• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Вакцина є, мізків немає. Що може відстрочити кінець пандемії

Вчені змогли в рекордні терміни створити вакцину від Covid-19. Але у світі багато хто не бажає вакцинуватися

Великобританія готується до масової вакцинації громадян від Covid-19
Великобританія готується до масової вакцинації громадян від Covid-19 / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Першою країною на Заході, яка запускає процес масового вакцинування громадян від Covid-19, стала Великобританія.

2 грудня МОЗ Сполученого Королівства повідомило, що уряд погодився з рекомендацією Агентства Великобританії з контролю над обігом ліків і медичних товарів схвалити вакцину, розроблену компаніями Pfizer (США) і BioNTech (Німеччина), заявлена ефективність якої — 95%.

Найближчим часом британська влада визначиться з пріоритетним списком, тобто вирішать, хто першим почне отримувати вакцину, яка буде доступна в медустановах країни вже на наступному тижні.

Утім, раніше повідомлялося, що першими вакциновані будуть медики і літні люди. Більшість же британців, сподівається премʼєр Борис Джонсон, будуть вакциновані "до Великодня".

На сьогоднішній день британський уряд замовив 40 млн доз вакцини Pfizer/BioNTech, а також 7 млн доз вакцини американської компанії Moderna (ефективність 94,5%) і 100 млн доз британо-шведської вакцини Oxford/AstraZeneca (ефективність 62%).

Правда, з останньою виникли невеликі проблеми. Справа в тому, що частина добровольців у ході випробувань отримала меншу дозу вакцини. Дивно, але саме низьке дозування показало ефективність у 90%. Вчених ці дані збентежили, вони поки не знайшли пояснення цій аномалії, а тому проведуть додаткові випробування.

Хоча одна справа вакцинувати своїх громадян, а інша — розраховувати на те, що уряди інших країн будуть настільки ж спритні в цій справі.

Реклама на dsnews.ua

Щоб мінімізувати ризик проникнення коронавірусу вже після всіх локдаунів і вакцинації всередині країни, офіційний Берлін, наприклад, думає ввести обовʼязкову умову вʼїзду в країну для іноземців — бути вакцинованим від коронавірусу.

З великою часткою ймовірності стратегію Німеччини візьмуть на озброєння і більшість країн-членів Європейського Союзу.

А це, до речі, обіцяє певні складності українським заробітчанам.

Адже з тим, як нинішній уряд і президент реагують на пандемію, не доводиться сподіватися на те, що українці зможуть вчасно отримати доступ до вакцини та за прийнятною ціною.

До того ж, швидше за все, перші партії вакцини — принаймні, велика її частина — оперативно поділять керівництво країни, чиновники різного рівня, олігархи, люди зі звʼязками в органах влади, а також спекулянти з дозволу або за участю зацікавлених осіб з владних коридорів .

У результаті дефіцит вакцини в сукупності з несвідомістю українців, багато з яких зі схваленням ставляться до побутової корупції, спровокують бум липових довідок про вакцинацію.

Отже, барʼєр для коронавірусу на кордоні України з ЄС буде апріорі ненадійним. І отже, й Україна, й інші країни з подібними проблемами, цілком можуть зіткнутися з каральними візовими заходами з боку Європи.

На перший погляд, такого плану ініціатива, що розглядається в Німеччині, здається трохи лицемірною, тому як влада ФРН бажає зберегти своє демократичне обличчя, вирішивши не вдаватися до обовʼязкової вакцинації німців. Утім, федеральний уряд просто покладається на їх свідомість і дисципліну.

Дійсно, кількість громадян Німеччини, готових вакцинуватися, досить висока: згідно з рядом опитувань вона коливається в районі 70%. Приблизно стільки потрібно для отримання більш-менш ефективного колективного імунітету.

Також високі показники дали Індія (87%), Китай (85%), Великобританія (79%). До речі, згідно з опитуванням Daily Mail, при цьому 70% британців ще й вважають безвідповідальною кампанію антипрививочників проти антикоронавірусної вакцини.

Але далеко не всі держави можуть похвалитися аналогічною позицією своїх громадян.

США довгі місяці утримують лідерство за кількістю випадків Covid-19, відсоток тих, хто готовий вакцинуватися, навпаки в цілому знижується. Якщо в березні таких було 65%, то у вересні — вже 50%. Але завдяки новинам про те, що вакцина вже практично готова, в жовтні цифра зросла до 58%. Може, не все втрачено.

А ось у Франції прямо протилежна ситуація: якщо в жовтні 54% були готові вакцинуватися, то в листопаді вже 59% були проти вакцини.

