• USD 27.9
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

США під загрозою вибуху. Чому прихильникам Трампа і Байдена потрібно вже зараз заривати сокиру війни

Дональд Трамп все більше поляризує американське суспільство

Сутичка між прихильниками Дональда Трампа і Джо Байдена
Сутичка між прихильниками Дональда Трампа і Джо Байдена / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Три дні пройшло з голосування американців на загальнонаціональних виборах, на яких вони вирішували, хто буде президентом, хто стане губернатором, визначали кількість сенаторів і членів Палати представників на найближчі два роки — до проміжних виборів 2022 р.

Втім, вся увага до дуелі 45-го президента США Дональда Трампа і потенційного 46-го президента Джо Байдена.

Підрахунок голосів черепашачими темпами йшов всі ці нервові три дні і ще не закінчено в п'яти штатах: Арізоні, Джорджії, Неваді, Пенсільванії і Північній Кароліні.

Як і очікувалося, голосування поштою внесло свої корективи у виборчий процес. Пандемія коронавирусу змусила виборців або відправляти свої бюлетені листами з відкріпним бланком, або прийти на дільниці заздалегідь, щоб уникнути стовпотворіння 3 листопада. Стовпотворіння, яке не бентежить ні Трампа, що з ентузіазмом місяцями збирає велелюдні мітинги і висміює страх перед Covid-19; ні, як наслідок, його вірного прихильника з глибинки (в більшості своїй).

Достроково віддали свої голоси рекордні 100 млн чоловік, або майже половина всіх виборців.

Неодноразово лунала думка, що це були переважно виборці Демпартії. І цілком обгрунтована, враховуючи, як за три дні, протягом яких рахують бюлетені, які прийшли поштою, змінилася картина голосування відразу в декількох "червоних" (республіканських штатах) і не на користь Трампа.

Взяти хоча б Пенсільванію, один з "ласих" штатів, що дає 20 голосів вибірників. У цьому штаті ще вранці 4 листопада Трамп випереджав Байдена приблизно на 12%. На сьогодні розрив скоротився до 0,3%!

Однак все ж намагатися підвести підсумки, зрозуміти, які штати взяв кандидат від демократів, наводити цифри (відсотки, число голосів), як змінився розклад сил за минулі чотири роки, скільки у Байдена вибірників і чи набрав він заповітні 270 їхніх голосів для перемоги на виборах, вважаю, буде некоректним.

Нехай і є ознаки того, що колишній віце-президент — фаворит гонки.

Ділити шкуру невбитого грізлі неправильно. Просто тому, що навіть якщо Байден отримує 270 голосів, ще нічого не закінчено. Попереду спекотна битва. І не одна.

Президент — другорядний

Які висновки можна зробити вже зараз?

По-перше, як і в 2016 р., соціологія знову не відображає електоральних реалій.

Протягом багатьох місяців більшість опитувань, які проводили топові американські ЗМІ, говорили про 8-10-процентну (часом і більше) перевагу Байдена над Трампом.

Що ми бачимо сьогодні? Розрив коливається в районі 3% на користь Байдена.

Нереалістичними виявилися і опитування, що проводилися в день виборів. Середню цифру з них виводив, наприклад, ресурс 270toWin. І якщо з прогнозом, згідно з яким демократ виграє у Вісконсині і Мічигані, соціологи не підвели, то з кількістю виборців у Трампа явно дали маху.

Байдену обіцяли 279 голосів, і такий варіант ще можливий. Але Трамп нібито міг розраховувати лише на 163, І вже вранці 4 листопада було ясно, що в цій частині прогноз в корені невірний, оскільки чинний президент вже мав 214 голосів.

Головною ж причиною неспроможності чи не всіх досліджень є те, що соціологи з якоїсь причини не винесли жодних уроків з 2016 року і не врахували фактор, скажімо так, не настроєного на відкритість ультраконсервативного виборця.

