• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Нікчемний полк. З кого потрібно набирати штрафбати в АТО

Реклама на dsnews.ua
До тих "ватникам", хто виїхав в Росію і, познайомившись ближче з російськими реаліями, хоче повернутися, потрібно ставитися лояльніше

Сотні тисяч людей, які стали володарями українського громадянства в силу випадкового збігу обставин, очікували в 2014 р. приходу військ, посланих Путіним для їх порятунку від ненавиділа бухгалтерська спільнота ними українства.

Ті, хто дочекався свого щастя - окрема тема. Але було чимало і таких, хто, не дочекавшись "Російської весни", рушив назустріч своєму щастю сам. Тобто, зібрав манатки і переїхав до Росії.

Сам по собі такий вчинок - найчесніший з можливих. Якщо людині огидна Україна, якщо він не може жити ні в ній, ні навіть "на ній", і при цьому мріє про Росії, то рішення про переїзд - найправильніше. Це в тисячу разів краще, ніж звернення до Путіна з закликом відрубати шматок України. Правда, більшість з тих, хто виїхав починали саме з першого. Але все одно - хай не відразу, але вони тим чи іншим шляхом все-таки прийшли до правильного рішення. І поїхали. І за їх від'їзд велике їм спасибі від всіх українців.

Уляна Скобейда журналістку "Комсомольської правди", якщо, звичайно, припустити, що "КП" займається журналістикою, описала долі цих переселенців в длиннейшем нарисі "Неросійські росіяни: чому українцям та іншим переселенцям з країн СНД не дають громадянство в Росії", растянувшемся аж на три газетних номери. Як ясно з назви, їх долі складаються в Росії досить хреново. Новоявлених росіян не визнають за своїх, не дають їм не те що громадянства, а навіть дозволу на проживання, ганяють звідусіль, як шолудивих собак і намагаються випхати в Україну. Куди наші блукачі, якщо не всі, то багато, побоюються їхати. З повним на те підставою, оскільки за ними тягнеться хвіст караних діянь: державна зрада, участь у незаконних збройних формуваннях, вбивства українських військовослужбовців і просто українських громадян, організація масових заворушень.

Маючи такий блискучий, з точки зору російських патріотів, послужний список, герої нарису Скобейды були впевнені, що в Росії їх зустрінуть з розпростертими обіймами. Але нічого не вийшло. Чому?

Скобейда - дама, професійно воспевающая російський патріотизм і безмежне розширення Росії, з поглинанням України, Білорусі, а, можливо, і Казахстану, як споконвічно російських земель, а також коментатори її нарису, чиї роздуми теж публікує "КП", називають декілька причин.

По-перше, це банальна жага хабара, настільки характерна для російських чиновників. Ті, у кого є що занести, і знає кому, отримують громадянство без особливих проблем. Ціна питання, як повідомляє Скобейда, приблизно така: 25-30 тис. руб. - за дозвіл на тимчасове проживання, 300 тис. - саме громадянство. В принципі - недорого. Втім, і товарець, зізнатися, тухловат. Але герої Скобейды - люди бідні і не мають потрібної суми.

Реклама на dsnews.ua

По-друге, на державному рівні їх від'їзд з України сприймається в Росії як цинічне втеча з поля бою. "Уявіть на секунду: всі росіяни, російськомовні, русскокультурные і проросійські взяли і поїхали з Донбасу до Росії. Що виходить в сухому залишку - вымороченные території без населення. Їх навіть не потрібно завойовувати. Припустимо, всі "руські" виїхали з України в Росію - ешелонами, автобусами і поромами, і наша колись братська ненька остаточно перетворюється в етнічно чистий, українізований "Бандерштадт" - золоту мрію всіх (ну або переважної більшості) майданних активістів, - пише, коментуючи пригоди героїв Скобейды Дмитро Стешин. - Імперії потрібні свої люди на "тимчасово окупованих", тому що саме вони будуть успадковувати ці землі".

