• USD 29.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Валюта кінчається. Москва хімічить з доларом, але поки не виходить

Російський Центробанк посилює правила обміну валюти для населення. Тим часом країни продовжують витікати мільярди доларів
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В перших же числах грудня з Росії почастішали повідомлення про проблеми з валютними забезпеченням банків і гарячкові маневри, що вживаються бухгалтерами Кремля — главою ЦБ Ельвірою Набіулліною і міністром фінансів на посаді першого віце-прем'єра Антоном Сілуановим, по нормалізації ситуації. Схоже, що, по-перше, скільки мотузочці не витися, а вибудувана ними міжнародна піраміда дутих паперів ходить ходором, а по-друге, чинні санкції відрубують лазівку за лазівкою для комфортного виведення з системи справжніх грошей. Тому всім зацікавленим сторонам доводиться діяти максимально грубо.

Репресивний Центробанк

Справа в тому, що дефіцит валюти в російській банківській системі, як констатують експерти Finanz.ru продовжує загострюватися на тлі зростаючого відтоку капіталу і виведення коштів як корпораціями, так і населенням. Вже до вересня запаси вільної валюти у російських банків впали до історичного мінімуму. Так, за підрахунками аналітиків ITI Capital, обсяги короткострокових високоліквідних валютних активів, які можуть бути використані для покриття зобов'язань перед клієнтами, стиснулися до $85 млрд. Мова йде про готівковій валюті або активи, які можуть бути швидко конвертовані в готівку. Це $14 млрд касової готівки, $16,3 млрд на зарубіжних коррахунках, $10 млрд, залучених у вигляді короткострокових кредитів за кордоном, і $45 млрд в єврооблігації терміном обігу до 12 місяців.

З квітня "валютна подушка" банківської системи стиснулася на $10 млрд, а кошти, що залишилися, ледве покривають всі вклади населення ($87 млрд). Самі вклади тим часом стрімко витікають: з квітня фізичні особи забрали з рахунків понад $5 млрд. Ще $13 млрд, що примітно, вивели юридичні особи.

Тому ЦБ перейшов до репресій. Так, він має намір змусити міняють валюту росіян доводити її легальність і підтверджувати джерела грошей. Громадянину заборонять продаж доларів та євро, якщо Ельвіра Набіулліна не знайде в його обміні якогось "економічного сенсу". А обмінні пункти зобов'яжуть в деталях знімати всіх підозрілих власників доларів на відео, а зйомку передавати силовикам — в російських реаліях це з великою часткою вірогідності означає, що знімати будуть всіх просто на всяк випадок, а обмінники, дотримують приватність, будуть надавати послуги лише специфічним клієнтам.

Паралельно регулятор вирішив взятися за біржовий валютний ринок. Він хоче змусити банки і інших гравців на валютному ринку заздалегідь інформувати владу про великих угодах по купівлі та продажу іноземної валюти, така ініціатива вже обговорювалася в рамках роботи над кодексом поведінки учасників валютного ринку, який розробляють Національна фінансова асоціація (НФА) і ACI Russia.

І це ще далеко не все. Але до чого такий поспіх? Не може ж все справа бути в прийдешньому погашенні єврооблігацій (продадуть золото, зрештою, чи накажуть олігархам скинутися на ці 12 з чимось мільярдів "зелених")?

Реклама на dsnews.ua

Мабуть, справа йде набагато гірше, ніж здається. У Telegram, який так і не змогла відібрати ФСБ, виливається просто цунамі відомостей про роз'їдає котра претендувала на статус полюса світової політики РФ епідемію клептоманії.

Неефективні інвестиції, компенсації олігархам і зростаючий, як лавина, масштаб розкрадання стали голосно шкребти по дну казначейських сейфів Росії.

Старі олігархи

Так, страждаючий за вірність Віктор Вексельберг був змушений ліквідувати італійського енерготрейдера Eviva, списавши $342 млн інвестицій у нього. Потрапив під американські санкції і позбавлений банківських кредитів мільярдер, який фінансував потонув під вантажем викриттів Трампова адвоката Майкла Коена, який роздавав російські гроші американським порнозірка, тепер звинувачує у крах бізнесу якісь "зовнішні події".

І ще — добрий прем'єр РФ Дмитро Медведєв віддасть $156 млн Олегу Дерипасці. Росія купить у нього 50 тис. т непотрібного алюмінію і оплатить його вічне зберігання на складах Росрезерву. А потрапив під прес Ігоря Сечіна непрямий господар МТС Володимир Євтушенков за останній час "подарував" своїм родичам близько $60 млн, мабуть, щоб їм було на що жити за кордоном.

