• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Вовки Кремля. Як росіяни створюють збройне підпілля в ЄС

Щонайменше в шести європейських країнах російські військові навчають європейців бойовим мистецтвам
МЦБСП "Вовк" в Італії. Фото: Centro Volk Systema Italia / facebook.com
МЦБСП "Вовк" в Італії. Фото: Centro Volk Systema Italia / facebook.com
Реклама на dsnews.ua

З нагоди новорічних і різдвяних свят "ДС" згадує найбільш резонансні тексти року, що минає

Поки окремі країни - члени Євросоюзу зберігають надію на хоч якийсь діалог з Росією, в тому числі навколо інциденту на Азові, а деякі і зовсім вимагають скасування санкцій, на просторах блоку вже діє фактично повноцінне воєнізоване підпілля з числа європейців, натасканих колишніми військовими з елітних підрозділів РФ. За їх створенням варто московський Міжнародний центр бойової та спеціальної підготовки "Вовк", керівником якого є офіцер запасу ВДВ Росії Денис Ряузов - фігурант санкційного списку США внаслідок участі у вторгненні в Крим і на Донбас. Він також внесений у базу "Миротворця" за порушення українського кордону при проникненні в окупований Крим та участь у пропагандистських заходах.

Центр формально займається охоронним бізнесом як в Росії, так і за кордоном. Інструктори - люди з величезним досвідом з різних підрозділів родів військ: десантники, спецназ ГРУ, прикордонні війська, ветерани-афганці і навіть Іноземний легіон. Згідно сайту філії структури, де навчають ближнього і дальнього бою, діють у 10 містах Росії, в 2016 р. відкрився в окупованому росіянами Сімферополі на базі путінських байкерів - "Нічних вовків". Схожість у назвах змушує поглянути на мотоклуб в іншому світлі, чи не так?

Крім того, "Вовк" широко представлений в Європі. За останні кілька років осередки з'явилися в Угорщині, Німеччині, Греції, Італії, Сербії, а також в нейтральній Швейцарії. Є філія навіть на Тайвані. Причому російський Мін'юст не вносить цей центр в список іноземних агентів, що дає зрозуміти наступне: "Вовк" користується підтримкою і покровительством на найвищому рівні, а значить, є не тим, чим намагається здаватися.

До речі, про присутність центру у вигляді мережі "Система" в Швейцарії детально розповів у своєму матеріалі, опублікованому в Blick 2 грудня, Фабіан Еберхард, охрестив це явище "страшним сном будь-якого уряду". За його даними, для створення таких "сплячих осередків" росіяни використовують спортклуби в Цюріху, Берні, Лугано. Причому інструктажем займається і подсанкционный Ряузов. Яким чином він і його "колеги" потрапляють в Європу? Очевидно, спираючись на ресурси російських спецслужб.

Цікаво, що про діяльність цих осередків швейцарським спецслужбам відомо. Еберхард наводить цитати з конфіденційного звіту Федеральної службою розвідки Швейцарії (NDB), в якому, наприклад, зазначається, що завданням даних клубів є "примноження збройної потуги (...) з допомогою неідентифікованого підрозділу" з метою здійснення "заворушень і дестабілізації в цільовому регіоні" і вербування місцевих особливо відзначилися бійців для участі в різних російських збройних авантюрах. І навчання, пише журналіст, проходить разом з щільною ідеологічною обробкою.

Саме тому є сенс говорити про воєнізоване підпілля в країнах Європи, безумовно сформованому з схвалення Кремля і, ймовірно, президента Володимира Путіна. До речі, в матеріалі Blick зазначається, що в навчанні швейцарців у Берні беруть участь колишні бійці спецназу РФ Володимир Васильєв і Михайло Рябко. Останній - фігура досить відома. Полковник юстиції, екс-радник (або все ж не екс?) міністра юстиції Юрія Чайки, а також, власне, засновник школи "Система", про який у свій час багато говорили і знімали сюжети російські пропагандисти. "Рябко - вважає Еберхард, - донині є близьким радником російського міністра юстиції і знаходиться, таким чином, у прямому підпорядкуванні у Путіна".