По-третє, якщо вже впускати цих жалюгідних дезертирів в Росію, то їх теж треба переробити на яке-небудь корисне імперське добриво. Наприклад, заселити ними порожні землі на Далекому Сході, роздавши по гектару на сім'ю. Хто не в курсі: гектар на Далекому Сході - це вам не гектарів українських чорноземів. Це - ледь-ледь проіснувати, працюючи на ньому 24 години на добу сім днів в тиждень. Бо як скопувати - це повноцінний гектар, а як врожай збирати - в кращому випадку 4 сотки. Плюс всі далекосхідні принади, від мошки та енцефаліту до повної відмороженості місцевих мешканців і відсутність усякої медицини, інфраструктури та інших зручностей як опцій в принципі. Ясно, що поїхати туди за програмою переселення співвітчизників, в яку, до речі, теж треба ще потрапити, може тільки відморожений на всю голову індивідуум.

Звичайно, шанувальники Російського світу не відрізняються в масі своїй особливим розумом. Але вони, як правило, все ж не повні ідіоти, щоб їхати в таку безнадійну діру. А ті, хто впав у овочеве стан з причини похилого віку і готовий їхати куди завгодно - ті в якості співвітчизників нецікаві. Вікова межа для співвітчизників - 50, максимум 55 років. Ті, хто старше, російські співвітчизники не годяться. Технологію їх переробки на мило, мінеральні добрива та інші корисні ніштяки в Сколково поки не розробили. Коли розроблять - тоді і покличуть їх на Батьківщину. А поки женуть геть, бо нахлібники.

По-четверте, вихідці з України взагалі шибко розумні з точки зору російської влади. Хорошим холопам не належить вибирати собі господарів. Так що колишні українці, обрали Росію, - свідомо погані холопи. Сьогодні їм Україна не сподобалася, і вони метнулися в Росію, а що буде завтра, при близькому знайомстві з російськими реаліями? Таких ненадійних холопів треба тримати в самому чорному тілі. А дай їм громадянство, так вони, мабуть, почнуть ще й качати права в Росії. Ні вже, дзуськи. Ніякого громадянства. Не вийде з них хороших російських громадян. Адже, приміром, таджикові або киргизу чому можна давати російське громадянство? Тому що якщо він, отримавши його, почне разевать пащу, то йому можна буде відразу сказати, що він тут взагалі ніхто. Цурка, який за хабар склав іспит з російської мови і якого терплять тут з милості. І він це знає. І завжди буде пам'ятати, що він - другий сорт, і знати своє місце. А колишній українець, розбещений українськими свободами, дай йому російське громадянство, ще вообразит, що він і справді - громадянин, а не гній для удобрення імперської грунту.

Зрозуміло, що Скобейда викладає це зовсім іншими словами і під іншим кутом зору. Але, хоча "Комсомольська правда" - видання абсолютно брехливе і по назві, і по самій своїй суті, я не виключаю, що вона в даному разі пише щиро. І щиро вірить, що російський патріотизм потрібен російської влади в межах Росії, а не як експортний шлунковий сік для перетравлення суміжних територій з подальшим всмоктуванням в межі РФ кашки. І що чиновники творять свавілля всупереч волі Путіна.

Крім чиновників Скобейда звинувачує в нещастях своїх героїв і Україну. Мало того що там їх ображали злі бандерівці, так ще і в Росії вона не відпускає їх геть. Мовляв, депутати Держдуми, поки Путін, сидячи десь орлом, дивився соколом кудись удалину, "вписали безглузду норму, відповідно до якої претендент [на громадянство РФ] повинен надати в міграційну службу РФ довідку про вихід з громадянства колишньої країни. Ні, не заяву: "Прошу більше не вважати мене українцем", - а довідку з печаткою "незалежної" про те, що вона виключила людини зі списків". А зла бандерівська Україна "паперів таких давати не збирається: щас, розмріялися". І бідним відмовникам, яких стусанами випихають назад в Україну, доводиться інший раз навіть їхати воювати в АТО на стороні ВСУ. Замолювати гріхи. Зрозуміло, це теж годиться не для всіх: здоров'я, вік і розмір гріхів все-таки мають значення.

