• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Силіконова долина проти. Як зміняться соцмережі після Трампа

Соцмережі Силіконової долини на сьогодні відмовилися від виконання ролі "чисто технічних майданчиків для спілкування", узурпувавши функцію цифрового "громадського контролера"

Аккаунт президента США Дональда Трампа заблокували в Twitter
Аккаунт президента США Дональда Трампа заблокували в Twitter / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Радикальний крок сервісу мікроблогів Twitter — видалення облікового запису чинного президента США Дональда Трампа — маркер переходу до "нової нормальності". Нові правила поведінки в мережі торкнуться всіх користувачів соціальних платформ, але в більшій мірі політиків і політтехнологів.

Домовився

Епохальне рішення компанія Twitter прийняла після того, як прийшла до висновку, що коментарі господаря Білого дому щодо результатів виборів є дезінформацією і можуть спровокувати повторення "бунту 6 січня", коли натовпи прихильників Трампа увірвалися в Сенат. Twitter спочатку тимчасово заблокував американського президента за публікацію неправдивих повідомлень — постів, в яких він безпідставно заявляв про "крадіжку голосів" на виборах і тим самим фактично не визнавав свою поразку і, відповідно, перемогу Джо Байдена. Соцмережа попередила Трампа, що в разі повторення подібних порушень його можуть заблокувати назавжди. Однак буквально відразу ж в акаунті американського президента з'явилися нові пости на стару тему. Трамп, зокрема, написав, що не допустить неповаги до мільйонів своїх виборців. В результаті аккаунт чинного президента США був остаточно заблокований.

9 січня соціальна мережа опублікувала офіційну заяву, в якому, зокрема, говорилося: "Наші правила забезпечення інтересів суспільства дозволяють безпосередньо отримувати інформацію від обраних офіційних осіб і світових лідерів. <...> Однак кілька років тому ми ясно роз'яснили, що ці акаунти підкоряються нашим правилам і не можуть використовувати "Твіттер", щоб, серед іншого, провокувати насильство". На підтвердження своєї позиції компанія оприлюднила результати аналізу останніх твітів президента США і реакції на них користувачів, демонструючи, що публікації можуть привести до нових безладів і сутичок.

Коментуючи рішення Twitter, Трамп, використовуючи офіційний акаунт президента США, звинуватив компанію в тому, що вона орієнтується на "лівих радикалів" і повністю відмовилася від принципу свободи слова. Twitter негайно видалив ці пости.

Інші соцмережі — Facebook, Instagram і YouTube — заблокували акаунти Трампа на невизначений термін.

Як все починалося

Реклама на dsnews.ua

Twitter був для Трампа основним засобом комунікації. Звинувативши провідні американські ЗМІ в тому, що вони поширюють фейки, бізнесмен і політик з першого дня в Білому домі зробив ставку на спілкування із зовнішнім світом через соціальні мережі — головним чином через сервіс мікроблогів. За допомогою твітів американський президент оголошував про нові призначення або звільнення, анонсував вихід з міжнародних організацій і навіть погрожував війною. Багато в чому саме завдяки главі Білого дому Twitter став однією з найвідоміших світових компаній і найвпливовішим каналом комунікацій в масштабах не тільки Сполучених Штатів, а й усього світу. Компанія, що йшли в мінус до приходу Трампа в Білий дім, за роки його президентства різко наростила свою капіталізацію — і це не в останню чергу особиста заслуга 45 президента, який став шостим серед найбільш рейтингових мікроблогеров.

Однак, починаючи з минулого року — року президентських виборів в США, руху BLM і пандемії — відносини Трампа і Twitter різко зіпсувалися.

В кінці травня 2020-го соцмережа — вперше в історії — позначила пост американського президента як сумнівний з точки зору достовірності. У своєму повідомленні президент розкритикував можливість голосування на виборах за допомогою пошти, стверджуючи, що введення цієї практики призведе до масових фальсифікацій.

Акція протесту Black Lives Matter привела до нового конфлікту між президентом і Twitter. Коментуючи вуличні протести BLM, Трамп написав, зокрема: "Коли починається мародерство, починається стрілянина". Однак саме ці слова в 1967 році використовував глава поліції Маямі, виправдовуючи застосування сили проти темношкірих протестуючих, тому твіт Трампа викликав грандіозний скандал. Не дивно, що повідомлення було приховано Твіттером і на сторінці Трампа, і на офіційній сторінці Білого дому.

