• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Бити рублем. Трамп поховає економіку Росії новою гонкою озброєнь

Росія вже давно не встигає за технологічним Заходом
Фото: CNN
Фото: CNN
Реклама на dsnews.ua

Господар Овального кабінету Дональд Трамп в понеділок оголосив про збільшення військових витрат на 10% - на $54 млрд - в 2018 р. У принципі, нарощування оборонних можливостей він декларував ще під час кампанії, поставивши посилення Пентагону одним з головних пунктів своєї програми. Поряд з полюванням на відьом - на іспаномовних мігрантів, звичайно.

Таке серйозне збільшення бюджету не можна взяти просто з повітря. Отже, Білому дому потрібно десь щось скоротити, урізати і т. п., щоб в результаті отримати заповітні $54 млрд І, як розповіли джерела "улюбленого" Трампом CNN, у пропозиціях президента йдеться про урізання витрат Держдепу та Агентства з охорони навколишнього середовища (EPA). Це головні жертви плану Трампа.

Держдеп вже пішов під ніж: 17 лютого CBS з посиланням на свої джерела інформував про звільнення мешканців сьомого поверху - "умів", відповідальних за регіональну політику. І пояснюється це тим, що Рекс Тіллерсон не буде таким же сильним рупором Вашингтона, як Джон Керрі та інші держсекретарі, оскільки зовнішньою політикою буде більше займатися сам Білий дім. Трамп продовжує виключати Держдеп з геополітики, скорочуючи, у тому числі іноземну допомогу від відомства.

Втім, відставні генерали і адмірали різко розкритикували рішення залізти в кишеню до американського Мзс, оскільки це зробить США менш безпечними. До речі, ще в 2013 р. нинішній міністр оборони Джеймс Мэттис застерігав від скорочення фінансування Держдепартаменту. "Якщо ви не будете фінансувати Державний департамент у повній мірі, мені доведеться купувати більше боєприпасів", - казав він тоді.

"Скажений пес" - людина, судячи з усього, принциповий. Цілком імовірно, що він не захоче отримувати $54 млрд такою ціною, хоча багато республіканці вважають, що і такого збільшення бюджету сьогодні недостатньо. Мэттис теоретично може навіть увійти в число чиновників, які разом з конгресменами будуть обговорювати, критикувати, змінювати і, може бути, долати вето Трампа.

А EPA...Тут і гадати нічого, якщо згадати про кохання Трампа і "слонів" до навколишнього середовища і глобального потепління. Бюджет цього відомства хочуть скоротити відразу на чверть. Адміністрація надсилає EPA на гальорку, зробивши з агентства фактично безпорадний придаток уряду, чия думка нікого не буде цікавити.

Обіцянки президента - його ж слабкості. Наприклад, обіцянка підвищити мита на мексиканську продукцію, на які міністр економіки Мексики Ільдефонсо Гуахардо в інтерв'ю Bloomberg відповів загрозою розірвати переговори про переформатування NAFTA в інтересах Вашингтона. Якщо Мехіко не блефує, то ліквідація цієї ЗВТ серйозно вплине на бюджетні статті. І на цьому мексиканські проблеми Трампа не закінчуються, адже він твердо має намір побудувати нещасливу стіну на кордоні, яка коштує близько $21 млрд. Так і в цілому план по депортації нелегальних мігрантів, згідно статті Newsweek, може обійтися скарбниці в $400-600 млрд. Тому можливі коригування бюджету, але навряд чи Трамп відмовиться від своїх вже заявлених намірів.

Реклама на dsnews.ua

Не будемо забувати, що "стерти ІГ з лиця землі" - ще одна обіцянка Трампа. Також у понеділок Мэттис передав в Білий дім план по знищенню ісламістських угруповань на Близькому Сході. Пентагон подробиці поки зберігає в таємниці, але джерела AP розповіли, що план, ймовірно, призведе до збільшення кількості контингенту США і взагалі більш активного присутній американців в Сирії. Це також стане статтею витрат у військовому бюджеті на 2018 р.

Якщо боротьба з "Ісламським державою" - це святе, американці зрозуміють, то скорочення бюджетів Держдепу і EPA в догоду Міноборони ще потрібно буде пояснити. І тут очевидно Трампу дуже знадобиться інфантильна і агресивна Росія. Визначено новий президент не просто так "мучить" Кремль, так і Київ, стабілізацією відносин з РФ, в якій все немає і немає. Навпаки, все стійкіше відчуття майбутнього загострення. І це після Обами, якого "антифашистська" Росія ненавиділа лютою расистської ненавистю.