Або врахували, але не знали, яким чином адаптувати свою роботу в новій реальності, де представник ядерного електорату Трампа — цей часто неосвічений і вкрай недовірливий умовний фермер, що з рушницею проганяє непрошених гостей, — не дасть прямої відповіді на питання соціолога. Та й взагалі, з огляду на пресинг, створюваний мейнстрімовими медіа, обговорювати з соціологами свої електоральні переваги — особливо симпатії до чинного президента — учасники соцопитувань схильні не більше, ніж нюанси інтимного життя.

Синій комірець з білим не шитий в настільки роз'єднаною сьогодні Америці. Сам Дональд Трамп активно сприяв неймовірної поляризації суспільства. Аж до виборів він накачував свого виборця ненавистю до демократів- "анархокомуністів", а також робив йому власноруч створену вакцину від страху перед коронавірусом.

Як наслідок, його електорат в більшості своїй не вірить нікому, крім свого президента і групи лояльних медіа (Fox News, Breitbart, Roll Call і т.п.).

І що не менш важливо, Трамп і безпосередньо під час голосування і підрахунку не відмовляється від своєї стратегії. Навпаки, він ще більше працює на ескалацію, невпинно і бездоказово заявляючи про крадіжку його голосів демократами.

Варіант з перемогою Байдена на виборах в штабі президента не могли не передбачити. Звідси і почалася ще влітку кампанія Трампа і його оточення проти голосування поштою.

Він стояв на позиції, що демократи готують масові фальсифікації. І до реалізації заключної фази даного конспірологічній прожекту президент приступив ввечері 3 листопада, коли оголосив про свою перемогу, але також натякнув на те, що "осли" намагаються вкрасти голоси.

Це не був фальстарт, що демонструє слабкість президента. Ні, це був тверезий розрахунок. Адже вже вранці 4 листопада Трамп насамперед затвітіл про те, що ввечері він ще був переможцем, ніч пройшла, і його перемога вже під питанням. Дуже Дивно (Very Strange), — написав він.

Твіт цей поклав початок, на перший погляд, істеричній кулеметній черзі заяв про те, що демократи фальсифікують вибори в Вісконсині, Мічигані, Джорджії, Пенсільванії; і закликів зупинити підрахунок голосів вже зараз.

Вторять президенту і ряд законодавців, наприклад, "яструб" Ліндсі Грем, і провідні експерти на каналі Fox.

Хоча чиновники, деякі республіканці, в більшості своїй експертне середовище, та й ОБСЄ кажуть, що звинувачення Трампа бездоказові. Раціо президента не турбує. Мета — ще більше нарощувати соціальну напруженість, підігрівати свій електорат, щоб він став гучним голосом "вулиці" в процесі перерахунку та оскарження результатів в судах.

Така поведінка Трампа викликає тривогу. Вона посилює соціальну кризу. І це ключовий момент нинішньої виборчої кампанії. Не перемога Трампа або Байдена, а те, яким чином федеральний уряд і Конгрес будуть засипати прірву, що утворилася між американцями.

Зараз куди важливіше не те, як Дональд Трамп буде чіплятися за владу, оскільки його тактика вже очевидна, а то, що власне буде робити Республіканська партія. І Демократична.

Чи зможуть мейнстрімова сили американської політики повернутися до принципу збереження двопартійного балансу незалежно від того, хто буде президентом? Чи зможуть демократи і республіканці домовитися про співпрацю і виробити консенсус? Або ж "слони" будуть і далі брати участь в лякаючому шапіто Трампа і виправдовувати його боротьбу з системою, гвинтиками якої вони, до слова, є?

Поки, як видається, партія йде рука об руку з Трампом, судячи з того, що видні республіканці підтакують президенту. Ймовірно з тієї причини, що "слони" вже приміряються до проміжних виборів і подальших загальнонаціональних.

Однак з підвищенням ставок, у міру зростання напруженості, ставлення республіканців може змінитися.

Стимулом для цього стане готовність демократів піти на контакт — протянути руку дружби заради стабілізації ситуації. Головне, щоб в руці також був список конкретних пропозицій.

В іншому випадку поляризація продовжиться з відходом виборців обох партій в радикалізм і ставленням один до одного як до екзистенціальної загрози. Кінцевий підсумок в цьому випадку передбачуваний — потужний вибух.

    Реклама на dsnews.ua