• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Скандал у британському королівському сімействі. Хто від бабусі пішов і чи надовго?

Куди і навіщо попрямували герцог і герцогиня Сассекські, яку дадуть відповідь в Букінгемському палаці і чому скандал в британському королівському сімействі має значення за його межами

Опра Уїнфрі бере інтерв'ю у принца Гаррі і Меган Маркл
Опра Уїнфрі бере інтерв'ю у принца Гаррі і Меган Маркл
Реклама на dsnews.ua

Весілля принца Гаррі з американської розведеною актрисою афро-ірландського походження Меган Маркл з самого початку не викликало захвату в королівській родині. І справа була не в расі невістки, а в її вихованні і готовності відповідати вимогам, що пред'являються до членів сім'ї.

Передісторія питання

Бути частиною королівської сім'ї в Великобританії — це робота. Престижна і добре оплачувана, але саме робота, яку треба виконувати вміло і сумлінно. Притому зовсім не синекура, а, навпаки, з тих робіт, що стають способом життя, коли виходити з образу не можна ні на хвилину. Кожен крок, заява, манера одягатися і тримати себе виявляються строго регламентовані.

Нова рідня змирилася з Меган, але і тільки. Втім, навіть це було кредитом довіри і кроком назустріч небажаної невістки. Все інше Меган треа було завоювати самої — або зазнати поразки.

І Меган, разом з чоловіком програли, а програвши, визнали це. 8 січня пара оголосила про намір "грати нову прогресивну роль" в рамках королівської сім'ї, відійшовши від обов'язків її старших членів.

Це була дуже явна спроба схитрувати і сісти на два стільці відразу, і британські ЗМІ прокоментували її вельми непривабливо. Британці розуміють, що не можна одночасно і бути, і не бути членом монаршого дому. Відмовитися від статусу можна, таке траплялося і, в загальному, викликало розуміння. Але без виконання королівських обов'язків немає ні права на титул, ні фінансової підтримки з королівського бюджету.

З фінансовою втратою герцог і герцогиня Сассекські змирилися, принаймні, на словах, досить легко, але титул попросили їм залишити, висловивши разом з тим бажання жити здебільшого в США. Вся комбінація, явно задумана Меган, була проста, прагматична — і видна як на долоні. Меган хотіла почати заробляти на титулі в країні, де своїх офіційних титулів немає, і тому на носіїв справжніх британських титулів незмінно є попит. Взагалі ставлення до британським титулів в США — тема окрема і вкрай цікава, хоча навряд чи її можна розкрити краще, ніж це зробив Івлін Во в своїй "Незабутній".

Реклама на dsnews.ua

У відповідь на ідею Меган в Букінгемському палаці взяли паузу, щоб продумати ситуацію. Позбавляти подружжя герцогських титулів ніхто не збирався — до слова, сам титул герцогів Сассекських був повернутий в оборот саме заради них. Але ось залишити їм титул Їх Королівська Високість було вкрай складно, оскільки це означало постійний ризик скандалу через конфлікт між королівськими і іншим ролями - як громадськими, так і акторськими, які пара могла вирішить грати в США. Щоб було зрозуміліше: це було б приблизно те ж, як якби діючий президент України поїхав на гастролі по Росії, Оману і ОАЕ в якості керівника і фронтмена "95 Кварталу", причому, представляючись зі сцени, згадував би, серед іншого, і свою нинішню посаду.

Якби Гаррі і Меган були бездоганні і нескінченно лояльні в ролі членів монаршого дому, такий крок — в теорії — ще був би можливий, хоча і тоді це рішення було б дуже непростим. В існуючій же ситуації залишити за парою королівські титули було неможливо без жодних варіантів. Пауза була потрібна тільки для того, щоб тема пішла в тінь і зниження статусу Гаррі і Меган викликало б мінімум пересудів. Але такий оборот не влаштовував Меган, яка виступала активною стороною в цій грі, засунувши Гаррі на роль декорації.

І ось, рівно через два місяці після першої заяви, коли новина стала вже остигати, 8 березня, Меган зробила новий хід, давши разом з Гаррі резонансне інтерв'ю про те, як її ображали в королівському сімействі і які там все там расисти — крім Гаррі, зрозуміло.

Піар на звинуваченнях

Хід був явно зроблений на випередження, з очевидними цілями: не допустити перетворення себе і чоловіка в колишніх членів королівського дому, ставши, як мінімум морально, членами королівського дому у вигнанні, притому вигнанні глибоко несправедливому. Зрозуміло, що такий фокус був спланований тільки для американської публіки, недосвідченої в тонкощах британського престолонаслідування і зацикленої на расових питаннях — які, до речі, для Сполученого Королівства куди менш актуальні. Меган це влаштовувало, і вона почала збирати свою аудиторію, надавши рідні Гаррі збирати свою.

