того ж білоруська влада сама сприяє зміцненню у людей думки, що Лукашенка може і не бути в країні. Наприклад, коли прес-служба президента в Telegram повідомляє про те, що президент у Палаці Незалежності скликав нараду з питань паливно-енергетичного комплексу, при цьому ілюструючи новину дивною фотографією, на якій самого Лукашенка і немає.

Тому відкидати версію з втечею президента, звичайно, не варто. Про те, що Віктор Янукович зник в напрямку Ростова, теж не відразу стало відомо.

    Реклама на dsnews.ua