• USD 27.7
  • EUR 33.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Небезпечні вибори. Чи наважиться Росія на військову операцію в Молдові

Судячи з того, як останнім часом Москва розганяє інформаційні хвилі, вона всерйоз побоюється несприятливого для себе результату
Фото: interpolit.ru
Фото: interpolit.ru
Реклама на dsnews.ua

"Молдавське суспільство підштовхується до розколу і конфліктів, виборці поділяються за принципом - за чи проти Заходу. Це звична політика творців "кольорових революцій". Подібне ми вже спостерігали на Україні в 2014 р., коли був здійснений державний переворот". - це витяг з інтерв'ю секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева.

Випадам російських політиків на адресу України сьогодні вже нікого не здивуєш. Але такий жорсткий коментар щодо майбутніх виборів в Молдові викликає швидше здивування. Тим більше що в Молдові немає передумов для масових акцій протесту, подібних українських.

Що ж так подіяло на російського чиновника такого високого рангу, що він став фантазувати на улюблену тему кольорових революцій і руки Вашингтона?

Парламентські вибори в Молдові відбудуться 24 лютого, і вони дійсно можуть виявитися вирішальними для сусідньої країни. Від їх результату багато в чому залежить, чи повернеться в орбіту впливу Росії чи збереже нехай і декларативний, але прозахідний курс. Для України важливо - чи залишиться позитивною динаміка двосторонніх відносин або вона, Україна, отримає в тилу не зовсім дружня держава. Адже президент Молдови Ігор Додон, чия Партія соціалістів має шанси на перемогу, так і не дав чіткої відповіді на питання "Чий Крим?".

Пройти в парламент можуть три провідні партії, що утворюють "нелюбовний трикутник" - правляча Демократична партія, пропрезидентська і проросійська Партія соціалістів (ПСРМ) і проєвропейська непарламентська опозиція в особі блоку ACUM, що об'єднує дві партії - "Дія і солідарність" (PAS) і "Платформа Гідність і Правда" (DA). Як соціалісти, так і ACUM жорстко критикують демократів і один одного. Демократи платять їм тією ж монетою.

Фаворитом виборів є ПСРМ, за яку, за даними опитування Міжнародного республіканського інституту, готові голосувати 39% респондентів, Демократична партія користується підтримкою 14% громадян.

Дві партії, які утворили блок ACUM, мають в загальній складності 21%: PAS - 13%, DA - 8%. Хоча, як показує досвід, не завжди об'єднання партій дає автоматичне плюсование їх рейтингів.

Реклама на dsnews.ua

Головною ж інтригою залишається те, хто пройде по одномандатних округах. Очолювана олігархом Владом Плахотнюком Демпартія своєчасно підстрахувалася. І вперше вибори в Молдові пройдуть за змішаною системою (51 депутат - одномандатні округи, 50 - партійні списки). Грамотно розподілені та виборчі округи. Наприклад, Гагаузія, де сильні проросійські настрої, має тільки два округи. Придністров'я також буде представлена двома депутатами. Правда, голосувати молдавські громадяни, що живуть на непідконтрольної території Лівобережжя Дністра, зможуть лише на правому березі, оскільки сепаратистський керівництво відмовляється відкривати дільниці для голосування в Придністров'ї на тій підставі, що ПМР - "суверенна держава".

Вжиті заходи і від різного роду несподіванок при голосуванні діаспори. На території Російської Федерації, де, за підрахунками соціалістів, працює близько півмільйона трудових мігрантів з Молдови, відкрито всього 11 виборчих дільниць, в той час як в США і Канаді, де проживає близько 100 тис. молдавських громадян, - 12.

Щоб отримати можливість формувати уряд і утримати владу, демократам необхідно взяти 40-45 місць у парламенті. Формування більшості з перебіжчиків - справа техніки.

Але, схоже, повної впевненості в позитивному результаті голосування у демократів немає. Росія, судячи з усього, зробила ставку виключно на Додона і соціалістів і відкидає спроби Демпартії налагодити контакти. Допомога Москви не обмежується тільки інформаційною підтримкою. Наприклад, після введення Росією санкцій проти України під загрозою опинився і молдавський експорт, який здійснюється через українську територію. Ігор Додон з'їздив до Москви і привіз благу звістку - питання залагоджено. Крім того, Росія посприяла "на прохання" Додона звільнення двох молдавських льотчиків, які кілька років тому потрапили в полон до афганських талібів.

