• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Коронавірус змін. Що буде в світі без Трампа, Меркель і Хаменеї

Припустимо, що світова політична геронтократія - а середній вік лідерів розвинених країн і кандидатів на їх місце став вже сильно за 70, - різко помолодшає
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Поки ви це читаєте, палату у чернівецькій лікарні обживає перший хворий коронавирусной інфекцією, а три десятки контактували з ним залишаються під спостереженням.

Тато і аятолли

Тим часом кілька мільйонів людей в Китаї сидять по домівках в карантині, незрозуміло як виживаючи - тому що, якщо немає роботи, то немає і зарплати, а ще треба підвезти продукти, навіть якщо є гроші на картці, і з цим теж є проблеми. Однак вони сидять під замком, терплячи нестатки, але не виходячи на вулицю. Ця вимушена безробіття вже здорово труснула китайську економіку, а заодно показала масштаби залежності світу від китайських товарів, які перевершили всі мислимі очікування.

Але зараз, як повідомляють, кількість хворих у Китаї різко пішло на спад. І це дивно, оскільки з лікуванням коронавіруса все мутно і невиразно. У всякому разі, версія про чудодійний арбідол викликає великі сумніви і дуже схожа на тролінг і стьоб китайських лікарів над російськими розробниками. Є підозра, що тримати масштабний карантин у китайців просто немає більше сил.

Реакція у світі на коронавірус Covid-19 теж дуже дивна, непропорційна масштабами епідемії. За офіційними даними, заражене 89 тис. осіб, з них у Китаї - близько 80 тис. Померло, знову ж таки, за офіційними даними, - 3044, так, цифра зростає, але поки що трохи більше трьох тисяч. Критична група - люди старше 70, це не вірус - а просто свято якесь, мрія будь-якого пенсійного фонду. Особливо якщо в процесі подальшої мутації його перевагу до цієї вікової групи стане ще більшим. Хоча, з іншого боку, в цій віковій групі й без вірусу велика смертність.

Близько 45 тис. хворих вже одужали. Так, принаймні, кажуть офіційно.

При цьому в карантин загнано кілька мільйонів або навіть десятків мільйонів людей, точних даних немає. Тема коронавіруса лідирує в новинах, а ризики, пов'язані з ним, вже аналізуються в перспективі декількох років. Це само по собі дивно, оскільки вірус - нещодавно виникла химера, і ясно, що він ще буде мутувати до відносно стабільної модифікації, змінюючи властивості в бік більшої або меншої небезпеки для людини. Ліків, що характерно, толком немає - ну, крім арбідолу, який не лікує, а швидше не шкодить. Вакцини немає. І якщо навіть вона буде - є великі сумніви в її універсальності для всіх генетичних типів людей. Сама здорова на вигляд рекомендація, яка поки що прозвучала, - приймати великі дози вітаміну С для зміцнення імунітету та посилення клітинних мембран, але, на жаль, вона заснована на застарілій інформації з історії наукових помилок.

Реклама на dsnews.ua

Стверджують також, що вірус схожий на SARS, і те, що допомагає при SARS (а, до речі, що допомагає?), має допомагати і зараз, а SARS, мовляв, вивчили вздовж і впоперек. Наскільки добре? Як розчин Мэнникона в оповіданні Ірвіна Шоу?

Незважаючи на цей шалений оптимізм, з ліками раніше, панує невизначеність. Зате є тест, нібито впевнено встановлює факт зараження коронавірусом. Епідемії в Росії немає - знову ж, за офіційною версією, і це при її зв'язки з Китаєм, людських потоків через кордон і перманентному російському бардаку. Випадки захворювання в Європі - поодинокі, всі хворі відловлюються і поміщаються на карантин - знову ж таки, за офіційними даними, і теж якось слабо в це віриться, враховуючи, що струмочок біженців перекрити до кінця неможливо. Що не візьмеш у цій історії - все сумнівно, не сходяться рішуче всі деталі.

І ось вже чути версії, що ніякого вірусу немає, а є звичайний грип, який теж змінюється від сезону до сезону, а на додачу до нього є велика паніка, роздуваються з корисливими цілями. Але тут в карантин потрапляє Римський Папа, причому до цих пір незрозуміло, чи є у нього саме коронавірус чи ні. Офіційної відповіді папської канцелярії немає, але, судячи по характерному сухого кашлю Папи під час публічного виступу, швидше за все, так, у нього коронавірус, поки що на ранній стадії. Адже саме від нього помер колишній іранський посол у Ватикані Хаді Хосровшахи, хоча ні, зв'язок тут відсутній - і Тато вже не той, і 81-річний посол давно пішов на спочинок.

