• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Лашет, Мерц, Реттген. Хто із спадкоємців Меркель більш вигідний Україні

Три вестфальца, троє чоловіків - і практично ровесників. Це щось нове для Німеччини, останні двадцять років існуючої зовсім в іншому політико-культурному форматі
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В кінці квітня німці, Європа і світ дізнаються ім'я нового наступника Ангели Меркель в кріслі лідера Християнсько-Демократичного Союзу (ХДС), а відповідно, з кінця жовтня - і на чолі уряду ФРН (такі федеральні вибори - у вересні 2021 р.). Одне можна сказати сьогодні напевно: це буде чоловік. Після того, як з гонки вибув міністр охорони здоров'я Йенс Шпан, суперників залишилося троє. І - що цікаво - серед них немає жодного, хто нерівно дихав би до Володимира Путіна. Невже під вантажем очевидності християнські демократи повертаються до свого коріння?

Кар'єрний бюрократ

Канцлер землі Північний Рейн-Вестфалія Армін Лашет пояснив рішення виставити свою кандидатуру на посаду голови ХДС прагненням "знову об'єднати нашу партію і нашу країну". При цьому недавній фаворит, міністр охорони здоров'я Німеччини Йенс Шпан заявив на спільній з Лашетом прес-конференції в Берліні, що має намір підтримати його замість висунення власної кандидатури. У свою чергу, Лашет висловив співчуття тим, що не всі кандидати "змогли приєднатися до цієї командної концепції". ХДС зіткнувся з "найбільшим кризою" в історії, вважає Шпан. "Якщо ми продовжимо рух по цьому шляху, то ризикуємо майбутнім" однієї з правлячих партій, зазначив міністр. Шпан підкреслив, що не хоче, щоб нинішня глава уряду Ангела Меркель стала "останнім у канцлером Німеччини від ХДС".

Отже, хто ці люди, які отримали шанс (дехто і другий, якщо не третій) після серії земельних виборів, в яких ХДС пропустив ряд важких ударів і відставки Аннегрет Крамп-Карренбауэр з поста партійного лідера?

Насамперед це підтриманий популярним Шпаном Армін Лашет. Така, схоже, спроба спертися на здорові регіони, ніж Німеччина завжди була сильною. Але Лашет цінний не тільки за подібним загальних міркувань.

Лашету тільки що виповнилося 59 років. Він - уродженець і, власне, багаторічний житель Аахена (Ахена), міста у всіх відносинах символічного хоча б тому, що в місцевому соборі покоїться прах Карла Великого, а сам Аахен розташований поруч з кордоном Бельгії і Нідерландів. Французьке звучання прізвища в Німеччині, як правило, означає гугенотські коріння. У самого ж Лашета, який набрав ХДС у 18 років, цікава кар'єра - він одночасно журналіст і юрист. Працював боннським кореспондентом новинної редакції баварського телебачення Bayerischen Fernsehens. У 1987 р. Лашет здав перший державний юридичний іспит. Чотири роки потому він став головним редактором газети KirchenZeitung Aachen, з 1995 по 1999 рр. керував видавництвом Einhard-Verlag. До свого нинішнього владного статусу - канцлера однією з найбільших земель - він пройшов всю партійну ієрархію і сходи місцевого самоврядування (понад 16 років - у муніципалітеті Ахена). Втім, він спочатку стрибнув досить високо: у 1988-1993 рр. працював науковим радником президента Бундестагу Рити Зюссмут. Потім чотири роки був депутатом Бундестагу від першого округу Ахена і ще шість років поспіль - депутатом Європарламенту. З 2005 по 2010 рр. - міністр поколінь, сім'ї, жінок та інтеграції землі Північний Рейн-Вестфалія. У 2008 р. Лашет увійшов в національне правління (центральний комітет) ХДС. З 2010 р. пішов на земельну рівень, депутатом ландтагу, швидше за все, за партійним завданням - створити сильну організацію. Це йому вдалося.

У травні 2017 р. ХДС здобув історичну перемогу на земельних виборах у Північному Рейні-Вестафилии, отримавши 34,5% голосів проти 30,5% у СДПН (цей результат став найгіршим для соціал-демократів за весь період після Другої світової війни в регіоні, де вони майже незмінно домінували). Більше того, 12% отримали вільні демократи, на попередніх виборах взагалі позбавлені представництва в Бундестазі. Так стала можливою чиста "чорно-жовта" коаліція консерваторів з економічними лібералами. 27 червня 2017 р. Лашет вступив на посаду земельної канцлера.

