• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

У Кремля своя "система". Як російські спецслужби розвалюють армію Німеччини

Збройні сили ФРН останніми роками помітно радикалізувалися не без допомоги Росії

Реклама на dsnews.ua

Бундесвер, збройні сили Німеччини, в кризі. Криза вже давно системна й багаторівнева. І одна з її площин – це слабкий імунітет до правих ідей і зовнішніх впливів.

Внаслідок цього вже в листопаді ФРН може залишитися без свого елітного спецназу KSK (Kommando Spezialkräfte), який опинився в епіцентрі нового скандалу. Попередній стався навесні 2017 р., коли бійці влаштували вечірку з виконанням пісень праворадикальних груп і киданням свинячих голів.

А що влада? Спецслужби почали розслідування і виявили в рядах KSK зо два десятки людей з ультраправими поглядами. На цьому все. Пошуміли і розійшлися, щоб зібратися знову через три роки, коли поліція Саксонії на ділянці землі, що належить бійцеві KSK, виявила схрон із зниклими раніше армійською зброєю та боєприпасами.

Міністр оборони ФРН Аннегрет Крамп-Карренбауэр, яку свого часу вважали наступницею Ангели Меркель, особисто прибула на базу спецназу і винесла вирок: жонглери свинячими головами розформовані, інші підрозділи KSK мають час до 31 жовтня, щоб позбутися від паршивих овець і показати себе з кращого боку.

Втім, проблема не тільки з KSK. Боєприпаси пропадали в Бундесвері взагалі. За останніми даними, йдеться про приблизно 85 тис. набоїв і 62 кг вибухівки. Навіщо «ренегатам» міг знадобитися такий арсенал?

Вихідці з системи

Ймовірну відповідь можна знайти в розслідуванні газети Die Zeit, автори якого вийшли на праворадикальний Telegram-канал WIR («Ми»), де військові обговорювали громадянську війну з переворотом на десерт і, звісно, з використанням вкраденого в армії зброї.

Реклама на dsnews.ua

З правими екстремістами в Бундесвера біда вже давно. Ще в січні 2020 р., як писала Die Welt, спецслужби нарахували їх близько 550 осіб (в 2018 р. було 190). Нещодавно голова Служби військової контррозвідки MAD Крістоф Грама підвищив цифру до 600 осіб.

Що говорити, якщо навіть голова відділу соцмереж в Бундесвері, підполковник Марсель Бонерт вляпався у скандал – він ставив уподобайки під дописами члена «Руху за ідентичність», визнаного правоекстремістським Конституційним судом ФРН 11 липня.

І якщо соцмережі використовуються радикалами з Бундесверу для спілкування, то безпосередньо радикалізація бійців KSK, поліцейського спецназу GSG 9, а також поліцейських і простих громадян, згідно з книгою Бориса Райтшустера «Таємна війна Путіна», відбувається на базі шкіл бойових мистецтв «Система», де навчанням займаються росіяни-колишні військові.

У 2015 р., пише Райтшустер, тільки в Німеччині було виявлено 300 осіб, призначених у структури секретної системи.

Найбільше таких шкіл, що діють, зокрема, на території ФРН, кілька:

  • «Система Рябка», заснована полковником юстиції, радником міністра юстиції РФ Юрія Чайки Михайлом Рябком – щонайменше 200 шкіл в 30 країнах.
  • Система «Російський стиль», заснована ГРУшником Вадимом Старовим – близько десятка шкіл, включаючи дві в Сполучених Штатах.
  • «Система Кадочникова», заснована Олексієм Кадочниковим, який помер у квітні 2019 р. – 21 школа, 16 з яких в РФ і одна в Україні.

Співробітники угорського науково-дослідного інституту Political Capital і журналісти австрійської газети Der Standard у 2017 р. опублікували спільне розслідування, згідно з яким у всіх (!) країнах Центральної і Східної Європи діють проросійські милитаризованные організації.

Навчанням на території «приймаючої сторони» справа не обмежується. Особливо обдарованих, за даними Bild, з числа тих же праворадикалів з антиісламської партії PEGIDA або руху «Рейхсбюргери» також постійно відправляють в Росію, де навчають застосування зброї і вибухівки для проведення диверсій різного роду.

Про одне з таких місць нещодавно писав німецький журнал Focus. Журналісти, посилаючись на дані спецслужб Німеччини, повідомили, що правих з Німеччини, Фінляндії і Швеції привозили до табору «Партизан» під Санкт-Петербургом, а після декого з них відправляли воювати на Донбас.

Повернімося до ФРН та розташованих там клубів «Системи». Німеччина явно в пріоритеті в адептів такої форми інтервенції в ЄС. Ще в 2014 р. все той же Focus повідомляв, що в Німеччині налічується близько 30 таких секцій.

