• USD 28.1
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Time: у Трампа заради його переобрання нав'язували Україні покупку дорогого СПГ із США

Реклама на dsnews.ua

Колишній міністр енергетики США Рік Перрі лобіював контракти на покупку Україною дорогого американського скрапленого природного газу

Про це йдеться в розслідуванні американського журналу Time, передає "ДС".

За даними журналістів, Перрі усіма силами продавлював угоду між Києвом і американською компанією Louisiana Natural Gas Exports, яка була створена в 2018-му році і не володіла правами на розробку родовищ, а також активами, трубопроводами, танкерами, експортним терміналом і будь-якої історією угод. В кінцевому підсумку тиск завершилося тим, що Київ в травні 2020-го року підписав меморандум про постачання американського скрапленого газу в Україну.

Відзначається, що ціна повинна була бути значно дорожче реверсного газу, що закуповується на європейських біржах, так як цей газ довелося б доставляти з США по морю танкерами, після чого розріджувати на польських терміналах і переправляти по трубах в Україні.

Time відзначає, що Перрі був одним з представників президента США Дональда Трампа, які проводили тіньову політику Білого дому щодо України з метою нашкодити його суперникові на майбутніх виборах, демократу Джо Байдену. Укладення угоди між компанією з Луїзіани і Україною повинно було принести мільярди доларів прихильникам і спонсорам президента Трампа.

Перрі, який на переговорах представляв кілька американських компаній (в тому числі Energy Transfer з Техасу, де чиновник працював до і після свого призначення до Вашингтону), планував укласти з Києвом кілька угод, найбільша з яких коштувала близько 20 мільярдів доларів.

"Наше розслідування показує, як в гонитві за енергетичними прибутками в Україні змішувалися гроші і політика на найвищому рівні адміністрації Трампа. Перрі просував ділові інтереси своїх друзів і політичних союзників. Українці, в свою чергу, прагнули використовувати плани Перрі для просування своїх національних інтересів", — пише журнал,

Також в матеріалі уточнюється, що успіх або провал угод буде залежати від того, хто переможе восени на президентських виборах в США.

Іншими словами, вказують журналісти, офіційний Київ поставив укладення угоди на паузу, вичікуючи, кого американські виборці посадять у крісло в Овальному кабінеті — Трампа або Байдена.

Співрозмовники видання уточнюють, що українська влада прагнула в тій чи іншій мірі корумпувати Вашингтон, зацікавити в комерційному або особистому плані для того, щоб домогтися лояльності. Однією з пропозицій від української сторони стала пропозиція забрати 49% української ГТС, прибуток від якої щорічно наближається до $2 млрд. Цією пропозицією офіційний Київ привернув увагу Перрі, проте зацікавила міністра енергетики набагато вигідніша перспектива продажу американського скрапленого газу. За задумом чиновника, розріджений в польських терміналах газ буде зберігається в українських ГТС, після чого переправлятися на продаж в європейські країни.

"Потенціал України приголомшливий", — сказав Перрі учасникам круглого столу в Україні в 2018-му році. Незабаром після цього офіційні особи Міністерства енергетики почали вводити нові терміни для американського СПГ, називаючи його "газом свободи" і "молекулами свободи", намагаючись продавати його по всьому світу. В кінцевому підсумку Перрі зі своїм енергетичним євангелізмом і його улюбленими учнями відразу став лідером в Україні. У травні 2019 року президент Трамп відправив його в Київ для участі в інавгурації нового президента України Володимира Зеленського. Під час зустрічі в той день Перрі зробив те, чого не очікували його куратори в посольстві США, незважаючи на їх широке планування переговорів. Перрі простягнув Зеленському листок паперу і попросив прочитати, при цьому пояснивши, що в записці міститься список імен "людей, яким він довіряє", — йдеться в статті.

Time також підкреслює, що в цьому списку було ім'я не тільки Роберта Бенша, який представляв інтереси Louisiana Natural Gas Exports, а й Майкла Блейзера, старого друга Перрі. Уже через місяць, в червні 2019 року, Блейзер уклав перший контракт в Україні — отримавши кращу ліцензію на буріння для видобутку нафти і газу. Його компанія отримала право на розробку частини найбільших нафтогазових родовищ України протягом наступних 50 років. За версією видання, така угода потенційно обіцяє Блейзера прибутку в мільярди доларів.

Особливо актуальним питання стало, коли Трамп заморозив фінансову підтримку Україні в розмірі 400 мільйонів доларів. Перрі та Бенш активно продавлювали ідею поставок серед українських чиновників і керівників енергетичного сектору. Один з них, близький до переговорів, згадує: "По суті, вони сказали: Якщо ви хочете, щоб ми були друзями, ви повинні зробити це".

Незважаючи на те, що НАК "Нафтогаз" порадив уряду не укладати газову угоду з компанією з Луїзіани, від ідеї в США не відмовилися. Представники LNGE зустрілися з наступником Перрі на посаді міністра енергетики Деном Бруйеттом (він також є уродженцем Луїзіани — "ДС").

"Він сказав нам, що вони все ще на 100% стоять за угодою", — заявив один з представників LNGE, який був присутній на тій зустрічі. Після цієї зустрічі уряд Зеленського своїм розпорядженням призначив Бенша членом правління Нафтогазу, а через два дні заступник міністра енергетики України оголосив, що Київ погодився на велику угоду по СПГ з американцями. Партнер США по угоді: Louisiana Natural Gas Exports.

У 20-сторінковому документі, відомому як Меморандум про наміри, обидві сторони виклали приблизні умови угоди: Україна погодиться приймати поставки газу з Луїзіани протягом наступних 20 років. Обсяги поставок значні і становлять 5,5 млрд кубометрів на рік.

Однак на заключній стадії переговорів угода зіткнулася з серйозними проблемами. Українська влада почала її гальмувати, так як на той час рейтинги схвалення Трампа різко впали і його шанси переобратися стали виглядати малореальними. Як вказує джерело, присутнє на переговорах, Києву натякнули, що угода, якщо вона відбудеться, дуже не сподобається Байдену-президенту і стане "руйнівною для відносин". Після цього владою України були прийняті ще кілька кроків — Бенш так і не зайняв місце в раді Нафтогазу офіційно; більш того, сам НАК оскаржив видачу ліцензій Майклу Блейзеру в суді. Уряд України, якому належить 100% Нафтогазу, відмовився втручатися в судовий процес, що завадило реалізації нафтогазових проектів Блейзера.

"Так що угода на 20 мільярдів доларів мертва? Не обов'язково. Українці, схоже, чекають, куди повернуться політичні вітри в листопаді. Якщо Трамп виграє ще один термін, деякі українці припускають, що угода Перрі може повернутися до життя. "Зачекайте три місяці, а потім подивіться, що станеться ", — говорить чиновник, який брав участь в обговореннях в Києві". Це очевидні політичні речі. Не потрібно бути генієм, щоб зрозуміти цю логіку ", — підсумовує видання.

    Реклама на dsnews.ua