• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Битва за Каракас. Які шанси виграти у США і Росії

Зіткнення Вашингтона і Москви у цій гібридної війні може виявитися переломним з точки зору російських ділових еліт – адже і РФ рухається по шляху венесуельському
Реклама на dsnews.ua

Політична криза у Венесуелі, який став результатом економічного колапсу і ексцесів режиму узурпатора Мадуро, відразу ж створив два імперативу зовнішньої політики знову зіткнулися лобами Росії і США. Москва змушена тепер триматися за Мадуро. Адже вона не просто публічно надала йому свою підтримку, але і надає гібридну допомогу. Звичайно, у цієї допомоги, матеріально складається в посиланні найманців, теж є якийсь базарний нюанс.

Так, наприклад, венесуельський парламент вимагає розслідувати виявлений вивезення в Росію останніх резервів національного банку - 20 т золота. За ними-то Володимир Путін і посилав порожній "Боїнг", мабуть, вимагаючи хоча б якогось забезпечення своїх інвестицій у режим (цілком ймовірно, що під ці гарантії диктатор отримав якусь готівку для роздачі генералітету і найманцям - відомо, що його послідовно відрізають від валютних рахунків). Адже, за словами Мадуро, у нього є "краще російське зброю", і воно прибуває щодня. Крім того, за останні дні ми чули такі ж агресивні заяви Дмитра Медведєва і Сергія Лаврова, прозоро подначивающие колишнього шофера автобуса до розправ, як і Віктора Януковича у вирішальні дні української Революції гідності.

Вигода Москви

При цьому якою б ризикованою була гра на такій величезній відстані і на "чужому подвір'ї" при нинішньому стані РФ, існує ряд факторів, які роблять цю тему вигідною для Москви.

По-перше, це інформаційний контрудар, націлений на героїзацію ПВК "Вагнера" і особисто її патрона Євгена Пригожина, якого так притиснули розслідуваннями, що він навіть був змушений їх коментувати. На венесуельському матеріалі з продажу Путіним по світу гарматного м'яса ліплять нові рольові моделі для росіян за образом і подобою беллетристических "піраній" і "попаданцев".

По-друге, рівень життя в РФ продовжує падати, відбувається різке зростання цін і тарифів, а на тлі скандалів з Росстатом, подделавшим найважливіші показники (такі як сільське господарство, еміграція і темпи зростання) і попалися на цьому, необхідно впорснути населенню нову дозу шовіністичного чаду. Якщо вийде.

По-третє, синхронно з американськими ультраправими після капітуляції бюджетну кризу в Кремлі вирішено вважати Трампа слабаком, якого необхідно "розхитувати" будь-якими засобами. Тим більше, що він здав назад у питанні санкцій проти компаній Дерипаски, наступивши на горло своїй пісні про захист американських виробників сталі (зокрема, Alcoa, чия штаб-квартира знаходиться в стратегічно важливій для Трампа Пенсільванії).

Реклама на dsnews.ua

По-четверте, драматичним венесуельським сюжетом відверто відволікається увага від непопулярної з точки зору громадської думки теми - передачі Курильських островів. Яка тема, як не дивно, викликала неабиякий резонанс, аж до спроб об'єднання консервативної опозиції, незважаючи на її інфільтрацію провокаторами спецслужб. Зараз курильське питання акуратно зрушений в тінь, в той час як "боротьба з американцями за Венесуели" конкурує з незручним українським питанням.

По-п'яте, недавня різанина між сполуками іранських і російських окупантів в сирійській провінції Хама, відомості про яку просочилися крізь інформаційний завісу над окупованими сирійськими територіями, занадто явно демонструє безвихідь, в якій зайшла російська політика в цій країні. Москва зуміла одночасно напоротися на інтереси Туреччини, Ізраїлю та власного союзника - Ірану. Виходу з цього глухого кута найближчим часом не передбачається, так що переключити увагу, особливо старшого, радянського покоління, на традиційну тему американського імперіалізму в західній півкулі - дуже доречно.