Днями МЗС Молдови заявив про намір відкликати посла з Росії Андрія Негуцу. Одна з версій щодо причин відкликання - посол не зробив все необхідне, щоб перешкодити відкриттю в Москві представництва придністровських сепаратистів. Але, ймовірно, все набагато простіше: Негуца - ставленик Додона і його відсторонення дасть можливість вплинути на результати волевиявлення молдавських мігрантів у Росії.

Москву не влаштовує прихід до влади в Молдові який-небудь з проєвропейських сил, будь це навіть умовно-проєвропейська Демпартія. Для Росії ця країна - сфера її впливу, частина "русского мира", незважаючи на те, що молдавани - не слов'яни і не входять в офіційну число "братніх" народів.

Кремлю також потрібна маленька моральна перемога. Молдова раніше всіх держав Східного партнерства отримала безвиз, працює Угода про асоціацію з ЄС. І після "ось цього от лише" громадяни обирають дружбу з Росією.

Нарешті, можна вирішити і ще одну задачу: врегулювати тривалий придністровський конфлікт на вигідних для Росії умовах шляхом трансформації Молдови у федерацію з широкими правами для Придністров'я і Гагаузії. Чим не ідеальна модель для врегулювання "українського конфлікту"?

Судячи з того, як останнім часом Москва розганяє інформаційні хвилі, вона теж всерйоз побоюється несприятливого для себе результату.

На початку року на ряді молдавських або умовно молдавських сайтів з'явилися статті-страшилки про намір України і Молдови за підтримки США і Румунії вбити командуючого Оперативною групою російських військ у Придністров'ї, про готовність підірвати склади російських озброєнь в Ковбасної, про бажання України організувати провокацію. Безглуздя цих вигадок була настільки очевидною, що навіть придністровські сайти не стали їх публікувати.

Далі - більше. 8 лютого сайт "Російська весна" публікує статтю про нібито створений "Союз порятунку Молдови", що складається з офіцерів, які нібито зобов'язалися "не допустити масштабної фальсифікації підсумків голосування на парламентських виборах, порушення конституції і вступу республіки в НАТО, об'єднання з Румунією і вторгнення іноземних військ на територію країни". Джерелом інформації названий офіцер молдавської мотопіхотної бригади, розташованої в Бэлце (Бєльцях). А Бэлць - район з переважанням російськомовного населення, оплот соціалістів.

Через пару днів департамент інформації і друку Мзс Російської Федерації оприлюднив коментар, в якому звинуватив США у втручанні у виборчий процес в Молдові. Основні претензії висловлені на адресу посла Сполучених Штатів Дерека Хогана, який, як стверджує російський МЗС, публічно "підтримує одних політиків проти інших, роздає рекомендації по проведенню парламентських виборів". І далі слід попередження: "Дуже не хотілося б, щоб Молдова стала черговим полем для подібних безвідповідальних експериментів, які зруйнували Ірак і Лівію, які привели у вир кривавих конфліктів Сирію і Україну".

І ось тепер - заяву Патрушева.

Гіркий досвід останніх років, у тому числі і досвід України, змушує серйозно ставитися до заяв Росії. А якщо виходити з заявленого і сказаного офіційними особами, то Москва всерйоз вважає Молдову черговим полем битви зі вселенським злом - Сполученими Штатами. Раз так, то для досягнення мети гарні всі засоби: відверта пропаганда, кібератаки, фейкові новини, робота ботів. І якщо не допомагає - пряме вторгнення, як в Україні, або спроба державного перевороту, як в Чорногорії.

Росія вже контролює частину території Молдови, Придністров'я. Російський військовий контингент, розташований там, небагаточисельний. Однак є і так звані Збройні сили ПМР, які де-факто є резервом російських військ. З важкою артилерією, танками, "градами". Постійно вдосконалюють "бойову майстерність".

Що обере Росія? Чорногірський варіант з опорою на активний елемент? Заклик Додона "Путін введи війська"? Провокацію в ПМР з подальшим звинуваченням Києва і Кишинева?

Придністров'я не Донбас, а Молдова затиснута між Україною і Румунією. Обидві країни недружественны Росії. З іншого боку, у Москві можуть сподіватися на те, що силове вирішення конфлікту зійде їм з рук, а Захід не стане ламати списи заради маленької країни. Так і Україна з Румунією в разі чого не мають права втручатися у внутрішні справи.

Втім, не виключено і більш банальна причина. Інформаційна хвиля потрібна, щоб чинити тиск на демократів - з одного боку, і консолідувати і підтримати проросійський електорат - з іншого.

Розв'язки залишилося чекати недовго. Незабаром ми дізнаємося, чи готова Росія знову випробувати світ на міцність.

    Реклама на dsnews.ua