• USD 39.8
  • EUR 43.1
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

США оголосили кібервійну. Як Байден допоможе Росії випилитися з інтернету

У разі відключення від глобальної мережі росіяни опиняться в ізоляції. Але в країні є впливові сили, які лобіюють саме такий результат

США мають намір здійснити в найближчі тижні серію кібератак проти Росії/wsj.com
США мають намір здійснити в найближчі тижні серію кібератак проти Росії/wsj.com
Реклама на dsnews.ua

У неділю американське видання The New York Times повідомило, що Сполучені Штати мають намір здійснити в найближчі тижні серію кібератак проти Росії у відповідь на злом мереж своїх урядових установ. Йдеться про електронне проникнення в як мінімум 40 державних структур США, а також ряд приватних фірм, яке виявили в грудні. За словами американської сторони, хакери, пов'язані з Росією, непомітно отримували доступ до найважливішої державної інформації щонайменше 8 місяців. Тепер, за інформацією видання, Сполучені Штати завдадуть удар у відповідь, "очевидний для президента РФ Володимира Путіна, його розвідки і збройних сил, але не для решти світу".

Око за око

Ця інформація виглядає досить правдоподібною, враховуючи, що жорстке ставлення до Росії є одним з наріжних каменів зовнішньої політики адміністрації Джо Байдена. І він сам, і члени його команди вже не раз обіцяли покарати Москву за її "зловмисні дії", а недавні санкції стали першим кроком у цьому напрямку. Ще одним елементом у новій політиці по відношенню до Кремля стало вже друге за останні роки оголошення ФБР в розшук близької до Путіна бізнесмена Євгена Пригожина та інших осіб, причетних до втручання в американські президентські вибори.

Показово, що, за інформацією ВВС, це рішення було засноване на доказах 2018 року, однак рік тому звинувачення з мережі компаній Concord були зняті, а тепер висунуті знову. При цьому, згідно зі звітом "Партнерства щодо забезпечення чесності виборів" (Election Integrity Partnership, EIP), іноземні джерела дезінформації не здійснили великого впливу на вибори 2020 року, хоча і намагалися це зробити. Словом, команда Байдена чітко дає зрозуміти: будь-які дії Москви, незалежно від їх ефективності, будуть каратися, при тому скоординовано — на секторальному і персональному рівнях, в сфері фінансів, технологій і кримінального права, щодо юридичних та фізичних осіб.

У зв'язку з цим витік інформації про можливі кібератаки виглядає досить логічно. Однак в частині формулювань вона все ж викликає деякі питання. Відомо, що Москва категорично заперечує свою причетність до хакерського злому, тоді як Сполучені Штати, нехай навіть в неофіційній формі, дають зрозуміти, що за можливими атаками на іншу державу стоятимуть саме американські спецслужби. В цьому випадку, якщо американська сторона не зможе на 100% довести причетність Росії до атаки на комп'ютерну інфраструктуру США (а в електронному світі отримати такі докази технічно дуже складно), Кремль отримає можливість стверджувати, що США фактично оголосили Росії війну у віртуальному просторі. Притому наскільки ефективна може бути "війна хакерів", передбачити досить складно.

Секрети шифрування

Реклама на dsnews.ua

Цей скептицизм розділяє і IT-фахівець з Сан-Франциско Майкл Таланов. У коментарі "ДС" він нагадав, що у Сполучених Штатів вже існує серйозний інструмент впливу на Росію. Справа в тому, що безпека інтернет-з'єднань забезпечується за допомогою SSL-сертифіката, що видається спеціальними компаніями, які пройшли жорсткий аудит і беззаперечно дотримуються прийнятих в інтернеті правил. Завдяки цьому сертифікату дані з комп'ютера на сервер передаються в зашифрованому вигляді і недоступні провайдеру інтернету. Дві основні компанії, що видають такі сертифікати, — це американські корпорації Amazon і Google. Відповідно, можливість відкликання SSL-сертифікатів у російських сайтів знаходиться, по факту, в юрисдикції США. У разі, якщо таке відкликання відбувається, з'єднання з подібними сайтами стає небезпечним і дані користувачів виявляються доступні "в прямому ефірі".

"Я б не сприймав інформаційне вкидання The New York Times буквально. Зовсім необов'язково, що США дійсно здійснять хакерську атаку щодо Росії. Я більше схиляюся до того, що вони відключать якихось юросіб. Мені не віриться, що Америка стане відповідати кібератаками — це довго і неефективно. Швидше Штати скористаються вже наявними механізмами впливу", — вважає Майкл Таланов.

На думку IT-фахівця, кроком у відповідь російської влади може стати відключення країни від глобального інтернету.

"Росіяни можуть забезпечити безпечне шифрування даних своїми силами, але тільки в межах територіальних кордонів Росії. Для цього їм потрібно буде зробити свій браузер, свій протокол і поставити своє обладнання. Наприклад, вони теоретично зможуть забезпечити безпечне з'єднання між Яндекс-браузером і російським інтернет-провайдером. Проблема в тому, що цей російський інтернет не буде інтегрований в глобальний", — попереджає експерт.

За словами Таланова, зарубіжні браузери не будуть підтримувати російський тип шифрування, а значить, встановити з'єднання з такими сайтами з-за кордону буде неможливо.

"Навіть якщо російські сайти не будуть використовувати своє шифрування і залишать з'єднання відкритим і небезпечним, всі серйозні західні компанії не стануть встановлювати з'єднання з небезпечними сайтами, оскільки вони не можуть дозволити, щоб конфіденційні дані користувача передавалися в незашифрованому вигляді. З незахищеного сайту ви не зможете зайти навіть на Google-пошту", — пояснює Майкл Таланов.

Таким чином, єдине, чого доб'ється Москва подібною політикою, — це повної ізоляції. У разі відключення від глобального інтернету росіяни не зможуть купувати речі онлайн, віддалено працювати або вчитися, користуватися найбільш поширеними месенджерами і соцмережами — простіше кажучи, виявляться вирваними з глобальної цивілізації. Власне, приклад подібного "випилювання" є — це Північна Корея, яка створила власний державний інтранет. Доступ до глобальної мережі при цьому мають люди, які в силу статусу або корупційних зав'язків отримали дозвіл і технічну можливість такого підключення. Судячи з російської пропаганди і ряду законодавчих ініціатив, в країні є впливові сили, які лобіюють саме такий результат. Очевидно, скільки-небудь масове відкликання американцями SSL-сертифікатів зіграє їм на руку: обивателю популярно роз'яснять, що ізоляція Росії від Всесвітньої павутини — наслідок підступів Заходу, а не імперських фанаберій Кремля.

    Реклама на dsnews.ua