Між тим роздає хабарі франко-фінському дзюдоїсту, батькові громадян США Борису Ротенбергу влади Фінляндії заборонили будівництво в його маєтку на півострові Ханко на узбережжі Балтики. Міністерство оборони країни обурене шумом з особистого стрільбища мільярдера (та й взагалі, він, здається, потрапив в оборот). При цьому партнер старшого брата-дзюдоїста Аркадія Ротенберга Артем Чечик вкрав у "Газпрому" $6 млн з бюджету "Північного потоку". Гроші виводилися через контракти Олексія Міллера з раптово збанкрутілим "Петербурггазмонтажом". Всі ці накладки Кремлю теж доведеться якось компенсувати.

Державні менеджери

Загалом-то, менеджери державних корпорацій - ті ж олігархи, але не ризикують своїми грошима і забирають те, що їм подобається, за рахунок скарбниці. Найбільш яскраві приклади — керівник "Роснефти" Ігор Сечин і глава ВТБ Андрій Костін.

Зокрема, Ігор Сєчін отримав $5 млрд пенсійних активів ФГ "Майбутнє" втік до Лондона Бориса Мінця всього за $15 млн. Сам НПФ придбала підконтрольна "Роснефти" кіпрська RT&I. якраз її акціонер Валерій Михайлов передав $2 млн готівкою генерала ФСБ і віце-президента "Роснефти" Олегу Феоктистову. Згодом ці гроші глава компанії Сєчін вручив у валізі з ковбасою в якості хабара міністру Олексію Улюкаеву. Він же списав $17 млрд на кредити Венесуелі. А потім зажадав від Ніколаса Мадуро постачання 5 млн барелів нафти. Але зірвав графік Мадуро вважає стратегічним партнером Китаю, так що у відповідь Сєчін отримав лише дещицю латиноамериканського презирства.

Тому тепер Андрій Костін та почав кар'єру з розкрадання грошей КПРС глава Газпромбанку Андрій Акімов продають венесуельський Єврофінанс Моснарбанк. На дефолтні облігації Венесуели вони втратили $52 млн. При цьому Андрій Костін примудрився "подарувати" $12 млрд Центрально-Африканській Республіці і $160 млн — Ватикану. ВТБ оголосив це "технічною помилкою", але йому ніхто не вірить. Не дивно, що українська "дочка" ВТБ припинила роботу! І показово, що до Москви з Лондона нещодавно повернувся працював віце-президентом "Роснефти" Анатолій Локтіонов. Раніше цей фігурант так званого списку на помилування бізнес-обмудсмена Кремля Титова був заочно арештований за викрадення $4 млн у девелопера Дмитра Гаркуші — мабуть, домовився. Та й на тлі вищенаведених сум це просто чайові.

Втім, не відстають і інші керівники путінського призову.

Так, майже $1 млрд контрактів "Газпрому" Олексій Міллер без конкурсу віддав однокурснику президента, банкруту Миколі Єгорову. Раніше не виробляв труб великого діаметру загорський завод Єгорова перепродує з націнкою для "Сили Сибіру" продукцію конкурентів — ЧТПЗ і ТМК (а можливо, і українські труби — хто знає?).

При цьому до $3 млрд боргів, що залишилися перебуває під санкціями державного Россельхозбанку після відходу у міністри сина кокаїнового секретаря Радбезу Дмитра Патрушева, новий глава РСХБ Борис Листів встиг додати $227 млн. За три роки держменеджер Листів і його дружина, "Місіс Франція" Анастасія Горшкова, отримають від прем'єра Дмитра Медведєва $682 млн на утримання своєї мальтійської яхти і палацу в Монако. Поруч за $15 млрд дефіциту Пенсійного фонду його голова Антон Дроздов спише $26 млн на рекламу скасування пенсій в "Однокласниках".

Не запідозриш в скромності і головних геббельсів режиму.

Приміром, глава ВГТРК Олег Добродєєв з 2013 по 2017 рр. вилучив з казни $2,5 млрд. Гроші витрачені на емігрували в Чехію родичів Добродеева і британського підданого Сергія Брильова з госканала "Росія". Його колега Костянтин Ернст додатково вимагає для збиткового Першого каналу $700 млн з бюджету.

