• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Український сценарій. Чи стане Земан чеським Кравчуком

Чехи сьогодні вибирають між проросійським популізмом і проєвропейським раціо
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Президентські вибори в Чехії. Вульгарний баламут, ксенофоб і сексист проти рафінованого інтелігента. У першому турі, який тривав два дні, перемогу здобув 73-річний Мілош Земан, який говорив російською мовою в Москві, закликав скасувати санкції щодо РФ і пропонував подумати про компенсації за Крим, замість його повернення.

За результатами підрахунку голосів Земан здобув 38,56%, а його головний візаві, вчений і екс-президент Академії наук Їржі Драгош, — 26,6%. Явка склала 61,91%, а головному особі кампанії під гаслом Znovu Zeman 2018 дісталися всі регіони, крім столичного. За ними слідують: колишній посол ЧР у Франції Павло Фішер — 10,23%, письменник і журналіст Міхал Горачек — 9,18%, лікар і експерт-міжнародник Марек Гилшер — 8,83%.

Так як перший тур не виявив однозначного переможця, який взяв би 50% голосів, то 26-27 січня бути другого раунду, який виявить переможця. На перший погляд, начебто немає сенсу гадати, хто опиниться в дамках, адже Земан лідирував в першому турі з величезним розривом. Але немає. Не все так просто, а специфіка поточних виборів у Чеській Республіці така, що вчений, який багато років співає в камерному хорі, має високі шанси "побити" 73-річного популіста-лихослова.

Почнемо з того, що соціологи називали фаворитом другого туру Драгоша, віддавши йому 48,5% голосів проти 44% Земана. Але це в рамках прогнозу, згідно з яким другий набирає 47,6%, а перший — 44,9%. Третє місце тоді віддавали Горачеку з 10,8%. З одного боку, значно гірший результат Земана покращує позиції Драгоша. А з іншого — соціологи, як не раз траплялося в Європі й Америці при прогнозуванні результатів виборів і референдумів за минулі два роки, облажались. Причому у країні з досить відкритим суспільством.

У першому турі результати виявилися зовсім іншими, оскільки з якоїсь причини були засунуті в тінь інші кандидати, зокрема Фішер і Гилшер. Так що не можна зі 100%-ою впевненістю, спираючись лише на висновки соціологів, говорити про перемогу проєвропейського і антикремлівського Драгоша у другому турі.

Між тим простежується істотне подібність між цими виборами в Чехії та українськими виборами 1994 р. Тоді, як відомо, Леонід Кравчук після першого туру теж лідирував з 38,36%, а інший Леонід Кучма — був на другому місці (31,17%), але за результатами другого раунду переможцем все ж вийшов саме він, отримавши 52,15% проти 45,06% Кравчука. Перший президент програв Кучмі, якого підтримали регіони, в більшості своїй дали після владу Януковичу. У Чехії ситуація схожа, тільки дзеркальна: на роль Кравчука, але "проросійського", претендує Земан.

А одним із факторів, який грає на користь Драгоша, є як раз те, що сам Земан є собі ворогом. Насправді вчений, як новачок у політиці, не вражає своєю програмою за відсутності конкретних, переконливих пропозицій. Та вони і не потрібні чехам. У нинішній кампанії не виявилося місця для битви програм чи ідеологій. З одного боку, є Земан. А з іншого — усі, хто не Земан. В принципі це має потішити самолюбство чинного президента, бо все зав'язано на ньому — 10-мільйонна країна робить важливий державний вибір на грунті любові або ненависті до людини. Тому лідерство нинішнього президента досить хитке. Все звелося не до протистояння персоналій, а до дилеми "Земан/не Земан".

Реклама на dsnews.ua

Тому-то четверо з семи кандидатів підтримали і закликали своїх прихильників підтримати Їржі Драгоша. Це і Фішер, і Гилшер, і Горачек, а також екс-прем'єр Мірек Тополанек. Квартет отримав всіх більше 30%, і якщо їх заклик буде почутий, то Драгош має насправді високий шанс стати наступним президентом Чеської Республіки.