Від Сирії до України

Втім, з Ірану повідомляють, що там помер від коронавіруса 71-річний топ-менеджер режиму - член Ради доцільності Мухаммад Мирмохаммади. Рада доцільності - це дорадчий орган при верховному правителя ІРАНУ аятоли Алі Хаменеї, утрясающий його суперечки з парламентом, тобто його члени досить високо стоять в іранській ієрархії.

Їм там що, союзники арбідол зажали? Або покійний Мирмохаммади просто всіх чимось сильно дістав, чого і помер, а смерть списали на коронавірус, просто щоб закрити питання про її причини і не підпускати до тіла патологоанатома? Але ні, начебто не схоже на це, повідомляють, що ще шестеро вищих чиновників в Ірані хворі. Не повірили в коронавірус і не вжили заходів безпеки? Гаразд, припустимо. Хоча і дуже дивно, якщо це так. Люди при владі зазвичай трепетно ставляться до свого життя - он, Путін навіть возить з собою персональний броньований сортир, щоб у ньому з гранатомета не замочили, а то охочих набралася вже чималий натовп.

А як, до речі, Тато перенесе захворювання? В тому числі і з міркувань ротації кадрів? Скільки тат змінилося при Путіні? Якщо хто не пам'ятає, то вже троє, включаючи нинішнього, Франциска. Нічого собі у них там ротація на Святому престолі, так?

А ще є підозра, що масштаби епідемії в Ірані сильно зменшені. У всякому разі, якщо судити за офіційними даними, то смертність від коронавіруса в Ірані - у районі 4,4% при загальносвітовому показнику в 1-2% і відносно молодому в масі своїй іранському населення, і це вкрай дивно. Хоча, хто їх знає, там зараз дуже специфічна медицина, і вірус лікують в основному методом колективного цілування стін мечетей. Знову ж таки - як передають в теленовинах.

І тут ми згадуємо про Сирію і про те, що Реджеп Ердоган заявив, що не зможе більше стримувати потік біженців до Європи: раніше міг, а тепер всі видихався. Заявив він це - ну, просто співпало так, після того, як, відповідаючи на питання про те, чи підтримає НАТО Туреччину в її сирійських розборках з Асадом (як ми пам'ятаємо, Росії-там-ні), генсек НАТО Йенс Столтенберг закликав Росію і Сирію припинити наступ на провінцію Ідліб, заявив про солідарність Альянсу з Туреччиною, але разом з тим сказав, що НАТО вже надає Туреччини значну політичну і практичну підтримку і постійно вивчає, що ще можна для Туреччини зробити. Загалом, якось неконкретно відповів. І тоді Туреччина стала потихеньку відкривати кран, знімаючи перешкоди на шляху біженців. Греція негайно відчула це - і як греки намагаються зараз стримати цей потік, він все одно буде просочуватися крізь будь-які кордони, і цей процес буде набирати силу.

А Сирія межує з Іраном, звідки, в тому випадку, якщо цілування стін мечетей виявиться менш ефективним, ніж арбідол, через неї і до самої Європи теж хлине потік біженців. І неважливо, що від Ірану до Європи через Сирію і Туреччину досить далеко. Це для людини далеко, а для вірусу, що передається від людини до людини, не так щоб дуже. І тоді Європу накриє епідемія слідом за Китаєм.

Що при цьому буде з Україною, можна судити вже по тому, наскільки безкомпромісно готовим виявилося наше, вже колишній уряд до прийому українських громадян з Китаю, і як вдумливо, старанно наступивши на всі граблі - ні одних не пропустили, воно організувало карантин. Можливо, після сесії Ради під слушним приводом ("депутати начхали") хтось із міністрів сховається в карантині, як це зробила міністр охорони здоров'я. Це, до речі, непоганий лайфхак: у карантині, поки ця форма ізоляції буде існувати, більше шансів отримати лікування - ну, яке є, але це краще, ніж нічого, а при деякому везінні можна взагалі не захворіти.

Президент... тут я не знаю навіть. Можливо, полетить в Оман з приватним візитом. А що: в Омані начебто коронавіруса поки немає, маршрут вже натоптаний, знову ж таки, там новий султан, є привід познайомитися.

