• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Суперсуд. Як італійська мафія годувалася з бюджету Євросоюзу

В Італії почався безпрецедентний суд над сотнею мафіозі, які роками незаконно отримували субсидії ЄС

У приміщенні суду
У приміщенні суду / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Politico Europe Ганна Робертс у своїй статті розповіла про копітку і тривалу роботу італійських правоохоронців, які змогли посадити на лаву підсудних верхівку двох мафіозних сімей.

У будівлі суду, що нагадує бункер, яка стоїть по сусідству з в'язницею, на лаві підсудних опиняться близько сотні підозрюваних мафіозі і їх спільників, обвинувачених у розкраданні мільйонів євро ЄС.

Очікується, що в ході так званого суперсудебного розгляду вперше розкриють систему, за допомогою якої, за словами звинувачення, клани мафії та їх спільники націлилися на отримання сільськогосподарських субсидій у розмірі 55 млрд євро, щорічно виплачуваних Євросоюзом.

У цій схемі, за твердженнями влади, брала участь не тільки мафія, але й бухгалтери, політики і чиновники, в результаті чого з сільськогосподарських фондів ЄС були вкрадені не менше 10 млн євро. І ця схема ілюструє диверсифікацію злочинних організацій на півдні Італії, де ті пройшли шлях від традиційної діяльності, пов'язаної з наркотиками і вимаганням, до використання більш прибуткових і менш ризикованих джерел доходу, включаючи гранти ЄС, призначені для підтримки фермерів.

Судовий розгляд, ймовірно, триватиме не менше року, в ньому візьмуть участь 97 обвинувачених, 90 адвокатів і до 1 000 свідків, і при цьому деякі свідки готові піти на порушення омерти, кодексу честі, відомого як закон мовчання. В ході першого засідання у вівторок, 2 березня, тільки більше години пішло на перекличку підсудних, обвинувачених у злочинах, включаючи шахрайство, помилкові заяви, вимагання, створення підроблених компаній для отримання незаконної вигоди, поширення наркотиків та крадіжки худоби.

"Неймовірне шахрайство, — заявив слідчий суддя, — використання фінансових коштів ЄС у величезних масштабах". В обвинувальному акті зазначається, що це "руйнівне явище". "Мафія, готова боротися з Європою незаконними методами, і [італійська] держава, яка їй поступається і вже перейшла в оборону".

Своїми думками з цього приводу поділився також присутній у суді італійський сенатор Маріо Джаруссо, ветеран кампанії по боротьбі з мафією, назвавши суд "екстраординарним і символічним".

Реклама на dsnews.ua

За його словами, після суду громадськість зможе "відремонтувати механізми, які систематично використовувані мафією і білими комірцями". А також він додав, що це серйозна зміна в контексті того, як італійські суди відносяться до шахрайства.

До недавнього часу неправомірні заявки на субсидії ЄС в Італії розцінювалися лише як звичайне шахрайство — злочин, який не тягне за собою покарання через дуже довгі судові розгляди. Але тепер, коли прокуратура кваліфікує це як мафіозну схему і з огляду на суворі закони Італії про боротьбу з мафією, деяким обвинуваченим загрожує до 25 років в'язниці.

Це справа актуальна і в зв'язку з тим, що Італія, як очікується, отримає чималу суму в розмірі 209 млрд євро, виділену з фонду ЄС з відновлення економіки після пандемії. І хоча суд може викликати занепокоєння масштабами хабарництва в Італії, він також може дати шанс довести лідерам ЄС те, що країна дуже серйозно ставиться до допомоги в рамках фонду ЄС для відновлення після пандемії. Хоча судовий процес може стривожити людей, викриваючи всю глибину хабарництва ЄС в Італії, він також може послужити можливістю продемонструвати лідерам ЄС, що країна серйозно ставиться до того, як заробляють злочинці.

Чотири роки в розробці

Масштабний публічний судовий процес став кульмінацією роботи слідчих, яка велася чотири роки і про яку громадськості стало відомо 13 місяців тому, коли близько тисячі поліцейських провели рейди щодо потенційних мафіозі.

Арешти практично зруйнували ієрархію двох ключових мафіозних сімей — Баттанезі і Бонтемпі Скави. У членів обох угруповань вельми барвисті прізвиська. Є Блонді, Бангер і Віто Корлеоне, який названий так на честь персонажа Марлона Брандо з "Хрещеного батька". А передбачуваного боса сім'ї Батанезі звуть Себастьяно Swagge Бонтемпі.