Реклама на dsnews.ua

Паралельно розвивалася і його кар'єра по партійній лінії - з грудня 2012 р. Армін Лашет - заступник голови ХДС. В ході недавньої гонки за партійне лідерство Лашета стали називати можливої компромісною фігурою наступника Ангели Меркель в порівнянні з її "кронпринцессой" Аннегрет Крамп-Карренбауэр. Примітно, що Лашет ніяк не пов'язаний з бізнесом і все політичне життя провів у законодавчих органах різного рівня - це консервативний західний німець, ніяк не асоціюється з розкладаючим Німеччину російським впливом.

Боєць з елітним соціалізмом

Другий, хоча публічної значущості швидше перший претендент - це колишній голова фракції ХДС/ХСС у Бундестазі 64-річний Фрідріх Мерц - уродженець вестфальського Брилона і, таким чином, земляк Арміна Лашета. Після школи Мерц проходив строкову службу в самохідної артилерії, потім став вивчати право в Бонні, а з 1985 по 1986 рр. працював суддею в Саарбрюккене. Пізніше займався адвокатською практикою в хімічних компаніях Бонна і Франкфурта, у 1990 р. прийшов в юридичну фірму Leinen&Derichs при вищому земельному суді в Кельні.

Цікаво, що свою політичну кар'єру Мерц почав у зворотному порядку - так, у 1989-1994 рр. він був депутатом Європарламенту. У 1994-му був обраний в Бундестаг і швидко здобув популярність завдяки законодавчим ініціативам у фінансово-економічній сфері. Через чотири роки став заступником відомого лідера фракції ХДС/ХСС Вольфганга Шойбле. Шойбле нинішній спікер Бундестагу, багаторічний міністр фінансів та внутрішніх справ в урядах з участю ХДС/ХСС.

29 лютого 2000 р. безальтернативним голосуванням Мерц обраний лідером фракції після вимушеної відставки Шойбле на тлі фінансового скандалу в партії, пов'язаного з пожертвами канцлеру Гельмуту Колю. Але у вересні 2002-го, після поразки ХДС на парламентських виборах, Мерц залишив пост лідера фракції - причому на посаді голови фракції його змінила... Ангела Меркель. З тих пір Меркель і Мерц - політичні супротивники все життя.

Так, у 2004 р. Меркель виступала також за усунення його з посади заступника голови фракції, а пізніше блокувала запропоновану Мерцем податкову реформу. Той, у свою чергу, критикував ініційовану нею реформу охорони здоров'я, а також всупереч їй виступав за загальноєвропейську бюджетну політику і загальний ринок праці - тобто за рівні права та обов'язки країн ЄС, більш глибоку інтеграцію (яка, треба сказати, врятувала б ЄС і Німеччини від боргової кризи через шість років). Протиріччя Меркель і Мерца носять яскраво виражений ідеологічний характер: вона прагнула усунути партію в ліву частину політичного спектру, в той час як Мерц домагався збереження попередньої консервативної спрямованості. Загалом, Фрідріх Мерц - боєць з елітним соціалізмом.

Пішовши з політики, він працював корпоративним адвокатом у багатьох компаніях. Найбільш відомий як голова спостережної ради німецького підрозділу BlackRock (однією з найбільших транснаціональних корпорацій світу) і старший консультант дюссельдорфського відділення міжнародної юридичної компанії Mayer Brown.

Однак після міграційного кризи і невиразних результатів ХДС на останніх федеральних виборах Мерц відчув, що у нього з'явився новий шанс. На з'їзді ХДС у Гамбурзі він виставив свою кандидатуру на виборах нового голови партії після відмови Меркель від участі в них і в другому турі програв Крамп-Карренбауэр менше двох відсотків. Тепер, коли нинішня міністр оборони опинилася на мілині, він знову вступає в гонку. Серйозність і фундаментальність колишнього судді (і, до речі кажучи, чоловіка судді) привертає увагу німців: у 2006 р. Аахенское карнавальна суспільство навіть присудило Фрідріху Мерцу свій традиційний щорічний приз - Орден "Проти звірячої серйозності". "У нас є вибір між наступністю, проривом і оновленням. Я виступаю за оновлення", - каже цей політик, який лідирує в опитуваннях про популярність імовірних претендентів на посаду голови ХДС. При цьому він жорстко відмежувався від будь-якого співробітництва з червоними.