Гуляє на широку ногу після "виборів" і московське боярство.

Зокрема, канатна дорога сім'ї депутата Держдуми Дмитра Свищева за $17 млн від Воробйових гір до стадіону "Лужники" зламалася на другий день експлуатації. Мер Сергій Собянін списав ще $2 млн з бюджету Москви на "зміцнення схилу" для зведення споруди і підтримку канатки ботами на сайті "Активний громадянин". Він же запустив травмонебезпечну дорогу нелегально, без дозволу експертизи. А його віце-мер Петро Бірюков подарував дружині і дочці 14 держконтрактів на благоустрій Москви на $5,5 млн.

Братові-банкруту чиновника, проректор МДУ Олексію Бірюкову, заборонили виїзд з країни, але довірили бюджетні $1,7 млрд на будівництво "технологічної долини" дочки президента Катерини Тихонової-Путіної. Інший віце-мер, як припускають, викрав лише $25 млн, але переписав майно на дружину.

Оборонка, космос і авіація

В такій чутливій для Путіна і його пропаганди сфері творяться ще більш епічні справи.

Після встановлення 17 тис. порушень, 140 кримінальних справ і викрадення $152 млн на будівництві космодрому "Східний" скарбниця видасть квартирному хабарнику Дмитру Рогозіну ще $591 млн. Їх "Роскосмос" спише під той же об'єкт. Ось нещодавно вийшла з ладу орбітальне угруповання "Ресурс-П" — "Роскомос" запустив браковані супутники, з яких працює тільки один. Але при цьому звільнений з СІЗО підрядник голови "Роскосмосу" Дмитра Рогозіна — заарештований за крадіжку $5 млн Олександр Осипов. Його компанія "Дельта буд" ремонтувала Центр управління польотами. Паралельно окружний суд Варшави підтвердив екстрадицію в РФ екс-глави НВО "Космос" Андрія Чернякова, який вкрав на $227 млн кредитів. Засуджений у Англії на два роки Черняков був заарештований у Польщі після спроби втечі з Лондона через Францію і Німеччину в Україну. Раніше дружину бізнесмена Катерину Чернякову побили і пограбували у будинку партнера чоловіка Олега Мітли. За позовами ВТБ арештовано майно подружжя у Британії, Флоренції і Дубаї.

Набагато більше пощастило винахіднику кефірного напою біфідок Ігорю Вайнштоку — він обікрав розорився Фондсервисбанк (ФСБ) і втік з РФ. Тоді ж з рахунків "Роскосмосу" у ФСБ відвели близько $1 млн під приводом "захисту від астероїдів". Причому цим самим Фондсервисбанком керувала головна секс-розвідниця Росії Анна Чапман. Тому в жовтні сума рефінансування санованого банку досягла $682 млн.

Як відомо, на космодромі "Східний" недавно був виявлений новий критичний дефект — шов фундаменту стартового столу виконаний з браком. Будівництво "Східного" особисто курирував Дмитро Рогозін, який обіцяв президенту "космічний прорив". Після банкрутства ПСО "Казань", підрядника будівництва космодрому "Східний", блоковані роботи зі стартового комплексу "Ангара". Податківці вимагають $30 млн з акціонера ПСО Равіля Зіганшина — держателя особистих капіталів колишнього міністра зв'язку Миколи Нікіфорова. А колись знаменитого НВО ім. Лавочкіна шляхом укладення фіктивних договорів виведено не менше $5 млн. загалом, не дивно, що в березні минулого року зарізали в СІЗО топ-менеджера "Роскосмосу" Володимира Євдокимова — виявляється, у його сім'ї околоведомственные "рішали" вимагали $1,2 млн.

Не щастить і будівельникам звичайних цивільних літаків, втім, кому як.

Так, музичний продюсер Юрій Слюсар, якого колишній сусід президента по гуртожитку Сергій Чемезов ("Ростех") пролобіював на посаду глави Об'єднаної авіабудівної корпорації (ОАК), остаточно провалив доопрацювання літака SSJ100. Середньодобовий наліт лайнера втричі менше аналогів. Причина — конструктивний шлюб у двигуні SaM146, тріщини і частий ремонт. "Сухий Суперджет" та її двигун "створені без радянського зачепила", тому частка імпортних комплектуючих перевищує 55%.