Україна теж у тренді. Опитування, яке проведене Соціологічною групою "Рейтинг" наприкінці листопада, показало, що 40% українців не готові вакцинуватися від коронавірусу, навіть якщо це буде безкоштовно. 55% — готові отримати вакцину безкоштовно, і лише 35% — готові платити за неї.

На сьогодні всього лише дві вакцини повністю готові — Pfizer/BioNTech і Moderna (США), і ще одну, Oxford/AstraZeneca, чекають нові клінічні випробування
На сьогодні всього лише дві вакцини повністю готові — Pfizer/BioNTech і Moderna (США), і ще одну, Oxford/AstraZeneca, чекають нові клінічні випробування / EPA/UPG

Памʼять, як у золотої рибки

Пандемія коронавірусу в самому її початку провокувала паніку, у деяких навіть психоз. Багато хто визнав, що світу прийшов кінець.

Причому Covid-19 неабияк налякав навіть антипрививочників. Не всіх. Та й ненадовго. Як тільки людина адаптувалася до нового способу життя (маски, заборони і т. п.), до неї повернулася така-сяка впевненість, а разом з нею і старі звички.

Залишалися популярними і теорії змови, а зараз навіть зміцніли. І як тільки стало відомо, що вакцина є, та не одна, ряд антипрививочників знову звернулися до свого кредо: нехай хтось інший вакцинується, але не ми.

Висока частка тих, хто не бажає вакцинуватися, також стане перешкодою для формування того самого колективного імунітету.

До того ж, чим менше доз вакцини будуть закуповувати уряди, які не бажають вводити обовʼязкову вакцинацію, тим ефективність такого колективного імунітету буде нижчою.

Другий момент: низький попит і менша кількість доз — це, з огляду на затрати масового виробництва, і більш дорога вакцина сама по собі.

І навпаки: чим більше вакцин, чим більше доз закуповується, тим вони дешевші. Компаніям доводиться знижувати вартість в умовах високої конкуренції.

На сьогоднішній день є два повністю готових продукти — це вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna (США) і умовно готова Oxford/AstraZeneca, яку чекають нові клінічні випробування.

Але крім них над вакцинами працюють компанії і організації по всьому світу: південнокорейська SK Bioscience (перша фаза випробувань), Куба розробляє вакцину "Мамбіса" (перша фаза), індійська Zydus Cadila (планували приступити до третьої фази сьогодні, 3 грудня), німецька CureVac (третя фаза в грудні), Імперський коледж Лондона (кінець року), японська AnGes (до кінця року старт третьої фази), американо-сінгапурська Arcturus Therapeutics/Duke-NUS (випробування тривають) американська Inovio (друга фаза), південнокорейська Genexine (друга фаза, заявку на реєстрацію хочуть подати в другій половині 2021 р.).

Тому навіть від російської вакцини "Супутник V", яка існує, по суті, лише на папері і в заявах рупорів Кремля, в цьому плані може бути хоч якась користь.

Кінець пандемії прийде. Як і будь-якій іншій епідемії. Питання в тому, як скоро це станеться і яких збитків вона встигне завдати людству.

Але є і позитивна сторона. Вже готові препарати, зокрема виробництва Pfizer/BioNTech і Moderna, які можуть застосовуватися в майбутньому в якості основи для нових вакцин. Адже епідемії точно ще будуть.

Масштаб пандемії Covid-19 змусив наукове співтовариство й уряди викластися по максимуму. І навіть більше, оскільки вакцину створили протягом року, хоча часто на це йдуть 10 і більше років.

Як результат вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna — це справжній науковий і технологічний прорив, незважаючи на труднощі при транспортуванні і зберіганні (в боксах при температурі -70 градусів за Цельсієм). Їхня продукція побудована на абсолютно нових механізмах взаємодії. Ці компанії вперше в історії застосували технологію матричної або інформаційної РНК (мРНК).

Матрична рибонуклеїнова кислота, потрапляючи в організм, починає виробляти білки "шипи" (S-білки), фрагменти коронавируса, організм у відповідь починає виробляти антитіла для захисту від вірусу.

Даний інноваційний механізм згодом можна використовувати для виробництва нових вакцин.

Єдиними перешкодами для успішної вакцинації сьогодні є некомпетентність урядів і опір населення, яке за відсутності належної просвітницької роботи виявляється в полоні забобонів і конспірології. Так, далеко не всі прислухаються і погодяться припинити боротися з вітряками, але це не означає, що не потрібно проводити лікнеп.

    Реклама на dsnews.ua