• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Відповідь "мерзенним диктаторам". Скільки "Джавелинов" для України заклали США у військовий бюджет

Москві залишається лише надувати щоки і говорити про велич
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Президент США Дональд Трамп у вівторок, 12 грудня, на камеру і в урочистій обстановці поставив свій підпис під довгоочікуваним закону про військовий бюджет країни на 2018-й фіскальний рік. Правда, цей рік розпочався ще 1 жовтня. Затримка обумовлена переговорним процесом: обидві партії довго обговорювали всі сторони закону, і лише 16 листопада він був схвалений верхньою палатою — Сенатом. На оборону в 2018 р. Конгрес погодився виділити $692 млрд, що майже на сотню більше, ніж у минулому році. У статтях видатків є і пункти, що стосуються України, які нас цікавлять в першу чергу.

Зброю Україні

Як і планували законодавці з числа "яструбів", Україна отримає $350 млн на оборонні потреби. Але з застереженням: другу половину суми Штати виділять, коли Пентагон переконається в значному прогресі щодо реалізації інституційної реформи у сфері оборони. Благо реформування української армії приділяється багато уваги.

В цілому ж Вашингтон виявив бажання надати летальні озброєння оборонного характеру, посилити допомогу у сферах безпеки і оборони. Серед іншого Пентагон профінансує реабілітацію українських вояків в медустановах США, навчання та підготовку українських військових медиків, посилить українські ВПС і ВМС.

Тут не можна не звернути уваги, що буквально напередодні, 28 листопада, у Києві проходила Міжнародна конференція з морської безпеки. І президент Jamestown Foundation (НУО, що спеціалізується на питаннях Євразії і в керівництво якої входив покійний Збігнєв Бжезинський) Глен Говард, який брав у ній участь, підкреслив важливість для України сильного флоту. Він, по-перше, відкинув думку деяких представників українського командування, не називаючи імен, що ВМС не настільки значущі, а пріоритет, мовляв, сильна армія. Говард нагадав про жвавій комерції в акваторіях Чорного та Азовського морів, українських портах та спільному кордоні з Росією. По-друге, висловив переконання, що українські офіцери повинні навчатися в академію ВМФ США в Аннаполісі. Примітно, що рух у цьому напрямку почалося: спершу медики, а потім вже, ймовірно, будуть і офіцери-випускники.

Що стосується безпосередньо озброєнь, Сполучені Штати готові надати радіолокаційні засоби протиповітряної оборони і спостереження за надводною ситуацією, військово-морські протимінні кошти, кораблі прибережної дії і берегової охорони. Не виключається і надання протитанкових ракетних комплексів Javelin. Враховуючи, що в кінці листопада Держдепартамент США задовольнив запит Тбілісі на продаж 410 ракет і 72 пускових установок для таких ПТРК. Крім того, 12 грудня Естонія отримала нову партію "дротиків" на $33 млн. Все це відбувається в рамках допомоги для стримування російської агресії. І сама по собі ідея вже не так завзято відторгається деякими представниками американського істеблішменту, які вважають, що Javelin Україні давати не варто, щоб не провокувати росіян.

Наприклад, колишній помічник міністра оборони США Майкл Карпентер, навпаки, впевнений, що протитанкові комплекси не призведуть до ескалації на Донбасі, а зміцнять лінію оборони. "Ситуація буде виглядати дещо інакше. Росія не зможе контролювати і перетинати лінію. Це правильно. Ми повинні дозволити українським солдатам захищати свою землю. Якщо ми цього не зробимо, Росія просто захопить всю Україну. Вона не знатиме ніяких обмежень і не буде ніяких кордонів. Тому Javelin для України — це було б правильне рішення. І я не думаю, що вони спровокували б агресію", — заявив Карпентер, не забувши розкритикувати адміністрацію Обами за те, що не забезпечила Україну такою зброєю.

Реклама на dsnews.ua

Антиросійський бюджет

В цілому новий військовий бюджет США зберіг тенденцію до нарощування м'язової маси на противагу Росії. Так, $4,6 млрд підуть Європейської ініціативи стримування для підтримки союзників НАТО і посилення оборонного потенціалу США в Європі. $100 млн передбачені на ці ж цілі для країн Балтії. І ще $58 млн — військовий відповідь Москві на порушення Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД). Тобто на створення ракети наземного базування, яка буде вписуватися в рамки угоди. Ще документ продовжує термін обмежень на військове співробітництво з російським міноборони і зобов'язує Трампа доповідати Конгресу про будь-які можливі домовленості з РФ щодо врегулювання конфлікту в Сирії.

В цілому ж Штати при адміністрації Трампа стали більш "войовничими". Як заявив Трамп, в наступному році вперше за сім років буде збільшено кількість військовослужбовців, що стане лише першим кроком у "процесі повного відновлення військової могутності Америки". "Документ збільшує чисельність американських збройних сил вперше за сім років. Також наші військовослужбовці отримають найбільше збільшення зарплати за вісім років", — наводяться слова президента на сайті Білого дому.

"Історія вчить нас, що коли ви послабляєте свою оборону, то накликає на себе агресію. Кращий спосіб запобігти конфлікт — бути готовим до нього. Тільки коли добро буде сильним, буде світ", — заявив господар Овального кабінету. І не забув подякувати ветерана і сенатора Джона Маккейна, з яким вони знайшли спільну мову в контексті зміцнення військової могутності США. Заява Трампа — це послання усім: і "мерзенної диктатурі КНДР", і Китаю, і Ірану, і Росії.

Підписання військового бюджету передувала енергійна піар-кампанія. До неї, наприклад, підключився перший у світі аналітичний центр RAND, заснований в 1948 р., який опублікував явно маніпулятивний доповідь про слабкість армії США порівняно з російською і китайською. Ось, що пишуть аналітики: "Позиції американських військових в Східній Азії і в Європі досить слабкі, США можуть програти майбутні війни з Китаєм чи з Росією. Американські збройні сили на даний момент недостатньо підготовлені, особливо це стосується саме бойових частин". У RAND звинувачують у всьому довгий період урізаних військових бюджетів і підкреслюють, що сьогодні НАТО "нездатний захистити балтійські країни у разі рішучого і раптового російського нападу".

Звичайно ж, доповідь пресою було надано російській публіці в дусі перемоги над "нутупыми" і з неабиякою часткою зловтіхи. Але знайшлися оглядачі, які оскаржили слабкість американської армії. Ті, хто розумніший чи не женеться за яскравими заголовками на хвилі сліпого ура-патріотизму, змогли помітити головну суть цієї доповіді — надати імпульс для Пагорба і Білого дому схвалити посилення військових можливостей США і пояснити американським платникам податків необхідність цих дій.

Реакція Росії

Плани Вашингтона гранично ясні мешканцям владних коридорів Кремля, тільки протиставити нічого не можуть. Досить поглянути на різницю у військових бюджетах: Штати — майже $700 млрд, російський уряд запитував близько $52 млрд. Але антиросійську спрямованість військового бюджету США, як заявив голова оборонного комітету Ради Федерації Віктор Бондарєв, в Москві врахують. Як — не уточнював. Константа його коментаря — посил про страх Вашингтона перед Росією. "Американці відчувають нашу силу, бачать у нас в чомусь рівного, а в чомусь перевершує їх геополітичного суперника", — сказав він. От і все. Бондарєв в принципі прав: американці реагують на агресію Кремля, кільце стискається, сусіди Росії отримують сучасне американське зброя. У такій ситуації тільки й залишається щоки надувати і обмізковувати черговий гібридний план.

    Реклама на dsnews.ua