• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Прототип ДНР. Урок румунської катастрофи для України

Багатосторонність вважається в Молдові плюсом: мовляв, маленька держава має співпрацювати з усіма. Але чи можна про щось домовлятися з Молдовою?
Ігор Додон і Олександр Дугін
Ігор Додон і Олександр Дугін
Реклама на dsnews.ua

За останні два тижні в сусідній Молдові трапилися кілька разновекторых, і, на перший погляд, погано стикуючих між собою подій.

Молдавські зозулі

Спочатку парламент республіки прийняв у двох читаннях поправки в Кодекс про телерадіомовлення, забороняють ретранслювати інформаційні та аналітичні програми, вироблені в країнах, що не ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення. Поправки негайно охрестили "законом про заборону російської пропаганди", хоча про Росію в них немає ні слова. До того ж, вони не стали ще й законом. Їх повинен промульгировать проросійський президент Ігор Додон, що вже заявив, що не зробить цього. Механізм подолання президентського вето в Молдові є, але якщо поправки приймуть, і будуть застосовувати неухильно, передбачені ними кари не надто суворими для будь-якої телекомпанії: від 3 до 5 тис. євро штрафу. І навіть якщо ретрансляція російських передач з-за цього припиниться, утворилися проломи заповнить промосковська "аналітика" місцевого розливу, в якій у Молдові немає недоліку.

Словом, новий закон - пустушка. Але це не завадило Молдові використовувати його для власної пропаганди, притому, відразу за двома напрямками. З одного боку, "європейська" половина її влади, в особі уряду, і, почасти, парламенту, постала перед Заходом, і перед Україною, в образі борців з російським інформаційним натиском. З іншого, "проросійська" частина молдавських властей, в особі Додона і парламентської опозиції, використовувала його для консолідації своїх прихильників. І запустила з подвоєною силою пропаганду місцевого виробництва, не підпадає під дію поправок, але не менш брехливу, антизахідну та антиукраїнську, ніж російська. Словом, історія про те, що в Молдові нібито почали боротися з російською пропагандою - навіть не одинична брехня, а нагромадження брехні в декілька шарів, за різних напрямках, і для різних цільових груп.

У відповідь на молдавський "недозакон" в Молдову спішно примчав Олександр Дугін - той самий, який заявляв, що "українців треба вбивати, вбивати і вбивати". Молдавські прикордонники, легко ставлять заборону на в'їзд в країну для різної дрібниці, на зразок спецкора "Комсомольської Правди" Дар'ї Асламовой, пустили Дугіна безперешкодно, так що гармонія "проросійських" і "європейських" влади з питання його приїзду була повною. В Кишиневі, під керівництвом Дугіна пройшла конференція "Капіталізм і його альтернативи в ХХІ столітті". Такою альтернативою у ХХІ столітті, на думку Дугіна є фермерське господарство, пов'язане з іншими господарствами натуральним обміном.

У президії конференції сиділи сам Дугін, діючий президент Молдови Ігор Додон і давній агент КДБ Юрій Рошка: лідер Народного фронту початку 90-х, потім християнський демократ, багаторазовий депутат парламенту і інша і інша - а нині перекладач Дугіна і пропагандист його праць в Румунії та Молдові. Все проходило на базі "Народного університету", що також належить Рошки - він любить працювати з молоддю, і, треба сказати, досягли в цьому успіхів.

Через два дні після конференції Молдова відкликала з Росії на невизначений термін свого посла. Нічого реального цей жест теж не означав: Ігор Додон відвідує російське посольство двічі в тиждень і буває в Москві майже щомісяця, так що інструктувати його можна і безпосередньо. Тут доречно згадати, що, виступаючи на дугинской конференції і посилаючись на свій досвід в якості міністра економіки і віце-прем'єр-міністра, Додон заявив, що "економічні проблеми Молдови викликано не тим, що уряд не бажало протягом 25 років слідувати зовнішнім директивам, а тим, що воно слухняно слід було їм".

Реклама на dsnews.ua

Але відкликання посла, з перерахуванням образ, завданих Молдові Росією, і стали підставою для цього кроку, знову дозволив "проєвропейської" половині молдавської влади встати в красиву позу перед європейськими, і, знову ж, українськими партнерами. А її "проросійської" половині - знову консолідувати своїх прихильників. Це схоже на годинник із зозулею: розгойдується маятник туди-сюди, зозуля повідомляє, що рухається в Європу, і навіть робить якісь рухи, але годинник при цьому висять на місці.