У постанові про арешт йдеться, що для мафіозних сімей, які проживають у горах Неброді, на території з хорошою охороною площею 860 кв. км, "характерні міцні сімейні узи, насильство і жорстокість".

Дві сім'ї ділять владу в містечку Торторічі, рідному місті виробника бомб, який влаштував вибух, у результаті якого загинув найвідоміший мученик Італії — прокурор Джованні Фальконе, який боровся з мафією.

Не завжди між сім'ями все було гладко. У 1980-х і 1990-х роках трапилася кровопролитна війна за територію, в результаті якої загинули понад 40 осіб. Але після ці два угруповання начебто відмовилися від розбіжностей заради спільного обману ЄС.

У прокуратурі повідомили, що ці угруповання придумали схему по визначенню ділянок землі, на які кошти ЄС виділити ще не просили. Допомагали знаходити такі ділянки чиновники з місцевих органів влади, заплативши за доступ до Геокадастру. Співпраця з чиновниками допомогла знизити ризик дублювання заявок на субсидію для кожної земельної ділянки.

Потім мафіозі укладали фейковий договір оренди або змушували землевласника підписати договір оренди, захопивши землю, яку часто вони навіть не обробляли.

Згідно з обвинувальним висновком деякі заявки на фінансування були подані на землю, яка не була сільськогосподарською або практично не належала або не здавалася в оренду заявникам, включаючи ділянку, що належить католицькій церкві, і ще одну ділянку, на якій була побудована залізниця. Серед інших ділянок землі, що викликають підозру, є та, яку ВМС США використовували для розміщення станції супутникового зв'язку.

Будь-які ж розбіжності, що виникають між мафіозними сім'ями, допомагали вирішити посередники.

За словами слідчих, після затримання свідками погодилися стати троє мафіозі, які надали нові докази того, що шахрайством вони почали займатися ще в 1990-ті .

У залі суду

На судовому засіданні у вівторок була присутня і П'єра Айєлло, депутатка, що вийшла заміж за мафіозі, але вирішила стати свідком у 1990-х рр.

Айєлло захищає тих, хто співпрацює з правоохоронцями, але, глянувши нанизку кліток у суді, вона сказала в коментарі Politico, що інформаторам доведеться тяжко.

"Одна справа — піти проти одного мафіозі, але піти проти сотні ... — сказала вона. — Це дуже складно — дивитися їм в очі і вказувати на них пальцем. Твоє серце б'ється з шаленою швидкістю".

Про те, що мафія зловживає субсидіями ЄС, італійська влада вперше дізналася приблизно в 2012 р., коли колишній глава регіону Неброді Джузеппе Анточі зажадав провести аудит анкетних даних для тих, хто претендував на отримання коштів. Це зробило його мішенню для мафії, і в 2016 р. стався замах — найгучніша з 1990-х рр. атака на представника влади.

Сьогодні Анточі живе під цілодобовою озброєною охороною, а й він демонстративно прийшов у будівлю суду у вівторок.

"Я хочу дивитися в очі тим, хто десятками років тримав цю землю в заручниках", — сказав він.

За його словами, жертвами стають не лише ЄС і платники податків, а й громада, й місцеві жителі, яким не вистачає коштів: "фермери, молоді люди, які хочуть почати свій бізнес, які хочуть знайти можливість залишитися в своєму рідному місті, — каже він. — Вони повинні були отримати гроші ЄС ".

За словами адвокатів підсудних, їх клієнти наполягають на своїй невинності, стверджуючи, що стали жертвами незаконного засудження.

Алессандро Пруті Чиареллі, адвокат дев'яти підсудних, сказав, що ці судові процеси "нечесні", оскільки групова відповідальність встановлена без обов'язкового підтвердження причетності кожної окремої особи.

"Їм і не потрібно доводити відповідальність кожного, — сказав Чиареллі. — Часто велика риба виходить на свободу, а маленьку — судять".

Проте, цей кейс, будучи першим у своєму роді для Європи, може стати прикладом для інших регіонів Італії та інших країн.

Група "Зелених" в Європейському парламенті на цьому тижні опублікувала доповідь, в якій детально розповідається про неправомірне використання європейських сільськогосподарських фондів у п'яти країнах Центральної та Східної Європи. І, до речі, словацький журналіст Ян Куцяк, який був убитий у 2019 р., тоді вивчав діяльність Ндрангети (калабрийська мафія), що спрямована на розкраданні коштів ЄС.

Слідство згодне: їх висновки, ймовірно, — лише верхівка айсберга.

Суперсуд, каже Джарруссо, — це "попередження" для мафії: "Він служить підтвердженням того, що ми можемо з нею боротися".

    Реклама на dsnews.ua