Тому проштовхнути 54 млрд, тобто нарощувати військовий бюджет Трамп зможе, лякаючи російської балалайкою (від ведмедя вже мало що залишилося) і китайським драконом. І додатково створюються робочі місця, про яких мільярдер стільки говорив, а також з'являється додатковий потужний стимул розробляти нові технології з подальшим захистом від крадіжки і використання їх не в США. "Америка насамперед", як сказав Трамп у своїй інавгураційній промові.

Іншими словами, наступник Обами сподівається прискорити зростання економіки класичним методом - продавати світу війну. Тобто це повернення до вже знайомої гонці озброєнь часів холодної війни. До речі, гонка озброєнь - це більше військової техніки. Тобто більше палива, а більше палива - це контракти для місцевих нафтовиків, завдяки яким кишені бізнесменів з сектора традиційної енергетики приємно потяжелеют. У той час як в Росії немає коштів на розробку нових родовищ.

Хто виграє в цій гонці озброєнь? Міг би Китай, але у нього зараз серйозна перебудова армії, скорочення темпів економічного зростання і технологічна відсталість. Остання - теж ахіллесова п'ята Росії.

Але першочергова проблема полягає в фінансових можливостях. Наприклад, витрати бюджету США в цьому році закладено на рівні $3,65 трлн, що в кілька разів більше російського. Та що тут говорити, якщо один військовий бюджет Штатів на цей рік ($611 млрд) більше всього російського бюджету з закладеним курсом 67,5 рублів за долар - $240,6 млрд.

До анексії Криму і падіння цін на нафту, тобто в 2013 р., він був майже в два рази більше - $450,3 млрд. Оборонний бюджет РФ залишається в пріоритеті: у 2013 р. він становив $88,4 млрд, а в 2017-му, за оцінками експертів, близько $66 млрд. Але заковика в тому, що секретні витрати в цьому році практично дорівнюють оприлюдненими видатками на оборону - $42 млрд і $41,05 млрд відповідно. Що за ними ховають у Кремлі, невідомо, хоча це навряд чи серйозно вплине на зароджується протистояння. Тим більше, що військовий бюджет знову збільшується за рахунок соціалки. У США соцпрограми ніхто не чіпає.

Отже. Чому ж конкретно Росія могла б налякати американців? Наприклад, танк Т-14 "Армата", якому в РФ напевно скоро будуть поклонятися які-небудь адепти броні і снаряда. Серійний випуск цих машин запланований на 2018 р. Зараз є 20 дослідно-промислових одиниць, одна з яких благополучно заглохла на торжестві травневого пафосу в Москві в минулому році. Держава замовила у "Уралвагонзаводу" (УВЗ) 2,3 тис. таких танків до 2020 р.

"Армата", за заявами Москви, коштує $3,8 млн за одиницю. Росіяни тиснуть на те, що він дешевше закордонних бронемашин, до того ж, мовляв, людей похилого віку. Хоча насправді при такій різниці в цінах (від $2 млн), логічніше буде запідозрити низька якість, в тому числі безпосередньо технологій. У цьому Росія неухильно продовжує поступатися Заходу.

Крім того, немає ніяких гарантій, що УВЗ зможе назбирати потрібну кількість або хоча б половину Т-14, якщо проти нього постійно подають позови про визнання банкрутом. Приміром, у листопаді це був Брянський завод поглинаючих апаратів, якому УВЗ заборгував 10 млн руб., а в грудні позов подав бізнесмен з Новосибірська, директор фірми ІП Анатолій Нестеров, якому УВЗ повинен 10,2 млн руб. за металеві штоки.

Вибратися зі збитків підприємство не може з 2015 р., коли побило "антирекорд" - 16,4 млрд рублів, що втричі перевищує збитки 2014 р. Влада намагається видати банкрутство за міф, але при цьому в кінці минулого року підприємство вирішили передати "Ростеху". А в січні цього року уряд виділив "Уралвагонзаводу" гарантії за кредитами на суму 25,7 млрд руб., щоб він розрахувався з основними кредиторами - Альфа-банком і Газпромбанком. І після передачі УВЗ "Ростеху" підприємство продає "доньку" - залізничного оператора "УВЗ-Логістик". Так що Так, у УВЗ все добре і він з такими проблемами, звичайно ж, виконає держзамовлення на 2,3 тис. танків, а це для бюджету на найближчі три роки щонайменше $8,7 млрд. І не можна забувати про такий складовою будь-якої великої угоди на пострадянському просторі, як корупція, коли страждає якість, а мільйони йдуть на особисті банківські рахунки.