Молдавські зигзаги

Разом з тим, було б несправедливо вважати верхівку Молдови виключно проросійської. І Росію, і Захід молдавани кидають і розводять однаково охоче. Про те, як молдавські політики перетворили на бізнес "конфлікт" у Придністров'ї, і імітацію його врегулювання, про їх готовність торгувати з ким завгодно і чим завгодно, включаючи торгівлю з Росією інтересами України, про "геополітичну" демагогії, породженої розбірками у місцевої годівниці, і більше нічим - про все це я вже писав. Але в ЄС, тим не менш, ще побутує думка про Молдові, як про "державу, що прагне в Європу", а в Києві бачать в Кишиневі можливих союзників. Така помилка може дорого обійтися Україні.

При уважному розгляді виявляється брехнею і версія про "двовладдя", хиткій рівновазі між проєвропейськими і проросійськими силами. Так, рівновага між ними є - але одночасно між "проєвропейської" і "проросійської" частиною молдавських еліт йде постійна ротація кадрів. Майже весь молдавський істеблішмент, включаючи верхи як правлячої "проєвропейської" Демократичної партії (ДПМ), так і опозиційної "проросійської" Партії Соціалістів (ПСРМ) був вирощений у Партії комуністів (ПКРМ), голова якої, Володимир Воронін, в 2001 році заявляв, що якщо б він не зупинив сповзання Молдови в Європу, "танки НАТО стояли б під Воронежем". Втім, пізніше, Воронін кинув і російських союзників. У Партії комуністів починав кар'єру і призначений днями новий глава молдавської служби безпеки Віталій Пырлог - втім, це звичайна справа, в кар'єрі будь-якого молдавського політика чи міністра знайдуться як "проєвропейські", так і "проросійські" періоди.

Така багатосторонність вважається Молдові навіть плюсом: мовляв, маленька держава має співпрацювати з усіма. Але це і ставить зустрічне запитання: чи можна про щось домовлятися з Молдовою? І від чого слід відштовхуватися Україні, оцінюючи ситуацію в Молдові: від бадьорих заяв тих, кому в нинішньому розкладі дісталися "проєвропейські" ролі, або від дій тих, хто кинутий на "проросійську" тему?

А ось в молдавських низах все набагато чіткіше. Пересічні виборці відсотків на 90, безсумнівно, цілком радянські, і, в силу цього - проросійські по духу, навіть ті, хто ситуативно голосує за "проєвропейські" партії. Пристрасть до халяви і політичний інфантилізм видають цих "європейців" з головою.

ОРДЛО на пізній стадії розвитку

Осмислюючи ситуацію в Молдові, українці часто порівнюють проросійську Придністровську Молдавську Республіку з ДНР і ЛНР, а Молдову - з собою, бачачи в ній жертву російської агресії. Цю аналогію охоче підхоплюють в Молдові, скорботно поддакивая на офіційному рівні і висуваючи до України абсурдні претензії на рівні обивателя. Але такі паралелі принципово невірні. Бессарабію, населену здебільшого румунами, СРСР відірвав від Румунії в 1940 році, під приводом - цитую, "її вікового єдності з Українською радянською республікою" та органічної зв'язки цього відторгнення "з передачею Радянському Союзу тієї частини Буковини, населення якої в своїй величезній більшості пов'язане з Радянською Україною".

Але якщо анексії Західної України, задумана як імперський захоплення, стала також і об'єднанням розділеного українського народу, яке, незважаючи на радянські репресії, зіграло величезну роль у становленні української нації, то захоплення Бессарабії розділив румунів. Румуни-бессарабці були названі молдаванами - окремою національністю, з окремою мовою і історією. Всі освічені люди, які розуміли абсурдність такого розділу, та не встигли виїхати в Румунію, були вислані або знищені. Це стосується навіть тих, хто радів приходу Рад. А для управління залишилися людським стадом були завезені куратори, підготовлені в Союзі. Це Все один в один схоже на те, що роблять сьогодні російські окупанти в Криму та в окупованій частині Донбасу. Таким чином, вивчаючи Молдову ми можемо отримати досить точне уявлення про те, у що перетвориться населення Криму і ОРДЛО, якщо окупація триватиме досить довго, а Україна не буде вживати спеціальних заходів для збереження на цих територіях свого впливу, і не створить вже сьогодні юридичні механізми для їх деокупації.