Додамо також, що відступ з Венесуели змусить тривожно замислитися інших російських клієнтів і потенційних партнерів в країнах, що розвиваються (мова йде як про приватних військових компаніях, так і державному нафтовому бізнесі, а також "Росатомі"). З кінця 2017 р. в Африці, за даними джерел і місцевих ЗМІ, почали з'являтися найманці ПВК "Вагнера" і російські політтехнологи. Тільки за останні півтора року Росія і її держкомпанії підписали договори про військове та економічне співробітництво з Гвінеєю, Нігером, Чадом, Нігерією, Центральноафриканською Республікою, Лівією та іншими країнами. А Володимир Путін і Дмитро Медведєв особисто і іноді не по одному разу зустрілися з лідерами Судану (його президент Омар Башир обіцяв подарувати Москві "ключ від Африки"), Габону, ЦАР і лівійським головнокомандуючим генералом Халіфом Хафтаром.

В ареал подібних інтересів РФ сьогодні також входять Конго, Мадагаскар, Гвінея, Гвінея-Бісау, Мозамбіку і Зімбабве. У випадку "прогину" в Південній Америці в ЦАР ймовірна активізація угруповань, що протистоять уряду, контрольованого християнськими елементами при підтримці російських найманців. Адже виявиться, що Москва сильно перехвалила свій товар.

У той же час втрата Венесуели сильно ускладнить операції транснаціонального наркокартелю, співучасть у якому вищого російського чиновництва, зокрема з середовища дипломатів і силовиків - давно не викликає сумнівів. Недавня публічна перепалка офіційного представника МЗС Марії Захарової з главою "Роснано" Анатолієм Чубайсом, інші раптові скандальні обміни між представниками правлячого шару, черговий виток "боротьби з корупцією" і гарячковий авіатрафік між Москвою і Каракасом - все це побічно демонструє ступінь нервозності еліти євразійського аналога Венесуели. Адже її майданчик для годування стрімко сохне, а паливо "русского мира"- південноамериканський кокаїн - стало надходити з перебоями.

Плюс потенційне перетворення Венесуели в латиноамериканську Сирію не тільки дозволить зайнятися в ній улюбленою справою російських властей - мародерством, але і в якійсь мірі на короткий час поспекулювати на нафтових цінах (не кажучи вже про прямі крадіжках нафти). А також - посилити міграційний потік в США, що посилить позиції альтернативно обдарованих правих, нині упрекающих Трампа в зраді їх ідеалам.

У той же час розпалювання громадянської війни у Венесуелі шляхом фінансування, озброєння і підштовхування режиму Мадуро до насильства - в якійсь мірі натяк для Білорусі, де Лукашенко продовжує чинити опір поглинанню нашої північної сусідки "старшим братом". До Білорусі, залякувати яку в останні тижні стали навіть придворні "ліберали", на відміну від Венесуели - рукою подати.

Нарешті, з допомогою венесуельської відмички Москва в черговий раз намагається зламати західне єдність, протиставляючи йому ефемерний (дуже вже у них різні інтереси, в тому числі і в Південній Америці) союз диктатур, куди, крім Росії, входить Китай, Туреччина та Іран. Хороший привід сьогодні хоч у чомусь знайти спільну мову з Китаєм (який, втім, традиційно заявив про неприпустимість втручання у внутрішні справи), згодитися Туреччини, шантажирующей Путіна в Сирії і в газовому питанні, показати Ірану, що шури-мури Кремля з Ізраїлем і сутички командирів найманців - це дрібниці порівняно з історичним справою антиамериканізму. Суцільна вигода - якщо, звичайно, виграти. А про розпиляні з венесуельським режимом мільярди в диму битв все забудуть.

Зберегти обличчя

У свою чергу США тепер теж не можуть дозволити собі з'їхати з венесуельської теми. Визнавши законним главою держави Хуана Гуайдо буквально на другий день і ввівши проти режиму по-справжньому калічать санкції, раптом нагадавши регіону і світу про доктрину Монро, змастивши публічний ефект зняття санкцій з компаній Дерипаски, та й взагалі проявив небачену раніше зовнішньополітичну спритність, Білий дім Трампа не повинен втратити обличчя. Цьому сприяють наступні чинники.