Ще одним приводом для гордості росіян є винищувач п'ятого покоління Т-50, який створюється в рамках програми ПАК ФА ("Перспективний авіаційний комплекс фронтової авіації"). Його серійне виробництво планується запустити в 2017 р., а перші машини увійдуть в дію ВКЗ Росії або в поточному, або в наступному році. Однак ультрапродвинутый Т-50 при цьому має "затасканим" двигуном АЛ-41Ф1, який вже неможливо модернізувати. В ОКБ "Сухого" хочуть роздобути новий рухати. Його планують відчувати в 2020 р.

Цей винищувач - конкурент F-22 Raptor, від якого Штати вже поступово відмовляються на користь більш просунутого F-35. Оціночна вартість російського винищувача (ще в 2012 р. звучала така цифра) - $100 млн. Американський F-35 Lightning II після критики Трампа подешевшав - стандартний F-35A - $83,4 млн, з коротким зльотом і вертикальною посадкою - $108,1 млн. Та ці бойові машини вже активно демонструють на різних виставках. На озброєнні у Америки в 2016 р. їх було: 75 F-35A, 39 F-35B, 17 F-35C. А влітку минулого року ВПС США вже оголосили, що Lightning II готовий до виконання бойових завдань. Повністю ж до розуму, тобто приберуть найменші недоліки, доведуть до 2021 р., коли Т-50 тільки-тільки, можливо, отримає нове "серце". І знову ж таки невідомо, чи знайдуться в російській казні кошти для реалізації програми ПАК ФА в повній мірі.

Принаймні про новий авіаносець проекту "Шторм" точно Кремль може забути або просто відсувати. Це, по суті, Вавилонська вежа російського оборонної промисловості, в якій хочуть поселити 4-5 тис. екіпажу і до 90 Су-33 і Ка-27. Можлива вартість, озвучена в Крыловском державному науково-дослідному центрі, - 350 млрд рублів (більше $5 млрд). Його хочуть почати створювати в 2017-2018 роках Основний етап проектування - 2020 р. Контракт, згідно із заявою Міноборони РФ в минулому році, може бути укладено до кінця 2025 р., а будувати перший авіаносець (якщо раптом нафту повернеться до $100 за барель) будуть вісім-дев'ять років. Тобто, в ідеалі новий авіаносець російський флот отримає лише в 2033-2034 рр.

Трамп, нагадаємо, ставив на меті суттєво збільшити чисельність і силу ВМФ. Але і зараз Штатам вже є чим відповісти на проект "Шторм". Так, в 2013 р. вступив в дію суперсучасний "Джеральд Р. Форд", а на 2019 і 2023 роках обіцяють ще два кораблі цього типу. На "Форді" розташовуються до 90 літаків і вертольотів при меншому, ніж у росіян, екіпажі - 2,5-2,7 тис. осіб. Встановлені спеціально розроблені для "Фордів" дві ядерні силові установки A1B, в той час як перехід "Шторму" на ядерний двигун лише в планах планів. Так, "Форд" в рази дорожче "Шторму" - всі три авіаносця обійдуться бюджету в $42 млрд. Але на технологіях економити не можна, інакше можна й на шлюпках в бій йти. У США технології є, в Росії, якщо згадати про пароплаві "Кузя", їх дефіцит. І, до речі, у Штатів зараз 10 авіаносців проти одного "Адмірала Кузнєцова".

При вже існуючому перевазі в озброєннях, якщо Путін вирішить втягнутися в нову гонку, він остаточно зруйнує останні несучі опори російської економіки. Тому найімовірніше, що в гонці Кремль буде здебільшого брати участь інформаційно - розповідати казки про мощі, як робить зараз Пхеньян. А наганяти страх РФ буде ядерним арсеналом, який насправді і не може застосувати.

До того ж і тут Білий дім обіцяє заткнути росіян за пояс. Так, 23 лютого Reuters опублікувало інтерв'ю з Трампом, в якому той висловив невдоволення недотриманням Москвою договору про скорочення і обмеження стратегічних ядерних озброєнь (CHB-3). Але він не обмежився висловленням стурбованості і різного роду закликами, а сказав, мовляв, будемо наздоганяти і переганяти. "Я перший, хто хотів би, щоб ні у кого не було ядерної зброї, але ми ніколи не будемо відставати від будь-якої країни, навіть якщо це дружня країна, ми ніколи не будемо відставати в ядерній енергетиці", - заявив президент США.

Зараз, за даними Ploughshares Fund, у Росії в розпорядженні є 7300 боєзарядів, у той час як у США - 6970. Трохи Вашингтону натиснути і Трамп позбавить Путіна останнього козиря.

    Реклама на dsnews.ua