Чому окупованій території ніколи не стати державою?

Для того, щоб окупація тривала вічно, окупанти повинні зламати окупованих морально. Це вичерпно описано Драконом у відомій п'єсі Шварца: "Я ж їх, люб'язний мій, особисто покалічив. Як потрібно, так і покалічив. Людські душі, люб'язний, дуже живучі. Розрубиш тіло навпіл - людина здохне. А душу розірвеш - стане послушней, і тільки. Ні, ні, таких душ ніде не підбереш. Тільки в моєму місті. Безрукі душі, безногі душі, глухонімі душі, ланцюгові душі, лягаві душі, окаянні душі. Знаєш, чому бургомістр прикидається душевнохворим? Щоб приховати, що у нього і зовсім немає душі. Діряві душі, продажні душі, пропалені душі, мертві душі. Ні, ні, шкода, що вони невидимі".

Знищення всіх, хто здатний критично мислити й протестувати, і навіювання тим, кому дозволено залишатися в живих, постійного тваринного жаху, породжують суспільство, позбавлене моралі, гідності та принципів. Хоча люди в такому суспільстві і можуть, в теорії, відрізнити добро від зла, вони без вагань будуть творити зло в ім'я особистої вигоди. Таке суспільство не реформована в принципі: будь-які реформи будуть лише імітуватися, і лише до тих пір, поки їх імітатори, тим або іншим способом, винагороджуються за свою лицедійство. Це товариство було збудовано спочатку в Росії, а потім щеплено на захоплених територіях, у тому числі і Молдові. Його продуктами стали "радянські люди", особлива порода для стійлового утримання, виведенням якої любили хвалитися з партійних трибун. І тільки там, де національна самосвідомість не було вытоптано остаточно, ще залишається надія на відродження, хоча і там все йде дуже важко і повільно. Україні знадобилося чверть століття, три Майдану і війна з Росією, щоб процес згуртування нації та перекази прокляттю радянського спадку помітно зрушився з мертвої точки.

А в Молдові немає нації. Молдова - тільки частина, відрубана від цілого, і не здатна до самостійного нациестроительству. Ця нездатність є якістю, особливо найціннішою в молдову тими, хто став пастухами пострадянського молдавського стада. З цієї ж причини ідея об'єднання Молдови з Румунією - їх найстрашніший сон.

Але і з об'єднанням все непросто. Відрубана частина румунської нації була розбавлена населенням, завезеною з Росії, а отримана суміш заражена моральної гангреною. Ті, хто каже, що повернення Молдови до Румунії стане загрозою для самої Румунії, викликавши в ній рецидив совковою хвороби, абсолютно праві. Ну, а для надійності до відрубаної частини Румунії було Придністров'я, де людські душі калічили на 20 років довше, ніж в правобережній Молдові, а в ньому розміщений російський окупаційний гарнізон.

Ця конструкція, створена в Москві, вкрай стійка до будь-яких спроб демонтажу. Ніякі перетасовки всередині неї не можуть змінити ситуацію в принципі. Не змінить її виведення російських військ, ні повернення Придністров'я під управління Кишинева. Інше питання, що нинішня конфігурація найбільш вигідна і для Кишинева, і для Тирасполя з чисто фінансової точки зору. Вона дозволяє отримувати допомогу і в Росії, і в ЄС. Притому і Росія, і ЄС допомагають як визнаної Молдові, так і невизнаного Придністров'я. Вона дозволяє отримувати доходи від "полуторагосударственности", організовуючи канал контрабанди, а також для будь-яких заборонених санкціями транзакцій, товарів і технологій з ЄС у Росію, через "проєвропейську" Молдову і "проросійські" Гагаузію і Придністров'я. Вона дозволяє підготувати удар в спину Україні, і нанести його тоді, коли кон'юнктура забезпечить за це Кишиневу максимум винагороди за мінімум ризиків.

