• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Саудити в Болгарії. Як Ер-Ріяд зробив неприємно Україні і США

Саудівська компанія буде брати участь у будівництві болгарської гілки "Турецького потоку"
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Саудівський консорціум Arkad, до складу якого входять саудівсько-швейцарська Arkad ABB S. p.A (офіс в італійському Мілані) і, власне, саудівська Arkad Engineering&Construction Company, таки отримав контракт на будівництво "Балканського потоку" - продовження "Турецького потоку" на території Болгарії, по якому російський газ буде транспортуватися на кордон із Сербією.

Чому "таки дістав"? А тому, що процес укладення контракту з оператором, газотранспортним "Булгартрансгаз" для саудівців виявився дуже непростим. Тендер на будівництво газопроводу протяжністю 474 км Arkad виграла ще 3 квітня, запропонувавши найменшу ціну - 1,1 млрд євро. Причому болгарам саудівська компанія запропонувала два варіанти - або будівництво трубопроводу до кінця 2020 р. за 1,1 млрд євро, або за 1,29 млрд євро, але за 250 днів замість 615. "Булгартрансгаз", як повідомив представник Arkad, вибрав перший варіант, оскільки "стеля" вартості контракту становив 1,17 млрд євро.

Флірт з росіянами

Головним конкурентом саудівців був консорціум "Газове розвиток і розширення в Болгарії" (GDEB), до складу якого входять італійська компанія Bonatti S. p.A., німецька Max Streicher S. p.A. і, зареєстрована в Люксембурзі, болгарська Completions Development S. a r.l, яку ЗМІ пов'язують з російської Трубною металургійною компанією (ТМК), найбільшим виробником труб в РФ, по-перше, з тієї причини, що в Completions Development S. a r.l. працював нинішній віце-президент ТМК Володимир Шматович, а по-друге, головою цієї компанії є Андрій Пархомчук, згадуваний у 2017 р. російською компанією в якості заступника гендиректора ТМК.

Цей консорціум з ниточкою в Росію запросив у "Булгартрансгаз" за свої послуги 1,6 млрд євро, але був готовий запропонувати величезну знижку - 31,1%, що в підсумку "зрівняла" б GDEB з Arkad. Але вибір все ж ліг на саудівську компанію. Правда, ненадовго. Вже в кінці травня газотранспортний оператор Болгарії несподівано позбавляє Arkad права укласти контракт і віддає перевагу італо-німецько-люксембурзьким (російському) консорціуму, оскільки саудівська компанія "не надало в установлений строк всі необхідні документи". Природно, Arkad звернулася в суд, причому на її стороні опинився і регуляторний орган Болгарії у сфері держзакупівель - комісія із захисту конкуренції, яка в липні назвала рішення "Булгартрансгаза" незаконним, тому як оператор в односторонньому порядку визначив терміни підписання контракту, при цьому ще і паралельно вів переговори з GDEB до закінчення ним же встановлених термінів. У тому ж місяці Верховний адміністративний суд (ВАС) Болгарії зобов'язав "Булгартрансгаз" відновити Arkad в якості підрядника.

GDEB в результаті змирився з поразкою, тому 17 вересня ВАС оголосив про закриття цієї справи, оскільки у цього консорціуму, згідно з визначенням суду, відсутня воля до оскарження", що підтвердив відповідь Completions Development на спрямований судом запит. І вже на наступний день "Булгартрансгаз" і Arkad підписали відповідний контракт на будівництво "Балканського потоку".

Не можна не звернути уваги на той факт, що напередодні винесення вердикту ВАС, у Болгарії спалахнув дипломатичний і шпигунський скандал за участю росіян. Він вибухнув після того, як 9 вересня посольство РФ в Софії влаштувало провокаційну виставку "75-річчя визволення Болгарії від нацизму", навязывающую статус Москви як головного "визволителя" Болгарії, з чим самі болгари не дуже-то й згодні. Мало того, в якості реакції Софії главу руху "Русофіли" Миколи Малінова назвали шпигуном, а давньому кремлівському олігархові Костянтину Малофееву на 10 років заборонили в'їзд до Болгарії. В основі скандалу насправді була давня боротьба за фінансові потоки з РФ між афілійованим з Малофєєвим банкіром Цветаном Василевым і медійним олігархом Деяном Пеевски.