Реклама на dsnews.ua

Журналіст також наводить слова свого німецького колеги, експерта з Росії Бориса Райтшустера, який зазначив, що завербованих потім відправляють до Москви для навчання використанню зброї та вибухівки. Ясна річ, що, враховуючи географію, тут мова не тільки про сучасних швейцарських найманців, але і європейців в цілому. Адже центр і не приховує, що займається цим у інших країнах. Причому його діяльність не є сенсацією. Таким осередкам європейська преса приділяла увагу і раніше.

Взяти хоча б Німеччину. У ФРН картинка складається ще більш безрадісна, ніж у Швейцарії. Німецький Focus в 2014 р. писав, що таких "клубів", пов'язаних з ГРУ, на території країни налічується близько 30. І Федеральна служба захисту конституції Німеччини (BfV) вже тоді вважала їх загрозою безпеки. Питання: Що робила німецька розвідка в цьому відношенні, якщо кількість таких спортклубів за три роки зросла вдвічі - в травні 2017-го EUobserver з посиланням на який проживає в Берліні відомого експерта з російським спецслужбам Дмитра Хмельницького повідомляв, що таких осередків у Німеччині налічується вже 63?

Ці клуби бойових мистецтв, мають "прямі або непрямі" зв'язку з ГРУ або ФСБ. До того ж Хмельницький припустив, що через "Систему" росіяни намагаються дотягнутися до німецьких силовиків-новобранців.

Не менш комфортно "інструктори" відчувають себе в орбановской Угорщини - одному з ключових порушників європейського спокою. Там також діють кілька осередків - щонайменше у чотирьох містах. Особливу увагу приділяють росіяни бойового крила ультраправої партії "Йоббік" - "Нової угорської гвардії".

Навіщо Путіну "Вовк"

Відповідь на поверхні - це один з інструментів гібридної війни. Війни, де регулярні війська РФ відходять на задній план, а на передній виходять, залишаючись при цьому в тіні, ПВК. Вже відомі "Вагнер" (афільований з ГРУ) і "Патріот" (Міноборони) - угруповання, що поставляють людський ресурс, що складається здебільшого в Росії і на окупованих територіях в ті чи інші гарячі точки. "Вовк" ж виконує, нехай і багато в чому схожі, але дещо інші завдання. Наприклад, формує підрозділи з найманців зі всього світу, які в разі потреби також йдуть на "експорт". По-друге, крім цієї задачі виконується й інша, не менш важлива - Кремль створює осередки навчених бійців в Європі. В першу чергу в країнах, особливо схильних до впливу Москви і не відмовляються від контактів з росіянами. Досить поглянути на список. У деякому роді винятком є Греція, активно дрейфує від Росії до США.

Така мережа в "уразливих" перед російським впливом і крайніми формами популізму і радикалізму державах дозволяє тримати на олівці і направляти місцевих "гарячих голів". Не треба, мабуть, пояснювати, будь справ можуть накоїти такі осередки під патронатом російських спецслужб. Таким чином "Вовк" та його філії, по суті, є бойовим крилом гібридних військ Путіна в Європі.

І не тільки. Як відомо, "Вагнер" і "Патріот" беруть участь у міжвідомчої боротьбі, що часом шкодить інтересам Кремля. Тому створювалася під наглядом Мін'юсту паралельно мережа "Вовк", крім виконання завдань в ЄС, має всі ознаки зонтичної, мультинаціональної структури. Це свого роду надбудови, якою Москва має намір досягти якогось кумулятивного ефекту, поліпшити діяльність своїх гібридних військ.

Текст опубліковано 4 грудня 2018-го

    Реклама на dsnews.ua