• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Зручний вірус. Навіщо Трамп закриває Америку

Якщо Колумб відкрив для європейців Америку, то нинішній президент США її для них закрив. Не те щоб зовсім – але така логіка виборчої кампанії
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Дональд Трамп заборонив європейцям відвідувати США, поки на місяць. Привід залізний - коронавірус, що призвів до колапсу Італії. Хоча кажуть, що зі статистикою в Італії не все так просто. Як мінімум в померлі від загадкової напасті записують кого завгодно, у тому числі померлих від інших причин, у яких згодом в аналізах виявили ще й коронавірус. Але це мало змінить ситуацію.

Змінити віце-президента?

Ймовірно, з точки зору Білого дому, Європа підставилася сама. Правда, і в Америці епідемія набирає обертів. При цьому йде вона з Західного узбережжя, де 45-го президента не шанують - можливо, із-за активного обміну з Китаєм.

Сам Трамп, до речі, відмовляється перевірятися на наявність вірусу - і його можна зрозуміти: вибори, сам він у групі ризику, незважаючи на гарне харчування та медичний контроль, а чутки ще глибше обрушать ринки. Але, як бачимо, від своїх ідей у сфері міграції Дональд не відмовився: європейці хоч і не латиноамериканці, але американського президента ображають неповагою, і взагалі колишні колоніальні господарі (хоча ні, то британці, з якими повідомлення зберігається). Загалом, чому б і не поставити їм підніжку під шумок?

Притому сам Трамп, як видається, не дуже-то вірить в коронавірус - а ось борці з імміграцією, такі як Стівен Міллер, це останні представники тієї команди, з якою він прийшов у Білий дім. Таких взагалі можна перерахувати по пальцях однієї руки - згаданий Міллер, дочка Іванка і її чоловік Джаред Кушнер і два-три економіста з умовно протекціоністськими поглядами.

Інші не просто пішли, але навіть перебігли на бік ворога, і цей ворог - не коронавірус, а потужний союз елітних лібералів з Демпартією і лояльними їй масовими ЗМІ в центрі. Які, звичайно, роздмухують конспірологію про особливі відносини президента з коронавірусом, крушащим його досягнення на фондовій біржі. Ці безглузді чутки ширяться паралельно спекуляціям про те, що республіканці роздумують, чи не змінити в кампанії за другий термін віце-президента Майка Пенси на когось, скажімо так, жвавіше, динамічнішим і полояльнее?

В умовах нинішньої американської геронтократії статус віце-президента надзвичайно важливий - але кому сьогодні може довіряти Дональд? Раш Лімбо, що одержав з його рук медаль Свободи, важко хворий. Алекс Джонс - персонаж мелковатый. Сенатор Ліндсі Грем теж у віці, а сенатор Ренд Пол, як не крути, людина з великими дивацтвами.

Реклама на dsnews.ua

В облозі

Перебуваючи в экзистенциональном самоті і щільній облозі з боку коаліції безжальних опонентів (чия загальна програма - не дати йому другого терміну, а потім, по можливості, запроторити в тюрму), Трамп, тим не менш, продовжує виконувати свої передвиборчі обіцянки. Одне з них - невинно чиста, подібно засніженій прерії, выполированная від небезпечних мігрантів Америка з цим сяючим градом на пагорбі, яким, мабуть, повинен бути Білий дім. Незважаючи на те що в Європі, власне, немає дерьмовых дірок в тому сенсі, в якому президент США відгукувався про країнах Центральної Америки (і, ймовірно, Африки), а в тій же Чорногорії поки взагалі немає вірусу, незважаючи на візити безгоспних московських кліриків, вона тепер - теж джерело загрози. У будь-якому випадку це зручно.

І ось чому.

Президент, звичайно, уточнив, що, на його думку, на торгівлі заборона не позначиться. Формально це не ембарго, але щотижня через океан літають десятки тисяч фінансистів та інших впливових людей. Правда, за Трампу, американців пускати будуть, як і ще якихось таємничих "інших". Це рішення знову підсадила ринки, але то півбіди - раптом ЄС або великі країни Європи дадуть відповідь тим же? Втім, Трамп концептуально цього і домагається - деглобалізації. Причому справа саме в ній, а не в прагненні до ізоляціонізму: в нинішньому столітті всі президенти США відчували слабкість до нього протягом свого першого терміну, але це незмінно проходило. А враховуючи, що Трамп у главу кута ставить "угоди" і торгівлю, він цього захоплення, мабуть, схильний менше, ніж хто-небудь з його попередників.

