• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Обмін сигналами. Що прикривають навчання "Захід-2021" і до чого тут візит американських конгресменів до Києва

Напередодні військових маневрів Білорусі і Росії в Україну прибула делегація Конгресу США

10 вересня стартують російсько-білоруські навчання "Захід-2021"
10 вересня стартують російсько-білоруські навчання "Захід-2021" / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Вже через три дні, 10 вересня (і по 16 вересня), стартують російсько-білоруські навчання "Захід-2021". Вони затіваються і як чергова "відповідь Чемберлену" після низки навчань НАТО і України; а також в якості вкрай дорогого піар-шоу російського ВПК і засоба цементування мезальянсу Мінська і Москви.

Природно, зажадали вони і активної підготовки. Та такий, що з 31 липня розбилися вже п'ять російських військових літаків і два вертольоти.

Не виключено, що з такою тенденцією російські ВКС можуть втратити ще пару-трійку апаратів під час маневрів, які пройдуть на території Білорусі і РФ.

200 тис. проти терористів

Географія навчань відповідає своїй назві. У Білорусі їх проведуть на чотирьох полігонах, у Росії — на дев'яти, а саме: 230-й загальновійськовий полігон "Обуз-Лесновський", 174-й навчальний полігон ВВС і військ ППО "Доманівський", 210-й авіаційний полігон "Ружанський", а також полігони "Брестський", "Кирилівський", "Струги Червоні", "Муліно", "Погоново", "Хмелівка", "Правдинський", "Добровольський", "Дорогобуж", "Вольський".

На ці маневри МО РФ збирає близько 200 тис. чоловік особового складу, 80 одиниць авіації, 760 — бойової техніки, 15 кораблів.

Перший етап маневрів — у Білорусі, і він не дуже вражаючий у плані цифр, адже туди прибудуть лише 12,8 тис. військовослужбовців, з яких 2,5 тис. — від Росії, і ще півсотні людей надішле Казахстан.

Реклама на dsnews.ua

А ось на своїх дев'яти полігонах росіяни очікують побачити інших учасників, серед яких будуть військовослужбовці з країн-учасниць ОДКБ — Вірменії, Казахстану, Таджикистану, а також Індії, Киргизстану, Монголії, Сербії та Шрі-Ланки.

Китай у цих навчаннях вирішив час не витрачати і відправить лише кількох спостерігачів.

Пил в очі

На тлі вражаючого масштабу навчань їх легенда виглядає абсурдною: боротьба з терористичними угрупованнями та іншими формуваннями, підтримуваними іншими країнами.

Під цими іншими країнами маються на увазі держави, що визначені членами Союзної Держави як ворог — Україна, США, Польща, Литва, Великобританія.

З огляду на розмах маневрів очевидно, що "Захід-2021" — це ніщо інше як демонстрація військового потенціалу РФ і наявності у неї мережі як реальних, так і потенційних альянсів; а також прикриття для можливих військово-політичних змін у регіоні. Загалом, мова знову йде про шантаж загрозою застосування сили.

Тут варто згадати про засідання Постійної ради ОБСЄ, що відбулось 2 вересня в Відні. Олександр Лукашевич, постпред РФ при організації, чиї спостерігачі відстежують котрий рік хід війни між Україною і Росією, повідомив колег про рішення Москви відмовитися від продовження мандата моніторингової місії на пунктах пропуску через українсько-російський кордон "Гуково" і "Донецьк" після 30 вересня.

Причина: "присутність спостерігачів місії використовується для пропагандистських антиросійських нападів". Проте очевидно, що на ділі спостерігачі ОБСЄ там росіянам не потрібні, оскільки можуть зафіксувати новий потік техніки і живої сили на Донбас. Адже лише через два тижні після закінчення навчань велика частина формувань ЗС РФ, що беруть участь в них, не встигне дістатися до рідних казарм.

Відповідно, якщо скласти два і два, то дуже схоже на те, що Кремль готує чергову масштабну військову провокацію проти України в другій половині року, коли вибори в Держдуму відбудуться і росіян потрібно буде відвернути від масштабних фальсифікацій і стрімкого злету цін після місяців штучного "передвиборчого "їх стримування.

Трохи позитиву

Ці маніпуляції і махінації не залишилися без уваги з боку Вашингтона і Києва. Про це свідчить продуктивний візит президента Володимира Зеленського в Вашингтон, де було укладено низку важливих угод, спрямованих на посилення обороноздатності України.

Наприклад, "Укроборонпром" заключив домовленості на суму $2,5 млрд з американськими компаніями Lockheed Martin (виробляє широку номенклатуру озброєнь, у тому числі бойові літаки F-16, F-22, F-35), Harris Global Communications Inc. (глобальна логістика), Global Ordnance (спорядження, боєприпаси) і Day&Zimmermann Lone Star LLC (спорядження).

Крім того, Сполучені Штати додатково виділять Україні $60 млн на зброю, в тому числі на ПТРК Javelin, в яких ВСУ мають гостру потребу.

Візит не став разовим заходом, заклавши основи для інтенсифікації діалогу між країнами, який продовжився відразу після повернення Зеленського до Києва — в Україну прибула делегація Конгресу США і зустрілася 6 вересня з президентом, міністром оборони і головою українського МЗС.

Під час переговорів порушувалися теми протидії "Північному потоку-2" і Росії в цілому, а також обговорювалися потенційні загрози, що несуть прийдешні навчання "Захід-2021".

Головний меседж конгресменів з обох партій, серед яких були "яструби" на кшталт Ліндсі Грема: в України є підтримка США і Вашингтон повинен в ще більшому ступені її збільшити.

Після зустрічі з гостями з Капітолію міністр закордонних справ Дмитро Кулеба дав зрозуміти, в якому напрямку Штати можуть нарощувати цю саму підтримку — в активізації економічного співробітництва і постачання озброєнь і технологій.

Зокрема, Кулеба заговорив про створення зони вільної торгівлі з США. І що не менш важливо, Ліндсі Грем на окремому брифінгу повністю підтримав цю ідею. Як і збільшення поставок американських зброї і технологій в Україні.

З огляду на те, що голова української дипломатії наголошував на необхідності розробки і створення в Україні ефективних систем ППО і ПРО, можлива допомога зі Сполучених Штатів може стосуватися як раз таких озброєнь.

Це, звичайно, процес не одного року, але все ж вселяє оптимізм.

    Реклама на dsnews.ua