Реклама на dsnews.ua

Якщо пов'язати цей підозріло підоспілий скандал і винесення вердикту ВАС на "Балканському потоку", є сенс припустити, що останнє також є наслідком прихованого від публіки протистояння в Болгарії різних груп впливу, включаючи ті, які щільно зав'язані вже на різні "вежі Кремля".

І Трампу саудівське з пензликом

Однак укладення контракту на будівництво продовження "Турецького потоку" насправді виходить за рамки Болгарії, так і Європи та зачіпає, зокрема, геополітичні та енергетичні інтереси вже Сполучених Штатів. Особливо, якщо врахувати, що допомагати у транспортуванні російського газу в Європу зголосилася компанія з країни, з-за любові до якої президента США Дональда Трампа будинку вже двічі звинувачували в тому, що він перетворив Америку в "су**у". у "Су**у" Саудівській Аравії, природно.

Компанія Arkad Engineering, зауважимо, - не шарашкіна контора, а дуже навіть велика і поважна у своїй галузі як всередині Саудівської Аравії, так і за її межами. Приміром, у 2017 р. для посилення своїх позицій на ринку вона викупила контрольний пакет акцій швейцарської ABB, яка в підсумку брала участь у тому самому болгарському тендері. А в листопаді Arkad підписала з німецькою компанією Bilfinger меморандум про взаєморозуміння заради знову-таки зміцнення на ринку. Центральний офіс Arkad розташований на схід від Ер-Ріяда і через протоку від Бахрейну - в Ель-Хубаре, відомому як центр саудівської нафтопромисловості, і по сусідству зі штаб-квартирою національної компанії Saudi Aramco, підрядником якої також є Arkad - будує для неї мережа трубопроводів протяжністю 1,1 тис. км на території королівства.

І в контексті наслідків участі саудівської компанії в будівництві "Балканського потоку" можна, звичайно, виправдати таке рішення тим, що це просто бізнес і справа самої компанії. Однак, як відомо, королівська сім'я в Саудівській Аравії має монополію на владу, принци займають всі ключові пости і, очевидно, що без відома саудитів нічого не може трапитися.

Слід також нагадати, що Saudi Aramco напередодні серйозно постраждала від атак проиранских єменських бойовиків на найбільші саудівські НПЗ в Абкайке і Хурайсе, розташованих між Ер-Ріяд і Ель-Хубаром. Поряд же з Іраном, навіть в більшій мірі, як писала "ДС", вигодонабувачем опинилися Сполучені Штати і Дональд Трамп, який, користуючись проблемами саудівських союзників, оперативно відкрив нафтові резерви США, що дозволяє йому розширити американську експансію на ринок Європи.

У той же час саудити фактично відповіли Трампу "взаємністю" на газовому напрямку в Європі, також входить в сферу інтересів США. Які, нагадаємо, намагаються мінімізувати поставки російського та іншого газу на європейський ринок з метою "підсадити" ЄС на американський скраплений газ. З іншого боку, компанія Arkad (читаємо: августейшая сім'я Аль-Сауд), допомагаючи в прокладці "Турецького потоку" на тлі виниклих труднощів з поставками газу через першу нитку "Північного потоку" і його німецького продовження Opal, принаймні, не дозволила росіянам додатково заробити в Болгарії. Проте в цілому цей контракт все ж суперечить інтересам США, але ще більшою мірою невигідний для України, оскільки кілька послаблює позиції на майбутніх тристоронніх газових переговорах.

    Реклама на dsnews.ua