• USD 27.4
  • EUR 32.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Суд у Туреччині дозволив Ердогану перетворити храм Святої Софії в Стамбулі в мечеть

Реклама на dsnews.ua
Верховний суд Туреччини дозволив президенту країни Реджепа Тайипу Ердогану видати указ про перетворення православного храму Святої Софії в Стамбулі в мечеть

На думку суддів, указ першого президента Туреччини Мустафи Кемаля Ататюрка від 1934 року про надання собору статусу музею був і залишається законним, проте нинішній глава держави Реджеп Тайіп Ердоган має право вирішувати питання про зміну або збереження цього статусу, передає "ДС" з посиланням на грецьке видання Orthodox Times.

Російський "Інтерфакс" уточнює, що на думку суддів, указ першого президента Туреччини Мустафи Кемаля Ататюрка від 1934 року про надання собору статусу музею був і залишається законним, проте нинішній глава держави Реджеп Тайіп Ердоган має право вирішувати питання про зміну або збереження цього статусу.

Крім того, в четвер питання про майбутнє собору було розглянуто Держрадою Туреччини. Слухання з цього приводу зайняли всього 17 хвилин, зазначає CNN. Офіційне ж рішення Держради оприлюднюють протягом 15 днів.

У свою чергу турецькі ЗМІ припускають, що перша мусульманська служба в Софії може відбутися вже 15 липня, в чергову річницю невдалої спроби перевороту 2016 року.

Дискусія навколо майбутнього собору Святої Софії в Стамбулі розгорнулася в черговий раз після того, як 29 травня, у чергову річницю падіння Константинополя, у цьому храмі відбулося читання Корану. Через тиждень президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган доручив вивчити можливість перетворення Софії на мечеть. Пізніше міністр юстиції Абдулхамит Гюль висловився за те, щоб собор знову став мечеттю, в користь цього висловився і міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу.

У свою чергу вірменський патріарх Туреччини Саак II запропонував, щоб собор Святої Софії став місцем молитви як для християн, так і для мусульман. Проти перетворення Софії на мечеть висловлювалися представники православних церков і високопоставлені дипломати, у тому числі держсекретар США Майк Помпео.

З 1985 року собор включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

    Реклама на dsnews.ua