• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Циган, секс, СБУ. Як польська влада вступила в змову з українською мафією

Скандал з сутенерами українського походження у одному з польських регіонів показує: авторитарна влада скрізь, навіть в полі дії євросоюзівського права, реагує однаково — безглуздо і незграбно
Давид Костецький. Фото: rp.pl
Давид Костецький. Фото: rp.pl
Реклама на dsnews.ua

Служба безпеки України з 2007 р. виявляла інтерес до політиків і бізнесмен, що користувався послугами ескорт-служби у Підкарпатському воєводстві. Про це написало днями видання Rzeczpospolita. Прес-служба СБУ негайно виступила із спростуванням, але, схоже, ця тема буде грати ще довго. Причому з причин, до підступів української спецслужби відношення не мають. Так і цього могло не бути. Втім, все по порядку.

У ЗМІ скандал з братами Євгеном та Олексієм Р. (згідно польського законодавства, підозрювані представляються в ЗМІ тільки першою літерою прізвища) потрапив навесні цього року. В останні дні березня колишній офіцер Центрального антикорупційного бюро подав заяву в прокуратуру, в якому вказував на відомості про відео сексуального контакту тодішнього спікера польського парламенту Марека Кухциньского з неповнолітньою повією.

"В одному з трьох борделів [прикордонного з Україною] Підкарпатського воєводства був зареєстрований візит одного з вищих чиновників [правлячої польської партії] "Право і справедливість", - читаємо у документі. - Цей політик займався сексом з неповнолітньою (ймовірно, менше 15 років) повією українського походження на ім'я Руслана".

Колишній антикорупційний чиновник повідомив, що бачив запис на компакт-диску, але таких записів "набагато більше", на них зареєстровані "високопоставлені політики Піс і пов'язані з ними бізнесмени з Підкарпатського воєводства".

 Спікер

Спікер Сейму Марек Кухциньский, який потрапив у центр скандалу, хоч і був на той момент другою особою в державі, ніколи не володів харизмою політика. Зміст утримання його на посаді перебував саме в тому, що потрібна людина для покірного затвердження всіх запропонованих парламенту законопроектів.

Звинувачення спікер прокоментував лише через півмісяця після того, як вони з'явилися в ЗМІ.

Реклама на dsnews.ua

"Це частина політичної боротьби, - стверджував він в інтерв'ю провладному тижневику. - Вони хочуть не тільки завдати удару по конкретній людині, але і послабити авторитет парламенту і спікера".

Хоч спікер був і непереконливий, в одному він правий: навесні в Польщі дійсно йшла виборча кампанія в Європарламент, а відразу після неї почалася боротьба за Сейм і Сенат (вибори заплановано на 13 жовтня).

Тим часом у скандалі з'являлися нові епізоди, і незабаром виявилося, що в рідному для спікера регіоні працює ціла мафіозна структура, яку польська громадська думка асоціювало швидше з реальністю пострадянських сусідів, але не зі своєю власною.

Кухциньского зрештою згубила чергова афера - в середині літа ЗМІ розкрили, що спікер багато разів використовував службову авіацію для польотів в рідне Підкарпаття зі столиці. У Кухциньского будинок - на польсько-українському кордоні, це близько чотирьох-п'яти годин їзди одним з найгірших у Польщі автодоріг, тоді як поруч з додому колишнього спікера - аеродром прикордонної служби, вертоліт якої могли використовувати, щоб привезти чиновнику костюм або краватку. Кухциньский не просто літав додому службовим літаком - він любив з розмахом запросити земляків або прямують на південний схід однопартійців: мовляв, їдемо зі мною, у мене свій джет. Загалом, поводився в найкращих традиціях чиновників з східної сторони свого двору.

8 серпня Кухциньский відправив себе у відставку. Авіаскандал і відставка головного політичного героя прикрили "бордельную" історію.

Тим часом вона розвивалася.

 Циган

Тоді ж, на початку серпня, лежачи на тюремних нарах, повісився (!) один із головних свідків у справі українських сутенерів - Давид Костецький на прізвисько Циган. Цей боксер і в той же час злочинець, який декілька років провів у в'язниці, власне, і розкрив мережу борделів.