Але це добре, це все внутрішні проблеми України. А у світі-то що буде?

Чистка лідерів

А в світі, схоже, буде ще веселіше, тим більше на хвилі паніки, яка вже сьогодні підготовлена інформаційно. До речі, 1-2% смертності на тлі здатності вірусу мутувати і неясної ситуації з ліками - це не так мало. Помножена на паніку, хвиля коронавіруса дасть можливість для введення надзвичайних заходів усіма урядами, які під шумок зможуть вирішувати свої власні задачі, наприклад, боротися зі всякою злобливої опозицією і відправляти розумників на карантин у місцеве міністерство любові. Адже якщо в країні епідемія і надзвичайний стан, то, самі розумієте, тут і особливих аргументів не треба, відправили - і відправили, в інтересах громадської безпеки.

Але накриє і політиків - куди ж без цього? І світова політична геронтократія - а середній вік лідерів розвинених країн і кандидатів на їх місце зараз став вже сильно за 70, - різко помолодшає, досягнувши середнього віку якщо не Христа, то щонайменше середньостатистичного не-лоха.

Така зміна еліт, коли старі кадри, нехай не дуже компетентні, але все-таки знали хоча б ази протоколу, зміняться вже зовсім розкутими неофітами з різноманітними і оригінальними профдеформациями, обіцяє нам усім масу несподіванок.

Відразу вибитий верхній ешелон влади в Ірані - включаючи Алі Хаменеї та інших геронтов, а також чимало депутатів парламенту (понад двох десятків людей вже інфіковані) - дестабілізує його чистіше будь-якої революції. І навіть якщо вона не піде, масові акції його розхитають настільки, що Ісламська Республіка або знову стане Світської, або, навпаки, чого доброго, перетвориться в шиїтський аналог Ісламського ж Держави.

Раптовий відхід від справ Ярослава Качинського в Польщі призведе до раздраю і, ймовірно, дроблення правлячої партії "Право і Справедливість", що цілком може означати занепад нелиберальной демократії і пом'якшення конфлікту з загальноєвропейської демократією і Берліном. А там, до речі, Ангела Меркель ще не закінчила з підготовкою до передачі справ, питання про її наступника залишається відкритим, а ХДС і разом з ним правляча коаліція переживають далеко не кращі часи. Що об'єктивно дуже на руку, яка все більше посилюється "Альтернативу для Німеччини", яка з розумінням і співчуваємо ставиться до спроб Росії випрямити колінні суглоби. А це вже загрожує якщо не зняттям з Кремля європейських санкцій, то як мінімум їх повним саботажем.

Або ось ще один вимір. Зараз в Сирії жодна із сторін не планує великої війни. А тепер уявімо собі ситуацію, коли Меркель та Трамп вибувають з гри в зв'язку з хворобою. Нехай навіть із сприятливим результатом, але на три-чотири тижні. Ердоган, звичайно, навіть підчепивши коронавірус, не піде на бюлетень, це не в його характері. Але буде рулити з високою температурою, не розташовує до зваженим рішенням, а він і без того буває досить різкий. За Росію можна бути спокійним - ступінь неадекватності мешканців Кремля така, що жоден вірус не зробить її більшою. Але що буде, коли російська природна неадекватність увійде в зіткнення з вірусною неадекватністю, що обрушилася на світових лідерів?

Або ось ОАЕ, де з семи емірів лише двом ще немає сімдесяти років. Інші п'ятеро - у групі підвищеного ризику. І їх раптовий відхід додасть саспенса в політичне життя країни. А в Саудівській Аравії, який засидівся в наслідних принців Салман може отримати скорочення популяції зловмисних родичів, що здорово полегшить йому перебудову країни.

Тим часом неподалік, в Ізраїлі, може, нарешті, закінчитися циклічний політична криза. У зв'язку з природним відходом на спокій ключовою для нього фігури Біньяміна Нетаньяху. Який, до нещастя, встигне поспілкуватися особисто і без належних запобіжних заходів з Дональдом Трампом. Як складеться президентська гонка в США без очевидного фаворита? Або без його головного опонента з демократичного табору (кокуси покажуть, Берні Сандерс це, Джо Байден або хтось ще), недоречно пообщавшегося з групою студентів? У тому числі з тієї миловидною дівчиною, до якої напередодні прилетіла бабуся начебто з Тайваню? За кого проголосує Америка? Оправиться Демпартія від удару? Чи змиряться республіканці з ураженням або спробують розіграти карту української втручання у вибори, щоб дискредитувати "вкрали перемогу" суперників? Зіллє Вашингтон, загрузнувши у внутрішніх чварах, Східну Європу Москві? І, взагалі, чи визнає за Кремлем право на жадану буферну зону?

