• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Саудівська Аравія хоче створити альтернативу ОПЕК — експерт

Реклама на dsnews.ua
Конфлікт між Саудівською Аравією та Іраном "зв'язує руки" ОПЕК

Конфлікт між Саудівською Аравією та Іраном може підштовхнути Ер-Ріяд до створення конкурентного картелю організації країн-експортерів нафти. Про це заявив експерт з економіки американського Північно-східного університету, фахівець з Ірану Камран Дадхах, повідомляє "ДС" з посиланням на Газета.ру.

"Можливо, Саудівська Аравія домовиться з деякими своїми країнами-союзниками і створить конкуруючу організацію", - сказав Дадхаха.

Дадхах сумнівається в результативності можливої майбутньої зустрічі, запланованої на березень. За його словами, ОПЕК буде складно провести якусь важливу зустріч, так як між двома основними гравцями картелю - Іраном і Саудівською Аравією - є суттєві розбіжності.

Відносини між цими двома країнами погіршилися в січні після того, як у королівстві був страчений відомий шиїтський проповідник. Іран різко засудив його страта, в країні пройшли масові акції протесту, були атаковані посольство Саудівської Аравії в Тегерані і консульство в Мешхеді. У відповідь Саудівська Аравія розірвала дипломатичні відносини з Іраном. Її приклад наслідували Бахрейн, Джібуті і Судан.

За словами Дадхаха, в ситуації, що на сьогоднішній день ситуації від ОПЕК не варто чекати якихось серйозних рішень щодо квот на видобуток нафти. "Діяльність ОПЕК неефективна", - зазначив експерт.

На його думку, картель ніколи не мав можливості контролювати ціни на нафту.

"Як контраргумент іноді наводиться зростання цін на нафту в 1970-х рр. насправді причина, по якій росли ціни, полягала в тому, що в серпні 1971 р. тодішній президент США Річард Ніксон розірвав зв'язок долара і золота. Це поклало кінець домовленостям, досягнутим в Бреттон-Вудсі, і міжнародної конвертованості долара США в золото. Ціна золота відразу пішла вгору, за нею послідували ціни на нафту", - сказав Дадхах.

Що насправді змогли зробити країни-учасниці ОПЕК, вважає Дадхах, так це покінчити з пануванням "семи сестер" на міжнародному нафтовому ринку і над нафтовою промисловістю країн-учасниць картелю, створеного в 1960 р. До складу "семи сестер" входили нафтові корпорації BP, Exxon, Gulf Oil, Mobil, RD/Shell, Chevron і Texaco.

Як раніше повідомляла "ДС", експерти передрікають падіння нафти нижче $10 за барель.

Читайте також:

    Реклама на dsnews.ua