• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

В ЄС домовилися про правила допуску третіх країн до спільних оборонних проектів

Реклама на dsnews.ua

Рада ЄС затвердила загальні умови, згідно з якими країни, що не входять до блоку, можуть бути запрошені до участі в окремих проектах оборонного співробітництва в рамках програми PESCO

Про це йдеться в заяві на сайті Ради, передає "ДС".

"Завдяки сьогоднішньому рішенню до участі можуть бути запрошені треті держави, які можуть надати ваги проекту PESCO, якщо вони відповідають ряду політичних, матеріальних і правових умов", — йдеться в заяві.

Наприклад, країна, що подає заявку на проєкт, повинна розділяти цінності, на яких базується ЄС, не повинна суперечити інтересам безпеки і оборони ЄС і його держав-членів, а також має угоду про обмін секретною інформацією з ЄС серед іншого.

На практиці, після того, як третя держава подає заявку на участь в конкретному проекті PESCO, учасники проекту повинні будуть одноголосно домовитися, чи відповідає цей запит всім умовам, і повідомити про це Раду та Високого представника. Рада має ухвалити остаточне рішення про те, чи відповідає участь третьої держави в проєкті необхідним умовам.

Як тільки третю державу буде прийнято, члени проєкту домовляються про адміністративну угоду з цією третьою державою, визначаючи дату початку, тривалість, припинення і етапи участі.

Рішення також включає механізм перегляду, який дозволить періодично перевіряти, чи продовжує учасник третьої держави виконувати умови.

Європейська правда уточнює, що ЄС дозволить країнам, що не є членами блоку, таким як Велика Британія і Сполучені Штати, брати участь в майбутніх спільних оборонних проектах ЄС, але тільки у виняткових випадках.

Після виходу Британії з ЄС з'явилися сумніви, чи зможе вона прийняти участь в новому оборонному пакті ЄС, відомому як постійне структуроване співробітництво (PESCO), мета якого — допомогти ЄС фінансувати, розвивати і розгортати збройні сили разом.

Ці сумніви ще в червні 2018 року завели до глухого кута зусилля з оборонної інтеграції ЄС, розпочаті з великою помпою в грудні 2017 року, частково для того, щоб продемонструвати єдність після Brexit.

У травні цього року Європейська комісія виступила з довгоочікуваною пропозицією виділити 8 млрд євро зі свого наступного бюджету на новий додатковий оборонний фонд ЄС, підтримуючи франко-німецьке прагнення поглибити військову співпрацю між країнами ЄС, які вже давно займаються незалежними проектами.

    Реклама на dsnews.ua