Треба сказати, що на короткій дистанції це спрацювало. Прихильники Демократичної партії, підігріті історіями про пригноблення нещасних нащадків рабів, заковтнули наживку, навіть оком не моргнувши. Республіканці ж, яким боротьба за расову рівність, що переходить в погроми і вбивства білих на тлі торжествуючого чорного расизму, неабияк набридла, і яких зараз успішно згуртовує навколо себе Дональд Трамп, поведінку пари засудили. Але і це було до речі: двоїста реакція гарантувала, що тема не охолоне дуже довго, що, власне, і було потрібно Меган.

Природно, що Меган в цій грі цікавили тільки гроші. По грошах же ситуація пари була не те щоб катастрофічною, але вимагала уваги і дій на перспективу. Особисті статки принца Гаррі становить $39 млн, Меган — трохи більше $5 млн. Це не те щоб зовсім мало, але все-таки менше того, чого вимагає вже звичний їм спосіб життя. І навіть $70 млн, які 36-річний Гаррі повинен отримати до 40-річчя, як свою частину спадщини своєї покійної матері, принцеси Діани, не вирішать проблему повністю. Раніше 95% коштів на їх утримання виділяв принц Чарльз з доходів від герцогства Корнуольского, а ще 5% забезпечувала частка в суверенному гранті — частини прибутку з Власності корони (Crown Estate), яка витрачається на утримання королівської сім'ї.

Своєю січневою заявою герцоги Сассекські фактично відмовлялися від суверенного гранту, але могли і раніше отримувати гроші від тата Чарльза, як жест його доброї волі, зрозуміло. Однак скандальне інтерв'ю поставило в складне становище по відношенню до них вже і Чарльза.

Втім, на перших порах гроші у подружжя були, а герцогиня вже уклала контракт з компанією Disney на озвучування мультфільмів і перебувала в процесі реєстрації власної торгової марки Sussex Royal. За прогнозами аналітиків, грамотно розкрутивши скандал з відходом від бабусі-королеви, яка опинилася расистом, Гаррі і Меган могли заробити за рік від половини до трьох чвертей мільярда доларів. Це більш ніж удвічі перевищило б всі доходи принца Чарльза від герцогства Корнуольского.

Іншими словами, задумана комбінація, з точки зору Меган виглядала дуже спокусливою, в плані окупності, витівкою. Ключовим же в ній був саме скандал, який слід було розкрутити максимально адаптивно, дуже точно зачепивши певну частину американської публіки, для чого і пішла в хід тема бідної чорної дівчинки, скривдженої злими расистами-аристократами. І, висловлюючись словами Карти Мародерів з роману Джоан Роулінг, "пустощі вдалася".

Наскільки справедливі або несправедливі звинувачення, висловлені Меган, на короткій часовій дистанції особливого значення не мало. Американська демократична публіка була готова повірити їй, американська республіканська, а також британська аудиторія встали на сторону королівської сім'ї, що і показали рейтинги. Таким чином, на своєму полі ніхто не програв. Навпаки, всі вийшли в плюс — за винятком хіба що трохи просів в рейтингу Чарльз, але йому постійно не щастить. Що ж до фактичної обґрунтованості звинувачень, то всі вони при перевірці виявилися або вигадкою Меган, яка не змогла налагодити контакт не тільки з новою ріднею, але і з персоналом Букінгемського палацу (що породило нескінченні конфлікти, ініційовані здебільшого нею ж), або наслідком взаємного нерозуміння через різницю у вихованні та культурних установках, або простим незнанням правил спадкування в британській монархії. Тим часом шлюб з принцом мав на увазі якщо не знання, то хоча б готовність вивчити і ці правила, і багато іншого, що необхідно знати герцогині в силу її функціональних обов'язків, а також готовність змінити свої звички і поведінку. І Меган не впоралася з цим завданням, не має значення чому — не змогла або не захотіла.

Всі скарги неуспішної герцогині були розібрані в британських ЗМІ, а Daily Mail опублікувала ще й інтерв'ю з американкою, що вийшла заміж за британського аристократа і вписалася в нове оточення. Роуз Халс, дружина баронета Джорджа Халса і мати його двох дочок, по-справжньому чорношкіра, а не трохи смаглява, як Меган, розповіла про те, з чим їй довелося зіткнутися, уживаючи в нове середовище, і чому американцям важко увійти в коло британської аристократії, притому незалежно від її раси. Що до расизму, то він, за словами Халс, британському суспільству не властивий. Зрозуміло, якісь його прояви можна знайти всюди, але системного расизму, подібно США, в Британії немає. Тут Халс можна повірити: на користь цього говорять і давні британські традиції — можна згадати, наприклад, що ще в Трафальгарській битві близько чверті особового складу британського флоту становили чорні матроси, найняті за ті ж гроші, що і білі; і сучасний статус Британії, як ділової столиці світу, і походження багатьох провідних британських політиків, акторів та інших знаменитостей. Все це, та багато іншого, ніяк не сумісно з широким розповсюдженням расизму. Як наслідок, в Британії немає і боротьби з расизмом того сорту, яка не усуває расизм, як такий, а лише замінює білий расизм на чорний.

