• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Радіація в Європі. Росія приховує ПП на ядерному об'єкті (КАРТА)

Рівень небезпечного ізотопу нібито низький, але Вашингтон чомусь надіслав літаючу лабораторію
Фото: PostNewsReport.com
Фото: PostNewsReport.com
Реклама на dsnews.ua

Європейці ось вже кілька днів намагаються встановити джерело появи радіоактивного ізотопу на території щонайменше семи країн. Будуються різні гіпотези про те, звідки в повітрі з'явився йод-131. Місцем, звідки він прийшов, цілком може виявитися Росія. Вона ж може бути і причиною витоку радіації.

Вперше про це 19 лютого написав норвезький сайт The Independent Barents Observer, який посилався на дані французького Інституту радіаційного захисту та ядерної безпеки. Ці дані свідчать, що приблизно в середині минулого місяця незначне збільшення присутності ізотопу в атмосфері вперше було зафіксовано на дослідницькій станції Сванховд, яка знаходиться на півночі Норвегії, на кордоні з російським Кольським півостровом.

Через короткий проміжок часу йод-131 "унюхали" в місті Рівному, що на півночі Фінляндії, але південніше Сванховда. І до самого кінця січня про появу ізотопу інформували Польща (наступна після фінів), Чехія, Німеччина, Франція та Іспанія. І дуже схоже, що йод-131 йшов з півночі до Балтики, рухаючись в Західну Європу. Це чудово видно на карті, підготовленої французьким інститутом.

Але виникає питання: якщо факт присутності небезпечної речовини в атмосфері був відомий ще місяць тому, то чому мовчали норвежці або фіни? Представниця Норвезького агентства з радіаційної безпеки Астрід Ліланд пояснила це тим, що рівень ізотопу в районі Сванховда був дуже низьким, як і у Фінляндії. За її словами, він не представляв небезпеки для людини і навколишнього середовища, тому було прийнято рішення не інформувати про це товариство. Що ж, швидше за все, це так.

Але з іншого боку, важливо розуміти, що цей ізотоп може завдати чималої шкоди організму людини. Йод-131 — це продукт поділу ядер урану і плутонію. Він викликає зміну і загибель клітин при проникненні. Хоча цей незначний, як зазначили вчені, викид стурбував навіть американців.

У минулу п'ятницю на британській авіабазі Миденхолл сів літак ВПС США Boeing WC-135 Constant Phoenix, який використовується для виявлення слідів ядерних випробувань і радіаційних викидів. Наприклад, такі літаки задіяли для аналізу наслідків ядерних тестів в Північній Кореї, після аварій на АЕС у Чорнобилі та Фукусімі.

Реклама на dsnews.ua

Результати дослідження цієї літаючої лабораторії вказали на джерело викиду — у районі архіпелагу Нова Земля, що належить Росії і розділяє Баренцове і Карське моря. Це наштовхує на думку, що причиною цілком могли послужити або ядерні випробування росіян в цьому регіоні, або якийсь інцидент з атомним підводним човном. Просто після випадку з "Курськом" Москва навчилася краще приховувати свої трагедії.

Але в той же час, як повідомляє The Daily Mail, в Організації з Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ОДВЗЯІ) відкинули версію про випробування ядерної зброї. "Якщо б ядерне випробування мало місце, то з появою йоду-131 слід було б очікувати появи інших радіоактивних ізотопів", — заявили в ОДВЗЯІ.

Вчені, коментуючи ситуацію, висловили кілька припущень щодо джерела викиду — аварія на атомному реакторі або на якому-небудь об'єкті ядерно-паливного циклу, в дослідницькій лабораторії або інцидент з ядерним боєприпасом. Наприклад, щось подібне бачили шість років тому в Норвегії, Швеції, Фінляндії, Німеччини, Австрії та Польщі, а джерело викиду знайшли на будапештському заводі компанії Institute of Isotopes Ltd. Рік потому витік йоду-131 була зафіксована і на півдні Норвегії — у випробувальному реакторі АЕС у місті Халден.

На думку тієї ж Ліланд, в даному випадку джерело може знаходитися десь у Східній Європі, хоча вперше підвищення рівня ізотопу спостерігалося на Скандинавському півострові. Що ще цікаво, вона визнає: напевно відстежити джерело дуже важко із-за суворих погодних умов у цей період.

Згідно з даними метеоархива сайту Weather Underground по району Сванховда в кінці січня вітер переважно був північним. Тобто цілком імовірно, що ізотоп в Європу занесло з Нової Землі. Однак слід вивчити й інші потенційні джерела.

Давайте поглянемо на опубліковану нижче карту, на яку були нанесені ряд оцінок: 1 — це перше місце, де зафіксували підвищення рівня йоду-131, норвезька станція Сванховд; 2 — друге місце, фінська Рованіємі.

Відмітка із затонулим кораблем — це кладовище атомних підводних човнів, яке знаходиться поблизу населеного пункту Сайда Губа Мурманської області на узбережжі Баренцевого моря. Там сьогодні іржавіє і розвалюється міць радянського підводного флоту. І знаходяться близько 80 реакторів з подрібненими компонентами в бочках. Такий спосіб утилізації вже давно турбує екологів, але не військову машину РФ.

Ще одна відмітка на карті — "Завод". Це Кольська АЕС, яка знаходиться в місті Полярні Зорі тій же області, але на південь від кладовища підводних човнів. АЕС як би замикає неправильний трикутник — Сванховд–Рованіємі–Полярні Зорі. Станція ця далеко не молода. Перший блок був введений в експлуатацію ще 28 грудня 1973 р., другий — 21 лютого 1975 р. А на 2018-2019 роках заплановано їх закриття. АЕС готують до модернізації. І цілком ймовірно, що трохи з цим запізнилися. Мова, звичайно, не про серйозну катастрофу, інакше насправді європейці фіксували б не тільки низький рівень йоду-131, але й ізотопи цезію, стронцію і плутонію.

До речі, ще одна особливість йоду-131. Його період розпаду складає всього вісім днів. А він літав над Європою, виходить, удвічі довше. Це дає підстави висунути ще два припущення: або витік була на стаціонарному об'єкті і відбувалася не один день, або джерелом викиду міг бути рухомий об'єкт, який не міг в найкоротші терміни досягти місця для усунення несправності. Останнім підкріплює версію з аварією на атомному підводному човні біля Нової Землі.

    Реклама на dsnews.ua