Заміна будь-яких персоналій теж нічого не дасть - там просто немає нікого на заміну. Одна й та ж колода раз за разом здається по новій. Фахівці ПКРМ, що відповідали за економіку, і за роботу з молоддю після ротації перейшли в "європейські демократи". Засвічений агент КДБ і ФСБ Юрій Рошка, вже не може бути ідейним лідером Unirea (так називають об'єднання Молдови з Румунією) - але може бути кращим другом Дугіна, його перекладачем літературним агентом. Додон, відбувши "проросійський" термін, легко перейде до "європейцям, а конкурентка Додона на президентських виборах, "проєвропейська" Майя Санду і настільки ж "проєвропейський" лідер "боротьби з корупцією" Андрій Настазе спонсорувалися фондом Open Dialog, контрольованим, як нещодавно з'ясувалося, російськими спецслужбами.

Все це стоїть на міцному фундаменті загального інфантилізму і пристрасті до халяви, про які вже згадувалося. "Громадяни" Молдови - треба сказати, вельми умовні, оскільки громадянство передбачає активну участь у політичному житті, а їм більше підходить визначення "піддані" - так от, ці умовні "громадяни" нездатні ні усвідомити своє становище, ні визнати частку власної відповідальності за те, що відбувається в країні. Одні з них захоплюються Додоном і мріють про повернення під владну руку Москви. Інші заявляють, що, мовляв, "за Додона голосувало за фактом 23% населення", упускаючи з виду неприємний питання про те, що в цей час були зайняті решта 77%.

В абсолютній своїй більшості і "проевропейцы" і "пророссияне" свято вірять у те, що розповідає їм про Україну російська пропаганда - оскільки вона в Молдові найдоступніша, і такою залишиться, а намагатися розібратися у всьому, що не стосується їх особистих повсякденних справ їм просто лінь. І, зрозуміло, піддані Молдови завжди і у всьому винні. Їх постійно обманюють, підсовують негідних кандидатів на виборах, "а голосувати за кого треба", їм платять маленьку пенсію чи зарплату, а самі вони нічого не можуть зробити, і життя проводять в очікуванні доброго пана, згадуючи минулий "золотий час": хто корупційний райок Вороніна, хто брежнєвське болітце, а хто і "сильну руку" Сталіна. За великим рахунком, населення правобережної Молдови і Придністров'я вже і не відрізняється майже нічим - і там і там панує сумовитий совок, в якому Дугины, закликають вести натуральне господарство і вбивати українців, відчувають себе як риба у воді.

Все живе з Молдови біжить, оскільки будь-яка нормальна людина, рано чи пізно усвідомлює: ніякі зміни в цьому болоті неможливі. Ну, а приклад Африки, так і Росії, показує нам, що такі застійні калюжі здатні гнити століттями, абсолютно не змінюючись, але преисполняясь свідомості своєї високої моральності, істинної віри і величі предків. Молдова схожа на Росію як лакей на господаря - так, бідніші, і поменше, і нафти немає - а так-то все теж, плюс бажання служити панові, який буде платити за вірність, і у якого можна по дрібниці поворовывать. Різниця між "проросійськими" і "проєвропейськими" молдавськими політиками тільки в тому, кому вони прислуговують в даний момент, а зміна господаря - питання суто економічний. Причому, в Молдові це вважається нормою, а 99% населення свято вірить у те, що "весь світ так живе". Вояж Дугіна на цьому тлі виглядає дрібної брижами на поверхні трясовини.

Що нам робити з Молдовою

З Молдовою все більш-менш зрозуміло: дипломатичні ігри, обмін люб'язностями і тимчасові союзи, звичайно, можливі й можуть бути корисні. Але лише при ясному розумінні того, що Молдова нам не союзник. Сьогодні Кишинів брутально використовує Україну, щоб збільшити свою частку при розподілі з Тирасполем доходів від контрабандної дірки на лівобережжі Дністра. Поза всяким сумнівом, при будь-якому результаті виборів 2018 року Молдова не стане прикривати придністровський проект, і, в принципі, не дуже зацікавлена у виведенні з Придністров'я російської армії. Вона зацікавлена в тому, щоб зберігати ці проблеми і грати на них, то загострюючи, то забираючи в тінь, витягуючи вигоди для себе.

