• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Жахи фіналу Ліги чемпіонів. Як ИГИЛ і британський таблоїд демонізують Україну

Газета The Sun написала, що в Україні ховаються сотні джихадистів, які втекли з Іраку і Сирії
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Було б безглуздо заперечувати, що свято єднання України з Європою у вигляді проведення фіналу Ліги чемпіонів у Києві зіштовхнулося з низкою складнощів. Зокрема, відмовою багатьох фанів "Ліверпуля" і мадридського "Реала" їхати в столицю України з-за дорожнечі самої подорожі, а також київського житла та готельних номерів. І ніби мало було цих факторів, на горизонті замаячили інші. Це загрози "Ісламської держави" організувати теракти в Києві та демонизирующие Україну матеріали в британській пресі. Причому друге куди більш шкідливе по своїй суті.

Щоб пояснити чому, почнемо з джихадистів з ІГ. 19 травня з'явилася інформація, що угруповання закликає можливих вовків-одинаків з ножами нападати на вболівальників іспанської та англійської клубів і робити наїзди на натовп. У закритих групах терористів з'явилися відповідні плакати (див. нижче).

Чому київські арени зобов'язані увазі джихадистів? По-перше, вони про себе таким чином нагадують. Та й що їм залишається в умовах втрати безлічі осередків в Сирії та Іраку внаслідок майже повного розгрому в цих країнах? Тому ІГ вдалася до своїх традиційних методів: пригрозити - і не факт, що виконати. Якщо тільки не знайдеться одинак, якого, незалежно від його справжніх мотивів, можна буде назвати своїм. По-друге, ймовірність самих терактів досить невелика. Підкреслимо: саме з боку ІГ. З тієї причини, що у нас досить невелика мусульманська громада. Що стосується ваххабітів, то вони відомі спецслужбам, а залітних СБУ досить легко обчислює. Однак виряджені ісламісти з корочками ФСБ цілком можуть влаштувати щось подібне і, може, навіть уже спланували.

Тієї ж думки дотримуються і в СБУ. Так, речник спецслужби Олену Гітлянську, коментуючи погрози угруповання, запевнила, що інформація перевіряється. "Наші експерти відстежили інформацію. Дуже схоже на те, у всякому випадку наші фахівці схильні до цього, що ця інформація з'явилася за участю російських спецслужб для нагнітання інформаційного ажіотажу, паніки і хаосу напередодні фіналу Ліги Європи в Києві. Але наші фахівці постійно відстежують цю інформацію, щоб не допустити провокацій", - сказала вона в коментарі "Сегодня" 22 травня. А 23 травня в Facebook закликала журналістів не поширювати сумнівні повідомлення таблоїдів про теракти ІГ в Києві. "Наші експерти, вивчивши ці повідомлення, встановили, що вони розміщувалися з акаунтів, які не мають відношення до самого ИГИЛ. Тому ми вважаємо, що інформаційний "вкидання" було зроблено з єдиною метою - залякати і посіяти паніку серед мешканців та гостей столиці України", - зазначила Гітлянську.

Є від загроз і позитив. Для України це хороший спосіб попіаритися, бо ми виглядаємо як частина Заходу. Це слабке, звичайно, розраду на тлі відмов європейських фанів їхати в Київ, але все ж. Україна у результаті представляється сегментом культурно-спортивно-релігійно-політичного простору Європи. Європейцям ІГ погрожує терактами, і, на жаль, деякі реалізуються, зокрема одинаками. Україні теж пригрозили, а з терактами ми знайомі і без екстремістів з Близького Сходу. Навіщо вони потрібні, коли під боком знаходиться величезна країна з нереалізованими амбіціями, перенасичена великоимперским шовінізмом і ненавистю до всіх несхожим і, як наслідок, байдужістю до основним людським цінностям.

Реклама на dsnews.ua

Сукупність цих факторів призводить до Росії з завидною регулярністю: санкції, санкції, а потім ще санкції; страждання кремлівських олігархів і їх компаній, міжнародна ізоляція, економічний спад, культурно-інтелектуальна деградація і т. д. А ще за метушню "ихтамнетов" в Сирії "Ісламська держава" не так давно загрожували підривом стадіонів і замахом на життя особисто президента РФ.

З іншого боку, можна було б припустити, що Україні частково "перепало" від ІГ, оскільки деякі сприймають нас як якусь частину того світу, який засилав Мі-24 в Афганістан; того світу, який тепер з'явився в Сирію. Втім, сумнівно. Оскільки навіть якщо брати можливість географічної та історичної безграмотності, є один очевидний факт - Україна не має відношення до неподобств росіян в Сирії. Українських сил там дійсно немає. Але Київ солідарний з Європою в цьому питанні і енергійно рухається до євроінтеграції. Та і сама Ліга чемпіонів є відверто західним спортивним святом. І якщо фінал проходить у Києві, значить місто і держава мають відношення до Європі.

Але є одне "але". Неприємне по суті і контексту. І тут ми переходимо до другої частини матеріалу - про загрози "Ісламської держави" з позначкою "ексклюзив" повідомив британський таблоїд The Sun, що належить магнату Руперту Мердоку. Автор публікації Бен Лазарус, по-перше, як раз і "прив'язав" Україну до РФ, тому що разом з плакатами з нагоди фіналу ЛЧ, опубліковані нові зображення з обіцянками терактів під час мундіалю в Росії. УВАГА: один з плакатів містить сцену насильства (і, зрозуміло, всі вони наводяться з метою ознайомлення, а не агітації).

