• USD 28.3
  • EUR 33.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Своєчасно покійний. Кому була вигідна смерть Назарбаєва-внука

Хоча смерть Айсултана Назарбаєва, що настала, за попередніми даними, від зупинки серця, легко пояснюється його наркозалежністю, вона підозріло співпала з рядом інших подій, в які було втягнуто сімейство експрезидента Казахстану

Айсултан Назарбаєв/stan.kz
Айсултан Назарбаєв/stan.kz
Реклама на dsnews.ua

Айсултан Назарбаєв — другий син старшої дочки експрезидента Казахстану Дариги Назарбаєвої і його опального зятя, нині покійного Рахата Алієва, який помер в Лондоні, в ніч з суботи на неділю, 16 серпня, не доживши кількох днів до свого 30-річчя. Десятьма днями раніше його матері вдалося відвести від себе звинувачення, пред'явлені їй в рамках конфіскаційного закону по боротьбі з непояснимим багатством, переконавши Лондонський суд в тому, що гроші вона отримала в результаті продажу третім особам своїх казахстанських активів, отриманих в результаті законної бізнесової діяльності — як її власної, так і Рахата Алієва, її першого чоловіка. Законність придбання цих активів була, в свою чергу, засвідчена прокуратурою Казахстану.

Однак перемога Дариги Назарбаєвої не була ні остаточною, ні цілком надійною. В ході розслідування, початого опозиційним сайтом kz.media, було з'ясовано, що зазначені активи передавалися з рук в руки тільки всередині "великої" сім'ї Назарбаєвих і активно використовувалися для отримання всіляких кредитів і державних субсидій. Інакше кажучи, можливість відкриття проти Дариги нової справи у зв'язку з виявленими новими обставинами не була виключена на всі 100%. А Айсултан Назарбаєв, який перебував в давньому конфлікті з сім'єю, був цілком здатний спровокувати такий розворот подій.

На початку нинішнього року Айсултан попросив політичного притулку в Великобританії, про що повідомив на своїй сторінці в Facebook. При цьому він згадав, що "володіє інформацією про високомасштабну корупцію між урядом Росії і Казахстану... про мільярди доларів США, вкрадених у народу Казахстану". Айсултан також написав про газовий контракт, "де за копійки продається казахстанський газ російському "Газпрому". "Там існує компанія-прокладка, і на ній формується прибуток близько 1,5 млрд доларів США на рік. Гроші осідають в Сінгапурі, і там вони діляться між російською верхівкою, гаманцями Володимира Путіна, зокрема Олексія Міллера, керівника російського "Газпрому". Що стосується Казахстану, то прибуток близько 700 млн доларів на рік ділиться між Тимуром Кулібаєвим і Кайратом Боранбаєвим, моїм колишнім тестем".

Звичайно, Айсултан щільно сидів на кокаїні — він і сам визнавав це, так само як і те, що не може впоратися з залежністю. Ця обставина значною мірою знецінила його заяви. До того ж і самі вони були вельми сумбурні. Але за сімейством Назарбаєвих і без його викриттів тягнувся довгий хвіст скандалів. Чого коштувала одна тільки дивна загибель в австрійській в'язниці батька Айсултана, Рахата Алієва, який написав у 2009 р. книгу "Хрещений тесть", яка, власне, і дала старт розслідуванню у відношенні як її автора, так і його ексдружини Дариги.

З батьківством Алієва теж все було непросто. За твердженням Айсултана, його справжнім батьком був Нурсултан Назарбаєв, який скоїв інцест зі своєю дочкою. Втім, за словами сина Дариги Назарбаєвої (назвемо його так, оскільки в материнстві Дариги, принаймні, немає сумнівів), "своїм справжнім батьком" він все одно вважав Рахата Алієва, "який його виховав". І хоча ці заяви Айсултана Назарбаєва також були сумбурні і невиразні, що дозволяло списати їх на його наркозалежність і породжений нею не цілком адекватний стан, вкрай різка реакція казахстанської влади змушувала засумніватися в такій версії. Зокрема, вже наступного дня колишній голова КНБ Казахстану Альнур Мусаєв виклав в своєму ФБ знімок документа, який він назвав "ДНК-тестом на батьківство Рахата Алієва". Згідно з документом ймовірність того, що Рахат Алієв був батьком Айсултана Назарбаєва становила +99,999784244%. Ось тільки сам документ виглядав дивно — на ньому не було ніяких печаток або знаків, що дозволяють перевірити його справжність. До того ж незрозуміло було, навіщо такий тест знадобилося робити в 2013 р.

Інакше кажучи, для Назарбаєва, близьких до нього людей і насамперед для його ділових партнерів Айсултан був безсумнівним фактором занепокоєння. При цьому розслідування, які могли спровокувати його поведінку, незалежно від хибності або правдивості його заяв, неминуче зачіпали дуже багатьох, крім його матері і діда. А значить, рішення про його ліквідацію могло бути прийняте і без консультацій з Нурсултаном Назарбаєвим і його дочкою, тим більше що наркозалежність Айсултана дозволяла позбутися його, не викликаючи підозр. Адже відомо, що навіть вживання невеликої кількості кокаїну "у вихідні", без явно вираженої залежності, різко збільшує ризик раптової смерті від серцево-судинних захворювань. А Айсултан вживав кокаїн аж ніяк не в невеликих дозах.

Не можна також виключати і комбінації цілком нешкідливих ліків у поєднанні з кокаїном, які Айсултан прийняв випадково або які йому підсунули навмисно. Можливе навіть звичайне побутове отруєння на тлі ослабленого кокаїном організму. Але смерть Айсултана як остання крапка в справі про походження багатства його матері виглядає дуже вже своєчасною і вдалою для багатьох впливових персон, до того ж не тільки з Казахстану, але і з Росії.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua