• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Їдуть і виводять. Пасовище Кремля стискається, як шагренева шкіра

Тільки за перший квартал цього року з РФ за кордон було виведено (у формі інвестицій, купівлі боргових інструментів і т. д.) майже $17 млрд
Фото: kp.ru / Віктор Гилицкий
Фото: kp.ru / Віктор Гилицкий
Реклама на dsnews.ua

Газета Daily Mirror з посиланням на представника британського уряду повідомила, що Національне агентство з боротьби з злочинністю готується відібрати активи "десятків російських олігархів" після нових подробиць у справі Скрипалів. Мова йде про понад 100 бізнесменів. На початку цього року, як зазначає автор статті, поліції були дані нові повноваження. Згідно з ним вона має право конфіскувати так звані "брудні гроші", тобто ті засоби, законність отримання яких їх власники не зможуть довести. Серед тих, хто може позбутися своїх грошей, називають Романа Абрамовича, у якого раніше виникли проблеми з британською візою. Поки що цей закон до російським бізнесменам не застосовувався, але в травні комітет з міжнародних справ нижньої палати британського парламенту представив доповідь під назвою "Московське золото: російська корупція в Сполученому Королівстві".

3 вересня в Лондоні за підозрою в хабарництві був затриманий керівник філії одного з іноземних банків. Про це заявив під час конференції в Кембриджі заступник директора Національного агентства Великобританії по боротьбі зі злочинністю (NCA) Найджел Кірбі, передає Bloomberg. При цьому ім'я затриманого невідомо. За словами Кірбі, справу передано в прокуратуру після семимісячного розслідування. І, схоже, це тільки початок, так як корумповані російські багатії зрозуміли, що справа запахло гасом, і продовжують виводити кошти та сім'ї на Захід.

Адже, незважаючи на всі погрози, в минулому році уряд Великобританії випустило 355 "золотих" віз, що в півтора рази більше, ніж роком раніше. Але гроші, які втекли з Великобританії ($390 млн), в Росію не повернулися. Вони пішли в США. Але заплатять за весь цей цирк звичайні громадяни, взалкавшие "імперської величі".

Відбувається це приблизно так. Скажімо, нещодавно в ЗМІ з'явилася інформація про необхідність докапіталізації перебуває під санкціями Россельхозбанка (РСХБ) мінімум на 40 млрд руб. Отримати цю суму банк повинен до кінця року. Способи надання капіталу зараз обговорюються, проте аграрії висловлюють побоювання, що рятувати проблемний банк держава буде за рахунок урізання фінансування значущих федеральних програм.

Або, наприклад, нещодавно отримала британське громадянство Эльсина Хайрова, дочка депутата від "Єдиної Росії" Ріната Хайрова, близького друга екс-міністра оборони Анатолія Сердюкова (і екс-зятя екс-прем'єра Віктора Зубкова, нещодавно потрапив в аварію разом з Олексієм Міллером). Хайров і Сердюків познайомилися в міністерстві з податків і зборів. Коли глава МНС Сердюков пішов з відомства, його покинув і начальник управління МНС по Татарстану Хайров, став радником Міноборони. Зараз діяльність обох тісно пов'язана з оборонкою: Сердюков управляє авіаційним кластером концерну "Ростех" ветеран КДБ Сергія Чемезова, а Хайров, попрацювавши заступник директора входить в "Ростех" концерну "Радіоелектронні технології", лобіює інтереси компанії в парламенті.

Не злякавшися НАТО і МІ-6, Хайров оформив майно на дочку родини у Великобританії та на Кіпрі (де сім'я точно потрапила в поле зору фінансової розвідки США). Лімузин Villa Elsina, лондонська квартира і особняк з 10 спальнями і 15 ванними в графстві Суррей на $48 млн повинні радувати виборців Путіна, яким в рамках поправок до пенсійної реформи лідер Росії запропонував скоротити термін виплат по безробіттю.

