• USD 36.6
  • EUR 35
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Юродиві і блазні. Навіщо Кремлю міняти Жириновського на Дудя на виборах

На майбутніх виборах у Росії виборців порадують великою кількістю уявних опозиціонерів
Юрій Дудь на акції протесту в Москві. Фото: bzns.media
Юрій Дудь на акції протесту в Москві. Фото: bzns.media
Реклама на dsnews.ua

У цьому році в Росії відбудуться регіональні вибори, які стануть прелюдією для виборів до Держдуми. Виборчий цикл обіцяє бути цікавим з точки зору переформатування Кремлем політичної арени в країні. Необхідність у цьому давно визріла. Спалахнули цього літа протести у зв'язку із затриманням журналіста Івана Голунова (нехай і вміло поєднані керівництвом країни) і після, з-за виборів до московської міськдуми, показали, що Кремлю пора вже щось робити, щоб знизити градус соціальної напруги. А саме - очолити революцію.

Природно, протягом нової медіакампанії обійде стороною особисто Володимира Путіна. Вождь раніше над грою, але правила гри коригуються: хоча нерадивцам з владної вертикалі по кілька разів на рік влаштовується публічна прочуханка (зазвичай приурочена до "прямих лініях" і подібних видовищ поменше), публіку ця поїдена міллю технологія явно почала обтяжувати. Телевізор-то програє холодильника. І зважаючи на те, що полки останнього забити нічим, наповнювати новими смислами в Росії будуть знову-таки телевізор. Що передбачає щось більше, ніж сеанси заступництва за чолобитників і покарання їх кривдників з числа людей государевих. Мова про зачистці на декількох рівнях.

До речі, очікування у росіян відповідні. Згідно з останнім опитуванням "Левада-центру" 66% респондентів хотіли б бачити в поточному році гучні корупційні справи і відставки міністрів. 45% опитаних росіян також очікують продовження масових акцій протесту. Ці дві цифри змушують Кремль не просто звільнити десяток-сотню чиновників, в масі своїй є представниками "Єдиної Росії", а влаштувати шоу на всю країну і розчавити протестного паразита, проделывающего все нові ходи в мозку виборця. І оскільки реальні механізми та наміри поліпшити добробут росіян виключені самої державної системою - гібридом ідеологій і печерного світогляду, - цього гротескному чудовиську принесуть велику жертву. Причому огидну настільки, що сам монстр постане в амплуа спасителя і благодійника. Жертвою безумовно стане партія влади, тобто "Єдина Росія", яку давно пора відправляти на політичне звалище.

Але перш ніж її злити, потрібно виростити заміну, яка ще кілька років зберігала б в РФ поточні баланс та ілюзії. Природно, партія або, точніше, партії влади після запланованої політичної диверсифікації повинні залишатися під контролем влади. На те, що партій влади буде кілька, вказує просочилася в ЗМІ з надр Кремля інформація. Партії ці будуть докорінно відрізнятися від "єдиноросів", але тільки медійно. Причому, незважаючи на новизну проектів, їх формування та існування не буде суперечити російської політичної традиції, що передбачає наявність юродивого, блаженного і блазня. Як і під час попередніх парламентських виборів. Тодішня трійка була зрозуміла: Наталія Поклонська, Ксенія Собчак і Володимир Жириновський. Вони своє відпрацювали і в 2021 р. вже будуть не такі цікаві. Тому їм знайшли "наступників". І кількість цих "юродивих, блаженних і блазнів" буде більше.

Танки і вояки

За даними "Медузи", що посилається на ряд джерел з адміністрації президента або близьких до неї, Кремль готує конвеєр політичних партій з новими особами - щонайменше десяток. Серед таких ключових видання називає одного з розробників популярного MMO Wolrd of Tanks В'ячеслава Макарова, популярного блогера Юрія Дудя, музиканта і фронтмена "Ленінграда" Сергія Шнурова (Шнура) і "письменника" Захара Прілепіна.

Причому їх майбутні політсили, хоча всі вони явно будуть бутафорськими по своїй суті, виходячи з поставлених завдань, можна поділити на партії для картинки і такі, що стануть реальними гравцями. До перших, як пише "Медуза" (її джерело називає їх "партіями телешоу"), належать партії Макарова і Прілепіна. До других - політсили Дудя і Шнура. Чи Дали вони згода, поки невідомо. Але, швидше за все, погодяться. І Дудь, і Шнур, і Прилепін і так в тій чи іншій мірі є учасниками політичних процесів. Макаров ще 10 січня оголосив про створення своєї "Партії прямої демократії". Прилепін ж зрозуміє партію на базі руху "За правду".

