• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Трамплін для Трампа в 2020-й. Як Білий дім готується до атаки Кремля

В інтересах Білого дому забезпечити максимальний захист від Кремля, щоб не програти проміжні, а потім і президентські вибори
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

У середу, 12 вересня, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп схвалила запровадження санкцій щодо осіб, компаній або країн, які спробують втрутитися в американські вибори. Господар Овального кабінету підписав відповідний указ менш ніж за два місяці до проміжних виборів у Конгрес (6 листопада), які не будуть легкою прогулянкою для його однопартійців. Президент прагне максимально захистити виборчий процес, адже на кону стоїть дуже багато. І незважаючи на те, що розслідування Роберта Мюллера про втручання росіян триває, в Білому домі вирішили поки залишити 2016-й у минулому, але зробити правильні висновки.

Як зазначив директор національної розвідки США Ден Коутс, рішення Трампа стало відповіддю на можливе втручання Кремля в президентські вибори 2016 р. При цьому Коутс, щоб потішити президента, підкреслив, що поки що особливої активності Росії, аналогічної 2016 р., в цьому плані не спостерігається, але припустив, що все ще попереду. Сама РФ в указі не згадується, але чиновники назвали її поряд з Китаєм, КНДР та Іраном - ці країни, найбільш ймовірно, спробують впливати на вибори в Штатах.

"Ми розуміли, що важливо продемонструвати, що президент взяв під контроль це питання, що він глибоко його турбує, що чесність наших виборів і нашого конституційного процесу є для нього першочерговим завданням", - заявив, у свою чергу, радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Болтон, пояснюючи суть указу.

А вона наступна.

По-перше, Трамп оголосив надзвичайну ситуацію в країні, підкресливши, що іноземне втручання, чиї масштаби та інтенсивність значно зросли, є загрозою нацбезпеці США.

По-друге, президент дав вказівку нацразведке, ЦРУ, АНБ, міністерству нацбезпеки уважно моніторити і звітувати про будь-які спроби втручання у виборчу систему. Термін - 45 днів після виборів, протягом яких зазначені відомства повинні проінформувати генпрокурора і міністерство нацбезпеки.

По-третє, втручання визначається в указі як "спроба злому виборчої інфраструктури", або спроба змінити громадську думку за допомогою пропаганди в інтернеті або систематичних зливів секретної політичної інформації.

Реклама на dsnews.ua

По-четверте, безпосередньо сам указ не є санкцією, але відкриває дорогу їх запровадження у відношенні осіб, компаній і держав, які спробують зламати бази даних виборців та машини для голосування, а також порушать або спробують порушити роботу устаткування, використовуваного для відомості або передачі результатів. Що до самих санкцій, то, як пояснив Болтон, мова йде про заморожування активів, обмеження доступу до американським фінансовим установам і заборону на інвестиції в компанії, причетні до втручання у вибори. Рішення про введення таких заходів будуть приймати генпрокурор і миннацбезопасности, на що у них буде ще 45 днів після отримання інформації від вищезазначених відомств. Так що якщо росіяни, або хто-небудь ще, все ж кинуться на штурм (що дуже ймовірно), то конкретних санкцій можна очікувати не раніше лютого 2019-го.

Критика

Критика або швидше зауваження до указу були озвучені сенаторами Марко Рубіо (республіканець) і Крісом Ван Холленом (демократ). За їх словами, Трамп своїм указом визнав загрозу, але не зайшов досить далеко в попередженні та покарання порушника.

Сенатори в якості альтернативи презентували свій законопроект, що забороняє іноземним урядом оплачувати передвиборні оголошення в соцмережах. Крім того, в їхньому документі чітко прописані санкції щодо ключових економічних секторів країни, яка втручається. Відмінність в тому, що, згідно з указом, такої ясності немає, адже рішення вводити чи не вводити і які це будуть заходи, - приймається окремо.

Білий дім і Капітолій у всеозброєнні

Зауваження сенаторів справедливі. Але в той же час Трамп уже показав, що серйозно сприймає загрозу втручання. І не тільки цим указом, але і своїм рішенням від 15 серпня змінити директиву 20, введену Бараком Обамою. Тоді нинішній президент, зокрема, скасував відомчі обмеження для запуску кібероперацій наступального і упредительного характеру стосовно противника, який провів чи задумав провести кібератаку на США.

Не можна не відзначити, що і Конгрес США схвалив виділення $380 млн штатам на запобігання втручання РФ у проміжні вибори. У тому числі $134,2 підуть на забезпечення кібербезпеки виборів протягом найближчих п'яти років, а $102,6 млн - на закупівлю устаткування для голосування.

Як бачимо, в Сполучених Штатах, причому і в Конгресі, і в Білому домі, консолідовані в необхідності не допустити іноземне втручання та забезпечити безпеку виборчого процесу під час проміжних виборів.

Проміжні вибори

6 листопада в США переобирається повністю вся нижня палата - Палата представників, це 435 крісел; третина (35 із 100) складу Сенату; а також 39 губернаторів штатів і територій. У деяких штатах до того ж пройдуть місцеві вибори.

