• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Ігор Семиволос: Російські військові можуть зіткнутися в Сирії з армійськими підрозділами США

Виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень про те, чим ризикує Росія, розпочавши офіційну військову кампанію в Сирії
Фото: tyzhden.ua
Фото: tyzhden.ua
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні Рада Федарації Росії надала дозвіл на використання російських військових за межами країни. З відповідним проханням до депутатів звернувся напередодні Владімір Путін, який щойно прибув з США, де брав участь в ювілейній сесії Генасамблеї ООН. І вже найближчим часом російські солдати отримають офіційний статус воюючої сторони в громадянській війні в Сирії. Про те, чим це може закінчитись для Кремля, "ДС" розпитала в директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса. 

Д.С.: Які наслідки для ситуації на Близькому сході може мати початок офіційної військової допомоги Росії уряду Башара Асада?

І.С.: Про можливі наслідки у цьому випадку говорити дуже складно, оскільки маємо абсолютно нову ситуацію, коли Росія заявляє про свою участь у сирійській громадянській війні. А прогнозувати результати закінчення будь-якої війни – справа невдячна. Можна лише говорити про те, що таке рішення керівництва РФ, швидше за все, було емоційним. Адже Володимир Путін провалив переговори в рамках сесії Генасамблеї ООН з керівництвом США і вирішив ефектно це прикрити. Це чергова демонстрація готовності Кремля не зважати на аргументи опонентів. 

Д.С.:  Що може отримати Росія у разі успішного для неї завершення війни в Сирії?

І.С.:  Москва може втратити тисячі людських життів, спровокувати нову хвилю терористичних актів на свої території, отримати серйозні проблеми у стосунках з іншими арабськими країнами, які не підтримують режим Башара Асада. Це однозначно, а щодо якихось позитивних моментів, то я особисто їх не бачу.

Д.С.: Скільки може коштувати така військова кампанія бюджету РФ?

І.С.: Важко називати якісь конкретні цифри. Хоча очевидно, що така військова "прогулянка" коштуватиме Кремлю значно більше, ніж війна на Донбасі (за різними оцінками це близько $100 млн. на місяць – ред.). Адже у випадку Сирії буде значно складніша логістика.

Реклама на dsnews.ua

Д.С.: Якою може бути реакція США на такі дії керівництва Росії?

І.С.: Вашингтону немає куди поспішати, тому найближчим часом влада США поспостерігає за розвитком подій та за тим, якими будуть успіхи Росії в цій кампанії. Загалом ми бачимо, що американці діють у властивій їм манері. Мається на увазі згода на пропозицію РФ по узгодженню певний дій у Сирії. Хоча очевидно, що робиться це задля того, щоб уникнути так званого ексцесу виконавця чи, іншими словами, прямих бойових зіткнень в цій частині світу. 

Якщо ви натякали у запитанні на можливе розширення санкцій, то навряд чи це можливе. Ситуація в Сирії немає нічого спільного з російським військовим вторгненням в Україну.

Д.С.: Сьогодні керівництво РФ попросило США припинити польоти американських літаків над Сирією. Це така провокація? Можна її порівняти з відомою Карибською кризою?

І.С.: Це можна назвати як завгодно: провокація, істерика, дурість тощо. Виберіть щось середнє з цього і отримаєте оптимальну оцінку таких дій Росії. Щодо порівняння з Карибського кризою, то воно тут недоречно. В ситуації навколо Сирії значно більше гравців, ніж це було у випадку Куби в 60-х роках минулого століття. Тоді проблема була проста і зрозуміла, в той час, війна в Сирії триває вже четвертий рік і в цьому конфлікті, в тій чи іншій мірі, беруть участь дуже багато сторін. Крім того, тут Росія основним своїм опонентом вважає не США, а ІДІЛ.

Д.С.: Зважаючи на те, що США надають підтримку сирійським повстанцям, наскільки вірогідно, що невдовзі Сирія перетвориться в новий Афганістан зразка 80-х?

І.С.: Тут, знову ж таки, відмінність війни у Сирії та конфлікту у Афганістані полягає в кількості учасників. Крім того, зараз в керівництві США немає однозначної позиції щодо того, як потрібно діяти в Сирії. У Вашингтоні є чимало сумнівів щодо модальностей участі в цьому конфлікті. З іншого боку, в Афганістані Росія, тоді в рамках СРСР, не мала можливості повоювати безпосередньо з підрозділами США. В Сирії, при найгіршому розвитку подій, такий варіант цілком можливий. 

Д.С.: Існує загроза поширення такого військового протистояння США і РФ за межі Сирії?

І.С.: Це буде залежати від того, які перші кроки зроблять учасники цього конфлікту. Це війна і може статися все що завгодно, в тому числі, наприклад, обстріл російськими військовими територій, де базуються військові інструктори з США або відкриття вогню по літакам США. Як у цьому випадку відреагує Вашингтон – важко зараз спрогнозувати. І, власне, від таких факторів і залежить, пошириться тіньове протистояння двох країн за межі Сирії чи ні. Хоча обидві сторони, звичайно ж, уникатимуть таких неприємностей. 

    Реклама на dsnews.ua