• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

The National Interest: Можлива ядерна війна між Росією і Америкою?

Сьогодні напруженість у відносинах Росії і НАТО небезпечніше, ніж на піку холодної війни, на думку одного колишнього високопоставленого чину на Заході.
Ілюстрація: з відкритих джерел
Ілюстрація: з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

На питання, наскільки РФ і США підійшли до військового зіткнення, заданий журналом The National Interest, відповів колишній заступник Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі генерал сер Ричард Ширрефф. ДС пропонує переклад цього тексту.

В ході Холодної війни встановився військовий баланс між НАТО і Варшавським договором, який дозволив забезпечити певну стабільність у світі. Більш того, в цей період США з партнерами по НАТО і радянське керівництво зуміли налагодити комунікацію.
Цього ніяк не скажеш про нинішньому режимі в Кремлі, який у багатьох сенсах куди більш мінливий. Тому в Східній Європі існує небезпека збройних інцидентів між НАТО і Росією, причому дуже ймовірно, що подібний конфлікт швидко переросте в глобальну ядерну війну.

Повернення до холодної війни? Колишній заступник Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі генерал сер Ричард Ширрефф (Richard Shirreff) відповів гранично чітко: "Я думаю, що це більш ніж ймовірно".

Слабкість Заходу

Ширрефф вважає, що, незважаючи на відносне економічне благополуччя країн Західної Європи, у військовому і політичному відношенні вони слабкі. Ця слабкість служить для Москви спокусою перевірити на міцність рішучість Заходу і розсунути межі дозволеного. Так, війна Росії проти Грузії в 2008 році показала Володимиру Путіну, що йому зійде з рук агресія в близькому зарубіжжі. "Росія поважає силу і зневажає слабкість і буде продовжувати шукати межа слабкості опонента", - упевнений Ширрефф.

Росіяни прагнуть не тільки використовувати слабкості, але й посіяти розбіжності всередині Заходу. В особливості, Путін хоче посіяти зерно розбрату між США та їхніми союзниками у Європі. Так що, Москва може спробувати перевірити рішучість і згуртованість Заходу, в першу чергу, в уразливих країнах Балтії, що може призвести до ядерної війни, оскільки буде запущена Стаття 5 статуту НАТО. "Якщо Росія пошле хоча б одного солдата через кордони країн Балтії, це буде означати стан війни для Америки, - сказав Ширрефф. - А це, як я вже говорив раніше, також і потенційна ядерна війна".

Генерал визнав, що, якщо міркувати раціонально, важко припустити вторгнення Росії в Балтію. У той же час, історія показала, що стратегічні рішення дуже часто залежать від людського фактору і людських слабкостей. "Люди не завжди бувають раціональними, - сказав Ширрефф. - Тому ми повинні бути готові до найгіршого сценарію".

Реклама на dsnews.ua

Дорога до нової холодної війни

Незважаючи на те, що Ширрефф схвально сприйняв інтеграцію країн Балтії в НАТО і в західне співтовариство, на його думку, обіцянку такого ж шляхи Україні і Грузії в 2008 році було не найкращою ідеєю. Це обіцянка, вважає генерал, чималою мірою стало причиною агресивної поведінки Москви. Тим не менш, НАТО має стримувати все більш войовничу політику Росії переконливою оборонною могутністю.

Насправді, вважає сер Ричард Ширрефф, Росія вже давно впевнена, що перебуває в стані війни із Сполученими Штатами і НАТО. На підтвердження цього він згадав злом російськими хакерами урядових інтернет-ресурсів США, а також спроби втрутитися і вплинути на виборчий процес в рамках президентської кампанії. "Злом електронної переписки Демократичної партії з метою дестабілізації і підриву чесності виборів, потенційно спрямований проти держави, може бути витлумачений як акт війни 21-го століття".

Повернути російського ведмедя в барліг

У той же час, ще не пізно поставити Кремль на місце. І ключовим рішенням в цьому випадку буде сила як фактор стримування - росіяни повинні знати, що Захід буде захищати себе і своїх союзників. Зокрема, НАТО має посилити свою присутність в країнах Балтії. Причому не тільки у форматі чотирьох окремих багатонаціональних батальйонів, які в даний час плануються до розміщення, але й вигляді потужної інтегрованої бригади за підтримки з повітря і моря.

Ці сили також мають бути інтегровані з місцевими арміями, і готові до спільного бойового застосування. В ідеалі, НАТО потрібно мати в регіоні ще більше військ. На жаль, з політичної точки зору такий крок практично нереальний. "Тому альянс повинен продемонструвати, що у нього є переконливий і реалістичний план оборони, здатний витримати випробування боєм", - зазначив генерал.

НАТО також доведеться створити сили дуже швидкого реагування для підтримки розміщених в Прибалтиці військ. Однак Ширрефф не уточнив, яким чином настільки велика угруповання буде доставлятися в країни Балтії для посилення і підтримки перебувають там сил. Це аж ніяк не проста логістична проблема зважаючи можливостей Росії блокувати або ускладнити доступ в регіон.

Одним з можливих варіантів була б спроба постачання через море, але перебувають в регіоні (мається на увазі Калінінградський анклав) російські війська здатні перекрити більшість водних шляхів своїми протикорабельними ракетами берегового базування Бастіон-П.

Інший можливий варіант посилення угруповання в Балтії - танковий прорив через Калінінградську область Росії. Однак цей шлях однозначно веде до посилення конфронтації, так як Москва може використовувати свою тактичну ядерну зброю в момент, коли війська НАТО вийдуть до кордонів російської території. При цьому Ширрефф зазначив, що частим завершенням масштабних навчань, які проводять росіяни, є "ядерна деескалація".

У той же час, генерал закликав європейських членів АЛЬЯНСУ збільшити оборонні асигнування. США роками несли зростаюче тягар оборони альянсу - і це викликало невдоволення як уряду, так і широких верств населення країни. Однак Ширрефф зазначив: малоймовірно, що європейські країни збільшать військові бюджети, поки їх населення не почне всерйоз побоюватися Росії. Але в найближчій перспективі шанси на це прагнуть до нуля. Між тим, обіцянок довести свої витрати на оборону до 2% ВВП протягом десяти років недостатні. "Це нікого не обдурить", - заявляє генерал.

Курс на стримування

У кінцевому рахунку, щоб запобігти ескалації ситуації в Європі до відкритих військових дій НАТО повинен розробити надійні інструменти стримування. Повинна бути проведена "жирна червона лінія", і Москва повинна бути ясно попереджена, що порушення кордону альянсу означає неминучу війну. "Мова про сигнал. Сильному настільки, наскільки можливо: сюди - напевно, може бути. Далі - ні-ні, - сказав Ширрефф. - Ми будемо захищати територію НАТО, так що навіть не думайте".

    Реклама на dsnews.ua