• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Хто кому антисеміт. Що значить для України ізраїльсько-російська ляпас Польщі

Кремль використовував польсько-ізраїльський ресентимент, щоб поліпшити свої міжнародні позиції
Анджей Дуда відмовився від участі в єрусалимському "World Holocaust Forum" з нагоди 75-річчя визволення концтабору "Аушвіц-Біркенау". Фото: twitter.com/prezydentpl
Анджей Дуда відмовився від участі в єрусалимському "World Holocaust Forum" з нагоди 75-річчя визволення концтабору "Аушвіц-Біркенау". Фото: twitter.com/prezydentpl
Реклама на dsnews.ua

Польський президент Анджей Дуда остаточно відмовився від участі в єрусалимському World Holocaust Forum з нагоди 75-річчя визволення концтабору Аушвіц-Біркенау. Зате на організованої Яд-Вашемом церемонії виступить Володимир Путін.

Тлумачення відмови Дуди самим лише виступом Путіна - велике спрощення. Це була сутичка трьох велетенських, взаємно виключають історичних політик: Польщі, Ізраїлю і Росії.

Ляпас Дуді

Значна частина зіткнення відбувалася за дипломатичними лаштунками, але на публіку вийшло також чимало. У грудні російські чиновники, зокрема президент Володимир Путін, п'ятикратно звинуватили міжвоєнну Польщу в нацизм, антисемітизм і провокуванні Другої Світової війни.

Своє альтернативне бачення польської історії Путін висловлював з приводу і без: починаючи від щорічної "прямої лінії" і закінчуючи зустрічами з бізнесменами і військовими, зовсім не пов'язаними з міжнародною політикою. Важко було назвати це обмовкою.

У відповідь на закиди Кремля дипломатичні лаштунки розкрила Варшава: Анджей Дуда розповів ЗМІ про запрошення на ізраїльську церемонію з нагоди Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту - при цьому зазначивши, що головними доповідачами стануть президенти Ізраїлю і Росії. Як сказав польський президент, він звернувся до організаторів з "одним фундаментальним очікуванням": "виступити в якості представника країни, більшість громадян якої були вбиті в Освенцімі".

Як зазначив глава польської держави, ізраїльській стороні про це було відомо вже протягом декількох місяців.

Реклама на dsnews.ua

Готується до третім за рік виборів Ізраїль не погоджувався з виступом Дуди - перед березневими парламентськими виборами загравання з націоналістичним електоратом так само важливо для "Лікуда" Біньяміна Нетаньяху, як і перед травневими президентськими виборами - для Дуди. Хоч формально організатором церемонії є неурядова організація, важко заперечувати, що в неї не втручалася актуальна ізраїльська політика. Запросити виступити найвищих представників Росії, Німеччини, Франції і Великобританії і відмовити через брак часу польського президента - це явна ляпас.

Дві сторони відносин Польщі з Ізраїлем

Польсько-ізраїльські відносини з великим трудом остигають після невдалої польської поправки в закон про інститут національної пам'яті, криминализирующей висловлювання про співучасть поляків в Голокості. Поспішно прийнявши документ на початку 2018 року, парламентська більшість у Варшаві відразу зіпсувало відносини з Ізраїлем, США та Україною. Якщо Київ реагував на "антибандеровский" закон обережно, вступає у виборчий цикл Ізраїль використовував легковажність Варшави на всі сто. Поляки цілком відчули, чим загрожує спроба загравання з запереченням злочинів проти євреїв. Варшава спішно шукала вихід із ситуації, і хоч поправка була скасована, тавро "антисемітизму" до уряду партії Качиньського міцно приклеїлося. Ізраїль, з одного боку, у світлі камер робив примирливі жести Варшаві, а з іншого - делікатно натякав виборцям на її антисемітизм. Ошпарена ізраїльської історичною політикою Польща не дорікала ізраїльських політиків, більше того - сама намагалася вгамовувати емоції.