І ось це ще не найнеприємніше. Багато зі зрозумілих причин звернули увагу саме на загрози ІГ щодо України, проте найцікавіше, в дусі кремлівської пропаганди, прописано далі за текстом. Зокрема, Лазар пише: "Очікується, що тисячі вболівальників "Ліверпуля" і "Реала" відправляться в Україну - країну, укрывающую сотні біжать джихадистів. Близько 500 переважно колишніх бойовиків ІГ з Росії, які втекли з Іраку і Сирії і ховаються від спецслужб своїй батьківщині. Екстремісти скористалися слабким контролем на кордоні, щоб прослизнути в Україну - часто через Туреччину".

Круто завернув, правда? Причому, зауважте, інформація подається дуже грамотно - в "тілі" матеріалу переплетені факти з тезами без будь-яких посилань на джерела інформації про джихадистах в Україні. Тим більше, що сам по собі заклик до ІГ одиначкам і говорить про те, що ніякої мережі та осередків немає. Однак у результаті створюється повноцінна картина із заготовленими для читача враженнями. І ці образи лише на руку кремлівським пропагандистам. Особливо якщо припустити, що можливий теракт є плодом "творчості" російських спецслужб.

Так, звичайно, The Sun - це таблоїд. Тому й очікування щодо якості наповнення та етики журналістів повинні бути відповідними. І звичайно ж, працівники газети раніше вляпывались в скандали. Різні. З йдуть слідом за публікаціями судовими позовами і т. д. Це і публікація 2016 р. про те, що Єлизавета II нібито підтримує Brexit. І затримання 22 журналістів газети в 2011-2013 рр. в рамках операції поліції "Элведен". Їх підозрювали в передачі коштів копам (йдеться про кілька десятків тисяч фунтів стерлінгів), військовим та іншим чиновникам в обмін на інформацію в період з 2002 по 2011 рік. В лавах правоохоронців теж проводилися затримання. Не можна стверджувати, але знову-таки можна допустити ймовірність, що якщо журналісти готові були платити тисячі фунтів за інформацію, то вони цілком могли ці самі тисячі отримувати за публікацію серії неоднозначних, м'яко кажучи, матеріалів, що ганьблять Україну.

Хоча швидше основний мотив - тиражі. До того ж це далеко не перший випад The Sun у бік України в контексті великих спортивних заходів. Раніше в деякому роді "фішкою" таблоїду була тема расизму і неонацизму українських ультрас. Приміром, навесні минулого року було опубліковано відео про шоу "динамівських ультрас" в білих кольорах на одному з секторів стадіону з прямою прив'язкою до "расизму в Україні". Спершу газета взагалі сіла в калюжу з цим відео. На початку заголовка до ролика про ультрас Динамо йшла фраза "Расизм в Росії" в контексті прийдешнього Чемпіонату світу з футболу. Навіщо взагалі використовувати динамівських ультрас, не живлять, до речі, любові до Кремля? Ніби в РФ мало своїх праворадикалів різного штибу. Напевно, тому, що газета навіть не надто напружується факт-чекингом, адже головне - страшне слово "расизм".

Під таким соусом таблоїд випускав цілу серію матеріалів, в зв'язку з Євро-2012, який, як відомо, проводився у Польщі та Україні. Пізніше навіть з'явилося чеське дослідження про те, як медіа своєю гонкою за расизмом під час великих спортивних заходів шкодили мультикультуризму і сіяли паніку. У списку джерел, звичайно ж, є і The Sun. Зокрема, вказується Майк Салліван, який багато писав на тему неонацистів, кидаючи каміння в польсько-український город. Ось, наприклад, замітка з неймовірно жовтим і гучним заголовком і посиланням на екс-футболіста Сола Кемпбелла: "Сол Кембелл: Фанати Євро-2012 повернуться додому в трунах". Не відставав від Саллівана і його колега Грем Донахью. "Тримайтеся подалі від України...її футбольні хулігани готові вбивати", - з таким заголовком 7 червня 2012 року був опублікований його матеріал. І ось тепер естафету, мабуть, підхопив Бен Лазарус.

Тобто явище це має яке-ніяке сталість, воно не нове. Питання в тому, чому не реагує дипломатичний корпус України? Посольство Великобританії, Міністерство закордонних справ? Одного нічим неподкрепленного заяви таблоїду про переховуються джихадистах в Україні повинно бути достатньо для реакції. Офіційної заяви МЗС або посольства із спростуванням. Це раз. Два - можна взагалі подавати до суду на газету. На хвилиночку, інтересам та іміджу України наноситься серйозний збиток.

Так, звичайно, є проблеми і прорахунки з фіналом ЛЧ, але не закривати ж із-за цього очі на відверті інсинуації і чи не фейки. Адже не тільки The Sun підхопила хвилю критики на адресу України, але і більш авторитетні видання. 21 травня The New York Times також приділила увагу футбольного заходу в Києві. І автор Рорі Сміт допустив эпичнейший ляп. Він пише, що, мовляв, ось фанатам важко дістатися до Києва, оскільки квитків вже немає. Хтось летить до Мінська, а звідти "по землі" добирається в українську столицю. А хто-то (увага) летить в окупований в Донецьк, якій знаходиться "на сході України, на територіях, які все ще страждають від спорадичних боїв між українською армією і проросійськими сепаратистами". І от цікаво: Рорі Сміт не знав, що аеропорту в Донецьку вже немає, або полінувався перевірити. Благо він опублікував посилання на свій матеріал в Twitter, і істина відкрилася в коментарях.

Коротше, з'ясувалося, що автор повірив на слово "одній групі" фанатів, яка таким шляхом нібито їде на фінал. Один з користувачів припустив: "З Росії, можливо?". Відповідь: "Вони не росіяни, але, думаю, (!) вони могли б їхати звідти". "Пристойна" загалом така аргументація для авторитетного видання. І, до речі, викликають сумнів твердження відреагували користувачі, але не офіційний Київ. Чому?

    Реклама на dsnews.ua