Виїхав за кордон і багаторазово присягався у вірності батьківщині син одного із стовпів кремлівської пропаганди, творця Life.ru і колишнього голови ради директорів "Известий" Арама Габрелянова. Викритий Ксенією Собчак як гей, Ашот Габрелянов виправив собі грін-карту і роз'яснює, що на новій батьківщині "ринок для стартапів набагато більше". До речі, один з адвокатів Габрелянова-молодшого Роман Іоффе був затриманий по великому справі про постачання кокаїну нью-йоркським топ-менеджерам, журналістам та представникам богеми, але згодом справу дивним чином стихло. А це означає тільки одне - американські контррозвідники щільно взяли Габреляновых за "сакральні" місця. Адже Габрелянов-старший насолоджується спокійним життям у Франції. За останні роки він, повеселившись, подібно стерв'ятникові, на українському Донбасі, нібито позбувся майже всього колишнього впливу, а від його медіаімперії майже нічого не залишилося. Незважаючи на це, Габреляновы продовжують залишатися секретоносителями високого рівня і дуже багатими людьми. Для того щоб покрити потреби офшорних элитариев, міністр енергетики РФ Олександр Новак пропонує наступного року провести не одне, а два підвищення тарифів. З 1 липня (як планувалося раніше) - на 4%, відповідно з інфляцією, та ще з 1 січня - на 1,9%.

Реклама на dsnews.ua

Треба ж якось утримувати не тільки Габреляновых, але і колегу Бутиной, буквально целовавшую Путіна комиссаршу руху "Наші" Марію Дрокову, теж выехавшую в США... На батьківщину повернувся в Корею ковзаняр Віктор Ан, поскаржившись на місцеве середню освіту, в Європу втекла скандальна номінантка від росії на "Євробачення" в Києві та Лісабоні Юлія Самойлова. Обізвавши росіян "скудоумными", на Захід відправився актор Олексій Панін. А адже всі вони ще нещодавно промишляли патріотизмом 45-го ступеня очищення. Мабуть, щось носиться в повітрі...

Німецьку робочу візу отримав навіть нещодавно всесильний глава РЖД Володимир Якунін, чий син - теж громадянин Великобританії, а батька рідне ФСБ витягнуло з нафталіну для підгортання німецьких політиків. Тому доводиться буквально красти у своїх - так, концертний директор репера Гнійного роз'яснив, чому той більше не співпрацює з Кремлем. За словами директора, адміністрація президента обіцяла Гнійного близько 2 млн руб. за кліп і не віддала частину обумовленої суми. Коли Путін грабує Гнійного - це вже Гаїті чи старшого, то молодшого Дювальє.

Але якщо зовсім серйозно, то диспропорції відбувається в РФ, безсумнівно, поставили її на межу вибуху.

Поки мільйони росіян мріють заробити на розчинну суп "Доширак", Forbes опублікував традиційний рейтинг найбагатших сімей РФ. На першому місці інгушські нафтовики Гуцериевы (намагалися купити український банк через треті руки) - $5,96 млрд. Трохи менше $4,85 млрд, - у старих друзів Володимира Путіна Ротенбергов. У першу десятку також входять клан друга Володимира Путіна Миколи Шамалова, чий син чи був одружений, то все ще одружений на президентської дочки, і клан колишнього президента Татарстану Мінтімера Шаймієва.

І всі вони не втрачають часу дарма - форсовано виводять гроші з Росії (туди, де диспетчерами вже розсаджені габреляновы і якунины). Тільки за перший квартал цього року за кордон було виведено (у формі інвестицій, купівлі боргових інструментів і т. д.) майже $17 млрд. Причому висновок капіталу значно прискорився - за останній квартал 2017 р. ця сума склала $10,7 млрд. За підрахунками Finanz, вивезена сума еквівалентна 4,3% російського ВВП за перший квартал 2018 р. Вона дорівнює половині всіх нафтогазових доходів федерального бюджету і майже в півтора рази перевищує витрати РФ на виплату пенсій (вони склали 690 млрд руб.).