Реклама на dsnews.ua

Обидва проекти - умовні "Партія танків" і "Партія войовничих віртуалів" (прилепинских співрозмовник видання назвав "диванними воїнами") - будуть пастися на полі агресивного патріотизму з ухилом в мілітаризм. Причому в "більш прогресивну і просунуту" партію Макарова увійдуть "розробники регіональних IT-компаній", а керівництво - заступник юридичної служби "Яндекс.Гроші" Борис Чигидін, гендиректор Unwired Devices Олег Артамонов, колишній продюсер "Живого журналу" Тимофій Шевяков та директор Євразійського комунікаційного центру Олексій Пилько. "Партія прямої демократії" буде охоплювати дуже широку аудиторію. Так, основний електорат - геймери, проте в WoT щодня сидять 3 млн користувачів, серед яких як молоді, так і цілком зрілі дядечки, деколи з непоганим бізнесом.

До речі, в даному контексті "Партія танків" перспективна і гібридної політиці Москви за кордоном, оскільки в WoT грають і в Україні, і в Білорусі. Даний продукт, створений активно співпрацює з військово-патріотичними музеями компанією Wargaming, прекрасно підходить для перенесення обкатаних пропагандистськими ресурсами прийомів. З нагоди радянських свят, наприклад 9 травня, на серверах WoT, обслуговуючих СНД (і, незважаючи на політичні реалії, Україну в тому числі), влаштовують відверто совкові івенти. З приходом в політику Макарова, можливо, победобесием запахне і на європейських.

Що стосується Прілепіна і Ко, вони будуть займатися приблизно тим же, але в класичному форматі - на ефірах, акціях і т. п. обидва проекти, швидше за все, проживе достатньо довго. Але в Кремлі кажуть журналістам, що їхнє завдання у створенні інформаційного шуму під час регіональних і парламентських виборів. І щоб Макаров і Прилепін добре себе показали в 2021 р., їх партіям потрібно просочитися хоча б в один з місцевих парламентів, що позбавить їх від необхідності збирати 200 тис. підписів виборців для участі у виборах в Держдуму. Враховуючи, що масштабного партійного будівництва не планується, то збір підписів може стати перешкодою.

Вони прикольні

Завдання партій Прілепіна і Макарова зрозуміла - шум, гам, ілюзія вибору. Але роль головних кишенькових опозиціонерів, якими згодом прорідять не тільки ряди "єдиноросів", але і нинішніх псевдо-опозиціонерів, відводиться все ж, на перший погляд, не таким серйозним гравцям, як Макаров або Прилепін, а, скажімо так, "прикольним" Дудю і Шнурову.

На перший погляд. Насправді тут є розрахунок і чітке бачення кремлівцями картини майбутньої Росії. І базується вона на запозичених, зокрема, в України, тенденції. Видимість демократії дуже добре спрацювала в Україні. Якраз наша держава показало, що музиканти, шоумени, спортсмени здатні на більше, ніж просиджування штанів в якості рядових депутатів. В Україні спрацював запит на нові обличчя, причому абсолютно нові - які тямлять у політиці мало. Зате вони, повторимося, прикольні.

Звичайно, сценарій "Зеленський" Москва реалізовувати не буде, бо "не по чину" Росії мати президентом коміка. А ось як слухняних Ломів такого роду "прикольні" нові політики зразок Дудя і Шнура ідеальні. Обидва вони, до речі, на відміну від проектів Макарова і Прілепіна, будуть працювати виключно на молодий електорат, спраглий змін. І Дудь, у якого 6 млн передплатників і більше 760 млн переглядів на YouTube; і Шнур - веселий матершинник, пишучий при цьому гострі соціально-політичні вірші. І головне - вони абсолютно безпечні. Під них і буде вибудовуватися партійна структура, з тим щоб вони перемогли і в 2020-му, і отримали мандати у 2021-м.

Російський парламент посвіжіє, позбавиться від ретроградства і нудьги. Ні, "Єдина Росія" ліквідована повністю не буде, але втратить свої статусність і вплив, поступово сповзаючи на узбіччя як тощающая на очах "вузькопрофільна" партія злодійкуватих бояр, всипана шишками. Кремль же буде генерувати і підтримувати діалог з створеними ручними проектами, створюючи видимість плюралізму думок і готовності ділитися владою і відповідальністю. Паралельно ж руками "нових партій" буде зведено до мінімуму і каналізовано нинішнє суспільне невдоволення. Електорат зануриться в ейфорію, очікуючи швидкого благоденства. Яке, втім буде відкладатися, оскільки відбудеться лише зміна декорацій.

    Реклама на dsnews.ua