• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Повернути моряків. Навіщо Путін ганьбить Зеленського

Російські ЗМІ запускають ідею, що Зеленський здався Путіну в питанні полонених моряків
Реклама на dsnews.ua

Російське видання "Известия" в черговий раз підняв тему повернення наших полонених, захоплених в Керченській протоці. Через хвилину після півночі в середу на сайті вийшла стаття з промовистою назвою "Поручитель, розпишіться: українські моряки можуть бути будинку до кінця жовтня". Новина про те ж вийшла двома годинами раніше.

Матеріал цей розійшовся, як і в попередні рази, за нашим ЗМІ. Що не дивно, враховуючи чутливість (щоб не сказати - болючість) теми. І що характерно, з тієї ж, ймовірно, причини - без критичного підходу. І даремно, тому що в наявності чергова маніпуляція. Причому багатошарова.

Перш за все, варто відзначити, що "Известия" - холдинг зі складною, м'яко кажучи, репутацією, вбудований в систему російської влади. До травня 2008 годна воно належало ВАТ "Газпром-медіа", потім перейшло під спільний контроль газпромівської страхової компанії "Согаз" і пітерського мільярдера Юрія Ковальчука - головного акціонера банку "Росія" і "особистого гаманця" Володимира Путіна. Голова ВАТ "Известия" - одіозний видавець жовтих газет Арам Габрелянов. Загалом, це, звичайно, не Völkischer Beobachter, але до "ворогів Рейху" цілком нещадні. Власне, в цьому і сенс існування "Известий" - інакше багато років збитковий проект, левову частину прибутку отримує від здачі своїх приміщень в оренду, давно б помер.

Звідси пункт другий: маніпуляція російського керівництва, диктує волю українському керівництву. Основний посил тут складається з двох тез. Перший, винесене в підзаголовок - "Москва не відмовилася від своєї пропозиції Києву відправити підсудних на батьківщину в обмін на письмові гарантії", як і було зазначено у відповідній ноті російського Мзс. Другий - слова адвоката моряків Миколи Полозова про те, що "фактично ці пропозиції реалізуються на практиці". Уповноважена ВР з прав людини Людмила Денисова звернулася з відповідним клопотанням до Слідчого управління ФСБ. Таким чином, безумовно похвальному прагненні звільнити наших людей, офіційний Київ погодився, очевидно, грати за правилами Москви.

Тут, власне, маємо третя маніпуляція - розрахована вже на українську аудиторію. Вона складається, з одного боку, в демонстрації: нова влада готова до діалогу і компромісів з Кремлем заради порятунку українських громадян. Тобто, виконує свої передвиборні обіцянки, незважаючи на ціну.

Втім, це та ситуація, коли гра варта свічок: з точки зору зв'язків з громадськістю повернення моряків стане безумовним досягненням президента Зеленського. І, мабуть, навіть більшим, ніж повернення Надії Савченко - для президента Порошенко. У той же час, ціна, по всій видимості, теж буде значно більшою. Фактично Київ стане співучасником Москви в порушення міжнародного права, оскільки згідно з вердиктом Міжнародного морського трибуналу ООН Росія зобов'язана без умов відпустити полонених у Керченській протоці. Звичайно, це вимушена домовленість - але домовленість з терористом. Крім того, згода Зеленського на таку угоду з Путіним (якщо вірити "Известиям", "поручительская" схема стала наслідком їх спілкування) означає, що українська сторона визнає правомірність претензій сторони російської. Іншими словами, ми згодні, що захоплення було не захопленням, а обороною кордонів РФ. Як це нам відгукнеться надалі - питання.

З іншого боку, взагалі не факт, що угода відбудеться. У тому сенсі, що в Кремлі можуть і передумати. Або виставити ще менш прийнятні вимоги. Або просто затягнути процес видачі - просто в силу того, що це можливо і вигідно.

Реклама на dsnews.ua

Наступний момент - суть гарантій: "обвинувачені в порушенні російського кордону продовжать брати участь в судових та слідчих діях після їх повернення на батьківщину". Якщо Київ на це піде, то всі доступні медіаресурси команді Зе доведеться направляти на порятунок його репутації.

Втім, при деякій частці фантазії можна уявити, що тут буде знову-таки компромісна комбінація: моряків з обвинувачених перекваліфікують у свідки, а обвинуваченими зроблять Порошенка з Полторак. Як осіб, що віддавали злочинні накази і поставили під загрозу життя військовослужбовців. До вящему задоволення обох сторін, це справа можна паралельно запустити і в Москві, і в Києві, а там вже і до спільних слідчих і процесуальних дій недалеко.

Як би там не було, проблема в тому, що для України хороших виходів у цій ситуації немає. Моряки в будь-якому випадку залишаються для російської влади розмінною монетою і знаряддям шантажу. Для українських - інструментом піару. Для адвоката - рядком в резюме. Варто пам'ятати про це кожен раз, коли натикаєшся на райдужні "майбутні новини", подкармливающие надію на їх швидке звільнення. Припущення, що це "можливо", "ймовірно" станеться "до такої-то дати" - вірна ознака прагнення хайпануть.

    Реклама на dsnews.ua