У 2017 р., як розповів EUobserver ще один експерт із діяльності спецслужб РФ Дмитро Хмельницький, їх кількість зросла вдвічі – до 63.

І не сказати, щоб російські інструктори якось ховалися. Ні, про них було добре відомо. Журналіст Bild навіть відвідав одне таке заняття в берлінській школі в 2016 р.

Свій репортаж Яннік Хюбер почав з того, як «інструктор Павло» повалив його на підлогу, а після переходить до очевидного звʼязку школи із спецслужбами РФ. І хоча «Павло» відмовився відповідати на питання про походження «Системи», інший учень пошепки сказав журналісту, що «Систему» використовує «спецслужба».

Тягнути кота за його гумовий хвіст

Варто зазначити, що ці школи ще шість років тому Федеральна служба захисту конституції Німеччини (BfV) вважала загрозою безпеки.

Але що вона та інші відомства робили? Чому реакція обмежилася підрахунком праворадикалів в армії і загрозою Крамп-Карренбауэр розігнати KSK, якщо ті не очистять свої лави?

Можливо, тому, що на радикалізацію Бундесверу з прихильністю дивляться і в самих спеслужбах?

Після скандалу з KSK у преси виникла підозра щодо вищезгаданої MAD. За даними ЗМІ, співробітники контррозвідки могли ділитися із спецназівцями даними про розслідування, яке служба вела відносно KSK.

Як результат, колеги MAD з інших країн відчувають себе в Бундесвері і ФРН, як у себе вдома.

Так, «з інших країн». Бо мова не тільки про Росію, а й про Туреччині.

Журналісти проекту Report Mainz телеканалу ARD 17 липня повідомили, що MAD також порушила справи проти чотирьох військових за підозрою у причетності до турецької правоекстремістського угрупування «Сірі вовки».

Угрупування – прихильники ультраправої Партії націоналістичного руху Туреччини (MHP). І її також повʼязують з Організацією національної розвідки Туреччини (MIT).

Як бачимо, Путін і Ердоган діють аналогічними методами не тільки в Лівії та Сирії, але й у Німеччині, де є численні російська та турецька діаспори. А значить, є де розвернутися і куди рости.

Що ще більшою мірою оголює вразливість Бундесверу перед правим радикалізмом і зовнішнім впливом. До речі, в KSK, як писала Süddeutsche Zeitung, ще й ісламіста виявили.

Німецька армія переживає найгострішу кризу. І не тільки через темпи поширення правих поглядів, але й технічно. Голова Асоціації солдатів Бундесверу Андре Вюстнер констатував: становище катастрофічне, адже армія відстає за темпами модернізації, а військові з працею вже справляються з горою покладених на них завдань.

Причина в нестачі бійців. Це теж давня проблема, для вирішення якої уряд постійно шукає різні варіанти. Останній, запропонований Крамп-Карренбауэр, покликаний залучити до війська молодь, яка, наголошується в статті Die Zeit, туди зовсім не рветься. Міністр пропонує їм послужити лише сім місяців замість 23, а після ще півроку побути резервістами, яких можна буде викликати на службу на випадок екстрених ситуацій.

Експерти до ініціативи Крамп-Карренбауэр поставилися зі скепсисом, оскільки якщо вже заманювати, то пропонувати натомість якісь бонуси. А їх у міністра немає.

Що ж до радикалізації солдатів німецької армії, то більшість аналітиків і журналістів, мʼяко кажучи, дуже стривожені.

Ставлення закономірне. Бо як Берлін, заграючи з тим же Кремлем, дозволяв спецслужбам РФ роками формувати воєнізоване, добре навчене й екіпіроване підпілля.

Громадянську війну й переворот підпілля, звичайно, не потягне. Формат у таких осередків та їхні задачі, очевидно, інші – це, як писала «ДС» два роки тому, ще одна форма гібридних військ Москви.

Тільки якщо «Вагнер» та інші ПВК прямо залучені до збройних конфліктів у Європі, Середземноморʼї та Африці, то годованці «Системи», хай вони не ховаються зараз, діятимуть таємно. Турбот уряду Меркель доставлять точно — заворушення і зіткнення при нагоді й за командою організовують.

На ділі ж Берлін упустив момент, коли заразу можна було б вирвати з коренем. Сьогодні це буде дуже складно здійснити, бо як осередків багато, а їх члени певний час піддавалися ідеологічній обробці.

Але робити щось точно доведеться. І, можливо, Меркель, у якої вже є що предʼявити Кремлю через гучні вбивства ворогів Кадирова в Берліні й хакерські атаки на органи влади, нарешті почне боротися з проросійським підпіллям.

    Реклама на dsnews.ua