По-перше, зазначимо, що Мадуро фактично підтримало нинішнє керівництво Мексики, що веде себе по відношенню до північного сусіда вкрай зухвало. До честі місцевої опозиції, вона вчинила навпаки. Нинішній президент Лопес Обрадор не тільки не має наміру фінансувати будівництво стіни на кордоні з США, але і взагалі не упускає можливості потролити Трампа, в тому числі заграваннями з Китаєм і все тим же питанням біженців. Наведення порядку у Венесуелі, пов'язаної з Мексикою по лінії давно распоясавшейся на південь від американських кордонів наркомафії, - це тонкий натяк на товсті обставини соціалісту Обрадору, прямо як у романі о'генрі "Королі і капуста", де поява в прибережних водах американської канонерки означало "Не ламайте іграшок!".

По-друге, в зв'язку з вищесказаним, це і послання духовного лідера лівих всього світу, Татові Франциску, який, бачачи, що деякі країни, в яких домінує його паства, або заявили нейтралітет, або підтримали режим, - закликав з Панами до світу. Загальновідомо, що Трамп терпіти не може римського архиєпископа за його докори багатства і співчуття до біженців. Продавлювання ситуації у Венесуелі - причому цілою командою яструбів - демонстрація центристським і правим елітам Латинської Америки того, що у них може бути більше надійний друг, ніж Тато-аргентинець.

По-третє, жорстка лінія по вирішенню питання Мадуро - чи не перша ініціатива Трампа у зовнішній політиці, яка об'єднала переважну більшість законодавців і дипломатичне експертне співтовариство. Хоча б тому, що ракетний удар по Асаду (авіабазі Шайрат) вже давно забуто. Впертий Майк Помпео, лякаючий Джон Болтон, раптово прощений Трампом автор багатьох переворотів в Латинській Америці, неоконсерватор і интервенционист Еліот Абрамс (заступник держсекретаря при Рональді Рейгані протягом усіх восьми років, спеціальний помічник, а потім заступник радника з національної безпеки при Буші-молодшому) враз стали героями дня. І маячить за ними президент Трамп, знову дозволяє іншим повірити, що він став на вірну дорогу.

По-четверте, венесуельський сюжет, зрозуміло, відволікає громадськість від відступу Білого дому в бюджетному протистоянні, нових арештів (таких, як політтехнолога Роджера Стоуна), туманності подальших внутрішньополітичних кроків Трампа. Як і від почалася гонки демократів, выкативших десятки кандидатів один лівіше іншого. І від перспектив праймеріз в самій Республіканської партії, швидкого оприлюднення доповіді Мюллера, дивної історії з погрозами колишньому юристу Трампа Майкла Коена і так далі.

По-п'яте, національні інтереси - а це важливо для ретроконсервативной частини виборців Трампа - у венесуельському випадку простежуються чітко: сидить без туалетного паперу комуністичний Каракас генерує біженців, наркотики, бандитів, а занепад нафтової галузі в країні здатен негативно впливати на ринок. Крім того, існує певна думка фахівців щодо нинішнього значення венесуельських (правда, не тільки) ресурсів.

Справа в тому, що за останнє десятиліття в США сталася сланцева революція, одним з наслідків якої став надлишок енергоносіїв на американському ринку. Вартість енергії пішла вниз, додатково на цей профіцит чинить тиск зниження енергоємності американської промисловості. Тому складається ситуація, коли видобуток нафти з бітумних пісків і важкої нафти стає вигідною. Безсумнівно, собівартість усе ще велика, особливо в порівнянні з видобуванням близькосхідної легкої нафти, але тенденція очевидна. Звідси - зростання значення венесуельських родовищ для економіки США, яка, правда, існує в унікально комфортних умовах надлишку енергоносіїв.

При цьому практично вся венесуельська нафта експортувалася і експортується в США, контракти з РФ і Китаєм завжди були, так чи інакше, другорядними. За американські гроші, виходить, сірий кардинал режиму Мадуро Діосдадо Кабельо планував вбивство сенатора Марка Рубіо, за них же купуються озброєння у РФ і товари у Китаю. Давно пора було покласти край цьому явного безсоромності. Блокада рахунків нафтовидобувної монополії PdVSA в США, частини золотого запасу країни у Великобританії, загроза поширення санкцій на будь-яких контрагентів режиму і спрямовування частини коштів легітимного уряду - вражаючий і рішучий удар.