Плюс у двох штатах - Міннесоті і Міссісіпі - проводяться спецвыборы в Сенат. У першому штаті тому, що демократ Ел Франкен 7 грудня 2017 р. оголосив про свою відставку у зв'язку зі звинуваченнями в сексуальних домаганнях. Його наступницею демократи позначили Тіну Сміт, яка побореться за крісло з кандидатом "слонів" Керін Хаусли. У другому 1 квітня у відставку у зв'язку з проблемами зі здоров'ям пішов республіканець Тед Кокрен. Там республіканці висунули Сінді Хайді-Сміт і Кріса Макденіела, а демократи - Майка Експо.

Палата представників обирається строком на два роки, тобто до 2021 р.; а Сенат - на шість років (до 3 січня 2025 р.). Це означає, що через два місяці визначиться склад обох палат Конгресу, які будуть працювати під час президентських виборів 2020 р. І це одна з причин, по якій результати проміжних виборів мають величезне значення для обох партій та Трампа особисто.

На сьогоднішній день Республіканська партія контролює Конгрес. У Палаті представників у них 236 голосів, демократи мають 193 і ще шість місць пустують. У Сенаті ж у "слонів" 51 голос проти 47 демократів і двох незалежних. У верхній палаті республіканці можуть дозволити собі втратити максимум одне крісло. В такому випадку буде 50 на 50, але оскільки формальним головою є віце-президент (зараз Майк Пенс), то більшість все одно залишиться за республіканцями, щонайменше на найближчі два роки.

Соціологія

Сенат. Почнемо з Міннесоти і Міссісіпі. У штаті на півночі, за даними останнього опитування SurveyUSA, лідирує демократ Тіна Сміт - 48% проти 39% у Керін Хаусли. Причому з початку серпня спостерігається збільшення розриву між ними: з 4% до 9%.

У штаті, прапор якого містить символіку конфедератів, демократи також несподівано лідирують. Правда, відрив не настільки відчутний, як в Міннесоті. На початку серпня попереду була Хайді-Сміт, опережавшая на 2% Експо і Макденіела на 12%. А наприкінці минулого місяця вже Експо випередив, але лише на 1%, Хайді-Сміт і на 10% - другого кандидата від республіканців. У "дуелі" розклад, згідно з даними опитування на початок серпня, наступний: Експо і Хайді-Сміт - 41% проти 38%; Експо і Макденіел - 45% проти 27%.

В цілому ж, за останніми даними, перевага у "слонів" - вони можуть отримати 49 місць, у "ослів" - 44 крісла. І ще сім штатів характеризуються як "невизначені". Інтрига є невелика. Але потрібно розуміти, що демократам доведеться поборотися за сенаторство у десяти штатах, де в 2016 р. перемогу здобув Трамп. А Республіканської партії складно буде лише в Неваді, де переможцем вийшла Хілларі Клінтон.

Палата представників. Тут, принаймні поки, чаша терезів схиляється на користь демократів. Їм обіцяють" 203 крісла, а республіканцям - 200. Однак і "вагаються" чимало - за ними поки 32 місця в нижній палаті. Для отримання більшості "ослам" потрібно відвоювати у "невизначених" 15 місць.

На думку ж Politico, загроза для республіканців куди серйозніше, оскільки демократи теоретично можуть претендувати відразу на 100 мандатів. З них 60 знаходяться у "зоні ризику", оскільки у відповідних округах у "слонів" мінімальна конкурентну перевагу або ж кандидат сильно відстає від свого опонента з Демпартії.

2020 рік і імпічмент

З виборами в Сенат більш-менш ситуація ясна, і вона сприятлива для однопартійців Трампа. А вибори в Палату представників не можуть не турбувати республіканців. Боротьба буде запеклою. Результатом же її, в разі перемоги Демпартії, буде відчутне зростання політичного протистояння між палатами і між нижньою палатою і Білим домом. Така ескалація створює додаткові складності для Трампа, якщо він захоче піти на другий термін. Хоча б тому, що його ініціативи, покликані зберегти й збільшити електорат, демократи з більшою часткою імовірності будуть рубати на корені.

І, безумовно, в медіапросторі знову буде спливати тема імпічменту. Але наскільки він реальний? Пропозиція про імпічмент може бути подано як у Палаті представників, так і в Сенаті. Тільки з технічними відмінностями. У нижній палаті воно вноситься конгресменом або комітетом, проходить через юридичний комітет і простим більшістю голосів запускається процедура імпічменту. У Сенаті ж все проходить у форматі судового засідання зі слуханнями, свідками й т. п. Припустимо, демократи отримують більшість. Це дає їм можливість запустити процедуру імпічменту, але безпосередньо позбавити влади президента можна лише двома третинами голосів. Причому як у Сенаті, так і в Палаті представників.

Тому Трампу імпічмент з більшою часткою ймовірності не загрожує. У демократів навряд чи будуть ці дві третини голосів. А щоб "слони" влаштували демарш, в їх стані повинна відбутися справді масштабна політична катастрофа. І консерватори, незважаючи на чималу кількість критиків Трампа в їх рядах, не можуть собі дозволити віддати президента, нехай і суто формального республіканця, опонентам на поживу, бо це означає свідомо програти на виборах 2020 р., а згодом, цілком ймовірно, і нові вибори в Конгрес.

    Реклама на dsnews.ua