Молдова, зрозуміло, легко підставить і Україну, якщо їй це буде вигідно. Тактичні та короткострокові угоди з Кишиневом можливі. Довгострокове співробітництво - ні. Проблему Придністров'я як проросійського анклаву в українському тилу неможливо вирішити окремо від проблеми Молдови як території, колись відірваною від Румунії. Незрозуміло, правда, що тепер з нею робити румунам. Як написав колись, звертаючись до них, один кишинівський блогер, "румуни, перейдіть Прут - ну, якщо вам не нудно".

Але розумним практикам, тверезо оцінює, що таке Молдова, безсумнівно, тошно від перспектив об'єднання. Вони розуміють, що, хоча повернення Молдови - питання престижу і національна мрія, приблизно так само, як для України питання престижу і мрія - повернення Криму і ОРДЛО, це придбання було б дуже токсична. Румунія ще недостатньо міцна і стабільна щоб його перетравити. Зближення з Молдовою через міждержавні союзи і спільні проекти - теж справа слизька і токсичне. Так що серйозно про Unirea можуть сьогодні вести мову або дилетанти-романтики, або російські провокатори - з метою залякування обдурених мешканців Молдови. Реалісти ж розуміють, що це нездійсненно.

Що в цій ситуації робити з Придністров'ям - взагалі незрозуміло. Зрозуміло тільки те, що цей клубок проблем - гарна тема для консультацій між Києвом і Бухарестом. Для початку, можливо, на рівні неурядових організацій і приватних дослідницьких центрів, оскільки не все сказане можливо озвучувати з урядових трибун. Але тут головне почати рухатися в правильному напрямку. А шлях у правильному напрямку неминуче лежить через визнання неприємного, але очевидного факту: Молдова - такий же продукт російської окупації як Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я, ДНР-ЛНР. Просто з більшою за часом історією - це вже подальша, фінальна стадія розкладання такого анклаву. Відштовхнувшись від цього, можна рухатися далі. Природно, не залучаючи в такі обговорення представників самої Молдови.

Друге питання складніше. Очевидно, що якщо Україна повернення окупованих територій не хоче зіткнутися з проблемами, з якими сьогодні стикається Румунія, їй потрібно не допустити еволюції ОРДЛО і Криму по молдавському шляху. Тут є два важливих моменти. По-перше, це небезпека визнання. Звичайно, про міжнародне визнання ДНР або ЛНР сьогодні немає і мови, а Крим, по московській версії - частина Росії. Але, наприклад, визнання Криму як окремої держави може бути в якийсь момент запропоновано Москвою в якості компромісу. Так от, на це не можна йти, навіть якщо пропозиція буде супроводжуватись спокусливими бонусами, і обставлено, приміром, як "кримськотатарська державність".

Підхід тут повинен бути однозначно жорстким: перш ніж отримати бодай якийсь статус - не тільки незалежний або автономний, але навіть статус повноправної області, або частині області, якщо мова йде про ОРДЛО, колишня окупована територія повинна пройти через тривалу процедуру деокупації під управлінням призначеної центром адміністрації. Всі вибори, референдуми та інші народні волевиявлення можливі тільки потім, оскільки до проходження деоккупационных заходів ніякого народу, здатного щось там виявляти, на таких територіях немає.

А по-друге, щоб процес деокупації не вперся в глухий кут, необхідно вже сьогодні зробити радий запобіжних кроків. Перш за все, потрібно щільно працювати з лояльним Україні населенням окупованих територій, зберігаючи, надихаючи і підтримуючи його. Без цих людей майбутня деоккупация потерпить крах. Крім того, вже зараз потрібен пакет законів, в якому було б чітко прописано: всі переселенці з Росії, в'їхали на ці території в рамках заходів по заміні населення з метою легітимації їх захоплення після вигнання окупантів підлягають висилці, а їх майно - конфіскації. Це необхідно зробити зараз, щоб потім, коли ці заходи потрібно буде реалізувати, в Росії не заявляли, що закон, мовляв, прийнятий нещодавно і тому зворотної сили не має. Тільки так і можна не допустити еволюції окупованих українських територій до безнадійного стану Молдови.

    Реклама на dsnews.ua