• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Злочин і приниження. Чому російські олімпійці марять ядерною зброєю

Общинність в Росії - це не консенсус, це диктат. І в міжнародні відносини вона вводить той же дискурс в стилістиці "нагнути" і "трахнути"
Фото: mogol.info
Фото: mogol.info
Реклама на dsnews.ua

Тепер ясно, чому форма російської олімпійської збірної виглядає привітом з минулого - готувалися. Готувалися до того, що її, збірну, в пристойне товариство не пустять, а тому не напружувалися - ганьбитися в цьому перед світом все одно не доведеться. Ну хіба що, може бути, тим відщепенцям, яких Міжнародний олімпійський комітет визнає "чистими" і допустить до змагань на відміну від "нечистих", викритих у вживанні допінгу. До речі, цікаво, що скаже про такий інтерпретації класичного біблійного сюжету Московський патріархат. Або зробить вигляд, що не бачив настільки явною паралелі?

А що до костюмчиків, то для дефіле на патріотичної олімпіаді (пора б, нарешті, зафіксувати в словниках семантичну різницю між цим словом і Олімпійськими іграми за мотивами 1984 р. де-небудь в Рязані вони цілком згодяться: свої стерплять і не таке. І потім, провівши такі змагання, Кремль не тільки переострит дотепників, подібне пропонували, але і покаже всьому світу, з якою гордої стійкістю Росія переживає глобальне приниження.

Приниження, зауважте, - не покарання. Така одностайна позиція всіх причетних і навіть непричетних, але обласканих увагою ЗМІ осіб. Голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов відверто називає рішення МОК "мерзенним" і з виглядом бувалого конспиролога стверджує, що це частина загальної лінії на стримування Росії. Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова голосить про попранном національне достоїнство (явно дискриминирующее, до речі, твердження: про "багатонаціональному" було б значно коректніше). Всюдисуща Наталія Поклонська пророкує, що МОК буде розпущений - звісно, за нанесене великій країні образу. Цитатничек поповнюється в режимі нон-стоп, але незалежно від форми утримання його до оскоми бідно: Росію образили ні за що.

Загалом, не чекайте каяття - його не буде. Ні у тих, хто говорить, ні в тих, від чийого імені кажуть: Росія ніколи не визнає своїх помилок, ні своєї зловмисності. Це і скріпа, і керівництво до дії. Усерись - не покорися. Погорів - заперечуй. Спіймали - відмагайся. Тому що це не ти такий - це життя таке.

Російське кредо: все роблять це ("це" означає, що завгодно негоже - політичне вбивство, допінг, агресивну політику, обмеження меншин, руйнування екосистем, потрібне вписати) - просто не всі попадаються. Значить, наступного разу потрапляти не можна. Парадоксально, але в цій логіці ті, кого МОК до виступів допускає, - зрадники. Не тому, що не попалися - тому, що, погоджуючись, ставлять свої інтереси вище державних. Знову ж таки, всі роблять це, але... Саме: не всі афішують.

У російському суспільній свідомості так мало особистого і так багато державного, що Росія залишиться тоталітарної по своїй суті країною незалежно від того, хто нею керує. Общинність в Росії - це не консенсус, це диктат. Не дивно, що така модель екстраполюється і на міжнародні відносини. Тут все той же дискурс в стилістиці "нагнути" і "трахнути". І коли нагібаєм і трахаем "ми", це в природньому порядку речей - будь то хоч міжнародне право, хоч сусіди, хоч принципи спорту. Інша справа, коли нагинають і трахкають "нас". І пост спікера російського Мзс Марії Захарової на сторінці в Facebook служить прекрасною ілюстрацією цього світогляду: рішення МОК - чергова безуспішна спроба "завалити Росію".

Інформатор WADA Григорій Родченков і для середнього росіянина, і для тих, хто говорить від його імені, - безумовний зрадник. То наївний, то жадібний - але зрадник. Враховуючи обставини, до речі, напевно буде розкручуватися і ще одна тема: Родченков не російська. Російська би так не вчинив. А ось Родченков... Взагалі, хохол і в Росії залишається хохлом, як би не намагався замаскувати своє походження виправленням прізвища. Відсутність додаткової хромосоми - його не приховаєш. Боїться, що знайдуть? Правильно боїться. У разі чого завжди можна зіграти в "Де ваші докази?" і "Наше діло праве".

Реклама на dsnews.ua

Тут ось що цікаво: сплав етики зеків і спецслужб у російському публічному просторі повністю витіснив людську етику. З одного боку, діє принцип виборчої справедливості: блатного фраєрам не судити - блатному їх розводити можна, головне - щоб братву не кидав. З іншого - в ролі братви виступає держава, і все зло, зроблене в його інтересах, є добро. Що робити, Макіавеллі у російському переказі звучить так само убого-незграбно, як і Маркс.

Погіршує ситуацію комплекс наддержави, що виріс із специфічного для російської культури комплексу надлюдини (специфічного в тому сенсі, що у приватних осіб він проявляється в основному на рівні побутовому і переважно в умовах анонімності). Відкрито цей комплекс, до речі, ще одним криптохохлом, який намагався відірватися від коренів. "Тварь я тремтяча або право маю?" - Достоєвський вклав це питання-виправдання в голову Родіона Раскольникова, але він же характеризує і російську зовнішньополітичну парадигму. Чому Москва вторглася в Грузію? Влізла в Сирію? Віджала Крим? Втрутилася у вибори в США? Чому розгорнула цілу державну допинговую програму? Тому що могла.

У цьому зв'язку не можна не згадати і про другий парадигмі, яка також корениться в культурі: переможців не судять, принаймні, коли до таких відносять Росію. Це табу - хоча, враховуючи демографічну та конфесійну ситуацію, тут доречніше слово харам. Тому з воістину релігійним запалом Москва відстоює свою версію подій Другої світової війни, і своє право на медалі, зароблені на минулих Олімпійських іграх.

Що далі? А далі, слідом за французьким адміралом, який говорив, правда, про своїх співвітчизників-роялистах, можна повторити "вони нічому не навчилися і нічого не забули". Тільки в нашому контексті цю фразу треба б доповнити: і нічого не зрозуміли. Якщо вже олімпійські чемпіонки дозволяють собі лякати МОК ядерною зброєю, це свідчить про світоглядно обумовленому розладі логічного мислення. У Росії напади цієї хвороби траплялися і раніше. Просто тому, що вона віддає перевагу всім іншим компанію ексклюзивних друзів. Армії і флоту. Саддама і Муаммара. Башара і Башира. Кіма і Захарченко. Зараз, втім, вони і їм подібні - лише опори могутності Росії. Фундаментом ж є полоній, рутеній і мельдоний.

    Реклама на dsnews.ua