• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Ушаков проти "русского мира". Як латвійська "партія регіонів" ламає гру Путіну

"Проросійська" партія, яка перемогла на виборах у Латвії, - не така вже проросійська, так і перемога - не зовсім перемога

Ніл Ушаков голосує на виборах
Ніл Ушаков голосує на виборах
Реклама на dsnews.ua

У минулу суботу, 6 жовтня, в Латвії відбулися парламентські вибори, вже отбросившие тінь зради на український інформпростір. В першу чергу у зв'язку з тим, що перше місце на виборах в Сейм взяла соціал-демократична партія "Згода", лідером якої є мер Риги Ніл Ушаков і яку багато хто в тон кремлівським ЗМІ охарактеризували як проросійську. З усіма, зрозуміло, що випливають страшилками - фаталистическим очікуванням чергового розколу в Європі та догляду балтійської країни в обійми Москви. Чи виправданий такий діагноз? Давайте розберемося.

В оточенні правих

Почнемо з результатів. За даними латвійської ЦВК, 100 місць у Сеймі учасники виборів, а їх відразу сім, поділили наступним чином: "Згода" (19,8%) отримає 23 мандати, правоцентристська KPV LV (14,25%) і більше права Нова консервативна партія (13,6%) - по 16 місць, яке сповідує соціальний лібералізм об'єднання "Розвитку/За!" (12,04%) і правоконсервативное національне об'єднання "Все для Латвії!"- "Вітчизні і свободі/ДННЛ" (11,01%) - по 13, центристський Союз "зелених" і фермерів (9,91%) - 11 і, нарешті, правоцентристи з "Нової Єдності" (6,69%) - 8.

На тлі результатів інших шести партій, що пройшли до парламенту, показник єдиної лівої партії меркне. Причому ще більше по мірі активізації міжпартійних дискусій про створення правлячої коаліції. Головними претендентами на даний момент є срібний і бронзовий призери - KPV LV і НКП. Вони в принципі згодні співпрацювати, але поки йде процес обговорення розподілу повноважень. Кандидат від перших на пост прем'єра Алдіс Гобземс гранично ясно висловився, що хоче від потенційних партнерів підтримки у своїх устремліннях, відштовхуючись від більш високого результату KPV LV ("Кому належить держава?"). Консерватори в особі власного кандидата на пост глави уряду Яніса Борданса поки ухиляються від прямої відповіді, але, швидше за все, прямо оголосять про підтримку Гобземса, коли утрясуть питання з міністерськими портфелями.

Інші політсили в принципі без заперечень віддали пальму першості KPV LV і НКП, у яких на двох 32 депутатських крісла. В тому числі і вже колишня коаліція "Нової єдності", Союзу "зелених" і фермерів і "Все для Латвії!"- "Вітчизні і свободі/ДННЛ". У них також 32 мандати, але на трьох. Що спрощує процес торгів з тією чи іншою партією. Однак, що більш важливо, на позиції есдеків в парламенті переговори по більшій частині правих партій не вплинуть. Вони всі вже прямим текстом заявили, що з "Згодою" переговори про створення коаліції ніхто вести не буде. Так що соціал-демократів очікує статус опозиції. В цілому, оцінюючи ситуацію, важко утриматися від аналогій з ситуацією виборів 2007 р. в Україні, коли Партія регіонів, незважаючи на таку "перемогу", виявилася не у справ при формуванні правлячої коаліції.

Таким чином, перший чинник, що нівелює зраду, очевидний: уряд Латвії не буде лівим і, тим більше, проросійським. Другий безпосередньо пов'язаний з рейтингом "Згоди". Есдеки і в 2014 р. зайняли перше місце. Проте через чотири роки втратили один мандат. В цьому році успіх "Згоди" зумовлений не в останню чергу великим числом партій, які пройшли до парламенту: якщо в 2014 р. їх було п'ять, то в 2018 р. - вже сім. Голоси, насамперед правого виборця, розмилися. Якби не це, то результат соціал-демократів міг бути гірше, оскільки останні сім років кількість відданих за них голосів постійно знижується - з 28% у 2011 р. до 19,8% у нинішньому. Що також робить малоймовірним якийсь реванш реально проросійських настроїв в Латвії.

Європейські ліві

Реклама на dsnews.ua

Є, однак, ще один фактор - це, власне, профіль і курс політичної сили, чию "перемогу" святкують ЗМІ РФ. Ігноруючи при цьому питання про те, наскільки, власне, проросійської можна вважати партію "Згода". Між тим вона проросійська рівно в тій мірі, наскільки проросійської може бути ліва європейська партія. Ні більше, ні менше. Наприклад, як Соціал-демократична партія Німеччини. Так, в її лавах є і Герхард Шредер, який сидить в раді директорів "Північного потоку-2", і колишній глава МЗС Зігмар Габріель, і нинішній президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмайер - всі вони підтримують поліпшення відносин з Росією і поетапне скасування санкцій. Але при цьому всьому у главу кута ставляться інтереси Німеччини. Так і відкритих демаршів проти політики ЄС вона собі не дозволяє - як, до речі, і саботажу цієї політики.