Зокрема, на Багамські острови виведено всього за три місяці $1,8 млрд (при цьому ще в кінці 2017 р. кошти з багамських рахунків, навпаки, виводилися). У Швейцарії за квартал "витекло" близько $120 млн, у Сінгапур - $170 млн, Ліхтенштейн - $450 млн на Кайманові острови - понад $0,6 млрд, на Бермудські острови - близько $0,5 млрд, Гонконг - без малого $1 млрд, у Голландії - порядку $1,1 млрд, в Ірландії - $1,5 млрд, а на Віргінські острови - $1,9 млрд. Але абсолютним рекордсменом став Кіпр, економіка якого всього за три місяці поповнилася завдяки сверхбогатым росіянам на $7 млрд (за попередній квартал - $5,3 млрд). Швидше за все, за підсумками другого кварталу 2018 р. відтік капіталу з Росії тільки прискориться - звіт Центробанку буде пізніше. А офіційна статистика помітно відстає від реальної ситуації.

Такий масовий вивіз грошей вимагає вже протягом року знаходити джерела фінансування чиновників і силовиків (в Росії, втім, вони суть одне і те ж). Залишившись без годування, вони можуть перестати лупити пенсіонерів і студентів нагайками на мітингах і стати небезпечними для правлячих кримінальних кланів. Так що вже повідомляється про те, що якісь "надприбутки" від підвищення ПДВ будуть акумульовані у Фонд розвитку для здійснення інвестиційних витрат, про створення якого ще 21 червня оголосив прем'єр-міністр Дмитро Медведєв. Мова також йде про внутрішні та інших запозиченнях. Хоча в травні на Петербурзькому економічному форумі міністр фінансів Антон Силуанов заявляв, що бюджет-2019 буде бездефіцитним. Але при цьому глава міністерства економічного розвитку Максим Орєшкін зажадав припинити будь-які дискусії з приводу можливого "вилучення надприбутків" у підприємств з експортно-орієнтованих галузей. Раніше один з попередників Орєшкіна на міністерській посаді, а нині помічник президента Андрій Білоусов запропонував збільшити податковий тягар для таких галузей, а саме - хімічної і металургійної. Це викликало бурю обурення серед господарів цих підприємств (власне, власники металургійних активів, переслідувані США Олег Деріпаська і Віктор Вексельберг отримали таку прибуток, швидше за все, з того ж самого бюджету в якості компенсацій за виявлену хоробрість у боротьбі з Америкою). Ідея була знята з порядку денного.

Але годувати треба не тільки чиновників, пропагандистів, військових і поліцейських, але також і церковний апарат - втрата величезних українських парафій потребуватиме великих компенсації. Говорять про суму в $5 млрд щорічно. Але на жаль, пасовище режиму стискається, як шагренева шкіра - бюрократи нещодавно наїхали на самого керівника РПЦ Кирила (Гундяєва).

Виявляється, прийняте під явним тиском рішення Кирила про зміну керівництва художньо-виробничого об'єднання "Софріно" було необхідно, щоб софринские майстерні знову стали неконкурентоспроможними, заявив 8 вересня голова відділу зовнішніх церковних зв'язків (ВЗЦЗ) РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон. Таким чином він відповів на запитання ведучої програми "Церква і світ" на каналі "Росія 24" про ставлення до недавньої звільнення багатолітнього керівника "Софріно" Євгена Пархаєва."Людина, який очолював це підприємство протягом довгих років, дуже багато зробив для його розвитку", - сказав митрополит. Разом з тим, додав він, в ході проведеного на підприємстві незалежного аудиту було виявлено низку проблем, одна з яких полягала в тому, що по цілому ряду показників майстерні "Софріно" були неконкурентоспроможними. "Я нещодавно зустрічався з одним губернатором, і він мені прямо сказав, що коли ми будуємо храми і підготувати їх церковним начинням, то замовляємо її не в "Софріно", тому що там все дуже дорого", - зазначив глава ВЗЦЗ.

Новий керівник "Софріно" Григорій Антюфєєв - колишній військовий і "вирішувала" одіозного міністра культури РФ Володимира Мединського - був поставлений на місце Пархаєва для того, щоб навести порядок в розореному аферами підприємстві і перенаправити його потоки в кишеню молодих придворних вовків, таких як Мединський. Звідси і розлючення РПЦ у безнадійній боротьбі за збереження доходів з України. Доведеться, мабуть, різко підвищувати "план зборів" для парафіяльних священиків всередині РФ, що може призвести до катастрофи попиту. Держава поки що не готова компенсувати РПЦ ці "касові розриви", враховуючи до того ж її провали на зовнішньополітичному фронті.

    Реклама на dsnews.ua