• USD 36.6
  • EUR 35.3
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Тимчасове перемир'я. Як сильно конфлікт з ЄС потріпав Угорщину і Польщу

Угорщина і Польща погодилися не блокувати семирічний бюджет ЄС і фонд економічного відновлення в обмін на право оскаржити санкції в суді

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час дводенного саміту ЄС в Брюсселі 10 грудня 2020 р.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час дводенного саміту ЄС в Брюсселі 10 грудня 2020 р. / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Євросоюз зміг досягти компромісу в переговорах з Варшавою і Будапештом навколо проєкту бюджету на 2021–2027 рр. і фонду з надання допомоги країнам, що постраждали від пандемії COVID-19, в 750 млрд євро.

Угорщину і Польщу обурило рішення Брюсселя включити в проєкт бюджету механізм санкціонування країн-членів у разі порушення принципів верховенства права і переслідуванням ЗМІ.

Обидві країни, де при владі перебувають консервативні правопопулісти, давно вже заслужили репутацію закоренілих порушників у цих питаннях. ЄС раніше намагався їх якось покарати, але тому перешкоджала зайва бюрократизація і громіздкість законодавства.

Запропонований же механізм вперше прив'язує надання коштів країнам-членам до дотримання верховенства права. І, зрозуміло, Будапешт і Варшава прагнули не допустити його реалізації. Заради чого були готові блокувати фінансування всього Євросоюзу, включаючи такий необхідний всім антиковідний фонд. Компроміс допоміг уникнути подальшої конфронтації з урядами Віктора Орбана і Матеуша Моравецького і загрози блокування.

Якби Угорщина і Польща продовжили чинити опір, у Єврокомісії був план Б — запустити фонд відновлення економіки без них. Відповідно, обидві країни не отримали б свої частки, причому чималі. Однак завдяки інтенсивним переговорам Ангели Меркель, канцлера ФРН, яка головує зараз в ЄС, гострої політичної кризи вдалося уникнути. Принаймні на деякий час.

Ми красиво сходимо до суду

Компроміс полягає в тому, що текст нової норми залишається колишнім. Однак сторони домовилися, що механізм не задіюють, поки Варшава і Будапешт не отримають вердикт щодо апеляції, поданої до суду ЄС.

Реклама на dsnews.ua

Наскільки ефективною для Орбана і Качинського буде така поступка, враховуючи, що в ЄС спостерігається консенсус щодо дій польського і угорського урядів?

Та й не так уже часто їм вдається заперечити директиви і рішення, що регулюють набір загальноєвропейських правил.

Взяти хоча б директиву ЄС про захист прав найманих працівників, яка забороняла роботодавцям в багатих країнах платити менше працівникам з більш бідних країн. Умови стали справедливішими і однаковішими у країні, що приймала, і в країні, звідки наймався працівник.

Польща і Угорщина, що активно використовують працю гастарбайтерів, яким можна платити менше, ніж своїм співгромадянам, цю директиву оскаржили.

Але програли. Суд Євросоюзу їх позови відхилив. Саме, зауважимо, коли Варшава і Будапешт увійшли в жорсткий клінч з Брюсселем.

І до чого тут гей-вечірка...

Аналогічно підозріло синхронно із суперечками навколо бюджету польські і угорські консерватори, насамперед угорські (все ж саме Орбан — перша скрипка в демарші), вляпалися з серйозний іміджевий скандал, коли один з членів партії Орбана "Фідес" — гомофоб і традиціоналіст, точніше нібито гомофоб і традиціоналіст, Йозеф Сайер попався поліції на гей-вечірці в Брюсселі.

Вечірка як вечірка, що б не говорили прихильники так званих традиційних цінностей. Поліцейські розігнали її не з релігійно-моральних міркувань, а через те, що вона порушувала чинні заходи безпеки, запроваджені в рамках боротьби з пандемією.

Організатор паті, поляк Давид Манжелей, говорив, що на його заходи частенько заїжджають політики з різних країн, включно з Україною. Але з Польщі та Угорщини приїжджали тільки представники консервативних "Права і Справедливості" і "Фідес".

Та найсильніший удар припав саме по "Фідес", оскільки на вечірці засвітився однопартієць Віктора Орбана. Сайеру довелося подати у відставку. Його репутації, а також репутації всієї партії Орбана, перш за все в очах виборців, було завдано серйозної шкоди.

Відверто кажучи, все це нагадує політичні кулуарні інтриги в дусі "Карткового будиночку". Тобто будь-хто невдоволений позицією Будапешта з бюджету міг дати наводку правоохоронним органам на вечірку, що порушує обмежувальні заходи, знаючи, що там якраз пустує однопартієць Орбана. Решту роботи зробили поліцейські і ЗМІ. Справа готова. Медійний тиск на Орбана зріс.

І якби до скандалу з Сайером ще й додалася історія з блокуванням урядом Угорщини коштів, які повинні допомогти громадянам самої Угорщини, то з цієї електоральної ями Орбан і "Фідес" вибралися б із серйозними втратами. Останні місцеві вибори показали, що популярність Орбана падає. Наступні ж вибори — парламентські у 2022-му — можуть стати ще більшим і неприємним сюрпризом для угорського прем'єра.

Швидкопсувна перемога

Досягнення компромісу між Будапештом і Варшавою, з одного боку, і Брюсселем (та Берліном) — з іншого, надало першим невеликий перепочинок.

Механізм прив'язки фінансів до дотримання верховенства права введений буде. Але в разі необхідності Угорщина і Польща зможуть затягнути процедуру його здійснення.

Євросоюз, у свою чергу, отримав можливість в черговий раз продемонструвати єдність і здатність знаходити компроміси, а також — що важливіше — безперешкодно ухвалювати бюджет і запускати фонд економічної допомоги.

Орбан і Качинський (де-факто лідер Польщі) отримали можливість заявляти про перемогу — про те, що змусили Брюссель врахувати інтереси своїх держав. Щоправда, на цьому історія не завершена. І Орбан, і Качинський вийшли пошарпаними з конфлікту з Євросоюзом.

У правлячій коаліції в Польщі назріває розкол. Ще до того, як стало відомо про угоду з Брюсселем, лідер партії "Солідарна Польща", міністр юстиції Збігнєв Зьобро попередив колег по коаліції ПіС, що вимагатиме відставки Матеуша Моравецького з посади прем'єра, якщо той погодиться на компроміс.

Качинському зараз доведеться шукати шляхи виходу з внутрішньополітичної кризи, яка загрожує єдності коаліції. Тобто йому потрібно або домовитися з Зьобро, або жертвувати Моравецьким, чий особистий рейтинг, згідно з соцопитуваннями, вищий, ніж у президента Анджея Дуди.

Або третій варіант: ризикнути і за деякий час відновити конфлікт з Брюсселем на грунті механізму захисту верховенства права.

Можливість така у нього є, оскільки компроміс — це суто політична угода, що не має наразі юридичної сили. Своє зобов'язання перед Польщею і Угорщиною Брюссель повинен запротоколювати під час засідання Ради ЄС. Тоді це буде юридичний документ. Якщо цього не відбудеться, Варшава і Будапешт, на свій страх і ризик, знову отримають можливість блокувати бюджет і фонд. І новий виток протистояння може дорого обійтися і їм, і всьому Євросоюзу.

    Реклама на dsnews.ua