Інтелект на двох

Але і це ще не все. Все викладене - більш ніж поверхневий погляд. Світ Трампа з "Талібаном" і план відходу з Афганістану. Набирає чинності епідемія в обох Кореях, включаючи Північну, де її нібито немає. Чудове поєднання декількох мільйонів нових неприкаяних біженців і спалаху коронавіруса в Європі. Конфлікт на Донбасі, який то притухнет, то спалахне, епідемія коронавіруса в ОРДЛО, яка вже там-то обов'язково буде, і натовп людей, що біжать від неї куди завгодно. І цей список не повний, я тільки почав перераховувати. У що все це виллється?

Якщо говорити про скільки-небудь обережному прогнозі, а не про гадання на політичній карті світу і стрічці новин, то потрібно аналізувати, щонайменше 100-120 факторів, притому взаимовлияющих і динамічно змінюються навіть протягом однієї доби. В принципі хороший політичний аналітик міг би накидати такий список за тиждень. Але за тиждень ситуація змінилася б. А якщо посадити працювати групу фахівців, навіть відмінних і інформованих, все потоне в узгодженнях. Словом, я сумніваюся, що навіть у розпорядженні лідерів провідних держав сьогодні є think tanks, здатні аналізувати потрібну кількість взаємопов'язаних факторів зі швидкістю і повнотою, достатніми для впевнених тактичних прогнозів з урахуванням швидкості зміни ситуації.

Швидкість - ось ключове слово! Вся справа в швидкості. Завдання видавати настільки складні прогнози настільки швидко раніше ніколи не ставилася: динаміка світу різко змінилася за останні приблизно два-три роки. Вона зросла на порядок, і тактика впевнено виходить попереду стратегії. Ми знаходимося в зону політичної турбулентності, якісно більшої інтенсивності, ніж це траплялося раніше в недалекому минулому, коли навіть кілька випадкових подій можуть за добу направити розвиток світу в зовсім іншому напрямку. Грубо кажучи, у нас є сьогодні велику кількість взаємозв'язаних і взаимовлияющих локальних конфліктів - а війна, як ніякий інший інструмент, сприяє швидкої політичної і економічної еволюції світу, на які накладається ряд погано передбачуваних, але, знову ж таки, швидко впливають на ситуацію природних факторів, що грають роль рулетку в казино. І хоча вони теж мають свої закони розвитку, ми їх слабо знаємо. І навіть зрозумівши загальну логіку подій, ми не встигнемо прорахувати конкретні зміни, визначилися після випадання в цій рулетці того чи іншого номера.

Цікаво, що вся ця ситуація - прямий наслідок вибухового зростання інформаційних технологій. Ми опинилися в становищі героя оповідання Роберта Шеклі "Опіка", який, скориставшись доступом до інформації, що забезпечило йому високий рівень безпеки, в кінцевому підсумку виявився її рабом.

Ймовірно, з новими високими вимогами до швидкості і багатофакторності аналізу міг би впоратися потужний ІІ, відповідним чином запрограмований і навчений. Але таким ШІ сьогодні, очевидно, не має ні один з світових гравців. Можна уявити, мабуть, тільки дві країни, які здатні взятися вирішувати таку задачу: це США і Китай, але і у них на її рішення підуть роки.

Природно, що навіть вирішивши її, широко ділитися отриманим знанням вони не стануть, хоча два таких ШІ, хоча б із почуття самозбереження, а інтелект, навіть штучний, повинен таким почуттям володіти, напевно, організовують гарячу лінію для консультацій один з одним, не ставлячи до відома про це людей, а виключно для обміну думками у своєму вузькому колі. Можливо, що до цієї ситуації мир і прийде вже років через 10. А поки нас чекає дуже цікаве, повне подій та сюрпризів десятиліття, коли в порівнянні з вірусом інформаційних змін, що охопили планету, Covid-19 вже через півроку буде виглядати як незначний дрібниця.

    Реклама на dsnews.ua