• USD 27.6
  • EUR 32.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Речитативом по "пантерах". Навіщо Трампу кандидат-репер Каньє Уест

У США все частіше заявляють про себе радикально налаштовані організації афроамериканців

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Американський репер Каньє Уест оголосив про свої президентські амбіції. Знову. У 2015 р. він вперше заговорив про це на премії MTV Video Music Awards. Рік тому в інтерв'ю BBC знову зазначив, що не проти висунути свою кандидатуру в 2020 р.

Від слів до справи він, здається, перейшов за чотири місяці до голосування на нинішніх виборах президента США.

У Twitter 4 липня, в День незалежності США, Уест, зокрема, написав: "Ми повинні втілити обіцянки Америки, вірячи в Бога, об'єднавши наше бачення і побудувавши наше майбутнє. Я балотуюся в президенти Сполучених Штатів!".

При цьому поки немає ясності, чи буде він висувати свою кандидатуру на виборах. Невідомо, від якої партії - або як незалежний кандидат. Проте він вже отримав підтримку, наприклад, засновника Tesla і SpaceX Ілона Маска. Тобто крок Уеста помітили. Ідея, так би мовити, "зайшла".

Але не можна не звернути увагу на своєчасність заяви Уеста, прихильника чинного президента Дональда Трампа.

По-перше, сталося це на тлі рішення суду відпустити з-під варти під заставу в $750 тис. колишнього поліцейського Ту Тао, якого звинувачують у пособництві і підбурюванні до вбивства Джорджа Флойда.

Того самого 46-річного афроамериканця, чия смерть сталася, за фактом, на очах у всієї країни і спровокувала масові акції протесту за права чорношкірих громадян США.

Реклама на dsnews.ua

Тао не уникнув обіймів Феміди. Справа не закрита. Але після того, як його відпустили під заставу, можна чекати нової хвилі обурення з боку протестуючих.

По-друге, в один день із заявою Уеста в парку Stone Mountain (штат Джорджія) на марш вийшла, як пише Daily Mail, сотня членів партії "Чорні пантери", організації родом з 60-х.

"Пантери" з закритими обличчями і зброєю в руках, у тому числі армійських по виду зразків, в парк прийшли, щоб вимагати демонтажу Меморіалу Конфедерації Стоун-Маунтен.

На ньому висічені фігури президента Конфедерації часів Громадянської війни Джефферсона Девіса і двох генералів - Роберта Е. і Томаса Джексона.

Пантери повернулися

Партія "Чорні пантери" була створена в 1966 р. в Окленді (Каліфорнія). Це ліворадикальна організація, яка на відміну від Мартіна Лютера Кінга, керувалася принципом збройного опору утиску афроамериканців.

Через півстоліття "пантери" знову активізувалися. Членів руху можна було бачити на різних акціях протесту, в тому числі в Джорджії.

Причому "засвітилися" не тільки оригінальні "пантери", але і партія "Нових Чорних пантер", яку перші не визнають і не вважають своєю правонаступницею.

"Нові пантери" (NBPP) з'явилися на світ у 1989 р. Партія, як і оригінальна, виступає проти капіталізму і за революцію як інструмент досягнення справедливості. Однак її ідеологія не базується на маоїзмі і марксизм як ідеологія "чорних пантер". Вони більше орієнтуються на кооперацію і консолідацію чорношкірих американців.

До 2001 р. "нових пантер" очолював Халід Абдул Мухаммед. Після його смерті від аневризми кермо влади перейшли до адвоката Маліку Зулуська Шабаззу, який, у свою чергу, пішов у відставку в 2013 р., що призвело до розколу NBPP.

Шабазз своїм наступником назвав Хашима Нзингу, проте члени партії обрали головою Кристала Мухаммеда. Прихильники Нзинги заснували у підсумку "Нову партію чорних пантер за самооборону" (NBPP SD).

Сам же Шабазз в тіні не відсиджувався. Як глава "Чорних адвокатів за справедливість" (Black Lawyers for Justice) він також активно світиться зараз на мітингах, тільки вже в іпостасі захисника прав афроамериканців.