Перед смертю Костецького, який повинен був давати свідчення щодо зв'язків сутенерів з політиками, перевезли з Підкарпаття в одну з варшавських в'язниць. Циган вже тоді намагався зв'язатися зі ЗМІ, передавав повідомлення про страх за власне життя. Втім, після загадкової смерті прокуратура спростувала повідомлення про те, що Костецький мав намір дати свідчення про використання політиками послуг ескорт-агентств.

Можливо, однак, що в спростуванні мова йде просто про неправильну термінології, а не про сам факт співпраці зі слідством: Костецький з 2012 р. говорив про корупції серед співробітників правоохоронних органів, які кришували сутенерів. У 2015-му Костецький написав на своєму "Фейсбуці": "До Льоші і Дружині [звинувачені в сутенерстві брати-українці], за твердженнями багатьох свідків, регулярно приїжджав за грошима працівник Центрального слідчого комітету Даніель С.".

Названий чоловік у той час керував... відділом по боротьбі з організованою злочинністю. Саме Костецький вперше публічно заявив, що в агентстві братів Р. працювали сотні повій з України та Польщі, в тому числі неповнолітні, але до них ніколи не приходили контрольні органи або поліція.

Загадкові обставини смерті Костецького викликали підозри, що хтось міг "допомогти" йому попрощатися з життям. Протокол огляду останків виявив на тілі Цигана два сліди, що свідчать про бійку перед смертю, - родичі стверджують, що на Костецького напали, а він захищався перед вбивством.

Смертю Костецького зайнялися два адвоката, провідні найбільші політичні справи Польщі останніх років, - Роман Гертих і Яцек Дюбуа. На їхню думку, розслідування обставин смерті боксера гальмується, тим більше, що прокуратура з деякого часу підпорядкована партії влади.

У той же час виявилося, що брати-сутенери отримали м'які терміни за хабарництво і торгівлю людьми - від року до півтора. Вони вже на волі, так як їм зарахували термін, проведений в СІЗО під час слідчих дій.

Запис

Згідно з джерелами польської "Газети виборчої" (Gazeta Wyborcza) поліція і слідчі органи Жешува представляли у своїх звітах братів Р. як "важливих співробітників в операціях проти торгівлі людьми, контрабанди, організованої злочинності і тероризму". Кілька років тому один з братів на цьому - досить сумнівному підставі отримав польське громадянство, хоча дії правоохоронців насправді могли бути звичайним кришуванням незаконного бізнесу.

Що ж сталося з "записами спікера"? Незважаючи на заяву колишнього - за даними польських ЗМІ, до недавніх пір довіреної - працівника слідчих органів, запис пропала. Про неї вже ходять легенди з приводу того, хто і за скільки її придбав і коли вона з'явиться у мас-медіа. Кухциньский, незважаючи на скандальну відставку, знову виплив у виборчих списках і, швидше за все, буде обраний восени в новий парламент. Прокуратура заперечує і факт існування записів, і які-небудь секс-скандали.

До судових матеріалів отримало доступ видання Rzeczpospolita, яке знайшло новий слід, ще більше роздуває справу і вказує на намагання замести сліди зв'язку високопоставлених чиновників з братами Р. Виявляється, що ще до Костецького їх адвокат звернувся в прокуратуру - мовляв, українські спецслужби намагаються шпигувати в Польщі і кілька років поспіль шукають компромат на високопоставлених клієнтів, і в документі зазначаються електронні носії відеоінформації.

СБУ в цій історії, судячи з наявних версій, є персонаж другорядний. Факти свідчать також про те, що нелегальний бізнес, швидше за все, існував (і є ймовірність, що продовжує існувати), широкий і добре вбудований у зв'язку. Підкарпатті для Піс - це як Донеччина для Віктора Януковича, тут з давніх пір партія побудувала свою ієрархічну модель, обвиваючу бізнес і різні гілки влади. Багато партійні керівники пов'язані з цим регіоном, тому навряд чи найближчим часом з приводу цієї історії буде проведено всеосяжне розслідування. Поки що можна побачити лише замітання слідів і спробу правлячої партії відмежуватися від цієї історії. І, як зазвичай буває, вказати на зовнішнього ворога. Так що СБУ, здається, поспішила з виправданнями.

Ігор ІСАЄВ - головний редактор порталу українців Польщі PROstir.pl

    Реклама на dsnews.ua