Повинен сказати, що всупереч поширеній думці я вважаю корисним для себе читати російську пресу і дивитися російське телебачення. Ні, людям навіюваною, зі слабкою психікою, дітям, вагітним жінкам і сильно літнім я б цього не рекомендував. Але здоровий і розсудлива людина цілком може почерпнути звідти чимало цікавих ідей та свіжих підходів. Ось, до речі: пару тижнів тому по російським сайтам промайнула інформація про те, що в Одесі прихильників "Русского мира" відловлюють і поводяться з ними, як з бездомними тваринами: стерилізують і чіпляють на вухо бирку, щоб не відловлювати вдруге. Фейк, звичайно. Але погодьтеся, тут є над чим подумати в практичному сенсі. Багато, дуже багато цікавого і перспективного народжує думку російських политпропагандистов. І стаття Скобейды тут не виняток - важливо тільки правильно її прочитати.

Отже, що можна витягти з цієї статті?

По-перше, до людей, що виїхали жити з України в Росію, потрібно ставитися лояльно. У всякому разі, куди більш лояльно, ніж до тих, хто, ненавидячи Україну, продовжує жити в ній і закликає російські танки. Ці люди вступають гідно, їдучи з ненависної їм країни, в країну, яка їм приємна. Чим вони при цьому керуються і не пошкодують потім про прийняте рішення, - не нашого з вами розуму справа. Наша справа - цим людям допомогти. Іншими словами, потрібна максимально лояльна програма добровільної еміграції з України в Росію. Їй же Богу, дешевше сплатити їм проїзд, видати - безкоштовно і з мінімумом бюрократичних процедур - всі необхідні довідки, зняти з їхніх плечей ненависне їм українське громадянство і побажати щасливої дороги і облаштування на новому місці, ніж терпіти їх тут.

По-друге, до тим, хто вже виїхав в Росію, теж необхідно лояльне ставлення. Поїхали - і чудово. Тільки, будь ласка, не треба повертатися! Тобто всі необхідні довідки цим людям потрібно без проблем видавати в найближчому українському консульстві. Навіть якщо в Україні вони перебувають у розшуку. Включаючи і довідку про зняття з них українського громадянства - до речі, цю процедуру слід максимально спростити і прискорити, і, зрозуміло, не стягувати за неї жодної плати. Я б, чесно кажучи, навіть доплачував за таку відмову, якщо він відбувається в Росії, 20 тисяч в російських рублях. Чесне слово - не шкода. Заради того, щоб позбавити Україну від таких "громадян", варто трохи витратитися.

По-третє, до тих, хто виїхав в Росію і, познайомившись ближче з російськими реаліями, хоче повернутися, теж треба ставитися лояльніше. Я вам більше скажу - їм треба допомогти повернутися - тим, хто дуже хоче. Зрозуміло, не просто так. По-перше, в тому випадку якщо вони причетні до антиукраїнської діяльності - отримати з них докладні показання, із зазначенням спільників і покаяння - в тих випадках, коли це має сенс - публічне. Вони повинні бути позбавлені виборчих прав - це як мінімум. До тих, хто напрацював на кримінальну статтю - відношення посуровее. Звільнення від покарання - дивлячись по скоєного, і частіше - тільки часткове. І, нарешті, для тих, хто підходить за станом здоров'я і віком - пропозиція спокутувати провину, воюючи в АТО. Якщо охочих набереться хоча б на роту - створювати з них окремі частини. Так, штрафні. З усіма витікаючими наслідками. А ви як думали?

Йдучи таким шляхом, ми позбавимо Україну від непотрібного баласту. Нехай ті, кому затишніше бути гвинтиками і безіменними солдатами "витратного полку", їдуть собі в Росію. Не треба їм заважати.

    Реклама на dsnews.ua