Русофоб з ленінським стажем

Таким чином, Армін Лашет і Фрідріх Мерц будуть змагатися з нинішнім главою зовнішньополітичного комітету Бундестагу 54-річним Норбертом Реттгеном, який озвучив намір висунути кандидатуру на посаду голови ХДС дещо раніше. Він, до речі, теж вестфалец - уродженець Меккенхайма. Більш того, право він вивчав там же, де і Мерц - в Бонні, а в Кельні працював адвокатом. Але пішов з академічного стезі - у 2001 р. отримав докторський ступінь у галузі права в Боннському університеті.

Але головна любов Реттгена - партійна політика. У ХДС - з 1982 р., можна сказати, ленінський стаж. З 1992 по 1996 рр. Реттген очолював Молодіжний союз Німеччини, молодіжної організації ХДС у землі Північний Рейн-Вестфалія. Вперше обраний до Бундестагу 1994 р. З 2002-го по 2005-й працював прес-секретарем правової політики групи ХДС/ХСС. Під час першого кабінету великої коаліції Ангели Меркель в 2005 р. він обіймав посаду головного парламентського секретаря ХДС/ХСС парламентської групи в Бундестазі до 2009 р.

А з 28 жовтня 2009 р. Реттген був федеральним міністром навколишнього середовища, охорони природи та ядерної безпеки. З листопада 2010 р. - заступником голови фракції ХДС, а також головою фракції ХДС в землі Північний Рейн-Вестфалія. Взагалі, таке враження, що до влади в ФРН рветься вестфальський клан - хіба що Мерц тримається трохи осторонь...

Після п'яти років хвилювань - до приходу в керівництво вестфальских християнських демократів Арміна Лашета партія програвала все підряд - Реттген повернувся в Бундестаг на ключову зовнішньополітичну посаду. На якій відразу зайняв нішу головного антиросійського яструба. Він вважає, що Росія перетворюється на авторитарну державу і поширює свою владу за межі своїх кордонів". Є прихильником санкцій проти Росії у зв'язку з вторгненням в Україну і військовою операцією в Сирії. У цьому сенсі цікаві найбільш свіжі заяви глави зовнішньополітичного комітету Бундестагу, з якими Реттген змусив солідаризуватися та інших представників керівництва партії. Так, 1 березня Реттген спільно з міністром оборони ФРН Крамп-Карренбауэр випустив заяву про те, що саме Москва несе відповідальність за нову ескалацію ситуації з біженцями в Сирії та Туреччини. Більше того, ЄС і США повинні спільно посилити тиск на президента Сирії і Росії Башара Асада і Володимира Путіна, "щоб відкрити шлях для політичних переговорів з метою закінчення страшної війни в Сирії".

При цьому Реттген закликав Захід розглянути можливість введення нових санкцій щодо Росії. "Досі Путіну нічим не довелося платити за свою загарбницьку війну на стороні Асада", - вважає Реттген. Тому, за словами цього несподіваного німецького реаліста, у російського президента не було "ніякого приводу рахуватися з якими-небудь дружніми закликами європейських міністрів закордонних справ". Так що Захід повинен спонукати Росію до переговорів під "загрозою економічних санкцій". "Ми повинні дати чіткий сигнал, що ми готові до жорсткої дипломатичної та економічної гри", - зазначив він і додав, що, якщо така ініціатива буде виходити спільно від ФРН і Франції, вона буде мати належний вплив на Путіна. Крім того, Реттген вважає, що з Ердоганом треба дружити і надати йому фінансову допомогу в зв'язку з новим міграційним кризою, викликаним російськими бомбардуваннями. За словами Реттгена, спроба Ердогана співпрацювати в сирійському конфлікті з Росією зазнала краху, і саме це він зараз намагається донести до європейців.

Цікаво, що риторику Норбера Реттгена підтримали і "зелені". Що в принципі може означати, що менш ніж через два роки нинішні суперники будуть здатні виявитися в одній команді - і в коаліції без будь-яких лівих. Інша справа, що з приводу легалізації проросійських ультраправих в консервативному бомонді Німеччині існують розбіжності.

Три вестфальца, троє чоловіків - і практично ровесників. Це щось нове для Німеччини, останні двадцять років існуючої зовсім в іншому політико-культурному форматі. Сама Меркель не збирається втручатися в процес вибору нового голови партії: "Мій досвід говорить про те, попередники повинні триматися осторонь від подібних речей". Але може вийти і так, що її просто не запитають.

    Реклама на dsnews.ua