Хоча не можна скидати з рахунків таку фігуру, як прем'єр-міністр Андрій Бабиш, чия політсила "Рух незадоволених громадян" (ANO) перемогла на торішніх парламентських виборах і який отримав добро від Земана на уряд меншості. Популісти сколотили ситуативний альянс. Хоча Бабиш нехай спочатку артикулював тези, співзвучні російському вектору Земана, але вже після виборів змінив курс на проєвропейський. Він також проти скасування антиросійських санкцій. А в тандемі з Земаном діє, оскільки для нього є меншим із зол. Драгош ж казав, що на чолі уряду немає місця людині, який вліз у корупційний скандал, що коштував йому поста міністра фінансів. Так що Бабишу вибирати не доводиться, і він висловив підтримку Земану. Наскільки вона буде серйозною, залежить від голосування нижньої палати парламенту ЧР 16 січня. Депутати будуть голосувати за вотум довіри кабміну Бабиша. І велика ймовірність, що чехи так і не отримають уряд меншості, а отже, і цінність підтримки Бабиша для Земана буде прагнути до нуля. В іншому випадку Драгошу доведеться понервувати. Як би те ні було, другий тур явно буде гаряче.

Академік сповідує інший підхід до відносин з Росією, ніж Земан. По-перше, Драгош просуває економічне співробітництво з країнами Африки та Латинської Америки, в той час як його опонент — всіма кінцівками за РФ і Китай. На що Драгош зауважує: "В обсязі чеського експорту частка Росії становить приблизно 2%, а Китаю і того менше". По-друге, "срібний призер" першого туру підтримує членства ЧР в НАТО і тотальну вестернізацію. По-третє, він цілком може досягти компромісу з місцевими ксенофобами, виступаючими проти міграційних квот, за якими Чехія прийняла лише 12 осіб. Драгош не підтримує європейських квот, але згоден на прийом 2600 біженців. По-четверте, він явно продовжить активно тиснути на "російськість" Земана і повсюдне втручання Кремля у вибори в країнах Заходу.

Вже після першого туру Драгош підкреслив в інтерв'ю Чеському радіо", що "російські спецслужби, зацікавлені в переобранні Мілоша Земана". "Я не можу довести це, однак наша спецслужба визнала це в щорічній доповіді... Дозвольте нагадати частина військової доктрини Росії, де НАТО названий найбільшим ворогом країни у військовому плані. Ми є членами НАТО. Логічно, що російські спецслужби будуть працювати на підрив Північноатлантичного альянсу", — додав він. Драгош намертво прив'язує Земана до античешским і антиєвропейським силам. Якщо ж він ще згадає, що Земана "пішли" з вузу за реферат про Масарике і виключили з партії за незгоду з вторгненням радянських військ у 1968 р., а зараз він ратує за вихідців з радянської номенклатури і вірних послідовників імперської політики, то не складе труднощів вкинути в інформаційний простір думка про непослідовність чинного президента і знову підняти питання про його давню вербування.

Земан ж спирається на голоси маргінальних жителів провінції, яким до вподоби ксенофобські жарти, ну і, звичайно ж, "забавні" сексистські випади. Незважаючи на поважний вік, він з неабиякою регулярністю видає такого роду перли. А в жовтні 2015 р. примудрився, приміром, воєдино зв'язати антимусульманські погляди і сексизм, коли зажадав від біженок відмовитися від хіджабів. "Ми будемо позбавлені жіночої краси, тому що вони закриті з голови до п'ят", — сказав він під час бесіди з працівниками м'ясної крамниці в селі на сході Чехії. Та й після першого туру нинішніх виборів не втримався: "Я запрошую всіх тих, хто хоче проголосувати за мене, прийти на виборчі дільниці у другому раунді і привести ваших друзів, ваших коханців і їхніх коханок". Залишається почекати кінця місяця, щоб дізнатися, чи допоможуть йому коханки і коханці або чехи все ж віддадуть перевагу інтелігента Драгоша. Приклад Дональда Трампа навчив, що не можна сподіватися на раціональність вибору сучасного виборця. Хоча у чехів є ще час, щоб звернути з цієї доріжки.

    Реклама на dsnews.ua