• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Тотальне стеження. Чи скористається Україна послугами скандальної компанії з США

Компанія Clearview працює з правоохоронцями Канади і США і має намір прийти ще на 22 країни, включаючи Україну
Фото: nytimes.com
Фото: nytimes.com
Реклама на dsnews.ua

У Європі стурбовані діяльністю американського стартапу Clearview після повідомлень у ЗМІ про те, що компанія сформувала базу з 3 млрд фотографій, отриманих з популярних соцмереж, серед яких Facebook, Twitter, YouTube. Мало того, як написала 18 січня The New York Times, ці фотографії використовуються розробленим стартапом додатком для розпізнавання осіб з точністю до 75%. Фантастична Цифра. Але хто знає, може, і реальна з урахуванням технологічного розвитку Сполучених Штатів. Доступ до цієї системи, за даними NYT, отримували поліція і спецслужби США і Канади. Clearview стверджує, що на сьогоднішній день співпрацює з більш ніж 600 урядовими відомствами.

Компанія з'явилася відносно недавно. Її заснували австралієць Хоан Тон і Річард Шварц, який був помічником Руді Джуліані в ті часи, коли нинішній особистий адвокат Дональда Трампа був мером Нью-Йорка. Шварц став партнерам завдяки своїм зв'язкам, які могли сприяти розвитку бізнесу. І, очевидно, посприяли. Однак вдихнули життя в стартап в 2017 р. фонд Kirenaga Partners і американський бізнесмен німецького походження, один із засновників PayPal Пітер Тіль, який надав стартапу $200 тис. фінансування і через два роки отримав частку в компанії. В минулому році інвестори, згідно з даними Pitchbook, влили в Clearview ще $7 млн.

Справа перспективна, враховуючи підвищений інтерес до бази даних з боку правоохоронних органів. Вартість доступу на рік становить $2 тис. Непоганий бізнес. Правда, при цьому мова йде про порушення конфіденційності користувачів і політики згаданих вище соцмереж. Тому-то після появи публікації NYT Facebook, Twitter, YouTube і інші техногиганты зажадали від Clearview припинити використання фотографій їх клієнтів. Від звинувачень Тон-То, гендиректор Clearview, закривається Першою поправкою до конституції США, мовляв, компанія має право на збір фото, доступних всім в інтернеті.

Правда, якщо мав місце збору персональних даних громадян країн ЄС, то це пряме порушення угоди "Щит конфіденційності", укладеного між Штатами і Євросоюзом в 2016 р. Ця угода зобов'язує американські компанії захищати персональні дані громадян ЄС. У тому ж році, до речі, в Євросоюзі був прийнятий Загальний регламент захисту персональних даних (GDRP), положення якого були посилені в 2018 р. після скандалу з Cambridge Analytica. Американський чиновник у коментарі EurActiv заявив, що Clearview не є учасницею угоди. Мабуть, з тієї причини, що немає підтвердження використання фото громадян Євросоюзу. Компанія також зберігає мовчання. Правда, враховуючи розміри бази даних, дуже ймовірно, що європейці там теж є.

У будь-якому випадку Брюсселю довелося реагувати на галас в пресі. Зараз Єврокомісія проводить консультації з профільними відомствами. До того ж, як повідомив EurActiv вже чиновник ЄС, комісія зараз допрацьовує плани щодо нормативно-правового поля для ІІ і вивчає питання технологій розпізнавання осіб, Включаючи введення мораторію на такі технології. Остаточний варіант документа ЄК презентує 19 лютого.

Наскільки заборона буде тривалим і суворим, залишається гадати. Тим більше що Брюссель, загалом-то, не виявляє особливого роздратування. За шкалою стурбованості десь на п'ятірочку з десяти. Тобто ЕК і відомства ніби як стурбовані і підкреслюють, що діяльність Clearview, можливо, порушує особисті права і свободи, але роблять це без ентузіазму.

Ймовірно, з тієї простої причини, що не хочуть плисти проти течії. Буквально напередодні Міська поліція Лондона почала тестувати систему розпізнавання осіб за допомогою камер відеоспостереження в східній частині британської столиці. Раніше Берлін заявив про готовність впровадити технологію розпізнавання осіб на 134 залізничних вокзал і в 14 аеропортах. Франція, в свою чергу, займається правовою базою для використання таких технологій.

Реклама на dsnews.ua

Дуже великий брат

Тому є сенс припустити, що Clearview може вийти сухою з води. Тим більше що компанія має намір освоювати європейський ринок. До речі, значить, є з чим. Не з базою даних канадців і американців ж стартап прийде до клієнтів у Європі? Згідно презентації, яку Clearview влаштувала поліції Маямі в листопаді 2019 р. і яку отримало видання BuzzFeed, в стратегії по розширенню бізнесу згадується більше 20 країн світу, серед яких держави, які відчувають проблеми з дотриманням прав людини. Наприклад, Катар, Об'єднані Арабські Емірати, Сінгапур. Також у списку згадуються Австралія, Бразилія, Колумбія. З європейських країн - Нідерланди, Бельгія, Норвегія, Швеція, Румунія, Італія, Греція, Сербія, Словенія, Австрія, Швейцарія, Литва, Латвія, а також Україна.

Тільки от неясно, оцінюється Україна як перспективний ринок або ж таке співробітництво вже йде повним ходом. Адже до презентації в Майямі компанія, ясна річ, провела певну роботу: дослідження ринку, можливо, переговори з представниками урядів країн з переліку. Про плани співпрацювати з Clearview українські правоохоронні органи не повідомляли. Але адже доступ до бази даних могли придбати і непублічно.

І не можна не звернути увагу на черговість подій. Це, звичайно, лише припущення, проте через місяць після презентації в Штатах - 12 грудня - правоохоронці у присутності натхненого президента провели брифінг про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета. Після чого були затримані Яна Дугарь, Юлія Кузьменко та Андрій Антоненко. До доказової бази, як відомо, виникло і раніше виникає безліч питань, а частина доказів, наголошують адвокати підозрюваних, взагалі суперечать фактам. Приклад того - чимала розбіжність у зростанні підозрюваного і Антоненко.

Так що, хто знає...

Так чи інакше поточна тенденція впровадження повсюдної стеження вельми тривожна. Між іншим, чудово її ілюструє британський серіал The Capture (2019 р.) про так званих глибоких фейках і тотальне стеження. Бо мова вже йде не стільки про протидію терористичній загрозі, скільки про банальне пошуку підозрюваних. І навіть якщо брати на віру заявлені 75% збігів, 25% потенційних помилок - це все одно дуже і дуже багато. Так, рішення приймає людина, а не машина. Але як і перший, так і другий можуть помилятися, що може дуже дорого обійтися невинному. Плюс розуміння, що ти завжди на виду, пригнічує.

    Реклама на dsnews.ua