• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

СРСР тестував "Новачок" на людях: одна з жертв розповіла моторошні подробиці

Реклама на dsnews.ua
Перші випробування хімічної зброї "Новачок", яким у Великобританії були отруєні екс-шпигун Сергій Скрипаль і його дочка, в СРСР проводилися на людях

Зокрема, у 1982 році на секретному об'єкті в Шиханах в Саратовській області нервово-паралітична речовина протестували на 23-річного лейтенанта Володимира Петренко, передає "ДС" з посиланням на "Проект".

За словами вченого Володимира Углева, на військовослужбовці могли тестувати в невеликих дозах один з варіантів речовини. Як розповів сам Петренко, експеримент тривав близько 30 секунд.

"Спеціальною захисною тканиною мені обв'язали голову - маска закривала все, крім носа і рота. Я повинен був просунути особа у вікно прозорою камери і дихати по команді. Потім провели пуск отруйних речовин. Відразу ж сперло подих, ніби вдарили або разом викачали повітря з легенів", - поділився він.

В 90-е лейтенант подав позов про компенсацію шкоди здоров'ю: після експерименту у нього з'явилися захворювання шлунка, дихальних шляхів та шкіри. Суд постановив, що досвід не завдав шкоди, а хвороби виникли або до, або після випробування.

Вугл, якому вдалося синтезувати речовину цього класу, що пройшов всі випробування, підтвердив, що Петренко могли відчувати "Новачок", але мова йде про допороговых дозах: хоча видимі ураження не настають наслідки таких випробувань передбачити неможливо.

За словами Петренка, експеримент міг проводитися щодо ще 40 військовослужбовців.

"Розписуючись у бухгалтерії за гроші, звернув увагу, що з подібним формулюванням у папері було записано ще близько сорока офіцерів", – розповів він.

У 1993 році підполковник медслужби Поспєлов стверджував, що учасникам тестування давали дихати плацебо, проте вони самі про це не знали.

Випробування проводилися в рамках секретної програми "Фоліант", яка велася Міністерством оборони. Вченим вдалося синтезувати чотири речовини, які називають "Новачками".

    Реклама на dsnews.ua