У серпні 2020 року аккаунт виборчої кампанії Трампа взагалі був тимчасово заблокований адміністрацією Twitter через піст з неправдивою інформацією про коронавіруси.

Сперечання соцмережі з Трампом тривало, по суті, всю виборчу кампанію і продовжилося після голосування, поки — після штурму Капітолію 6 січня — Twitter остаточно не "випиляв" аккаунт все ще чинного глави Білого дому.

Маніпуляції в мережах

Історія з аккаунтом Трампа показала: соціальні мережі будуть тепер набагато більш ретельно контролювати і модерувати контент. І мова, ясна річ, не тільки про Twitter.

Звичайно, ця нова нормальність повинна шокувати тих, хто сприймав соціальні мережі як автоматичні телефонні станції, зобов'язані передавати сигнал без затримок і перешкод. Тепер у таких користувачів має виникнути відчуття, що вони виявилися на архаїчному "переговорному пункті" в тоталітарній країні, де абонентів з'єднують вручну телефоністки, розмови можуть прослуховуватися та перериватися, якщо раптом співрозмовники починають обговорювати заборонені теми.

Однак ця картинка не є повною і, відповідно, правдивою. Соціальні мережі по факту не є засобом особистої комунікації, їм більше підходить визначення "нові медіа". Такі платформи не тільки дозволяють користувачам оприлюднити свою точку зору, але і інформують нас про навколишній світ, впливаючи на нашу думку, а іноді і формуючи його.

Маніпуляційні можливості ЗМІ загальновідомі, проте у соцмереж цей потенціал набагато могутніше. Сучасні програмні засоби, ефективні персоналізовані алгоритми і гігантські бази даних створюють ідеальні умови для маніпуляції користувачами.

Мало хто з тих, хто цікавиться політикою, не чув про Cambridge Analytica. Лондонська компанія, що надає політичні консалтингові послуги, незаконно зібрала дані 87 мільйонів користувачів Facebook і передала їх третім особам, в тому числі, імовірно, передвиборному штабу нинішнього президента США Дональда Трампа напередодні виборів 2016 року. Крістофер Уайлі, який раніше працював в Cambridge Analytica, розповів ЗМІ, що покровителем проекту був Стів Беннон, свого часу виконував роль стратегічного консультанта Трампа.

Технології роботи Cambridge Analytica детально розписані у численних публікаціях, а на Netflix навіть вийшов цілий документальний фільм "Скандальний злом".

Результатом того, що Facebook "закрив очі" на експерименти маркетологів і політтехнологів, став рекордний штраф: в квітні 2020 року Федеральний суд США підтвердив рішення американської Федеральної комісії з торгівлі про стягнення з Facebook $5 млрд. За розголошення даних 87 млн. користувачів компанії Cambridge Analytica.

Цифровий контролер

Під час нинішньої кампанії від команди Трампа чекали нових політтехнологічних рішень, спрямованих на використання соціальних мереж. Активність Білого дому на цьому напрямку була під постійним "ковпаком" політичних опонентів і громадськості, а самі соціальні платформи явно перестрахувалися, не бажаючи знову вляпатися в виборчий скандал.

Події 6 січня показали: на цей раз Трамп і його команда пішли класичним шляхом використання комунікацій, про який писав 100 років тому один всесвітньо відомий російський революціонер. Твіттер Трампа по суті, став колективним пропагандистом, колективним агітатором і колективним організатором. Якраз остання функція аккаунта глави Білого дому — як натхненника протестів — і викликала таку гостру реакцію адміністрації Twitter та інших соцмереж.

Рішення про видалення облікового запису американського президента викликало дуже неоднозначну реакцію. Що очікувано: мало хто здатний щиро радіти посиленню цензури, тим більше коли це загрожує і своїй суспільній активності. Однак в той же час дозволити політикам і політтехнологам без всяких обмежень морочити голову користувачам соцмереж — теж не вихід.

Як би в подальшому не розвивалися відносини в трикутнику "користувачі — соціальні мережі — політики", ясно одне: соцмережі Силіконової долини на сьогодні відмовилися від виконання ролі "чисто технічних майданчиків для спілкування", узурпувавши функцію цифрового "громадського контролера", і, хоча існує раціональне пояснення необхідності такого кроку, від неспокою про майбутнє вільного спілкування в мережі повністю позбутися ніяк не вдається.

    Реклама на dsnews.ua