Так було в минулому році - присутній на Близькосхідному форумі у Варшаві Нетаньяху сказав в кулуарах, де "випадково" перебували ізраїльські журналісти, мовляв, поляки співпрацювали з нацистами. Польські політики переконували в тому, що суперечностей з історичних питань немає, і що вислів Нетаньяху - це "приклад шкідницької журналістської маніпуляції" (слова Кшиштофа Щерского, радника Дуди з зовнішньої політики). У осінньої виборчої кампанії "Право і справедливість" обіцяла в якості важливого пункту зовнішньої політики "захист польського погляду на минуле", вказуючи при цьому на Росію, Україну і Німеччину. Ізраїль згадувався лише в контексті "співпраці з Польщею на міжнародній арені в питаннях, пов'язаних з пам'яттю про Голокост, в дусі взаємної поваги до історичного сприйняття [поляків і ізраїльтян]".

Не потрібно бути фахівцем, щоб помітити, наскільки величезною стала різниця у повазі Варшавою "історичного сприйняття" ізраїльтян з одного боку, та українців з іншими сусідами - з іншого.

Дуду свідомо усували від участі?

Втім, поле для відмови від участі в ізраїльській церемонії Дуді надано чималу. По-перше, Путін, докори якого на адресу кого б то не було в антисемітизмі всерйоз сприймають лише його власні апологети, допоміг Дуді в хорошій аргументації відмови. По-друге, Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначається також у таборі смерті "Аушвіц", т. е. на території самої Польщі. Тут гру веде вже Варшава - яка, наприклад, кілька років поспіль не запрошує Путіна. На 70-річчя визволення концтабору був запрошений Петро Порошенко - голова Мзс обґрунтовував, що "Аушвіц" звільнили солдати 1-го Українського фронту, чим викликав гнів Москви.

І, нарешті, по-третє, Варшава підкреслювала, що церемонія організована не Державою Ізраїль, а фондом, засновником якого є В'ячеслав Кантор, російсько-ізраїльський біпатрид, олігарх і близький соратник Путіна. Кантор кілька років тому намагався роздобути велику польську промислову групу Grupa Azoty, хоч це йому і не вдалося.

Без сумніву, Кремль використовував польсько-ізраїльський ресентимент, щоб поліпшити свої міжнародні позиції.

Утім, не можна однозначно стверджувати, наскільки хороший відмова Дуди від участі у зустрічі. З точки зору іміджу - безсумнівно, краще піти, ніж вислуховувати історичний маячня російського президента без можливості відповісти. З іншого - форум буде важливою платформою для неформальних контактів, які вплинуть на нинішню кризу з Іраном, на майбутнє Сирії, України і відносин Заходу з Кремлем. Дивлячись на список виступаючих, важко не побачити прихильників російсько-європейської перезавантаження. Можливо, ляпас Польщі планувалася з самого початку, і метою організаторів був якраз відмова Варшави від участі в заході?

Навіть критично оцінюючи поведінку Польщі в ЄС, французької або німецької лідерам було б важче фліртувати з Путіним, будь поруч глава польської держави - навіть безмолвствуя. Вміння добре зіграти жертву також буває важливим у міжнародній політиці, а у Польщі багаторічний досвід такого амплуа.

Польська достовірність в Ізраїлі

Канцелярія Дуди вирішила інакше - після офіційної відмови "балакучі голови" посилив риторику про те, що церемонія "є вдохновляемым з Росії подією" (віце-прем'єр-міністр Яцек Сасін), що "президент не повинен слухати провокації Володимира Путіна" (міністр Міхал Вось), що "місце пам'яті жертв Голокосту на території концтабору Аушвіц-Біркенау" (президент Дуда). 9 січня польський парламент також прийняв резолюцію, що засуджує "провокаційні і брехливі висловлювання найвищого керівництва Російської Федерації".

У польської опозиції - інший погляд на місце Дуди в єрусалимській церемонії. Не заперечуючи можливого втручання пов'язаних з Росією сил, опозиція у Варшаві ставить на перше місце те, що зменшує польську відповідальність за Голокост Анджей Дуда просто достовірним для виступу - не залежно від того, хто його організовує і розігрує.

В польській опозиції відзначають, що Польща сама себе ізолювала, йдучи на конфлікт із Заходом. У атак Путіна на Варшаву хоч і є хронологічна прив'язка до 75-річчя визволення Аушвіц-Біркенау, мета інша - тест Заходу на те, наскільки сильно він роздратований нинішньою поведінкою Варшави і наскільки добре пам'ятає минулі гріхи Москви. Цей тест потрібен перед перезавантаженням, перед позначенням зон впливу в Лівії, на Близькому Сході. А також у Європі.

І - можливо - це останній тест на готовність Заходу до перезавантаження.

    Реклама на dsnews.ua