• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Доктрина "Чебурашки". Путін створив інформаційний спецназ і дозволив красти технології

Росіяни прокинулися в новому закритому світі
фото: Newsweek
фото: Newsweek
Реклама на dsnews.ua

Президент РФ Володимир Путін підписав нову доктрину інформаційної безпеки, яка набрала чинності 5 грудня. Попередній варіант, затверджений 9 вересня 2000 року, в цілому схожий з оновленим, і вже тоді окреслив майбутні пріоритети державної політики Росії в цій сфері.

Але все ж два документи мають і ряд суттєвих відмінностей, які прямо вказують, або, якщо хочете, підтверджують курс Кремля на подальшу добровільну ізоляцію, озвучена Путіним в останньому посланні до Федеральних зборів.

Двуполярность світу президент РФ "задумав" ще в 2000 році, коли відпрацював лише рік на посаді глави держави. Як відомо, в системі координат Росії поділ блакитного кульки на дві цивілізації існує давно - підступний корпоративний і хижацький Захід, якому протистоїть вічно встає з колін, ображений, але праведний "Третій Рим". Аналогічно Путін завжди тиснув на те, що Вашингтон і Європа після холодної війни не дають Москві взяти участь у поділі світу, творенні доль людства.

Про це йшлося, наприклад, у Концепції нацбезпеки РФ від 17 грудня 1997 року в редакції президента від 10 січня 2000 року: "Посилюються загрози національній безпеці Російської Федерації у інформаційній сфері. Серйозну небезпеку являють собою прагнення ряду країн до домінування у світовому інформаційному просторі, витіснення Росії з зовнішнього і внутрішнього інформаційного ринку; розробка низкою держав концепції інформаційних війн, що передбачає створення засобів небезпечного впливу на інформаційні сфери інших країн світу; порушення нормального функціонування інформаційних і телекомунікаційних систем, а також збереження інформаційних ресурсів, отримання несанкціонованого доступу до них".

Правда це в Кремлі тоді планували свій майбутній гібридно-інформаційний марш, який в результаті повернув НАТО сенс життя, змусив країни ЄС, особливо у Східній і Північній Європі, активно милитализироваться. Однак 16 років тому загроза з боку РФ являла собою лише натяки, обіцянки і прогнози. Тоді Москва не готова була побити горщики з Західною цивілізацією, сподіваючись на співпрацю. Ось, до речі, на підтвердження шматок з Концепції нацбезпеки: "удосконалення та захист вітчизняної інформаційної інфраструктури, інтеграція Росії у світовий інформаційний простір".

Тепер, що стосується безпосередньо двох інформаційних доктрин. Документ 2000 року явно більш демократичний. Там, приміром, навіть йдеться про підтримку та захист "демократичних інститутів". Однак повторимося, якщо порівнювати з доктриною 16-річної давності, то свіже "видання" в рази більш конкретне, не таке розмите, наповнене загальними очевидними формулюваннями. І так, у новій доктрині таке поняття, як "демократичний інститут" взагалі відсутня.

Чого ще немає. У старому варіанті можна знайти тези, що стосуються прав людини та свободи масової інформації, про яких в 2016 році Кремль "забув". Цитуємо: "забезпечити конституційні права і свободи людини і громадянина на особисту і сімейну таємницю, таємницю листування, телефонних переговорів, поштових, телеграфних та інших повідомлень, на захист своєї честі і свого доброго імені". І: "гарантувати свободу масової інформації та заборону цензури".

Реклама на dsnews.ua

Документ від 5 грудня демонструє суттєві коригування. Свободи масової інформації немає, але є абзац, який не можна не вказати: "дотримання балансу між потребою громадян у вільному обміні інформацією та обмеженнями, пов'язаними з необхідністю забезпечення національної безпеки, у тому числі в інформаційній сфері".

Вже очевидно, що свобода масової інформації сьогодні в Росії, і в цій доктрині зокрема, є бутафорією. Заїкнутися про це право небезпечно, та і безглуздо. Будь-яке відсилання до вільного обміну інформацією буде з задоволенням розплющена інтересами нацбезпеки.

Додамо сюди пункт про "розвиток національної системи управління російським сегментом інтернету", і вуаля - Росія остаточно мутує в КНДР. І доповнює ручне управління информпространством в Росії декларація про створення і підтримки інструментів боротьби з зовнішніми загрозами. Тобто мова про російській пропаганді як всередині, так і за кордоном.

До речі, над цим пунктом Путін почав працювати ще в 2000 році. Ось ще одна цитата: "зміцнювати державні засоби масової інформації, розширювати їх можливості щодо своєчасного доведення достовірної інформації до російських та іноземних громадян". Нині ж RT, Sputnik та інші мас-медіа працюють в повну силу в інформаційних атаках на Захід, і Україну в тому числі.

Це один із стовпів гібридної війни Кремля. Але, виходячи з доктрини, Путін і його оточення вважали його недостатньо сильним, тому в документі з'являється щось новеньке - створення інформаційних сил безпеки. Тобто Кремль запускає такий собі інформаційний спецназ. Про це йдеться на самому початку - в "Загальних положеннях", пункт "д": "сили забезпечення інформаційної безпеки - державні органи, а також підрозділи та посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування та організацій, які уповноважені на вирішення відповідно до законодавства Російської Федерації завдань по забезпеченню інформаційної безпеки". Головним же по інформаційному регулювання виступає особисто Путін, а парламенту, уряду та місцевих органів влади - це чирлидеры, яких пафосно називають відповідальними за організацію роботи інформполітики.