Але оскільки цільова аудиторія Меган в США цього не почує і не прочитає, а почувши і прочитавши — не повірить, можна стверджувати, що її операція розвивається успішно. Поки що. Питання в тому, що буде далі.

Монархія грає довгі партії

Безумовно, демарш Меган вже не може залишитися без відповіді. Одинична витівка, можливо, ще зійшла б їй без видимих наслідків, але, зіткнувшись з постійною атакою, Букінгемський палац змушений відповідати. Мовчання загрожує зниженням рейтингу монархії у Великій Британії і втратою підтримки в США. І початок відповідної операції не забарився послідкувати: чиновники Букінгемського палацу прийняли рішення запросити для розслідування звинувачень на адресу Меган Маркл про систематичні знущання над співробітниками сторонню юридичну фірму. Скарги на нестерпну поведінку герцогині лежали в канцелярії з 2018 року, але хід їм дали тільки зараз, бо монархи вміють чекати.

Наскільки можна судити з поведінки самої Меган і відгуками про неї, всі звинувачення підтвердяться. Заодно на світло вилізе і щось нове. Це виведе конфлікт на інший рівень: мова піде вже не про Меган особисто, а про те, наскільки расистським або, навпаки, чужим расизму є британський королівський дім. І тут британська корона обов'язково продемонструє уважне і неупереджене ставлення до людей іншої раси.

Меган, яка набрала старт, це вже не зашкодить. А ось Гаррі, який вирішив одружитися на зло бабусі, в якийсь момент виявиться їй не потрібен. Розлученого в США і обібраного до нитки онука бабуся, природно, прийме, хоча і на гірші позиції, ніж ті, з яких він пішов в свою безрозсудну подорож. Авантюристку Меган презирливо забудуть. У найскладнішому становищі опиниться син Меган і Гаррі, Арчі, а й тут великодосвідчені британці знайдуть, ймовірно, спосіб якось розрулити ситуацію.

Але внутрісімейна частина конфлікту — далеко не головне в цій історії. Головне в ній те, що в расові розборки, і, ширше, в протистояння між Демократичною і Республіканською партіями США, нехай побічно, але, тим не менш, дуже виразно, в якості третьої сили, входить британський королівський дім. Як саме він увійде, сьогодні прогнозувати складно, потрібно дочекатися хоча б завершення розслідування щодо поведінки Меган. Але в будь-якому випадку це буде цікаво.

До слова, Дональд Трамп, який і не думає йти з політичної сцени, а, навпаки, посилив свої позиції в Республіканській партії, утримався від публічних коментарів з приводу конфлікту в британській королівській сім'ї. Але в приватній розмові з колишнім старшим радником Джейсоном Міллером він, кажучи про інтерв'ю Меган і Гаррі, сказав, що "Меган нікуди не годиться. Я сказав це, і тепер всі це бачать". І про цю непублічну заяву негайно написали провідні британські ЗМІ.

Іншими словами, Меган, вирішуючи свої маленькі проблеми, відкрила дуже великий ящик, не те щоб неодмінно Пандори, але, поза всяскіх сумнівів, з сильними вітрами, що зберігалися там. Куди тепер задуют ці вітри, сказати складно — але в тому, що вони задуют, сумнівів уже немає. Щось подібне сталося у Франції, де через брехню школярки, що хотіла приховати свої прогули, загинув її вчитель, а тема мусульманського тероризму давно назріла, але якось стримувана в тіні, вивалилася з тіні вже в повну силу.

У випадку з Меган ніхто поки не загинув, але наслідки появи нового гравця на складному американському поле обіцяють бути набагато масштабнішими, ніж у випадку з вбивством Самюеля Паті. Їх масштаб буде ще значніше в зв'язку з погіршенням стану Джона Байдена.

Швидше за все, британці зіграють як третя сторона, прив'язавши до себе обидві партії і зайнявши позиції арбітра. Хоча, можливо, що це буде і як-то інакше. Але в будь-якому випадку, завдяки Меган британці вже не зможуть не зіграти на політичному полі США, причому грати їм доведеться в найбільш чутливою його частини.

    Реклама на dsnews.ua