• USD 27.2
  • EUR 32.3
  • GBP 37.7
Спецпроєкти

Скелети з шафи. Як данці стежили за Меркель і до чого тут ПП-2

Зв'язок між інформацією, що раптово злили пресі про американське стеження за європейськими лідерами, організований за допомогою данців, і боротьбою за добудову ПП-2 виглядає неочевидним. Але кому тоді могло знадобитися витягувати на світ скандальну історію семирічної давнини?

Ангела Меркель у салоні своєї машини
Ангела Меркель у салоні своєї машини / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Данська державна телекомпанія DR повідомила, що Агентство національної безпеки США (АНБ) використовувало партнерські відносини з одним з відділів данської військової розвідки для отримання доступу до кабелів зв'язку, що проходять через Данію. Данія, близький союзник США, має на своїй території кілька посадкових станцій для підводних інтернет-кабелів, що йдуть у Швецію, Норвегію, Німеччину, Нідерланди і Великобританію.

Звідки спливла ця інформація і чому саме зараз — абсолютно незрозуміло. Очевидного московського сліду поки немає, хоча натяк на нього є. Але ні явного інтересу Москви в цьому зливі, ні інших осіб, зацікавлених в ньому, поки не видно. Залишається тільки спостерігати: чи отримають розвиток шпигунські розбірки, що намітилися між Данією, Німеччиною і США, і не спливе за їх підсумками якийсь Фортінбрас, якому і дістануться всі плюшки.

Скандал з прослуховуванням

Отримавши доступ до кабелів, АНБ, в період з 2012 по 2014 рр. організувало стеження за політиками Швеції, Норвегії, Франції і Німеччини, включаючи Ангелу Меркель, Франка-Вальтера Штайнмаєра, який у той час очолював МЗС, і Пеера Штайнбрюка, який був тоді лідером німецької опозиції. Джерел інформації у DR, за її твердженням, цілих дев'ять, причому, всі вони мали доступ до внутрішнього розслідування, проведеного данською розвідкою в 2015 р., але всі, зі зрозумілих причин, публічно не названі. Власне, незабаром після цього якась невиразна інформація про операції потрапляла в ЗМІ, однак тоді скандал згас так і не розпалившись. Очевидно, не на часі припав.

Тепер же міністр оборони Данії Тріне Брамсен відмовилася коментувати інформацію DR, обізвавши її "спекуляцією" і підкресливши, що уряд Данії "дотримується тієї ж позиції, що і колишній прем'єр-міністр в 2013 і 2014 рр. — систематичне прослуховування телефонних розмов з найближчими союзниками неприпустиме" . Представник данської військової розвідки також відмовився від коментарів. Відмовилися коментувати злив і в Вашингтоні.

За версією DR, внутрішнє розслідування було розпочато данською розвідкою в 2014 р., у зв'язку з побоюваннями з приводу можливих витоків від колишнього співробітника АНБ Едварда Сноудена.

Реклама на dsnews.ua

Можливі наслідки

У цілому реакція на злив в ЄС поки досить миролюбна. Зрозуміло, всі говорять про те, що необхідне ретельне розслідування і, взагалі, всю злиту DR інформацію потрібно ще перевірити. Але про те, що Данія на державному рівні допомагала США і стежила за своїми сусідами, мова поки не йде. Версію про самодіяльність у низах частково підтверджує і розпочате данською розвідувальною службою внутрішнє розслідування. Хоча, з іншого боку, те, що це розслідування було розпочато з побоювань, що виникли після втечі Сноудена, викликає питання: а з чого б? Значить, все-таки підозрювали, що на рівні виконавців відносини стали вже занадто близькими, але вважали за краще закривати очі? Словом, при бажанні скандал можна розгорнути і в бік Данії, яка дуже тісно співпрацює з США. Зокрема, Данія довгий час не давала дозволу на прокладку ПП-2 через свої води. Втім і тут все не так просто, оскільки Данія неоднорідна. Наприклад, Данське енергетичне агентство (DEA) завжди охоче працювало з "Газпромом". Але данський парламент, виходячи з політичної доцільності, вніс зміни в закон про континентальний шельф, передавши велику частину повноважень у МЗС.

Таким чином, зараз Данія знаходиться лише на межі скандалу. І навіть Вашингтон, за бажання може бути виведений з нього, оголосивши стеження ініціативою керівництва АНБ і заявивши про те, що ці люди там вже не працюють. Словом, скандал поки піддається контролю і може бути як роздутий до межі, так і по-тихому пригашений. Або розкручений до потрібного масштабу за участю потрібних персон.

Неочевидні бенефіціари

На перший погляд, час, обраний для вкидання, виглядає ідеально — в тому плані, що він потрапив в щільний графік значущих подій. У США для зближення позицій по ПП-2 тільки що відбула німецька делегація на чолі з двома радниками Меркель, політичним, Яном Хеккером і економічним, Ларсом-Гендріком Реллером. Вони зустрінуться з радником Байдена з питань національної безпеки Джейком Салліваном і новим торговим представником США Кетрін Тай.

Далі, Байден з 11 по 13 червня візьме участь у саміті G7 в англійському Корнуоллі, потім попрямує до Брюсселя на саміт НАТО і переговори з лідерами Євросоюзу і, нарешті, 16 червня, зустрінеться в Женеві з Путіним. На всі ці події можна дозовано впливати, злегка підігріваючи або, навпаки, охолоджуючи уповільнений скандал.

Однак тиснути таким чином на Байдена, погіршуючи імідж США в ЄС, навряд чи можливо. Тим більше що при бажанні данському скандалу легко підбирається німецька пара: три роки тому служба зовнішньої розвідки ФРН, BND, була спіймана на стеженні за низкою об'єктів і осіб в Австрії в період з 1999-го по 2006 р. Тоді, як і в нинішньому випадку, раптово вийшла на світло стара інформація, яку притримували до строку.

Очевидно, що злив подій 2012-2014 рр., який трапився сім років по тому, безумовно датський, не тільки географічно, але і в сенсі прив'язки до дати. Повірити у випадковість тут важко. Але залишається питання: хто ж це злив? Тим більше що злив був проведений через державне телебачення.

Відповіді поки немає. Найімовірніше, злита була тільки частина інформації, і нас чекає продовження. Можливо, воно і прояснить ситуацію.

    Реклама на dsnews.ua