Ще одним пунктом господар Кремля бачить розвиток інформаційного і технологічного імпортозаміщення. Керівництво РФ нарікає на недостатній розвиток інформтехнологій і, відповідно, залежність вітчизняної промисловості від іноземних розробок. Щоб виправити ситуацію, Путін пропонує ліквідувати цю залежність шляхом "підвищення конкурентоспроможності російських IT-компаній, розвитку вітчизняної конкурентоспроможної електронної бази".

Правильно. Тому наступний крок - відмовитися від софта Гейтса, Google, Apple і т. д., всіх посадити на "Чебурашку". Максимальне імпортозаміщення при мінімальному шансі успішної реалізації. Ні, мізки в Росії є. Було б нерозумно це заперечувати. Багато хто вже виїхали, але багато ще працюють, зокрема, айтішники. Просто навіть з реальним базисом, можливостями та ресурсами на виході виходить, м'яко кажучи, недоопрацьована, часом даремна, іноді трагікомічна дурниця. Не хочуть або не навчилися працювати на 100% без традиційного "авось" і "і так зійде". З таким способом вести справи, звичайно ж, ефективніше купувати готовий якісний продукт.

Адже в іншому випадку з рунетом буде те ж, що сталося з побудованої цим літом набережній Сочі при першому штормі, але зате не буде незалежності від інформаційних технологій. Так, і від комп'ютерів, ноутбуків, планшетів, смартфонів, smart-браслетів/годин, gps-навігаторів, автомобілів і т. д. і т. п. теж треба відмовитися. Вони згубний вплив на духовність. Завжди можна повернутися до старого-доброго Pigeon Mail, візників і всьому тому похмурому побуті, любовно описаному, наприклад, Федір Михайловичем Достоєвським.

Правда сценарій безсторонній. Начебто хочеться бути сильним, незалежним. Але і від сучасного комфортного світу відмовитися важко. Тому напевно будуть в Росії все ж красти ідеї у Заходу через декілька підставних компаній. Техноконтрабандистов будуть ловити, але на їх місце прийдуть нові.

До речі, про духовне. І в 2000 році, і в 2016 році влада РФ твердила про моральних якостях, спадщину та інших набили оскому постулатах "російського світу".

Інформаційна безпека. Звучить дуже сучасно, повністю вписується в сьогоднішню медійно-комерціалізовану епоху історії людства. І ось читаєш російську інформаційну стратегію. Читаєш про безневинних російських журналістів, безцеремонних західних чиновниках і політиках, жахливих хакерів і...бах! Традиційні духовно-моральні цінності. Традиційні духовно-моральні цінності та інформаційна безпека. Кибервражины та інші супостати з Заходу атакують традиційні духовно-моральні цінності. КГБшно-імперське православ'я в небезпеці. "Захисти мій аккаунт в "Однокласниках", Господь, силою Шанованого і Дарує життя Твого Хреста, і збережи мій e-mail від усякого зла". Ось, приблизно, таке приходить на розум при даній подачі в документі.

Те, що нинішнє керівництво Росії спирається на автентичність максимальному ступені - давно вже звично. У попередній стратегії також згадували про духовно-моральні цінності, правда про їх збереження, а не захист, як зараз. Однак коли мова йде про майбутнє, про розвиток інформаційних технологій, формування єдиного цілого "скріпами" виглядає щонайменше абсурдно. Все-таки за минулі 16 років технологічний прогрес зробив крок далеко вперед.

У Кремлі ж, по всій видимості, вирішили крокувати в зворотному напрямку: закритися в своєму світі, серфити в мережі під пильним оком Саурона... вибачте, влади; читати, що дають; є, що дають, платити, коли скажуть.

І, безумовно, тішитися історією великої своєї держави, яку, як заявив у вівторок Дмитро Пєсков, повинна захистити нова доктрина від маніпуляцій ззовні.

І очевидно, що ця доктрина пройде на ура і буде прийнята на законодавчому рівні. Отримає статус повноцінного нормативно-правового акта, чого не сталося з її предтечею 2000 року із-за відсутності відповідної законодавчої бази. У раді федерації РФ вже запевнили, що стратегія буде прийнята, а якщо якихось законів не буде вистачати, то, за словами першого заступник голови комітету з міжнародних справ Володимира Джабарова, оперативно приймуть. На таку старанність і послух Путін все ж 16 років тому ще розраховувати не міг.

Можливо в Росії знайдуться ті, хто ознайомляться, вивчать, і почнуть обурюватися тим фактом, що їх позбавляють законних прав. Тому таких потенційних критиків заздалегідь налякали кібератаками з Заходу. ФСБ 2 грудня попередила, що "іноземні спецслужби готують масштабні кібератаки з 5 грудня з метою дестабілізації фінансової системи РФ, в тому числі діяльності ряду найбільших російських банків". Атаки, як заявили в спецслужбі, нібито готує українська компанія BlazingFast з Нідерландів. Хвилю підхопили в Мінкомзв'язку РФ, яке екстрено зібрала місцевих операторів зв'язку і представників найбільшими банками для проведення відповідного інструктажу. Для затвердження нової доктрини інформбезпеці, як бачимо, був створений відмінний фон.

    Реклама на dsnews.ua