Вище по інтенсивності варто лише гуманітарна інтервенція сусідів або хірургічна операція американського спецназу по вилученню Мадуро і його оточення. Але до цього Вашингтон і його союзники намагаються не доводити (хоча частково розвиток подій залежить від патронів режиму, Росії та Куби, китайцям ж просто цікаво, хто буде повертати їм гроші). На відміну від РФ, нова війна з участю власних військовослужбовців американцям не потрібна. Щоправда, певний ризик того, що процес затягнеться - завдяки допомозі Москви і гібридних технологій (так, наприклад, Мадуро, подібно до Януковича, зображує готовність до переговорів).

Крім того, маємо черговий привід уесть Китай на тлі тиску на великі китайські корпорації і флірту з ними, в піку Трампу, європейських країн. Доля похованих у Венесуелі китайських кредитів і інвестицій може опинитися в американських руках, що зробить Китай поступливішими. В тому числі і щодо Південно-Китайського моря і КНДР. Але в першу чергу - нового великого торгового угоди (кому і коли його все-таки доведеться підписувати, навіть якщо нинішня команда перемовників не впоралася).

У той же час швидка та різка реакція США на ситуацію у Венесуелі вже виглядала більш виграшно, ніж дружній нейтралітет частини європейців, які взялися пропонувати варіанти. НАТО чи ні, але Вашингтон знову показав, хто в загальному західному домі господар. Особливо це важливо на тлі британської політичної кататонії, оскільки Лондон все ніяк не може визначитися, куди саме і яким місцем він виходить з ЄС, остаточно перетворившись на сюжет як власного англійської, так і грубуватого американського гумору. Тим більше, враховуючи після попереджувального теракту в Белфасті - неминучість нового ірландського кризи у випадку, якщо Брекзит буде здійснено на умовах радикалів.

Не можна не відзначити і те, що нинішнього Білого дому просто необхідно саме в даний момент виступити справжнім супротивником Росії без паркетної гри в "залишення шансу для діалогу". Російську тему - напередодні президентської гонки - не можна віддавати демократам. Принаймні, повністю. Та й помірна їх частину хоча б на деякий час пом'якшить свою риторику, в якій Трамп неминуче виступає в якості путінського агента.

Посприявши падіння режиму Мадуро, американці зможуть остаточно зламати хребет блоку соціалістів в Південній Америці, що стоїть на експорті ресурсів і наркотиків і службовця тунелем для Росії, Китаю і навіть Ірану в Західну півкулю. Зрештою, раніше вдалося змінити стан речей в Колумбії, колишньої хворим державою континенту. Багата нафтою Венесуела може виявитися навіть більш легким завданням - за винятком, звичайно, нинішніх зовнішніх факторів, таких як Москва і Пекін.

Нарешті, відхід від політики ізоляціонізму - це втрата значно меншої частини американських виборців (вкрай правої і вкрай лівої), ніж та, яка необхідна Трампу, щоб залишитися у Білому домі в 2020 р. І якщо він доб'ється цієї першої зовнішньополітичної перемоги, то на тлі економіки, яка не викликатиме нарікань, його шанси знову почнуть рости.

Однак важливо розуміти, що інші гравці намагатимуться не залишитися осторонь - тому до таких ділянок фронту війни між сучасністю Заходу проти агресивної архаїки традиційних і кримінальних диктатур, як Україна і Сирія, тепер додалася Венесуела (а незабаром може приєднатися і Білорусь). Більш того, розвивається зачистка Венесуели від наркомафії може спровокувати проблеми для кубинського режиму і болівійської клептократії, тобто свого роду "латиноамериканську весну" в тих умовах, де виборче право точно так само обмежений, як у Венесуелі. А на підході ще й проблеми в Центральній Азії.

Так що, схоже, четверту світову (або першу гібридну війну виграє той, хто володіє найбільшими ресурсами і розвиненими потужностями їх експлуатації, умінням їх грамотно розподілити і показати справжню витримку. Але битва за Каракас може опинитися в цій гібридної війні переломним з точки зору російських ділових еліт - адже і РФ рухається по венесуельському шляху, з тією лише різницею, що її верхівці немає абсолютно ніякого діла до рівня життя підданих. Розпад пізнього чавізму, чиї бенефіціари злякано переправляють свої сім'ї і накопичення в США, Мексику, на Кубу і до Великобританії, здатний вказати російським багатіям особисту дорогу до спасіння.

    Реклама на dsnews.ua