При цьому екс-лідер NBPP ще той расист і антисеміт. Закликав, приміром, вбити кожного сіоніста в Ізраїлі, включаючи дітей і людей похилого віку.

Це явно зіграє проти нього в плані того, як адміністрація Трампа, відома своєю тісним зв'язком з єврейською громадою через президентського зятя Джареда Кушнера, буде медійно намагатися розправитися з подібними радикалами. А через них - нівелювати цінність мітингів Black Lives Matter.

З іншого боку, відповідальність за поляризацію американського суспільства далеко не в останню чергу (а скоріше навіть у першу) лежить саме на Трампа.

Президент-провокатор

З його приходом в Овальний кабінет білі расисти піднеслися духом. Стало відчутно більше расизму та нетерпимості стосовно і американців з білим кольором шкіри, і стосовно американців з не тієї, на думку ультраконсервативних громадян, сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю.

Показово, що в перший рік президентства Трампа, згідно з даними ФБР, були вбиті 28 транссексуалів - найбільша кількість випадків станом на 2018 р.

ЛГБТ згадані не просто так. В історії США є відмінний приклад, окрім "Чорних пантер", того, як радикалізація одних громадян спричинила за собою радикалізацію інших - жертв.

У 1970-х у Сан-Франциско проповідник Реймонд Броширс, захищав представників ЛГБТ-спільноти в своїй пастві, одного разу сам сильно побитий підлітками, закликав геїв брати зброю в руки, щоб захистити себе від банд і радикалів. З цією метою він створив організацію, яку змалював з "Чорних пантер" (включаючи символіку), назвавши її "Лавандовими пантерами".

Аналогічні процесам, що відбувалися в 60-70-х рр. в Штатах, ми можемо спостерігати і сьогодні.

Президент-популіст, який зробив ставку на найбільш консервативних американців, сьогодні пожинає плоди своєї політики розколу.

І хоча більшість учасників акцій протесту абсолютно мирно вимагають змін - наприклад, реформи поліції, яку Трамп уже пообіцяв (але не факт, що проведе) - було цілком очікувано, що дадуть про себе знати і гарячі голови в особі "пантер" (старих і нових), які своїм маршем зі зброєю відправили адміністрації недвозначне послання-обіцянка-загрозу.

Репер як політтехнологія

І тут на сцені оголошується Каньє Уест - козир Трампа (в англійській мові це було б каламбуром). Він, повторимося, давно вже підтримує Трампа. І навіть торгував особою в Білому домі в жовтні 2018 р.

Однак з урахуванням нинішніх реалій просто насунути собі на голову кепку Make Great America Again і посидіти перед камерами - явно недостатньо.

Більш дієвим буде оголосити про своє висунення на пост президент. Таким чином Уест може відтягнути у демократів голосу або хоча б внести сум'яття в афроамериканське співтовариство. Та й на своїх чорних фанатів може вплинути.

Що найцікавіше, для виконання цієї місії реперу навіть немає потреби офіційно балотуватися від партії (але точно не були б демократи, зважаючи відомої зв'язку Уеста з Трампом); або незалежним кандидатом.

"Похитавши" чорношкірий електорат, Уест після вийде з гонки, так формально в ній так і не беручи участі, і закличе фанатів зробити вибір на користь Трампа. І такі, звичайно, знайдуться, адже улюблений кумир їх про це просить.

Питання в тому, наскільки ефективний Уест буде як технологія. Не поплатиться він за підтримку Трампа? Не позбудеться частини армії своїх шанувальників? А може, не виключено, і особисто познайомиться з ким-небудь з "пантер".

Пред'явити Весту їм є що. І не тільки конкретно особисту підтримку Трампа, але і, наприклад, вислів репера про те, що поневолення афроамериканців було їх особистим вибором.

"Ми ментально у в'язниці. Мені більше подобається слово "тюрма", тому що рабство занадто прямо відноситься до ідеї чорношкірих. Як Голокост - це євреї, так рабство - це чорношкірі", - сказав Уест у травні 2018 р. в ефірі TMZ, співробітник якої у відповідь заявив, що слова репера "викриває в ньому відсутність думки".

    Реклама на dsnews.ua