Так що цей вірус і справді так себе веде, як ніби прагне змінити Майкла Пенси у президентській команді. Справа в тому, що Пенс - відомий обскурантист на релігійному ґрунті, і нещодавнє призначення його головою комітету по боротьбі з коронавірусом розсмішило американські ЗМІ.

Крім того, карантин дозволяє Трампу уникнути неприємних або двозначних зустрічей. Путін вже знято з порядку денного, Зеленський вже нікуди не їде, про Сі Цзіньпіна і мови немає, так само як і про інших азіатах, які або чогось хочуть від Америки, або намагаються її залякати. Ангела Меркель знову-таки сама підставилася, заявивши про те, що вірусом повинні, ймовірно, перехворіти дві третини німців. Правда, після давоського заяви канцлера про те, що влада повинна прислухатися до зеленим хунвейбинам, стало ясно, що зміна німецького керівництва навіть перезріла.

Так що з німцями теж можна тепер не зустрічатися - мабуть, залишилося поширити заборону на в'їзд на канадців, які, якщо судити з сатиричним фільмів (до яких президент США відноситься дуже серйозно), проникають в американське суспільство з метою внутрішньої окупації. Та й прем'єр Канади Джастін Трюдо Трампу, як відомо, сугубо и трегубо малоприємний.

Міграційний молот

Загалом, куди не кинь, скрізь суцільний виграш від витівок вірусу, крім двох об'єктивних обставин.

Перше - падіння Китаю, спровокованого епідемією, наздогнало і американський ринок, а вся популярність Трампа (за межами розважає компонента) тримається саме на нинішній сильній економіці. Карантини ж природним чином погіршують ситуацію (нафта тут, в американських умовах, не так важлива).

Друге - вірус гуляє і по самій Америці, а звинуватити в цьому Обаму або Клінтонів ніяк не виходить.

З одного боку, вірус і нафту змогли затьмарити дратівливу Грету Тунберг (крім того, вірус ніби як добрався і до достававшего Трампа своєю проповіддю соціалізму Папи Франциска).

Але з іншого - епідемія вибухнула в ключові дні президентства Трампа і на хвилі виборчої кампанії, тому громадська думка покладає відповідальність за те, що відбувається саме на його натруджені патріотизмом плечі. Так що коронавірус - все-таки не самий зручний член адміністрації, а подальше розширення зарази змусить Трампа піти на ненависне йому міжнародне співробітництво (адже вакцину, швидше за все, швидше зроблять в Азії, або за участю перебували ще недавно в епіцентрі країн).

Слабкою втіхою служить, мабуть, лише те, що коронавірус, мабуть, пожирає керівні кола Ірану, що дещо нейтралізує його можливості по розповсюдженню тероризму по світу. Але чи може Трамп щиро записати ці факти собі в актив? Навряд чи. При всій керованості американської громадської думки, чий вплив в період виборів досягає максимальної інтенсивності, подібні кунштюки продати буде важко.

У загальному і цілому міграційний молот дуже небезпечна зброя - в тому числі для того, хто його застосовує квадратно-гніздовим методом. Тим більше, що тотальний контроль над міграцією фізично неможливий, не кажучи вже про ланцюжку криз, які він викликає в економіці, яка є сьогодні центральною у світовій системі.

Тим не менше для ядра виборців Трампа його рішення - абсолютно правильне (і всім їм зрозуміло, що вірус - це просто привід), воно лежить в руслі передвиборних обіцянок. Сам Трамп, треба сказати, поки не висловлювався про коронавирусе як-небудь тепло, визнаючи його заслуги перед генеральним штабом торгової війни і міграційним бюро в надрах Білого дому.

Все ж таки на дворі виборча кампанія.

    Реклама на dsnews.ua