Усунути проблему Слюсар обіцяє вже 3,5 роки, але випуск бракованого двигуна продовжують і зараз. Той же Слюсар обіцяв Путіну з 2016 р. поставляти новий літак МС-21. Поставок ні, за останньою версією, їх відклали на 2020 д. При цьому вітчизняний лайнер, який повинен врятувати авіапром РФ від санкцій, літає на американському двигун Pratt&Whitney. Проектом займалася фірма "Станкофлот" першої дружини Ігоря Сечіна за $23 млн. Выкаткой МС-21 командував особисто прем'єр Дмитро Медведєв.

Показово, що епідемія крадіжок не оминула і цивільні авіалінії. Так, директор практично монополіста "Аерофлоту" Віталій Савельєв списує $50 млн на "безальтернативну закупівлю" митних послуг. Постачальник послуг — фірма зі статутним капіталом $150, оформлена на жителя Саратова. Сам збитковий "Аерофлот" за минулий рік вивів з бюджету і витратив більше $15 млн на PR самого Віталія Савельєва через кіпрські офшори.

Втеча банкірів і промисловців

Нарешті, тривають і звичні процеси. Наприклад, виробник улюбленої горілки виборців кремлівського в'язня "Путінка" і співвласник ГК "Кристал-Лефортово" Павло Сметана відмовився виплачувати 80% боргів кредиторам дистриб'ютора-банкрута "Статус-груп" — він вимагає повернути $227 млн від колишнього партнера, бенефіціара "Статусу", екс-глави Росалкогольрегулювання Ігоря Чуяна. Але цей чиновник, не будь дурень, після звинувачень у крадіжці $3,3 млрд втік з Росії і оформляє ізраїльський паспорт. А ось акціонер банку "Російський кредит" Анатолій Мотылев "без всяких заморочок" вкрав $270 млн і втік у Лондон.

Голова правління іншого лопнув банку "Легіон" Ігор Сокеркин втік за кордон з вкраденими $212 млн, а його колега, голова правління банку поменше, "Глобекс", Віталій Вавилін брав участь у розкраданні $14 млн кредиту групою "Техносерв" Олексія Ананьєва, сам Ананьєв біг на Кіпр. Ну а хто не сховався — ніякий Путін йому не винен. Так, на вимогу Рамзана Кадирова акціонер меткомбінату "Червоний Жовтень" і Златоустівського електрометалургійного заводу Дмитро Герасименко віддав весь свій бізнес зицпредседателю бізнесу глави Чечні Павлу Кротову. Після чого Герасименко "вичерпав моральні ресурси" і теж утік на Кіпр після звинувачень у розкраданні кредиту ВТБ на $65,5 млн.

Нехитрий підрахунок показує, що "списані" борги, зниклі бюджетні кошти, розчинилися в повітрі кредити тільки в вищезазначеної низці випадків коливаються в районі $40-55 млрд — половини чи більше половини тієї суми, на яку танцює над прірвою валютна стабільність усієї банківської системи Росії.

А якщо згадати про масштаби, джерелах і напрямах виведення коштів впродовж перших десяти місяців цього року і всієї цієї суми. Не виключено, що її в російських банках вже просто-напросто немає. Тому зовсім не дивно, що в Росії почався валютний криза і затискається режим звичайного обміну валюти, починають відслідковуватися навіть мінімальні рублеві транзакції, стає нереальною купівля помітних сум у конвертованій валюті для виїзду на відпочинок за кордон і багато іншого.

Представляється неминучим і подальше стискання зашморгу фіскалів на худої шиї звичайних споживачів, а також прискорення темпів вимивання коштів і на тлі угоди зі слідством Марії Бутиной в США. Так, її жертвою пав метушливо звільнений заступник голови ЦБ, фінансист "таганської" ОЗУ Олександр Торшин. Наступним, як очікується, впаде клан іншого спонсора Бутиной і її вашингтонської діяльності — помічник Путіна Ігор Левітін, його брат-бізнесмен з мальтійським громадянством Леонід Левітін і "гаманець" Костянтин Ніколаєв.

Левітін є доларовим мільярдером, бенефіціаром груп "Н-транс", Globaltrans та інших активів, оформлених на Миколаєва. А угода не захотів стати послідовницею Зої Космодем'янської сибаритки Бутиной з великим підставою дозволить ввести санкції проти низки компаній та фізичних осіб, висвітлених її викриттям у найближчій середовищі Кремля.

І все це ще квіточки — ягідки будуть попереду.

Нехай і в формі каміння з неба.

    Реклама на dsnews.ua