У випадку з латвійським "Згодою" спостерігається той же підхід. Есдеки хотіли б скасування санкцій, пояснюючи це тісним зв'язком латвійського та російського ринків. Але свою думку озвучують акуратно. Зокрема, Ушаков в інтерв'ю ТАСС в серпні 2016 р. сказав: "Ми зацікавлені в тому, щоб Євросоюз, коли ця можливість буде, а ми вважаємо, що ця можливість повинна представитися в осяжному майбутньому, зняв санкції з Росії або хоча б частину санкцій. І тоді - ми хотіли б розраховувати у відповідь на це Росія зі свого боку також скасує своє ембарго". Тобто "було б непогано", а не "давайте скасуємо" санкції негайно, як того вимагають в новому італійському уряді.

Насправді "Згода" досить тривалий час і інтенсивно вибудовувало свою ідеологію, реагуючи на зростаючу агресивність риторики Кремля. В результаті на сьогоднішній день партія є інструментом Москви, а швидше політсилою російськомовних латвійців, так і латвійців загалом.

Здобув економічну освіту в Данії колишній журналіст Ніл Ушаков послідовно стирав існувало електоральне розмежування на латвійців і російськомовних. Ще на перших етапах створення партії мер Риги говорив: "У Латвії традиційно латвійські виборці голосують в масі своїй за латиські партії, а росіяни - за російські партії. Ми працюємо над тим, щоб люди голосували за ідеологію. Якщо людина виступає за ліві ідеї, то він може проголосувати за нас, якщо він виступає за праві, то він проголосує за інших, але щоб не було національного чинника в цьому". Фактично Ушаков проводить ворожий "російського світу" курс, затираючи "особливість російськомовних", вылезшую боком Україні на Донбасі і в Криму. Тому-то не так-то просто Москві буде розгойдати Латвію, використовуючи цю карту.

Навіть більше. У росіян залишилося неприємний післясмак, коли за три роки Ушаков і парламент Риги закрили 11 шкіл з російською мовою навчання. Це було логічне рішення, адже російськомовних дітей стає все менше. Але кремлівців зачепило. До такої міри, що в карманно-опозиційної ЛДПР навіть закликали ввести персональні санкції щодо Ушакова.

Слід виділити також ще три важливих вектора політики "Згоди". Перший - не визнала Крим російським і підтримують територіальну цілісність України. Другий - пропонувала ввести миротворців на Донбас. Третій - після вступу в загальноєвропейську Партію європейських соціалістів розірвала угоду про співпрацю з "Єдиною Росією". До речі, права Партія свободи з самого серця Європи - Австрії - у 2016 р., навпаки, уклала "договір про співпрацю" з "єдиноросами". Це ще один привід не поспішати з висновками щодо латвійських есдеків.

Безумовно, Ушаков і Ко, виходячи з економічних інтересів Латвії, хотіли б (повної або хоча б часткової) скасування санкцій та діалогу з Москвою, але проти вітру, як кажуть, робити нічого не будуть. В партії, звичайно, є специфічні суб'єкти на кшталт колишнього першого секретаря комсомолу Латвії Яніса Урбановича. Але його ще в 2013 р. Ушаков посунув з крісла лідера об'єднання, відкупившись лідерством у фракції і постом заступника. І, отже, п'ятою колоною Кремля "Згода" назвати досить складно.

Кремлівські тренди

Але можна. Принаймні в медіапросторі такі визначення вже з'явилися. Тим самим в черговий раз выкристаллизовав проблему оцінки ситуації за кордоном через призму упередженості, коли судження базуються на стереотипах. Тому на той же "Згода", яке ще нічого поганого Україні не зробило (і, швидше за все, не зробить), навішано ярлик "проросійська партія". До того ж таким чином ретранслюються меседжі кремлівської пропаганди, яка таким чином фактично маскує фіаско Москви на латвійському напрямку. Повноцінного інформаційного розриву між Україною і Росією все немає і немає.

Правда, це одна сторона. Другу можна описати прислів'ям "У страху великі очі" - якщо вже не тільки зрадофилы в Україні, але і представники латвійської експертного середовища, а також, що ще більш важливо, керівництво ЄС стривожений підсумками виборів. Наприклад, глава Європейської ради Дональд Туск, коментуючи результати виборів, зазначив, що мова може йти "про поворотному моменті для регіону - моменті, який планувався в Кремлі, а не в Європі". Вибори в Латвії насправді показали, наскільки в цілому що завгодно "російське" стало токсичним. Без п'яти хвилин табу. Що одночасно добре і погано. Добре - бо в небезпеці намірів Росії в Європі не сумніваються. Погано - тому що наближається до параної, приховує часом реальну картину.

    Реклама на dsnews.ua